نقد و بررسیهدفون

بررسی هدفون بی‌سیم Apple AirPods 2019

نقاط قوت: نسل دوم AirPod دارای چندین بهبود کوچک اما تاثیرگذار نسبت به مدل اصلی خویش است. از جمله‌ی این بهبودها می‌توان به تشخیص صدای همیشه فعال و کیس شارژر وایرلس اشاره کرد. AirPod برای برقراری تماس چه درون و چه خارج از محیط‌های بسته درجه یک است. قطعه‌ی جدید H1 اپل همچنین به شما امکان برقراری ارتباط سریع‌تر با همه‌ی دیگر گجت‌های تولید اپل را می‌دهد. به این طریق قادر خواهید بود یک ساعت بیشتر بدون نگرانی با این هدفون تماس تلفنی داشته باشید.

نقاط ضعف: طراحی AirPod نسبت به نسخه‌ی قبل تفاوتی نداشته و از این جهت منتظر بهبودی برای بهتر قرار گرفتن این هدفون درون گوش نباشید. کیفیت صدای AirPod نیز تغییری نداشته است و طراحی آزاد این هدفون نیز به نویزهای اطراف اجازه می‌دهد که به سادگی وارد شوند.

نتیجه نهایی: اگرچه آپدیت جدید، AirPod که یکی از بهترین هدفون‌های کاملا بی‌سیم است را بهبود بخشیده است. اما کیفیت صدا، طراحی و قرارگیری این هدفون اساسا مشابه مدل قبل است.

نکته: از آنجایی که قیمت دلار در بازار ایران نوسان دارد، ما سعی کردیم از قیمت‌های جهانی این محصول در متن استفاده کنیم.

مشاهده این محصول در دیجی کالا


هدفون بی‌ سیم اپل مدل AirPods

هدفون بی‌ سیم اپل مدل AirPods

مشاهده این محصول در دیجی کالا

به نظر می‌رسد اپل در این اواخر رویکردی مشابه درباره‌ی بسیاری از تولیدات عالی و محبوب خود همچون iPhone داشته است. این شرکت درباره‌ی این تولیدات به جای انجام تغییرات بزرگ و اساسی در نسخه‌های جدید، آن‌ها را حفظ کرده و فقط قابلیت‌های کوچکی را به آن‌ها می‌افزاید. این موضوعی است که هم برای AirPod و هم برای iPhone اتفاق افتاده است.

چنین تغییراتی کمی خسته‌کننده به نظر می‌سند و به هر حال تغییراتی سطحی هستند. AirPod نسخه‌ی جدید چندان هیجان‌انگیز نیست. با این حال افزوده شدن قطعاتی همچون H1 به آن امکان پشتیبانی از Bluetooth 5.0، همگام‌سازی بهتر صدا و Siri همیشه فعال را می‌دهد. این موضوعات نسخه‌ی جدید را به روش‌های مختلفی برای بسیاری از افراد بهتر می‌سازد.

قیمت مدل اصلی AirPod به مقدار ۱۵۹ دلار باقی خواهد ماند. برای داشتن کیس شارژر وایرلس باید ۴۰ دلار بیشتر نیز پرداخت کنید. همزمان صاحبان AirPod اصلی مدل قبل هم می‌توانند کیس شارژر را به صورت جداگانه برای ایرپاد خود خریداری کنند. به خاطر داشته باشید که کیس شارژر AirPod به تنهایی دارای کابل USB نیست اما اگر AirPod 2019 را به صورت کامل خریداری کنید، این کابل نیز شامل موارد دریافتی خواهد بود. تنها راه تشخیص این دو کیس از یک دیگر، افزوده شدن نور LED روی قسمت خارجی کیس شارژر وایرلس و همچنین قرارگیری کلید همگام‌سازی روی آن است. به علاوه متصل کننده‌ی در کیس به بدنه‌ی اصلی در این مدل از فلز نقره‌ای مات (به جای کرومیوم) ساخته شده است و به نظر می‌رسد نسبت به مدل دیگر تقویت شده است. به این دلیل احتمالا باید انتظار طول عمر بالاتری را از آن داشته باشیم.

هدفون بی‌ سیم اپل مدل AirPods

نور کوچک LED روی کیس به شما این امکان را می‌دهد که متوجه شوید آیا کیس در حال انجام عملیات شارژ است یا خیر. به هر حال این نور پس از گذشت چند ثانیه از شروع اتصال خاموش خواهد شد.

قطعه‌ی جدید، ویژگی جدید

پیش از عرضه‌ی نسخه‌ی جدید AirPod موضوعات بسیاری را از این هدفون انتظار داشتیم. بعضی از خبرها بیان داشتند که نسخه‌ی جدید AirPod در رنگ سیاه و یا حتی دیگر رنگ‌ها جز سفید نیز عرضه خواهد شد. این موضوع بر اساس تجربه‌ی پیشین درباره‌ی iPod Nano و iPhone XR کنونی حدس زده شد. به علاوه برخی بر این باور بودند که نسخه‌ی جدید این هدفون با یک بدنه‌ی نرم و گیره‌ی ظریف برای بهتر قرارگیری آن در گوش وارد بازار خواهد شد. اما با این حال ما در نسخه‌ی جدید شاهد هیچ یک از این تغییرات نبودیم. البته همچنان ممکن است که در پاییز امسال اپل با معرفی آیفون جدید رنگ‌های مختلف را نیز به ایرپاد بیاورد.

همانگونه که پیش‌تر بیان شد، تغییر بزرگ درون این نسخه ایرپاد قطعه‌ی H1 بود. شرکت اپل در این مورد بیان می‌کند که این قطعه قادر است یک تجربه‌ی صوتی انقلابی را رقم بزند و همگام‌سازی گجت‌ها را تا حدود بسیار زیادی بهبود بخشد.

قطعه ‌H1 به AirPod کمک می‌کند که مهم‌ترین ویژگی جدید خود یعنی قابلیت تشخیص صدای همیشه فعال را داشته باشد. این موضوع به معنی آن است که به جای دوبار زدن روی ایرپاد برای فعال کردن Siri، شما به سادگی می‌توانید بگویید Hey Siri و دستیار اپل فعال خواهد شد.

این قابلیت در تست‌های ما عملکرد مناسبی داشت و باعث می‌شود که میزان استفاده‌ی شما از دستیار صوتی سیری، اگر الان چندان از آن استفاده نمی‌کنید، بیشتر شود. شما همچنان می‌توانید ایرپاد را تنظیم کنید که با دوبار زدن روی آن به دستیار صوتی سیری وصل شود. اما اکثر افراد ترجیح می‌دهند که از دوبار زدن روی ایرپاد برای کنترل تراک موسیقی استفاده کنند. شما می‌توانید دوبار زدن روی قسمت سمت راست ایرپاد را برای جلو زدن تراک و دو بار زدن روی قسمت سمت چپ را برای عقب بردن تراک مورد استفاده قرار دهید.

اگرچه هیچ دکمه‌ای برای تغییر میزان صدای موسیقی روی ایرپاد وجود ندارد، شما این کار را بدون استفاده از تلفن همراه و تنها با دستور به سیری می‌توانید انجام دهید. شما همچنین می‌توانید به سیری بگویید که موسیقی را جلو و یا عقب بزند. البته این موضوع فقط در Apple Music کار می‌کند و در Spotify به این قابلیت دسترسی ندارید. زمانی که از دیگر سرویس‌های موسیقی استفاده می‌کنید برای جلو زدن تراک باید دوبار روی ایرپاد بزنید.

شرکت اپل قول داده است که قطعه‌ی H1 سرعت اتصال بین گجت‌های اپل را تا دو برابر بیشتر کند. اگرچه ما در تست‌های خود به صورت دقیق زمان را مورد اندازه‌گیری قرار ندادیم اما سرعت اتصال به شکلی مشهود سریع‌تر بود. پس از آپدیت iPhone X، Apple Watch Series 3، iPad و Mac Mini جدید به آخرین نسخه‌ی سیستم عامل اپل، ایرپاد را با همه‌ی آن‌ها همگام‌سازی و تست کردیم و هیچ مشکلی را مشاهده نکردیم. اگر از ساعت Apple Watch استفاده می‌کنید و روی آن یک موسیقی پخش کنید، AirPod شما به صورت اتوماتیک از iPhone به Apple Watch متصل شده و اقدام به پخش آن موسیقی می‌کند. اما برای دیگر گجت‌های اپل همچون Apple TV باید به صورت دستی این موضوع را انجام دهید.

باتری مشابه، اما زمان صحبت بیشتر

بر اساس گزارش Teardowns، باتری درون نسخه‌ی جدید AirPod دقیقا مشابه باتری موجود در نسخه‌ی قبل است. اگرچه در نسخه‌ی جدید عمر باتری برای گوش دادن به موسیقی همچنان همان ۵ ساعت است و نسبت به نسخه‌ی قبلی تغییری نداشته است. اما اپل بیان کرده که شما با نسخه‌ی جدید ۵۰٪ زمان صحبت بیشتری را با ایرپاد بدون شارژ مجدد آن خواهید داشت. این موضوع به معنی آن است که نسبت به نسخه‌ی قبل شما قادر خواهید بود ۱ ساعت بیشتر با این هدفون تلفنی صحبت کنید. از طرف دیگر ۱۵ دقیقه شارژ کردن دوباره‌ی هدفون در کیس خود می‌تواند به شما ۳ ساعت زمان بیشتر برای گوش دادن به موسیقی و ۲ ساعت وقت تلفن صحبت کردن بدهد. این موضوع نسخه‌ی جدید ایرپاد را از لحاظ عمر باتری و نگرانی‌های مختلف درباره‌ی آن بسیار بهبود بخشیده است.

هدفون بی‌ سیم اپل مدل AirPods

مشاهده این محصول در دیجی کالا

البته به خاطر داشته باشید که استفاده‌ی منظم از این هدفون در طول زمان عمر باتری را کاهش می‌دهد و شما نیز قادر نخواهید بود باتری آن را عوض کنید. این موضوع درباره‌ی اکثر هدفون‌های کاملا وایرلس نیز مصداق دارد.

کیفیت صدا

اپل بیان نکرد که در نسخه‌ی جدید بهبودی از لحاظ کیفیت صدا در ایرپاد می‌توان مشاهده کرد. این موضوع در عمل نیز تقریبا ثابت شد. البته باز هم نمی‌توان با اطمینان گفت که این دو نسخه از لحاظ کیفیت صدا هیچ تفاوتی ندارند اما به صورت کلی هیچ تغییر جدی در این مورد به وجود نیامده که بتوان آن را با اطمینان تشخیص داد. تشخیص این موضوع مخصوصا به دلیل طراحی باز ایرپاد و ورود نویزهای مختلف سخت‌تر است. وقتی شما ایرپاد را درون گوش خود قرار می‌دهید همواره در جای دقیق دفعه‌ی قبل قرار نمی‌گیرد و باید انتظار تغییرات بسیار کوچک را داشته باشید. هرکسی نیز این هدفون‌های کاملا بی‌سیم را متفاوت از دیگری درون گوش خود می‌گذارد. هر تغییر کوچک در قرار گیری می‌تواند کیفیت صدا را تغییر دهد و از این جهت انجام مقایسه بین دو نسخه‌ی این هدفون از لحاظ کیفیت صدا ابدا آسان نیست.

کیفیت صدای تماس بهبود یافته است. اما شما این موضوع را نخواهید شنید بلکه افرادی که با شما تماس گرفته‌اند این موضوع را می‌توانند تشخیص دهند. دلیل این موضوع آن است که AirPod جدید در فیلتر کردن نویزهای اطراف همچون صدای باد در هنگام تماس تلفنی عملکرد بهتری دارد و صدای ما به شکلی واضح‌تر به طرف مقابل منتقل می‌شود. ما AirPod و Jabra Elite 65t را از لحاظ کیفیت تماس تلفنی مورد تست قرار دادیم. اگرچه کیفیت صدای منتقل شده Jabra Elite 65t واضح‌تر بود اما AirPod جدید در از بین بردن نویزهای مختلف عملکرد بهتری داشت.

رتبه‌ی محصول

طراحی - ۹
قابلیت‌ها - ۹
صدا - ۷
ارزش کلی - ۸

۸٫۳

نمره نهایی

اگرچه آپدیت جدید، AirPod که یکی از بهترین هدفون‌های کاملا بی‌سیم است را بهبود بخشیده است. اما کیفیت صدا، طراحی و قرارگیری این هدفون اساسا مشابه مدل قبل است.

مشاهده در دیجی کالا
User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا