کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

۹ نوع اسباب‌بازی که برای ADHD مفید هستند

چه بزرگسال و چه کودک، ویژگی‌های مشترک فردی که به اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی (ADHD) مبتلاست شامل عدم توانایی تمرکز، تکانشگری و بیش‌فعالی است.

اسباب‌بازی‌های حسی – که هم در حوزه سلامت روان و هم خارج از آن محبوبیت پیدا می‌کنند – راهی مؤثر برای هدایت برخی از این رفتارها هستند.

این اسباب‌بازی‌ها می‌توانند با دادن کاری به دست و هدایت کردن توجه و بی‌قراری به یک کار فیزیکی و ساده، اثرات آرام‌بخش یا زمین‌گیرنده داشته باشند. همچنین می‌توانند به کاهش احساس خستگی کمک کنند. در ادامه ۹ نوع اسباب‌بازی را بخوانید که برای ADHD مفید هستند.

۱. اسپینرهای دست‌کاری (Fidget spinners)

اسپینرهای دست‌کاری اسباب‌بازی‌های کوچکی هستند که در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف عرضه می‌شوند. آن‌ها قرار است با انگشت شست و وسط در یک نقطه نگه داشته شوند و سپس با انگشتان دیگر چرخانده شوند. این کار می‌تواند درخشش مسحورکننده‌ای از رنگ‌ها و یک زمزمه کم و ثابت ایجاد کند که کاملاً رضایت‌بخش است.

استفاده از اسپینرهای دست‌کاری و سایر اسباب‌بازی‌ها می‌تواند در جهت مهار تمرکز و انرژی عصبی مفید باشد. در عین حال، تحقیقات می‌گویند که استفاده هوشمندانه از اسباب‌بازی‌های دست‌کاری مهم است. برای مثال، اجازه دادن به آن‌ها در کلاس درس می‌تواند بالقوه از عملکرد بهینه دانش‌آموزان بکاهد.

۲. مکعب روبیک

مکعب روبیک کلاسیک با رنگ‌های درخشان و طراحی کاملاً اندازه‌ی دست، یک اسباب‌بازی عالی برای ADHD است. این اسباب‌بازی سه بعدی حس فیزیکی را با جذابیت بصری و حل مسئله ترکیب می‌کند که می‌تواند به بهبود تمرکز و مهارت‌های تمرکز کمک کند.

مکعب روبیک استاندارد – که توسط پروفسور و مجسمه‌ساز مجارستانی، ارنو روبیک، طراحی شده است – دارای شش رنگ/وجه با نه مربع در هر وجه است. بسته به سطح مهارت، می‌توانید انواع مکعب‌های روبیک را انتخاب کنید که پیچیده‌تر یا ساده‌تر هستند

۳. اسباب‌بازی‌های تانگِل

اسباب‌بازی‌های تانگِل به مکعب روبیک شباهت دارند به این معنا که شما قطعات را بدون اینکه هرگز از هم جدا کنید، می‌چرخانید و تغییر شکل می‌دهید. آنها با طراحی بسیار ساده‌تر، یک اسباب‌بازی ایده‌آل برای کودکان خردسالی هستند که بهADHD تشخیص داده شده‌اند. علاوه بر جذابیت فیزیکی، اسباب‌بازی‌های تانگِل از نظر رنگ و تغییر شکل، از نظر بصری نیز تحریک‌کننده هستند.

۴. جعبه‌های تغییر شکل

جعبه‌های پازل تغییر شکل، اثرات آرام‌بخش و درمانی ارائه می‌دهند که به افراد کمک می‌کند احساس آرامش، تمرکز بهتر و زمین‌گیرتری داشته باشند. آنها اساساً جعبه‌های پازل مغناطیسی هستند که می‌توانید آن‌ها را دستکاری کرده و به اشکال هندسی مختلف تبدیل کنید. برخی از آنها برای تحریک بیشتر شامل ویژگی‌های حسی و طرح‌های بصری قابل توجه هستند.

۵. توپ‌های ضد استرس

توپ‌های ضد استرس یکی از شناخته‌شده‌ترین اسباب‌بازی‌های کاهش‌دهنده‌ی اضطراب در بازار هستند. آن‌ها در طیف وسیعی از اندازه‌ها و تراکم‌ها در دسترس هستند و قرار است در دست شما فشرده شوند. انقباض و رهاسازی عضلات مچ دست و دست می‌تواند به طور بالقوه اثر زمین‌گیرنده و ضد بی‌قراری داشته باشد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که علیرغم نامشان، توپ‌های ضد استرس احتمالاً علائم فیزیولوژیکی استرس یا اضطراب را کاهش نمی‌دهند.

۶. توپ‌های مغناطیسی

توپ‌های مغناطیسی کاملاً شبیه توپ‌های ضد استرس نیستند و در واقع بیشتر شبیه پازل‌های جعبه‌های تغییر شکل هستند به این معنا که می‌توانید شکل و طراحی را طبق میل خود دستکاری کنید. توپ‌های مغناطیسی مجموعه کوچکی از توپ‌های مغناطیسی هستند که از طریق نیروی مغناطیسی به هم می‌چسبند. کاربر به سادگی توپ‌ها را می‌چرخاند و می‌کشد تا طرح خود را ایجاد کند، که می‌تواند تمرکز را تقویت کرده و انرژی عصبی را کاهش دهد.

۷. خمیر بازی یا اسلایم

بازی با خمیر بازی، اسلایم یا بازی کردن با خمیر سرگرمی مورد علاقه کودکان است، چه به ADHD تشخیص داده شده باشند یا نه. با این حال، این اسباب‌بازی‌ها به لطف حس حسی منحصر به فرد و تقویت خلاقیت و تمرکز، برای افراد مبتلا به این اختلال به خصوص مفید هستند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که دانش‌آموزان ADHD ممکن است به طور ویژه‌ای از استفاده از “خمیر درمانی” در هنگام انجام وظایف گوش دادن بهره‌مند شوند.

۸. چشم‌انداز ماسه روان

چشم‌اندازهای ماسه روان، قطعات هنری تعاملی و تحریک‌کننده بصری هستند که به نوعی شبیه مناظر تپه‌های شنی به نظر می‌رسند. آنها برای چرخاندن و برگرداندن طراحی شده‌اند، که ماسه داخل را به حرکت مسحورکننده‌ای می‌فرستد و در نهایت به یک طرح کاملاً جدید منجر می‌شود.

برای میز اداری یا میز کنار تخت، می‌توانید از انواع رنگ‌های مختلف و اندازه‌های مختلف انتخاب کنید.

۹. پوپرهای حبابی دست‌کاری (Fidget Bubble Poppers)

این اسباب‌بازی دست‌کاری شاید یکی از ساده‌ترین طرح‌ها در این لیست باشد. معمولاً از سیلیکون نرم ساخته می‌شود، دارای سینی از «حباب‌های» انعطاف‌پذیر است که با انگشت‌هایتان فشار می‌دهید. پس از فشار دادن تمام حباب‌ها، آن را برمی‌گردانید و دوباره می‌توانید حباب‌ها را فشار دهید. این یک راه عالی برای آرام کردن دست‌های پرکار و به حداقل رساندن انرژی عصبی است تا بتوانید بیشتر تمرکز یا با دقت بیشتری گوش دهید.

سخن آخر

اسباب‌بازی‌ها می‌توانند به‌عنوان ابزاری مؤثر برای افراد مبتلا به ADHD و هر کس دیگری که می‌خواهد تمرکز را بهبود بخشد، خستگی را کاهش دهد و بیش‌فعالی را کاهش دهد، عمل کند. برای استفاده بیشتر از اسباب‌بازی‌های ذکر شده در بالا، از آن‌ها به روشی استفاده کنید که تمرکز را از کار در دست منحرف نکند، بلکه به تمرکز کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا