کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

ترس از زانو (ژنوفوبیا)

ترس از زانوها، یا ژنو فوبیا، نسبتاً نادر است. مانند اکثر فوبیاها، ژنو فوبیا در شدت بسیار متفاوت است. برخی از مردم فقط از دیدن زانوهای بدون پوشش می ترسند،

در حالی که برخی دیگر از زانوهای برهنه حتی در فیلم می ترسند. افراد مبتلا به این فوبیا ممکن است از همه زانوها یا فقط از زانوهای خود ترس داشته باشند.

برخی افراد در واقع از زانو زدن می ترسند.

علل ژنو (ترس از زانو)

ژنوفوبیا اغلب، اما نه همیشه، ناشی از یک تجربه منفی می شود. اگر شما یک آسیب زانوی ​​دردناک را تجربه کرده باشید، احتمالاً بیشتر به این ترس مبتلا خواهید شد. با این حال، تجربه آسیب زا لزوماً نباید برای خود شما اتفاق افتاده باشد. دیدن آسیب جدی زانو برای یک دوست یا خویشاوند ممکن است برای ایجاد این ترس کافی باشد. در برخی موارد، ژنو فوبیا پس از تماشای شکسته شدن زانوی شخصیت یک فیلم گانگستری ایجاد می شود.

تجربیات دوران کودکی نیز ممکن است بر ایجاد فوبیا تأثیر بگذارد. برخی از موارد ژنو فوبیا را می توان به تربیت مذهبی یا فرهنگی بسیار محافظه کارانه نسبت داد. بسیاری از ادیان و برخی فرهنگ ها نیاز به لباس پوشیده دارند. انتخاب نکردن نشان دادن زانوهای خود یا نگاه نکردن به زانوی شخص دیگری به دلیل مذهبی یا فرهنگی، به عنوان یک فوبیا قابل تشخیص نیست.

با این حال، برای افرادی که دیگر یک دین محافظه‌کار را تمرین نمی‌کنند یا در یک فرهنگ محافظه‌کار زندگی نمی‌کنند، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. بسیاری از افراد بدون هیچ مشکل قابل توجهی به زندگی سکولار جریان اصلی منتقل می شوند. اما برخی افراد خود را گیر افتاده می بینند و قادر به غلبه بر سالها آموزش مذهبی یا فرهنگی نیستند. اگر قادر به غلبه بر ترس خود از زانو نیستید، ممکن است مشورت با یک متخصص سلامت روان یا یک مشاور معنوی در دین جدیدی که انتخاب کرده اید، ضروری باشد.

در برخی موارد، ژنو فوبیا هیچ علت مشخصی ندارد. خوشبختانه، برای درمان موفقیت آمیز فوبیا، به ندرت نیاز به درک علت آن است.

عوارض جانبی

جامعه امروز به طور استثنایی متوجه بدن است. از لباس‌های رسمی گرفته تا لباس‌های ورزشی، تقریباً تمام اشکال لباس، گزینه‌های کوتاهی ارائه می‌دهند که پاها را به نمایش می‌گذارند. تقریباً غیرممکن است که از خانه بیرون بروید و زانوهای شخص دیگری را نبینید.

حتی اگر ترس شما فقط از زانوهای خودتان باشد، ممکن است پوشاندن آنها در تمام مواقع بسیار دشوار باشد. محدود کردن لباس‌های خود به تنها اقلامی که کاملاً زانوهای شما را می‌پوشانند، می‌تواند شنا، شرکت در برخی ورزش‌ها یا پوشیدن لباس‌های خاصی را دشوار کند. حتی ممکن است گرفتن برخی مشاغل برای شما دشوار یا غیرممکن باشد، زیرا برخی از لباس‌های فرم شامل شلوارک یا دامنی هستند که بالای زانو قرار دارند.

صمیمیت نیز می‌تواند مشکلی ایجاد کند. برخی از افراد مبتلا به ژنو فوبیا نسبت به لمس زانوهای خود یا لمس زانوی شخص دیگری بسیار حساس هستند. به اشتراک گذاشتن تخت با شخص دیگری بدون اینکه هرگز با زانوهای همدیگر برخورد کنید، دشوار است.

ترس از زانو زدن

ترس از زانو زدن از نظر فنی تحت عنوان “ژنوفوبیا” قرار می گیرد، اگرچه ممکن است یک ترس کاملاً جداگانه باشد. برخی از افرادی که از زانو زدن می ترسند، با زانو به طور کلی نیز احساس ناراحتی می کنند، اما بسیاری اینطور نیستند. در عوض، ترس از زانو زدن اغلب ریشه در خودآگاهی یا ترس از تسلیم و آسیب‌پذیری دارد.

این فوبیا ممکن است در انجام اعمال مذهبی، برخی ورزش‌ها و انجام وظایف خاص شغلی مشکل ایجاد کند.

برخی افراد به دلیل شرایط پزشکی قادر به زانو زدن نیستند. اگرچه ممکن است مقداری ترس مرتبط با درد یا عدم توانایی برای بلند شدن وجود داشته باشد، این در واقع یک فوبیا محسوب نمی شود. با این حال، ممکن است در طول یک آسیب موقت که پس از بهبودی آسیب فروکش نمی کند، ترس از زانو زدن ایجاد شود.

مقابله با ژنو فوبیا

مانند اکثر فوبیاها، ترس از زانو از نظر شدت و سطحی که بر زندگی افراد مبتلا تأثیر می گذارد، به طور قابل توجهی متفاوت است. بسیاری از افراد ترس نسبتاً خفیفی دارند که می توان با صرفاً دور کردن چشم از زانوهای دیگران کنترل کرد. با این حال، اگر فوبیای شما شدیدتر باشد، ممکن است به کمک تخصصی نیاز داشته باشید.

درمانگر شما با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی برای غلبه بر ترس خود ایجاد کند. تکنیک‌های شناختی-رفتاری، هیپنوتیزم و سایر اقدامات ممکن است استفاده شوند.

اگر ترس شما بر زندگی شما تأثیر می گذارد، از درمانگر خود بخواهید برخی تکنیک‌ها را برای کنترل ترس خود در حین درمان ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا