کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

علائم تخمک گذاری

تخمک گذاری برای هر فردی می تواند متفاوت باشد

تخمک گذاری بخشی از چرخه قاعدگی است و زمانی اتفاق می افتد که تغییرات هورمونی به تخمدان ها برای آزاد کردن تخمک بالغ علامت می دهند. اکثر افرادی که قاعدگی دارند هر ماه تخمک گذاری می کنند و معمولاً در وسط چرخه آنها اتفاق می افتد.

ممکن است تعجب کنید که آیا راهی برای تشخیص تخمک گذاری وجود دارد؟ علائم تخمک گذاری برای همه متفاوت است. ممکن است متوجه افزایش ترشحات واژینال شفاف، مرطوب و کشسان شوید. یا ممکن است هیچ تغییری قابل مشاهده ای نداشته باشید.

این مقاله به بررسی کلی تخمک گذاری، از جمله علائم تخمک گذاری، احساس آنها و مدت زمان معمول تخمک گذاری می پردازد.

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری فرآیندی است که بدن شما برای آماده شدن برای بارداری طی می کند. تغییرات هورمونی به تخمدان ها برای آزاد کردن تخمک بالغ علامت می دهند.

سپس تخمک به لوله های فالوپ سفر می کند که ممکن است توسط اسپرم بارور شود.

برای تحریک تخمک گذاری، سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) بدن شما افزایش می یابد. این افزایش باعث می شود که فولیکول در تخمدان متورم شده و پاره شود. این تخمک را به داخل لوله های فالوپ آزاد می کند. سطح هورمون محرک فولیکول(FSH) نیز در طول تخمک گذاری افزایش می یابد.

چه زمانی تخمک گذاری می کنید؟

زمان تخمک گذاری می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. طول متوسط چرخه قاعدگی ۲۸ روز است. برای اکثر افرادی که قاعدگی دارند، تخمک گذاری در وسط چرخه قاعدگی آنها، حدود دو هفته پس از شروع پریود قبلی و دو هفته قبل از پریود بعدی رخ می دهد.

علائم تخمک گذاری چیست؟

احتمالاً چندین علامت تخمک گذاری یا اصلاً هیچ علامتی را تجربه نخواهید کرد. هر فردی متفاوت است. علائم تخمک گذاری ممکن است شامل درد لگنی، افزایش دمای بدن یا تغییرات در مخاط دهانه رحم و بزاق شما باشد.

درد تخمک گذاری (میترشمرز)

در طول تخمک گذاری، فولیکولی در تخمدان ها پاره می شود و تخمک بالغ را آزاد می کند. برای برخی افراد، احساس پارگی ممکن است و این می تواند باعث دردی به نام میترشمرز شود.

ممکن است در زمان تخمک گذاری در قسمت پایین شکم احساس درد کنید. این درد می تواند تیز و ناگهانی یا کسل کننده و دردناک باشد. همچنین ممکن است مانند گرفتگی خفیف، مشابه گرفتگی های قاعدگی احساس شود.

تغییرات در دمای بدن

تخمک گذاری باعث افزایش دمای پایه بدن می شود. دمای پایه بدن دمای بدن شما در حالت استراحت است. در طول ماه به دلیل تغییرات هورمونی نوسان می کند.

اکثر افراد افزایش دمای پایه بدن را حدود ۱ درجه فارنهایت در عرض ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری تجربه می کنند. ترشح هورمون پروژسترون باعث این افزایش می شود.

بهترین راه برای تشخیص افزایش دمای پایه بدن، پیگیری روزانه آن است. برای انجام این کار، بلافاصله پس از بیدار شدن قبل از بلند شدن از رختخواب، دمای خود را بگیرید.

تغییرات در مخاط دهانه رحم

تغییرات هورمونی که منجر به تخمک گذاری می شوند، همچنین تغییراتی در میزان و کیفیت مخاط دهانه رحم شما ایجاد می کنند. مخاط دهانه رحم مایعی است که هر ماه توسط دهانه رحم ساخته و ترشح می شود. دهانه رحم ورودی به رحم است و در بالای واژن قرار دارد.

در طول ماه، ترشحات واژینال شما بر اساس هورمون ها و فاز چرخه قاعدگی شما تغییر می کند.

درست قبل از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شما احتمالاً نازک و لغزنده، مانند سفیده تخم مرغ احساس خواهد شد. احتمالاً متوجه حجم بیشتری نسبت به سایر زمان‌های ماه خواهید شد. این اتفاق به عنوان راهی برای کمک به اسپرم برای رسیدن به تخمک بالغ رخ می دهد.

تغییرات در بزاق

شاید نشانه کمتر شناخته شده تخمک گذاری، تغییر در بزاق شما باشد. هنگامی که هورمون استروژن در زمان تخمک گذاری افزایش می یابد، الگوی بزاق شما را تغییر می دهد.

افرادی که در حال تخمک گذاری هستند اغلب تجربه “بزاق پَر مانند” دارند، به این معنی که بزاق خشک شده آنها الگویی شبیه برگ های سرخس را تشکیل می دهد. مهم است به خاطر داشته باشید که همه افرادی که تخمک گذاری می کنند، تجربه “بزاق پَر مانند” را ندارند. همچنین تشخیص الگوی سرخس در بزاق خودتان نیز می تواند دشوار باشد.

سایر علائم احتمالی تخمک گذاری

سایر علائم احتمالی تخمک گذاری ممکن است علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تقلید کنند. تغییرات هورمونی در طول تخمک گذاری ممکن است باعث گرفتگی های زیر شکمی، حساسیت سینه ها و نفخ شود.

تخمک گذاری چقدر طول می کشد؟

برای اکثر افرادی که قاعدگی دارند، تخمک گذاری حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می کشد. برای تشخیص زمان تخمک گذاری، پیگیری فازهای چرخه قاعدگی و آگاهی از تغییراتی که هر ماه رخ می دهد، مفید است.

نحوه پیش بینی و پیگیری تخمک گذاری

بهترین راه برای پیش بینی و پیگیری تخمک گذاری، یادداشت برداشتن در مورد فازهای چرخه قاعدگی شما در طول ماه است. هنگامی که از احساس و تغییرات بدن خود در طول چرخه آگاه هستید، تشخیص علائم تخمک گذاری که ممکن است ظاهر شود، آسان تر می شود.

برای پیگیری روزهای تخمک گذاری خود، چرخه قاعدگی خود را به مدت چند ماه ثبت کنید. ردیابی چرخه ممکن است برای افرادی که چرخه قاعدگی منظمی بین ۲۶ تا ۳۲ روز دارند مفید باشد. اگر چرخه شما نامنظم باشد، ردیابی آن چالش برانگیزتر خواهد بود.

شما می توانید به تنهایی یا با کمک یک برنامه در تلفن یا رایانه خود، چرخه خود را ردیابی کنید. اداره غذا و دارو (FDA) استفاده از دو برنامه ردیابی چرخه را به عنوان وسایل پیشگیری از بارداری تأیید کرده است: Natural Cycles و Clue.

پس از پیگیری چرخه خود، زمان تخمک گذاری خود را با شمارش ۱۰ تا ۱۶ روز قبل از پریود بعدی تخمین بزنید. از آنجایی که میانگین چرخه قاعدگی ۲۸ روز طول دارد، میانگین روز تخمک گذاری روز ۱۴ است (روز ۱ زمانی است که پریود شما شروع می شود).

تست های تخمک گذاری خانگی

علاوه بر ردیابی چرخه، تست های خانگی نیز برای تشخیص تخمک گذاری قابل استفاده هستند. اکثر تست های خانگی برای تشخیص سطوح بالاتر هورمون لوتئینیزه کننده (LH) به نمونه ادرار نیاز دارند. افزایش LH هر ماه باعث تخمک گذاری بدن شما می شود. با نظارت بر سطح LH، ممکن است بتوانید زمان تخمک گذاری خود را پیش بینی کنید.

گزینه هایی برای تست های تخمک گذاری خانگی عبارتند از:

  • تست های تخمک گذاری: برای استفاده از این تست، روی چوب ادرار کنید. تست به شما می گوید که آیا در آن روز بارور هستید یا خیر. بارورترین زمان ماه درست بعد از تخمک گذاری است. اگر چرخه شما ۲۸ روز طول دارد، از روز ۱۱ (از شروع پریود) شروع به تست کنید، حدود سه تا پنج روز قبل از احتمال وقوع تخمک گذاری.
    پیش بینی کننده های تخمک گذاری: این تست با ردیابی سطوح LH در ادرار تخمک گذاری را پیش بینی می کند. از این تست روزانه استفاده کنید تا بتواند افزایش LH را تشخیص دهد.
  • مانیتورهای BBT: از یک مانیتور دمای پایه بدن (BBT) استفاده کنید تا هر روز صبح قبل از بلند شدن دمای خود را بگیرید. افزایش BBT ممکن است نشان دهنده تخمک گذاری باشد.
  • تست های بزاق: در حالی که کمتر از تست ادرار موثر است، می توان برای پیش بینی تخمک گذاری بزاق خود را برای LH آزمایش کرد.

مشکلات باروری: دلیل اصلی تخمک گذاری نامنظم

بسیاری از افراد هر ماه دوره های نامنظم و تخمک گذاری نامنظم را تجربه می کنند. این می تواند ردیابی چرخه شما را دشوار کند. همچنین می تواند منجر به مشکلات باروری و دشواری در باردار شدن شود.

اگر چرخه قاعدگی شما نامنظم است، ممکن است هر چرخه تخمک گذاری نکنید. شرایط سلامتی که ممکن است باعث تخمک گذاری نامنظم شوند عبارتند از:

  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): افراد مبتلا به PCOS تخمدان های بزرگ شده ای دارند که اغلب دارای کیست های پر از مایع هستند. این می تواند تخمک گذاری را مختل کند و بر باروری شما تأثیر بگذارد.
  • نارسایی زودرس تخمدان: نارسایی زودرس تخمدان زمانی رخ می دهد که تخمدان ها به دلیل سطوح پایین استروژن در بدن، تولید تخمک را متوقف می کنند. این مانع از تخمک گذاری می شود.
  • اختلال عملکرد هیپوتالاموس: هیپوتالاموس بخشی از مغز است که سطوح هورمون را تنظیم می کند. هنگامی که به طور طبیعی کار نمی کند، ممکن است دوره های نامنظم یا عدم پریود را تجربه کنید. این منجر به تخمک گذاری نامنظم می شود.

سایر علل ناباروری

سایر علل ناباروری که بر تخمک گذاری تأثیر نمی گذارند شامل فیبروم های رحمی و لوله های فالوپ مسدود شده می شوند.

خلاصه

تخمک گذاری بخشی از چرخه قاعدگی است و زمانی اتفاق می افتد که تغییرات هورمونی به تخمدان ها علامت می دهند تا تخمک بالغ را آزاد کنند. این نحوه آماده شدن بدن برای بارداری است. هنگامی که تخمک بالغ آزاد می شود، به لوله های فالوپ سفر می کند تا بارور شود.

تخمک گذاری معمولاً در وسط چرخه قاعدگی شما، حدود ۱۴ روز پس از شروع قاعدگی و ۱۴ روز قبل از پریود بعدی رخ می دهد.

برخی افراد هنگام تخمک گذاری علائم فیزیکی را تجربه می کنند. این علائم می تواند شامل درد زیر شکم، افزایش دمای بدن و تغییرات در کیفیت و مقدار مخاط دهانه رحم و بزاق باشد.

برای پیگیری تخمک گذاری خود، سوابقی از چرخه قاعدگی خود را با نوشتن یا استفاده از یک برنامه نگه دارید. همچنین تست های خانگی برای تعیین اینکه آیا شما در حال تخمک گذاری هستید وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا