لوازم سفر، کمپینگ و کوهنوردی

راهنمای ماهیگری با قلاب و معرفی بهترین وسایل ماهیگیری

ماهیگیری یکی از بهترین تفریح‌ها برای وقت گذرانی با دوستان و خانواده است، و همچنین بهترین بهانه برای دور شدن از شهر و زندگی ماشینی خاکستری. اگر میخواهید آخر هفته به جایی خوش آب و هوا بروید و در کنار رودخانه یا دریاچه ی بکر زیبا و استراحت کنید، پیشنهاد ما به شما این است که کیف و ابزار ماهیگیری خود را هم بردارید! ماهیگیری تفریحی است لذت بخش که شروعش مشخص و ساعت پایان آن با خود شماست، در آخر هم که یک کباب حسابی و لذیذ خواهید داشت.

اما اگر تازه میخواهید ماهیگیری را شروع کنید، خرید وسایل آن ممکن است کمی سردر گم کننده باشد. در بازار تعداد بسیار زیادی ابزار ماهیگیری شامل چوب‌های متفاوت، طعمه‌های مختلف و قلاب و قرقره‌های مخصوص برای هر کار بخصوصی است که اگر در هنگام خرید دقت کافی را نداشته باشید تجربه خوب از ماهیگیری بدست نخواهید آورد.

ما در این مطلب بهترین ابزار ماهیگیری را به شما معرفی میکنیم تا با سلیقه خود و راهنمای حرفه‌ای ما یک تجربه تفریحی و حرفه‌ای خوب داشته باشید

چوب های ماهیگیری

چوب های ماهیگیری میله‌های نازکی هستند که از متریال قابل انعطاف و محکم که معمولا فایبر گلاس یا کربن گرافیت هستند ساخته میشوند، این چوب ها اجازه میدهند شما قلاب خود را دور و عمیقتر در آب بیاندازید. چوبهای ماهیگیری بر اساس قدرت و استحکام، قابلیت انعطاف، پاسخگویی به حرکت، میزان ارتعاش و اکشن آنها دسته بندی میشوند.

انتخاب یک چوب مناسب بستگی به نوع ماهیگیری است که شما قصد انجام آن را دارید، اگر در حال حاضر فقط قصد شروع ماهیگیری آماتور را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که یک چوب ماهیگیری ساده با قدرت متوسط انتخاب کنید، در این صورت میتوانید ماهی‌های مختلف موجود را بگیرید و یک چوب با پاسخگویی معمول میتواند برای شما که مبتدی هستید براحتی ارتعاش ماهی به دام افتاده را منتقل کند و شمارا آگاه سازد تا آن را به سرعت از آب به بیرون بکشید. ارتفاع معمول یک چوب مناسب معمولا سی تا چهل سانتیمتر بلند از قد شماست و پیشنهاد ما این است که برای شروع به دنبال چوب های بلند تر نروید یا از چوب های تلسکوپی که ارتفاع آنها قابل تغییر است استفاده کنید.

چوب ماهیگیری فایبر ۳۶۰ سانتی متری

چوب ماهیگیری فایبر 360 سانتی متری مدل ZD-1001

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چوب ماهیگیری با وزن ۳۵۰ گرم و اکشن مناسب و امکانات مورد نیاز یک ماهیگیری مبتدی و همچنین قیمت مناسب یکی از بهترین چوب های موجود در بازار است. جنس آن از فایبر گلاس و مقاومت خوبی دارد، از هفت تکه تشکیل میشود و در حالت جمع شده فقط ۶۵ سانتی متر طول دارد.

چوب ماهیگیری آلبااستار

چوب ماهیگیری آلبااستار مدل CELTIC 300

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چوب همانند چوب قبلی برای ماهیگیری مبتدی تا نیمه حرفه ای مناسب است، از اکشن بالاتری نسبت به چوب قبل برخوردار است که نشان دهنده خم شدن آن در طول چوب میباشد. جنس آن برخلاف جنس چوب قبلی از کربن است به همین دلیل علاوه بر استحکام بیشتر ۵۰ گرم نیز سبک تر ازز آن میباشد، و قیمت آن کمی بالاتر از معمول چوب های موجود در بازار است.

چرخ ماهیگیری

چرخ ماهیگیری به چوب شما متصل میشود و به شما در جمع کردن نخ و باز کردن و پرتاب کردن آن کمک میکند، لذا سبک بودن، قابل اعتماد بودن و راحتی استفاده در شرایط مختلف از ویژگی های مهم آن است. همچنین چرخ های دوار که عموما در بازار موجود میباشند، با مکانیزم های پیچیده و بلبرینگ های روان استفاده از آنها را در شرایط مختلف راحت تر کرده و میتوانید آنها را روی قایق و کنار رودخانه و شرایطی که سرعت در کنار دقت پارامتر مهمی است استفاده کنید

چرخ ماهیگیری 

چرخ ماهیگیری مدل CB440

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چرخ کربنی، با کلاچ و بلبرینک قابل اطمینان یکی از بهترین چرخ ها در این رنج قیمتی میباشد، حتما در هنگام خرید چرخ به ظرفیت جمع کردن نخ آن بسته به برنامه های خود توج لازم را انجام دهید، معمولا ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر طول نخ مناسب اکثر فعالیت ها میباشد.

چرخ ماهیگیری میشل 

چرخ ماهیگیری میشل مدل AVOCET S4000

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اینهم یک چرخ کاملا حرفه ای که برای اکثر فعالیت های ماهیگیری مناسب است، ده عدد بلرینگ و شانژمان فوق العاده روان در کنار دوکلاچه بودن آن تضمین کننده سرعت شما در فعالیت ماهیگیری هستند.

نخ ماهیگیری

خب حتما میدانید که شما به یک نخ ماهیگیری برای انجام ماهیگیری نیاز دارید! معمولا با قرقره ها یک توپ نخ هم داده میشود اما اگر همراه چرخ شما نخ نبود یا اصلا برای ماهیگیری بلند مدت میرفتید حتما یک بسته نخ دیگر همراه خود داشته باشد.

نخها بر اساس استحکام، شفافیت و خاصیت الاستیکی آن در کنار وزن آنها دسته بندی میشوند. شرایط محیطی خشن مانند محل های صخره ای و ریزشی که سنگ های تیزی دارند یا ماهیگیری ماهیهای بزرگ و قویتر نیاز مند نخ های سنگین و ضخیم تری هستند، در حالی که آب های آرام و شفاف مثل رودخانه های یخچال کوه ها، و یا دریاهای شور نیازمند نخ های نازک و شفاف هستند تا در دیده نشده و ماهیها از آنها فرار نکنند.

همیشه به یاد داشته باشید که شما نباید هیچوقت کمتر از سی متر نخ روی چرخ داشته باشید، زیرا نخ کم دست و پای شمارا می بندد و ممکن است شکار خود را از دست بدهید!

نخ ماهی گیری ماستند سایز ۳۵ میلی متر

نخ ماهی گیری ماستند مدل 02 سایز 35 میلی متر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این نخ مناسب برای انواع مقاصد ماهیگیری است، طول آن ۱۰۰ متر است و قطر نخ آن ۰٫۳۵ میلیمتر. دارای تحمل وزن تا ۱۰ کیلوگرم برای ماهیهای مختلف میباشد که برای عموم ماهیهای موجود در ایران مناسب است.

قلاب

پس از تمام این ابزار ها که پیش نیاز برای دسترسی به آب میباشند، قلاب نیاز شما برای به دام انداختن ماهی ها است. یک قلاب خوب قلابی است که برای اندازه و وزن ماهی شما انتخاب شده باشد و بتواند طعمه شما را حمل کند.

قلاب ها در شکل های مختلف تک سری، دو سری ستاره ای، دایره ای موجود میباشند و سایز های آن ها متفاوت است.

قلاب ماهی گیری اسکار مدل ZH-5010L 

قلاب ماهی گیری اسکار مدل ZH-5010L بسته 10 عددی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این مجموعه قلاب تک سری در سایز های متفاوت، میتواند بهترین گزینه برای شروع ماهیگیری شما باشد. وزن کم و مقاومت بالا و شکل مناسب آن تضمین کننده تجربه خوب شما از ماهیگیری است.

طعمه

طعمه یک غذای گمراه کننده مصنوعی یا واقعی برای فصل ماهیگیری شماست که کار اصلی را انجام میدهد، طعمه ها را هم میتوانید خودتا تهیه و درست کنید و هم میتوانید از بازار تهیه کنید. یک طعمه مناسب، طعمه ایست که غذای قالب ماهی‌های منطقه مورد نظر شما باشد و به سایز و اندازه ماهی شما بخورد همچنین براحتی سوار قلاب شما شود و از آن جدا نشود.

طعمه ماهیگیری فیشینگ تکل

طعمه ماهیگیری فیشینگ تکل مدل T1

مشاهده این محصول در دیجی کالا

طعمه‌های موجود در بازار معمولا مصنوعی هستند و از اسانس های مشابه برای هم بو و هم طعم کردن آنها استفاده شده تا ماهی فریب خورده و به طعمه جذب شود، این طعمه های کرم سیلیکونی مناسب اکثر ماهیهای موجود در ایران برای آبهای شور و شیرینی میباشند.

طعمه قاشقک ماهیگیری

طعمه قاشقک ماهیگیری مدل P102-RB سایز 2 به همراه ده عدد قلاب ماهیگیری اسکار

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این طعمه هم با قلابش یکی است و همزمان برای شما دو کار انجام میدهد، معمولا این طعمه ها مخصوص ماهیهای خاصی میباشند که در این مورد مربوط به ماهیهای آب شیرین میباشد.

شناورها

شناورها با اتصال به میانه نخ شما، به نخ شما وزن میدهند، موجب میشوند نخ شما در طول بیشتری حرکت کند و مهمترین وظیفه آنها استیبل کردن طعمه شما در یک مکان میباشد. این شناور ها با نگه داشتن میزانی از نخ روی آب، بقیه نخ را به عمق هدایت میکنند و علاوه بر آن به شما کمک میکنند تا از به دام افتادن ماهی خود سریعا آگاه شوید.

معمولا این شناورها بر اساس جنس و نوع نور محل ماهیگیری انتخاب میشوند، از چوب پنده و فلز و پلاستیک ساخته میشوند و تفاوت چندانی بجز وزن در نوع کاربری آنها نیست.

شناور ماهیگیری 

شناور ماهیگیری مدل OFB5

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این مدل شناور از جنس بالسا ساخته شده و جزو شناورهای محبوب و پر طرفدار ماهیگیران است

همچنین از همین مدل برای استفاده در شب به همراه نور فسفری در بازار موجود است که علاوه بر جذب ماهی ها دید شمارا از وضعیت طعمه و شکارتان بهتر میکند

شناور ماهیگیری دید در شب 

شناور ماهیگیری دید در شب مدل OFB10 به همراه 5 بسته دوتایی فسفر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

هرزگرد

اگر تجربه ماهیگیری یا تجربه مشاهده آن را داشته باشید حتما با حرکت های ناکهانی و غیر منظم و پیچشی ماهی هنگام به دام افتادن آشنا هستید، هرزگرد ها این حرکت ها را مهار میکنند و علاوه بر راحت تر کردن کار شما در جمع کردن نخ، از آسیب دیدن نخ و پیچ خوردگی و در نهایت گره خوردن آن جلوگیری میکنند.

هرزگردها قبل از طعمه و بعد از پایان نخ متصل میشوند تا تمام حرکت های ماهی را مهار کنند.

هرزگرد ماهیگیری اسکار

هرزگرد ماهیگیری اسکار مدل BS-10 سایز 10 بسته 10 عددی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این مدل هرزگرد علاوه بر قیمت مناسب از استقامت و کیفیت خوبی برخوردا میباشد.

کیف ماهیگیری

همانطور که مشاهده کردید ماهیگیری دنیایی است از لوازم متفاوت که با همدگیر نقش یک سیستم شکار را برای شما بازی خواهند کرد، و علاوه بر لوازم معرفی شده قطعا به لوازم دیگیری نیز احتیاج پیدا خواهید کرد و سردرگمی شما در صورت عدم نظم دهی به آنها حتمی است

کیف های ماهیگیری طراحی شدند تا تمام لوازم شمارا سامان داده و علاوه برآن سلامت آنها را حفظ کنند، این کیف با وزن مناسب و سه محفظه تفکیک شده یکی از بهترین کیف های موجود در بازار است که میتوانید از آن برای جابجایی وسایلتان استفاده کنید!

کیف لوازم ماهیگیری

کیف لوازم ماهیگیری مدل B90-3A

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در نهایت اگر انتخاب این محصولات از حوصله شما خارج است، و ترجیح میدهید به یکباره تمام این موارد را داشته باشید، کیت های ماهیگیری شامل تمام موارد فوق در بازار موجود است که برای شروع ماهیگیری بسیار مناسب میباشند.

ست لوازم ماهیگیری

ست لوازم ماهیگیری مدل FS-3005

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کیت ماهیگیری شامل تمام موارد معرفی شده ما به همراه انواع طعمه های مصنوعی و طبیعی میباشد که مناسب برای افراد مبتدی و نیمه حرفه ایست.

برچسب ها

ابراهیم موسوی

خسته از زندگی شهری و عاشق طبیعت بکر خدا، هروقت فرصتی باشه کولمو برمیدارم و میزنم به جاده، علاقمند به پیمایش در مسیر های بلند و شبمانی‌‌های طولانی هستم، در بین دوستانم معروفم که اگر ولش کنی بعدش باید بری و تو جنگل دنبالش بگردی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن