کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

ترس از رنگ زرد (زانتوفوبیا): آنچه باید بدانید

زانتوفوبیا ترس از رنگ زرد است. “زانت” پیشوندی است که از کلمه یونانی به معنای زرد گرفته شده است و فوبیاها ترس های شدید و مداوم هستند.

زانتوفوبیا نوعی کروموفوبیا یا ترس از رنگ است.

مشخص نیست که فوبیاهای رنگی مانند زانتوفوبیا چقدر شایع هستند، اما به طور کلی نادر در نظر گرفته می شوند. فوبیاهای رنگی نوعی فوبیا خاص هستند. فوبیاهای خاص زمانی هستند که شما ترس های مداوم و شدید از اشیاء، مفاهیم، فعالیت ها، موقعیت ها یا افراد خاص دارید.

برخی از رایج ترین فوبیاها شامل ترس از سگ ها، تاریکی، آب، پرواز، تونل ها، خون و ارتفاع است. محققان تخمین می زنند که حدود ۵ تا ۱۰ درصد از جمعیت ایالات متحده با یک فوبیای خاص زندگی می کنند.

در اینجا، نگاهی دقیق‌تر به زانتوفوبیا، از جمله علل و علائم، همراه با توصیه‌های متخصصان برای درمان این بیماری خواهیم داشت.

چه چیزی باعث ترس از رنگ ها می شود؟

کارشناسان کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث می‌شود فردی یک فوبیای خاص مانند زانتوفوبیا ایجاد کند. اما به احتمال زیاد ترکیبی از ژنتیک، تجربیات خانوادگی، عوامل رشدی و عوامل محیطی باعث ایجاد فوبیا در فرد می شود.

تجربه آسیب زا شامل یک رنگ خاص

جودیت جوزف، پزشک، روانپزشک و رئیس ابتکار زنان در پزشکی برای دانشگاه کلمبیا، می‌گوید: «اغلب، یک رویداد آسیب‌زا که شامل یک رنگ خاص است، باعث می‌شود که شما به آن فوبیا ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر در اتاقی با رنگ آبی روشن مورد حمله قرار گرفتید، آبی روشن ممکن است شما را تحریک کند.

دکتر جوزف توضیح می دهد: “اگر توسط ماشینی به رنگ زرد، مانند یک تاکسی نیویورکی، زده شدید، ممکن است ترس یا مبارزه یا فرار را تحریک کند زیرا شما به این رنگ واکنش ترومایی دارید.”

استفانیا داناچر، روانشناس بالینی در Free from OCD LLC، می گوید افرادی که اختلال وسواس فکری- اجباری (OCD) یا سایر اختلالات اضطرابی را تجربه می کنند، تمایل بیشتری به ابتلا به زانتوفوبیا دارند.

او توضیح می‌دهد: «اگر فردی کمی به رنگ خاصی بیزاری داشته باشد و سپس از آن رنگ اجتناب کند، ترس بیشتر می‌شود. این منجر به اجتناب بیشتر می شود که منجر به ترس بیشتر می شود.” دکتر داناچر می گوید، اجتناب برای افراد راحت تر است، اما اضطراب را حفظ و تقویت می کند و چرخه شوم اجتناب و ترس را تداوم می بخشد.

علائم گزانتوفوبیا

اگرچه تحقیقات نشان داده‌اند که واکنش‌های عاطفی شدید انسان به رنگ‌ها امری عادی است، اما زمانی که از یک رنگ خاص به هر قیمتی اجتناب کنید و هنگام فکر کردن به آن رنگ، ترس شدید را تجربه کنید، به احتمال زیاد فوبیای رنگ ایجاد کرده‌اید.

فوبیاهایی مانند زانتوفوبیا معمولاً زمانی تشخیص داده می شوند که شما برای شش ماه یا بیشتر ترس شدید و خاصی را تجربه کرده باشید و ترس، اضطراب یا اجتناب باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجهی در زندگی شما شود.

علائم و نشانه های زانتوفوبیا

در اینجا برخی از علائم و نشانه های زانتوفوبیا آمده است:

  • ترس، ناراحتی و اضطراب فوری هنگام دیدن رنگ زرد
  • اجتناب از موقعیت‌هایی که مجبور به دیدن رنگ زرد هستید
  • حملات پانیک ناشی از رنگ
  • علائم فیزیکی اضطراب مانند دل درد، سردرد، تهوع، تپش قلب، تعریق زیاد، دست های مرطوب و تنگی نفس در رابطه با فوبیا
  • مشکلات اجتماعی، مشکلات کاری، مشکلات عملکرد روزمره مرتبط با ترس
  • احتمال آگورافوبیا (ترس از ترک خانه یا مکان امن، زیرا ممکن است با چیزی به رنگ زرد مواجه شوید)

آیا فرد مبتلا به زانتوفوبیا از خورشید می ترسد؟

بسیاری از ما رنگ زرد را با خورشید و به طور کلی نور خورشید مرتبط می دانیم، و ممکن است تعجب کنید که آیا افراد مبتلا به زانتوفوبیا تمایل به ترس از خورشید دارند.

خورشید ممکن است به تروما گذشته مرتبط باشد

دکتر جوزف می گوید که این قطعاً یک احتمال است، به خصوص اگر سابقه تروما داشته باشید که شامل خورشید باشد.

او می‌گوید: «اگر فردی ترومایی پیچیده یا شدید داشته باشد که در زمان تابش نور خورشید اتفاق افتاده باشد، ممکن است به زانتوفوبیا مبتلا شود. به عنوان مثال، نزدیک غرق شدن در ساحلی که CPR انجام شده است و صورت شما به سمت خورشید بوده است، ممکن است آن حافظه پاسخ‌های PTSD را تحریک کند.»

چگونه زانتوفوبیا را درمان کنیم؟

زندگی با فوبیایی مانند زانتوفوبیا می تواند چالش برانگیز و ناراحت کننده باشد. ممکن است از احساس خود خجالت بکشید و نخواهید ترس‌های شدید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. ممکن است از محدودیت فوبیا در زندگی خود ناراضی باشید. و ممکن است ندانید چگونه بر فوبیا غلبه کنید.

اول، باید به یاد داشته باشید که تنها نیستید و هیچ کاری برای احساس اینگونه انجام نداده اید. فوبیاها نسبتاً شایع هستند. مهمتر از آن، درمان های موثری برای مدیریت آنها وجود دارد. این موارد ممکن است شامل درمان، تغییر سبک زندگی و دارو باشد.

دکتر جوزف توضیح می‌دهد: «در برخی موارد، این درمان‌ها برای زمین‌گیر کردن فرد به گونه‌ای است که پاسخ ترومای شدید نداشته باشد.»

بیایید نگاهی به برخی از گزینه‌های درمانی برای زانتوفوبیا بیندازیم.

نکات سبک زندگی

مدیریت استرس و یادگیری تکنیک‌های مقابله برای افرادی که با اضطراب زندگی می کنند مهم است.

دکتر داناچر می‌گوید: «تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق و ذهن آگاهی ممکن است برای مقابله با علائم اضطراب استفاده شوند.»

انجمن روانشناسی آمریکا (APA) توصیه می کند که افراد مبتلا به اضطراب از مصرف کافئین خودداری یا آن را کاهش دهند، زیرا می تواند علائم اضطراب را بدتر کند.

APA همچنین توصیه می‌کند با پزشک خود در مورد هر گونه دارویی که مصرف می‌کنید و اینکه آیا ممکن است اضطراب شما را بدتر کند صحبت کنید.

درمان

درمان رایج ترین روش توصیه شده برای مدیریت فوبیاهاست. به طور خاص، درمان مواجهه و درمان شناختی-رفتاری اغلب برای درمان فوبیاها استفاده می شوند.

در درمان مواجهه، شما به تدریج در یک محیط کنترل‌شده و درمانی، با چیزی که از آن می‌ترسید، روبرو می‌شوید. دکتر داناچر می‌گوید: «اجتناب چیزی است که اضطراب را حفظ و تقویت می‌کند و مهم است که این چرخه را هر چه زودتر متوقف کنید.»

او می‌گوید: «از طریق مواجهه، دو اتفاق اصلی رخ می‌دهد. اول اینکه، شما یاد می‌گیرید که رنگ مورد نظر شما امن است. دوم اینکه، شما اضطراب را عادت می‌دهید به طوری که با گذشت زمان اضطراب کاهش می‌یابد و با مواجهه طولانی و مکرر، از بین می‌رود.»

اجتناب چیزی است که اضطراب را حفظ و تقویت می‌کند و مهم است که این چرخه را هر چه زودتر متوقف کنید.

درمان شناختی-رفتاری برای فوبیاهای خاص شامل آگاه‌تر شدن از برخی افکار، احساسات و رفتارهای تحریف‌شده خودکار است که شما در مورد فوبیای خود دارید.

سپس، شما با درمانگر خود روی تکنیک‌هایی برای مقابله با زمانی که متوجه ظهور آن افکار و احساسات می‌شوید، کار می‌کنید. در نهایت، شما شروع به بی‌حسی نسبت به چیزی که از آن می‌ترسید می‌کنید و احساس می‌کنید که امن است.

دارو

گاهی اوقات، دارو همراه با درمان می‌تواند در درمان فوبیاها مفید باشد. این چیزی است که به گفته دکتر جوزف باید بدانید:

  • داروهایی مانند مهارکننده‌های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) 1 و بنزودیازپین‌ها ۲ به اضطراب فیزیولوژیکی ناشی از فوبیاها حمله می‌کند و ممکن است در درمان آنها مفید باشد.
  • داروهایی مانند پروپرانولول، کلونیدین و پرازوسین که هدف آنها واکنش جنگ یا گریز تجربه شده در حین اضطراب است، نیز ممکن است مفید باشند.

این برای شما چه معنایی دارد؟

زانتوفوبیا می‌تواند زندگی با آن بسیار دشوار باشد و می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل مهم است که به دنبال حمایت و مراقبت باشید. شما مجبور نیستید توسط فوبیای خود محدود شوید و درمان‌های مؤثری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند دوباره احساس خودتان را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا