کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

اضطراب ADD چیست؟

اصطلاح “اضطراب ADD” یک تشخیص بالینی نیست، اما به کسی اشاره می کند که معیارهای اختلال نوروتوسعه‌ای ADHD را برآورده می‌کند و علائم اضطراب بالینی قابل توجهی را تجربه می‌کند. علائم به طور معمول در عملکرد آنها در چندین حوزه اختلال ایجاد می‌کند.

ADD:

اختلال نقص توجه (ADD) اصطلاحی است که قبلاً برای آنچه که اکنون در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی(DSM-5) به عنوان اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی (ADHD): ارائه غالب در بی‌توجهی تشخیص داده می‌شود، استفاده می‌شد.

ADHD: ارائه غالب در بی‌توجهی یک تشخیص نوروتوسعه‌ای است که با مشکلاتی در توجه آشکار می‌شود، از جمله:

 • مشکل در تمرکز روی وظایف مدرسه یا کار
 • مشکل در توجه به جزئیات
 • بی‌نظمی
 • به راحتی حواس‌پرتی
 • مشکل در انجام وظایف
 • گم کردن وسایل
 • فراموشکاری
 • مشکل در گوش دادن به کسی که با او صحبت می‌شود
 • اجتناب از وظایفی که نیاز به تمرکز مداوم دارند

اضطراب:

از نظر بالینی، اضطراب عصبی بودن، نگرانی یا ترسی است که بیش از آنچه برای موقعیت مناسب یا مورد انتظار است، باشد. همه افراد گاهی اوقات احساس اضطراب را تجربه می کنند و احساسات اضطرابی می تواند شما را در مواقعی که ناامن هستید، نسبت به خطر هشدار دهد.

هنگامی که کسی اضطراب بیش از حدی را تجربه می کند که باعث پریشانی یا اختلال در عملکرد او می شود، ممکن است معیارهای اختلال اضطرابی را داشته باشد. این می تواند به صورت اختلال اضطراب فراگیر، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال وحشت یا فوبیاهای خاص ظاهر شود.

پیوند بین ADD و اضطراب:

اگرچه اضطراب ADD یک تشخیص بالینی نیست، اما بسیاری از افراد مبتلا به ADHD همچنین اضطراب را تجربه می کنند و وجود هر دو با هم بر علائم و توصیه های مناسب درمان تأثیر می گذارد.

علائم اضطراب ADD:

تقریباً ۸۰٪ از افراد مبتلا به ADHD حداقل یک تشخیص اضافی دارند و برخی تحقیقات نشان می دهد که تا ۵۰٪ از افراد مبتلا به ADHD همچنین یک اختلال اضطرابی دارند.

افراد مبتلا به ADD چگونه اضطراب را تجربه می کنند؟

افراد مبتلا به ADHD و اختلال اضطراب، اضطراب خود را متفاوت از افرادی که اختلال اضطراب دارند اما ADHD ندارند، تجربه می کنند. به طور خاص، افرادی که ADHD دارند، اضطراب شدیدتر، شروع زودتر علائم و خطر بالاتر برای اختلالات مصرف مواد نسبت به افرادی که ADHD ندارند، تجربه می کنند.

علاوه بر این، علائم اضطراب همزمان می تواند تشخیص دقیق ADHD را دشوارتر کند.

تشخیص اضطراب ADD

از آنجایی که علائم اضطراب می‌تواند علائم ADHD را پنهان کند، متخصصانی که ADHD را تشخیص می‌دهند باید این ارتباط را درک کنند و احتمال وجود هر دو مجموعه علائم را در نظر بگیرند.

ارزیابی برای ADHD اغلب شامل موارد زیر است:

 • مصاحبه تشخیصی: متخصص سابقه کاملی از علائم و رویدادهای زندگی شما جمع‌آوری می‌کند.
 • مقیاس‌های خودگزارش‌دهی: این مقیاس‌ها داده‌های مقایسه‌ای در مورد علائم شما ارائه می‌دهند و آن‌ها را با افراد مبتلا به ADHD و افرادی که ADHD ندارند، مقایسه می‌کنند.
 • مقیاس‌های مشاهده‌ای: این اطلاعات توسط فردی نزدیک به شما و آشنا با علائم شما ارائه می‌شود.
 • آزمون‌های توجه مداوم: ارزیاب‌گر ممکن است از شما بخواهد وظیفه‌ای را انجام دهید که توانایی شما برای تمرکز و توجه در زمان واقعی را اندازه‌گیری می‌کند. عملکرد شما سپس با افرادی که ADHD دارند و افرادی کهADHD ندارند مقایسه می‌شود.
 • ارزیابی برای اضطراب نیز شامل یک مصاحبه تشخیصی و همچنین اقداماتی است که سطح اضطراب شما را نسبت به جمعیت عمومی ارزیابی می‌کند.

علل اضطراب ADD

اختلالات اضطرابی یک جزء ژنتیکی دارند، به این معنی که افرادی که سابقه خانوادگی اضطراب دارند، احتمال بیشتری برای نشان دادن علائم دارند. با این حال، عوامل محیطی و استرس‌زا نیز می‌توانند باعث ایجاد اضطراب در کسی شوند.

ADHD عمدتاً ناشی از عوامل ژنتیکی است. به عنوان یک اختلال نوروتوسعه‌ای، ADHD چیزی است که در مراحل اولیه رشد ظاهر می‌شود و نه چیزی که با افزایش سن ایجاد می‌شود.

اگر کسی ADHD تشخیص داده نشده داشته باشد، ممکن است در رابطه با مشکل خود با توجه یا رفتارهای تکانشگری خود، علائم اضطراب را ایجاد کند. والدین و معلمان ممکن است به طور ناخواسته این واکنش اضطرابی را با تمجید یا پاداش دادن به کودکی که کمتر از حد فعالیت می‌کند، تقویت کنند بدون اینکه متوجه شوند اضطراب کودک در حال افزایش است.

به جای مجازات رفتارهای مرتبط با ADHD، مراقبان باید به آرامی کودک را به سمت انتخاب‌های مناسب‌تر سوق دهند. آنها همچنین می‌توانند نقاط قوت منحصر به فرد کودک را بیاموزند و رفتارها و فعالیت‌هایی را تشویق کنند که با این نقاط قوت هماهنگ باشد.

چگونه اضطراب ADD درمان می‌شود؟

هر فرد مبتلا به اضطراب ADD می‌تواند یک برنامه درمانی خاص را دنبال کند که نیازهای منحصر به فرد او را برآورده کند. هیچ دوره درمانی برای همه مناسب نیست و شما می‌توانید با تیم درمانی خود همکاری کنید تا تعیین کنید کدام گزینه‌ها برای شما مناسب هستند.

گزینه‌های درمانی برای اضطراب ADD شامل:

 • داروی ADHD: علائم توجه، بیش‌فعالی و تکانشگری مرتبط با ADHD با داروهای محرک (مانند Adderall) و داروهای غیرمحرک (از جمله Strattera) قابل درمان هستند.
 • داروی اضطراب: افراد مبتلا به اضطراب می‌توانند از مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) بهره ببرند، طبقه‌ای از دارو که مانع از جذب مجدد سروتونین توسط مغز می‌شود، انتقال‌دهنده عصبی مرتبط با احساس آرامش و خوشبختی. SSRIs هر روز مصرف می‌شوند. برخی از پزشکان ممکن است بنزودیازپین‌ها را نیز توصیه کنند، داروهایی که می‌توانند در صورت حملات پانیک یا علائم شدید اضطراب به صورت مورد نیاز مصرف شوند.
 • روان‌درمانی: درمان با یک درمانگر می‌تواند به علائم ADHD و اضطراب کمک کند.

زندگی و کنار آمدن با اضطراب ADD

با مراجعه به درمان، می‌توانید مهارت‌های سالم‌تری برای مقابله با علائم ADHD خود بیاموزید و علائم اضطراب را کاهش دهید. درمان‌های خاصی که می‌توانند به هر دو اضطراب و ADHD کمک کنند عبارتند از:

 • درمان شناختی-رفتاری (CBT):‏ CBT به شما کمک می‌کند الگوهای تفکر و رفتار منفی را شناسایی و تغییر دهید که می‌توانند علائم اضطراب و ADHD را تشدید کنند.
 • درمان مبتنی بر ذهن‌آگاهی: این نوع درمان به شما می‌آموزد که توجه خود را به لحظه حال معطوف کنید و از افکار و احساسات منفی رها شوید، که می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.
 • درمان متمرکز بر راه حل: این درمان بر یافتن راه حل‌های عملی برای مشکلات کنونی تمرکز می‌کند به جای اینکه روی گذشته یا ریشه‌های مشکلات عمیق شود.

حمایت اجتماعی نیز برای درمان اضطراب و ADHD ضروری است. افرادی که به هر دو مورد مبتلا هستند، از داشتن دوستان و خانواده نزدیک که به آنها کمک می‌کنند زمانی که علائم آنها چالش‌هایی ایجاد می‌کند، بهره می‌برند.

کسانی که از فردی با اضطراب و ADHD حمایت می‌کنند می‌توانند به او در حفظ یک روال ثابت، به خاطر سپردن وظایف و قرارهای ملاقات و پیگیری اقلام و اسناد مهم کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا