کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

۲۰ نشانه و علامت اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی در دختران

اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی (ADHD) مدت‌ها تصور می‌شد که یک بیماری مربوط به مردان است. اما زنان و دختران بیشتری در حال تشخیص بیماری قرار می‌گیرند زیرا درک ما از آن عمیق‌تر می‌شود. این امر تا حدی به دلیل یادگیری این است که ADHD در دختران ممکن است متفاوت از پسران باشد.

برای مثال، دختران بیشتر احتمال دارد که دچار ADHD نوع بی‌توجهی باشند که در آن حواس‌پرتی و خجولی شایع است. برعکس، این امر برای پسران بیشتر معمول است که دارای ADHD نوع بیش‌فعالی – تکانشی یا ADHD نوع مختلط باشند.

اگر ADHD در دختران تشخیص داده نشود، می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند کمبود امکانات در کلاس درس، عزت نفس پایین و خودسرزنش شود.

حتی ممکن است تا بزرگسالی بر سلامت روان تأثیر بگذارد. آگاه بودن از علائم مختلف ADHD در دختران می‌تواند به شما در این کمک کند که بدانید چه زمانی ممکن است زمان مراجعه به پزشک برای ارزیابی باشد.

علائم ADHD در دختران

علائم ADHD در دختران اغلب به عنوان ویژگی‌های شخصیتی به جای ADHD در نظر گرفته می‌شوند، به همین دلیل آنها اغلب نادیده گرفته می‌شوند یا توضیح داده می‌شوند. اما دقیقاً ADHD در مقابل پسران چگونه است؟ نشانه‌های زیر ممکن است به شما در تشخیص اینکه یک دختر دارای ADHD است کمک کند:

 • ظاهری منزوی
 • آسان گریه کردن
 • حس‌پردازی و در دنیای خود بودن
 • دشواری در حفظ تمرکز؛ به راحتی حواس‌پرت می‌شود
 • بی‌نظمی و کثیفی (هم در ظاهر و هم در فضای فیزیکی)
 • ظاهراً تلاش نمی‌کند
 • ظاهراً انگیزه ندارد
 • فراموشکار
 • حساسیت شدید به صدا، پارچه و احساسات
 • پرحرف (همیشه حرف زیادی دارد، اما به خوبی گوش نمی‌دهد)
 • واکنش‌های عاطفی اغراق‌آمیز
 • ظاهراً “اشتباهات بی‌احتیاط” می‌کند
 • ممکن است در را محکم ببندد
 • غالباً دیر می‌رسد (مدیریت ضعیف زمان)
 • مشکلات در تکمیل وظایف
 • ظاهراً خجالتی است
 • ظاهراً به راحتی عصبانی می‌شود
 • تغییر تمرکز از یک فعالیت به فعالیت دیگر
 • زمان زیادی برای پردازش اطلاعات و دستورالعمل‌ها می‌برد؛ انگار مرا نمی‌شنوید

سریع زبانی؛ حرف می‌زند و دیگران را قطع می‌کند

دختران مبتلا به ADHD لزوماً همه این علائم را ندارند. ۲ در عین حال، داشتن یک یا دو علامت به این معنا نیست کهADHD قطعی است.

اگر دختر، نوه یا دختر دیگری در زندگی شما به طور مداوم برخی از این ویژگی‌ها را نشان دهد، صحبت با یک متخصص باتجربه ممکن است مفید باشد.

ویژگی‌های ADHD در هر کودکی ممکن است به صورت متفاوتی بروز کند. ممکن است شما یک فرزند با تشخیص ADHD داشته باشید، اما هرگز به این فکر نکرده باشید که فرزند دیگر شما هم ممکن است آن را داشته باشد، زیرا مشکلات آن‌ها به نظر بسیار متفاوت می‌آیند.

ویژگی‌های ADHD ممکن است با افزایش سن دختر تا حدودی تغییر کند. ADHD در دختران نوجوان می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت عاطفی و اجتماعی داشته باشد. دختران نوجوان ممکن است با طرد شدن اجتماعی، مشکل در تمرکز در مدرسه، کنترل ضعیف تکانه، خجولی، اضطراب و عزت نفس پایین دست و پنجه نرم کنند.

دختران ممکن است علائم خود را درونی کنند و به اشتباه باور داشته باشند که مشکلات آن‌ها ناشی از نقص‌های شخصیتی یا ویژگی‌های رفتاری است تا اینکه نشانه‌هایی از نورودیورجنسی باشند.

تشخیص ADHD در دختران

فکر کردن به این موضوع که کودکی که از نظر جسمی فعال و سرکش است بیشتر از کودکی که به نظر دور افتاده یا حواس‌پرت است از ارزیابی ADHD سود می‌برد، بسیار آسان‌تر است. اما، در دختران، نشانه‌ها و علائم ADHD تمایل به داشتن چند اشتراک اساسی دارند.

جبران عدم توجه

برای بسیاری از دختران مبتلا به ADHD، بزرگ‌ترین چالش آن‌ها توجه به وظیفه پیش رو است. آن‌ها ممکن است به راحتی توسط رویدادهای خارجی حواسشان پرت شود یا به دنیای خودشان فرو بروند. به عنوان مثال، یک پرنده بیرون از پنجره کلاس ممکن است توجه را از چیزی مهم‌تر در محیط اطرافشان، مانند معلمی که تاریخ امتحان آینده را اعلام می‌کند، دور کند.

برای جبران این موضوع، یک دختر مبتلا به ADHD ممکن است روی چیزی که دوست دارد یا در آن مهارت دارد، تمرکز بیش از حد داشته باشد. او آنقدر تلاش و تمرکز روی آن یک چیز خاص می‌گذارد که والدین یا معلمان ممکن است احتمالADHD را رد کنند.

گاهی اوقات، این تمرکز بیش از حد یک استراتژی مقابله‌ای برای سرگرم نگه داشتن خود در زمانی است که چیزی خسته‌کننده است. گاهی اوقات، ممکن است احساس کند که هیچ کنترلی روی آن ندارد. در حالی که گاهی می‌تواند سودمند باشد، زمانی که با توانایی دختر برای تمرکز روی چیزهای دیگر تداخل می‌کند، می‌تواند مخرب نیز باشد.

همیشه در جنب و جوش

برخی از دختران مبتلا به ADHD علائم کلاسیک بیش‌فعالی را بیشتر نشان می‌دهند. اگر دختری بیش‌فعال باشد، ممکن است به دلیل علاقه به فعالیت‌های فیزیکی و به نظر نرسیدن لذت او از چیزهای مشابه دختران همسنش، به او “لچک” بگویند.

ADHD در دختران ممکن است به روش‌های کمتر آشکار اما همچنان مرتبط با همیشه در جنب و جوش بودن نشان داده شود. نمونه‌هایی از این موارد شامل خط‌خطی کردن مداوم یا تکان دادن دائمی پاها روی صندلی است.

رفتارهای دیگری که با بیش‌فعالی مرتبط هستند، مانند پرخاشگری، پرحرفی و احساساتی بودن، گاهی اوقات به اشتباه به ویژگی‌های شخصیتی نسبت داده می‌شوند.

عدم کنترل تکانه

یک دختر با ADHD ممکن است بی‌اختیار و پرحرف باشد. او ممکن است از نظر کلامی بی‌اختیار باشد، حرف دیگران را قطع کند، بیش از حد صحبت کند یا مکرراً موضوع صحبت را تغییر دهد. او حتی ممکن است بدون فکر کردن به تأثیر آن بر دیگران، کلماتی را به زبان بیاورد.

دختران مبتلا به ADHD همچنین می‌توانند بیش از حد حساس باشند. برخی از آن‌ها به عنوان افراد پر احساس و به راحتی هیجان‌زده توصیف می‌شوند.

درمان ADHD در دختران

یک متخصص سلامت روان می‌تواند آزمایش‌های لازم را برای تشخیص اینکه آیا دختر مورد نظر شما ممکن است ADHD داشته باشد و شروع درمان انجام دهد. درمان ADHD در دختران می‌تواند شامل تکنیک‌های مدیریت رفتار، استراتژی‌های سازماندهی، دارو، مشاوره و حمایت باشد.

تنها دانستن اینکه او ADHD دارد می‌تواند بار سنگینی از گناه و شرم را از دوش یک دختر جوان بردارد. همچنین می‌تواند او را از برچسب‌های مخرب «بی‌حواس»، «بی‌انگیزه»، «احمق» یا «تنبل» رها کند.

دختری با ADHD هیچ‌کدام از این چیزها نیست. او فقط ADHD دارد. و استراتژی‌هایی می‌توانند برای آسان‌تر کردن زندگی و روشن‌تر شدن آینده او به کار گرفته شوند. اولین قدم برای تحقق این امر، تشخیص علائم مختلف ADHD در دختران است و اکنون شما می‌دانید به دنبال چه چیزی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا