کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

نحوه برخورد با ترک نیکوتین

به طور کلی، دردهای مرتبط با ترک نیکوتین کوتاه مدت هستند و علائم در سه روز اول به اوج خود می رسند. با وجود این، علائم ترک نیکوتین می تواند شامل تقریباً هر ناراحتی باشد که می توانید به آن فکر کنید. اکثر افراد برخی از این علائم را تجربه خواهند کرد، اما به ندرت همه آنها را تجربه می کنند. حتماً با پزشک خود مشورت کنید اگر واکنش فیزیکی به ترک سیگار دارید که شما را نگران می کند یا اگر علائم ترک نیکوتین ادامه یا بدتر شود.

ایجاد عادت‌های سبک زندگی که می‌تواند به کاهش علائم ترک کمک کند، مهم است. این مقاله شامل نکاتی برای مقابله با هوس و تقویت تصمیم شما برای ترک سیگار است.

۱٫ ایجاد دفتر خاطرات ترک:

دفتر خاطرات ترک یک ابزار ارزشمند است که می تواند به شما در تقویت عزم خود برای ترک سیگار کمک کند. این می تواند در لحظه ای که در حال تقلا هستید به شما کمک کند و همچنین می تواند به شما در بررسی پیشرفت خود کمک کند.

اولین ورودی در دفتر خاطرات خود را لیستی از دلایلی که برای ترک سیگار دارید قرار دهید. از بزرگترین و آشکارترین دلایل تا کوچکترین، هر کدام مهم هستند.

۲٫ به خوبی با آب هیدراته بمانید:

آب برای عملکرد صحیح بدن انسان ضروری است. دو سوم وزن بدن ما را تشکیل می دهد و هر سلول و اندام به آن وابسته است. بدون آب، فرد در عرض چند روز می میرد.

هنگامی که سیگار را ترک می کنیم، آب برخی از ناراحتی های ناشی از ترک نیکوتین را کاهش می دهد:

  • یبوست
  • سرفه
  • هوس سیگار کشیدن
  • گرسنگی/میل به غذا

آب همچنین به دفع نیکوتین باقی مانده از بدن کمک می کند و با حفظ هیدراتاسیون خود، احساس کلی بهتری خواهید داشت. این فقط به شما کمک می کند تا در مسیر ناراحتی های ترک نیکوتین حرکت کنید.

۳٫ غذاهای سرشار از مواد مغذی بخورید:

هنگامی که سیگار را ترک می کنیم، بدن ما کمی دچار شوک می شود. اکثر ما نه تنها نیکوتین را چندین بار در روز به مدت سال ها استنشاق کرده ایم بلکه تمام مواد شیمیایی دیگر سیگار را نیز استنشاق کرده ایم. در حالی که این وضعیت سالمی نیست، بدن ما به این رژیم عادت کرده بود و سم زدایی می تواند یک شوک جسمی و البته عاطفی باشد.

برای مقابله با این، غذاهایی که به بدن شما مواد مغذی مورد نیاز را می دهند، به یک نکته تبدیل کنید. افزودن روزانه مولتی ویتامین در اوایل ترک سیگار نیز ایده خوبی است.

خود را با چند خوراکی اینجا و آنجا نوازش کنید، اما زیاده روی نکنید. خوردن غذاهایی که چربی یا شکر بیشتری دارند باعث از بین رفتن هوس ناشی از ترک نیکوتین نمی شود و احساس گناه ممکن است شما را در معرض خطر عود قرار دهد.

اعتدال کلیدی است. به ۸۰/۲۰ فکر کنید – ۸۰٪ مغذی و ۲۰٪ خوراکی. این نسبت باید شما را در طول ناراحتی های ترک نیکوتین سوخت و راضی نگه دارد.

۴٫ به طور مرتب ورزش کنید:

افزودن برخی از اشکال ورزش به برنامه روزانه شما، به ویژه در هنگام ترک نیکوتین، هم سلامت جسمی و هم روحی شما را بهبود می بخشد.

ورزش به شما کمک می کند تا نوسانات خلقی و هوس سیگار کشیدن را که در این دوران شایع هستند کنترل کنید، زیرا اندورفین، هورمون “حس خوب” را آزاد می کند.

اگر مدتی است که عرق نکرده اید، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید هیچ محدودیتی برای برنامه ورزشی جدید وجود ندارد.

آهسته شروع کنید. اگر اخیراً فعالیت نداشته‌اید، با یک پیاده‌روی ۱۰ یا ۱۵ دقیقه‌ای چند بار در روز شروع کنید و از آنجا به بعد کار کنید. با خود صبور باشید و سعی نکنید خیلی زود کارهای زیادی انجام دهید.

ورزش را به عنوان یک ابزار در نظر بگیرید، نه یک کار خسته کننده. این می تواند به شما کمک کند تا هوس سیگار کشیدن را برطرف کنید و با افزایش وزن موقت که اغلب با ترک زودهنگام سیگار همراه است، مقابله کنید.

پاداش دادن به خود

ترک تنباکو کار سختی است و هر روزی که در اوایل بدون سیگار کامل کنید، به سادگی یک پیروزی است. علاوه بر این، به عنوان سیگاری، یاد می گیریم که انتظار پاداش فوری داشته باشیم، و یک رفتار روزانه از نوعی در اوایل ترک، درمانی است.

پاداش نیازی به بزرگ بودن ندارد، اما باید چیزی باشد که به شما احساس کند که کمی خودتان را لوس کرده اید.

چند ایده:

  • کمی باغبانی کنید.
  • از شخص دیگری در خانواده بخواهید شام بپزد.
  • گوشه دنجی پیدا کنید و زمانی را برای خواندن یک کتاب خوب اختصاص دهید.
  • به باشگاه بروید.
  • یک حمام گرم بگیرید.
  • یک چرت کوتاه بزنید.

پاداش روزانه خود را به عنوان سرمایه گذاری در آینده بدون سیگار خود در نظر بگیرید. هنگامی که برای رفع استرس روز و شارژ مجدد باتری های خود وقت می گذارید، تمام تلاش خود را می کنید تا اطمینان حاصل کنید که بتوانید روز جدید را با قدرت و عزم ملاقات کنید.

تمرین تنفس عمیق:

هوس سیگار کشیدن معمولا به سرعت و با شدت زیاد شروع می شود. آنها قوی شروع می شوند و در عرض سه تا پنج دقیقه شدت خود را از دست می دهند. وقتی هوس شدیدی برای سیگار کشیدن به شما دست می دهد، وحشت نکنید. چند لحظه وقت بگذارید و روی تنفس خود تمرکز کنید، و می توانید با موفقیت هوس را پشت سر بگذارید.

تنفس عمیق یک راه سریع برای متوقف کردن یک طرز فکر منفی است که تهدید می کند از کنترل خارج شود. از نکات موجود در مقالات زیر برای کمک به توسعه تکنیکی استفاده کنید که می توانید در لحظه به کار بگیرید. هنگامی که هوس سیگار کشیدن به شما دست می دهد، باید سریع عمل کنید.

یک حواس پرتی جدید پیدا کنید:

گاهی اوقات بهترین کاری که می توانیم هنگام هوس سیگار کشیدن انجام دهیم، این است که به سادگی توجه خود را به چیز دیگری و جالب جلب کنیم. نه بار از ده بار، هوس ظرف چند لحظه از بین می رود.

افکار ما زندگی ما را رنگ می دهند. اگر متوجه شدید که افکار شما شما را به مکان هایی می برد که ترجیح می دهید نروید، مسئولیت را به عهده بگیرید و با کمی حواس پرتی، تمرکز خود را تغییر دهید.

بیشتر بخوابید:

آن احساس مه آلود و بی حوصله بعد از ترک سیگار کاملا طبیعی است. به عنوان سیگاری ها، ما عادت داشتیم ۲۰ تا ۴۰ بار در روز دوزهای نیکوتین و تقریباً ۷۰۰۰ ماده شیمیایی دیگر دریافت کنیم. استرس قطع ناگهانی آن عرضه، هرچند ناسالم، می تواند باعث احساس خستگی فوق العاده شود.

اگر خسته هستید و می توانید در طول روز آن را مدیریت کنید، یک چرت کوتاه بزنید. همچنین اگر نیاز دارید، کمی زودتر از معمول به رختخواب بروید. بدن شما در حال حاضر برای غلبه بر اثرات ترک نیکوتین سخت کار می کند و کمی خواب اضافی برای شما مفید خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر در انتهای دیگر طیف قرار دارید و به دلیل ترک نیکوتین نمی توانید بخوابید، از نکات خواب برای کمک به گرفتن استفاده کنید.

پشتیبانی پیدا کنید:

اگر حمایت قوی و مثبتی در اطراف خود داشته باشید، پایبندی شما به ترک دائم سیگار بسیار آسان‌تر خواهد بود.

دوستان و خانواده امیدوارم بخشی از آن باشند، اما ممکن است عمق معنای ترک سیگار را برای شما درک نکنند، به خصوص اگر هرگز سیگار نکشیده باشند. عزم شما فقط با بودن در کنار دیگران که اهداف مشابه شما دارند، بیش از آنچه تصور کنید تقویت می شود.

روی امروز تمرکز کنید

همه ما وقت زیادی را صرف فکر کردن به همه چیز می کنیم، به جز روزی که پیش رو داریم. نگران دیروز، فردا یا برای همیشه نباشید. اگر با حسرت به عقب نگاه کنید یا با ترس به جلو نگاه کنید، در احساسات “هرگز نخواهید توانست دوباره سیگار بکشید” گم خواهید شد.

قدرت شما برای ایجاد تغییر در زندگی خود همیشه در همین لحظه نهفته است، بنابراین تمرکز خود را روی امروز بگذارید و تصمیم بگیرید که از آن نهایت استفاده را ببرید. آیا امروز می توانید بدون سیگار بمانید؟ این تمام کاری است که باید انجام دهید. قدم های کوچک.

بهبودی از اعتیاد به نیکوتین یک فرآیند رهایی تدریجی است که هر روز اتفاق می افتد. با خود صبور باشید و اجازه دهید بهبودی به همان شکلی که اتفاق می افتد برای شما رقم بخورد. از سفر لذت ببرید و مطمئن شوید که از لحظات گرانبهای امروز به بهترین نحو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا