پوشاک و اکسسوری زنانه

راهنمای جامع انتخاب یقه لباس در لباس زنانه

لباس از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. یکی از بخش‌های اصلی هر لباس، یقه‌ی آن است. به طور کلی یک سوم بالایی بدن، بیشترین تأثیر را در جذاب یا نازیبا نشان دادن اندام دارد. یقه در این یک سوم مهم قرار می‌گیرد. به علاوه، نزدیکترین قسمت لباس به صورت، یقه است و تأثیر مستقیم مدل یقه بر متناسب نشان دادن صورت را نیز نباید از یاد برد. و این قسمت اصلی لباس هم مانند هر چیز دیگری اگر با دقت و با توجه به فرم اندامتان انتخاب نشود، زیبایی‌ها و محاسن شما را می‌پوشاند و معایب احتمالی را جلوه‌گر می‌کند.

در این مقاله تمامی یقه‌های اصلی را گام به گام با هم بررسی می‌کنیم و مشخص می‌کنیم هر کسی با ویژگی‌های اندامی مختلف باید از چه مدل یقه‌ای استفاده کند.

انواع یقه‌های لباس زنانه

یقه‌ها از نظر فرم به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند: ۱) یقه‌های ساده خطی ۲) یقه‌های ایستاده ۳) یقه‌های برگردان

یقه‌های ساده خطی: ‌یقه‌های ساده خطی از ساده‌ترین انوادع یقه‌ها هستند و بیشتر در لباس‌های تابستانه استفاده می‌شوند. این یقه‌ها نیز خود به انواع مختلفی مانند یقه گرد، یقه هفت، یقه دلبری و… تقسیم می‌شوند. این یقه‌ها معمولاً به صورت قرینه طراحی می‌شوند.

یقه گرد: اولین نوع یقه ساده خطی یقه‌ی گرد است. یقه‌های گرد به شکل منحنی اطراف طوق یقه را در برمی‌گیرند و اندام فرد را همان گونه که هست نشان می‌دهند اما چهره را گردتر نشان می‌دهند بنابراین مناسب افرادی با فرم صورت مستطیلی است و افراد با چهره‌ی گرد باید تا جایی که می‌توانند از پوشیدن این نوع یقه دوری کنند.

بلوز زنانه ریس مدل 1511117-0151تهیه این محصول از دیجی کالا

چنانچه‌ یقه‌ی گرد باز باشد و حجم بیشتری از گردن، شانه و سینه باز باشد، باعث می‌شود شانه‌ها کوچکتر و ظریف‌تر نشان داده شوند و برای افرادی که سرشانه پهن و سینه‌های بزرگ دارند مناسب است.

تی شرت نخی یقه گرد زنانه - ویولتا بای مانگو

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اگر یقه گرد خیلی باز باشد و از طرف سرشانه‌ها به نزدیک حلقه آستین برسد، دقیقا مخالف چیزی که بالاتر گفتیم می‌شود و برای افرادی که سرشانه بزرگ دارند مناسب نیست و افراد با سرشانه و سینه‌ی معمولی باید از این لباس استفاده کنند.

یقه هفت: نوع دیگری از یقه‌ی ساده و خطی، یقه هفت است.این فرم از یقه، دو خط مایل در دو طرف گردن به وجود می‌آورد و در فرم‌های مختلف مانند باز، بسته، بلند یا کوتاه وجود دارد. این یقه یکی از زیباترین یقه‌ها است و در بسیاری از لباس‌ها کاربرد دارد و بنابراین بسیاری از افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. این یقه گردن را لاغرتر و کشیده‌تر نشان می‌دهد و پایه‌ی بسیاری از یقه‌های دیگر است.

اگر بازی یقه هفت بلند و تا حدود کمر یا ناف باشد، کشیدگی گردن را بیش‌تر و قد را بلندتر نشان می‌دهد.

پیراهن مجلسی زنانه - میسگایدد

تهیه این محصول از دیجی کالا

و اگر بلندی آن تا نزدیک سینه باشد صورت را گردتر، گردن را کوتاه‌تر و شانه را پهن و سینه را درشت‌تر نشان می‌دهد. و این نوع یقه برای افرادی با صورت استخوانی، سه گوش مناسب نیست.

رویه لباس طرح دار زنانه - ویولتا بای مانگو

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه خشت (چهارگوش): این یقه به شکل مربع است و به فرم‌های باز یا بسته وجود دارد. زوایای این یقه بسیار تغییرپذیر است و بنابراین باید حین خرید لباس‌هایی با این فرم یقه با اندام و صورت توجه شود. این یقه به طور کلی به دلیل زاویه‌هایی که روی قسمت گردن و سینه ایجاد می‌کند، برای فرم صورت مستطیلی مناسب نیست اما صورت‌های گرد، قلبی و الماسی می‌توانند نهایت استفاده را از این نوع یقه ببرند و در جهت به تعادل رساندن قسمت بالاتنه‌ی خود از ان استفاده کنند. اما این یقه برای افراد استخوانی مناسب نیست و زوایای به کار رفته در آن استخوان‌های افراد را بیرون زده‌تر و زمخت نشان می‌دهد.

پیراهن زنانه ناوالس کد LD04GN

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه قایقی: این یقه در چند سال اخیر یکی از یقه‌های محبوب و روی مد است. خط اصلی این یقه، در مرکز جلو و پشت حالتی موازی با افق پیدا می‌کند و گویی خطی از سرشانه کشیده شده است. اگر بازی این یقه در راستای خط سرشانه باشد، گردن را کوتاه‌تر و صورت را گرد‌تر می‌کند.

چنانچه یقه‌ی قایقی حالت و فرم یقه را داشته باشد و تا انتهای شانه و خط کارور (خط زیر بغل) باز شده باشد، برای افرادی که گردن و سرشانه معمولی دارند بهتر است. مانند انواع یقه‌های قایقی چین‌دار. اما افرادی که سرشانه پهن و استخوانی دارند باید از این نوع یقه دوری کنند. به طور کلی این یقه برای افرادی با فرم اندام گلابی ایده‌آل است.

پیراهن جین کوتاه زنانه - میسگایدد

تهیه این محصول در دیجی کالا

یقه دلبری: این نوع از یقه نیز به صورت قرینه طراحی می‌شود و در لباس‌های شب و مجلسی کاربرد دارد. این یقه از قسمت وسط به سمت بالا قوس پیدا می‌کند و دوباره به سمت پایین کشیده می‌شود. لباس‌هایی با این فرم از یقه برای هر اندامی مناسب هستند به جز افرادی که سینه و گردن استخوانی و لاغر دارند. این نوع لباس برای افرادی با فرم بدن گلابی ایده‌آل است و برای افرادی با فرم اندام مثلث برعکس بسیار نامناسب است.

پیراهن زنانه مدل Dreamy Style 2019

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه دراپه: این نوع یقه در قسمت جلو سینه و روی اریب پارچه برش داده می‌شود و بنابراین حالت ریزش و لخت به لباس می‌دهد و بیشتر در لباس‌های مهمانی کاربرد دارد. یقه دراپه برای افراد لاغر و سرشانه‌های باریک و افتاده مناسب‌تر است، زیرا چین‌هایی که روی سرشانه و سینه ایجاد می‌کند فرد را چاق‌تر جلوه می‌دهد.

بلوز یقه دراپه - رامکات

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه‌های ایستاده:

یکی از سه دسته‌ی اصلی یقه‌ها، یقه‌های ایستاده است. این یقه را بیشتر در لباس‌های چینی، آسیایی و آیینی می‌بینیم. مثلاً لباس آخوند‌ها و کشیش‌ها هر دو از فرم یقه‌های ایستاده است. این نوع یقه انواع مختلفی مانند چینی، فرنچ، سرداری، آخوندی و … دارد اما همه‌ی این یقه‌ها یک نوع تأثیر در اندام و صورت افراد دارند و بنابراین انواع مختلف آن بر اندام تأثیر گذار نیست. این نوع یقه‌ها از هر نوعی که باشند برای صورت‌های کشیده و گردن باریک و استخوانی مناسب‌تر هستند و قد بالاتنه را بلندتر نشان می‌دهند و در فرم صورت تأثیر خاصی ندارند.

پیراهن زنانه پاچین ها مدل گلبرگ کد 01

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه‌های برگردان:

دسته‌ی سوم از تقسیم‌بندی اصلی یقه‌های لباس، یقه‌های برگردان است. این نوع یقه‌ها در لباس‌های زمستانی و رسمی کاربرد بیشتری دارند و یا بر پایه‌ی یقه‌های گرد هستند و یا برپایه یقه‌های هفت.

یقه انگلیسی: محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین فرم یقه برگردان یقه انگلیسی است که هم در لباس‌های زنانه و هم در لباس‌های مردانه کاربرد دارد. پایه‌ی یقه انگلیسی یقه هفت است و هر چه یقه بلندتر و نازکتر باشد، بالاتنه را باریک‌تر و کشیده‌تر نشان می‌دهد و گردن را بلندتر و لاغرتر می‌کند.

و اگر یقه انگلیسی کوتاه و پهن باشد، بالاتنه را پرتر و پهن‌تر می‌نمایاند.

مانتو زنانه مانتو ولیعصر مدل سروناز کد 39122

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه بلیزری: فرم و اساس این یقه درست مانند یقه انگلیسی است ولی تأثیرات آن به دلیل نوک تیز یقه بیشتر است. این یقه نگاه را به طرف شانه‌ها می‌کشاند و بنابراین شانه‌ها را پهن‌تر جلوه می‌دهد و بنابراین مناسب افرادی است که از سرشانه‌های کوجک و ظریفی برخوردارند. اگر در لباس‌هایی با یقه بلیزری از اپل استفاده شود، این تأثیر چندبرابر خواهد شد.

کت زنانه ال وی جی کد 1476

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه آرشال: این یقه نیز از انواع یقه‌های برگردان بر پایه هفت است و تأثیرات آن روی اندام مانند یقه انگلیسی است. این یقه بیشتر در لباس‌های رسمی بانوان استفاده می‌شود. هرچه این یقه پهن‌تر و گردتر باشد سینه‌هار ا حجیم‌تر و درشت‌تر نشان می‌دهد.

کت زنانه ال وی جی کد 1537

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه کراواتی: یقه کراواتی یا پاپیونی نیز مانند انواع دیگر یقه در فرم‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارد. اگر یقه کراواتی در نزدیک خط گردن باشد، برای افرادی که گردن بلند و صورت کشیده دارند مناسب است.

اگر عرض یقه کراواتی یا پاپیونی زیاد باشد، روی هر قسمتی از بدن که قرار بگیرد، خواص همان قسمت را تشدید می‌کند. پس اسن نوع یقه اگر نزدیک سینه باشد، برای سینه‌های درشت مناسب نیست و بیشتر به درد کسانی می‌خورد که سینه‌های طریف و کوچک دارند.

بلوز زنانه کد 13

تهیه این محصول از دیجی کالا

یقه ب ب: این نوع از یقه بیشتر در لباس‌های کودکان کاربرد داشته است و از کلمه‌ی فرانسوی bebe به معنای کودک گرفته شده است. اما از سال‌های ۱۹۳۰ به بعد در یقه‌های بانوان نیز از این فرم استفاده شد. بیشتر در لباس‌های فانتزی و غیررسمی از این یقه استفاده می‌شود و بر پایه‌ی یقه گرد است. بنابراین همان خواص یقه گرد را دارد. اما به طور کلی برای افرادی با گردن بلند، صورت کشیده و قلبی مناسب نیست.

یقه شکاری: این یقه نیز یکی از یقه‌های پرکاربرد در لباس‌ها است. در لباس‌های زنانه و درانواع شومیز‌های کلاسیک از این یقه استفاده شده است. این یقه نیز بر پایه‌ی گرد است و همان خواص را دارا است. با این تفاوت که نوک تیز آن باعث می‌شود گردن بلندتر و لاغر تر جلوه کند. هرچه تیزی نوک یقه بیش‌تر شود، این خاصیت هم در لباس افزایش می‌یابد.

پیراهن زنانه ناوالس کد LD02ORG

مشاهده این محصول در دیجی کالا

یقه شالی یا رودوشامبری: نوعی از یقه است که تا پایین سینه و یا تا پایین لباس ادامه پیدا می‌کند و در اطراف گردن حالت شال گردن را تداعی می‌کند. یقه‌ی باریک این فرم از یقه مناسب افراد چاق و کوتاه و یقه‌ی پهن آن مناسب افراد لاغر است.

رویه زنانه زیبو مدل 1319008-NV

مشاهده این محصول در دیجی کالا

یقه آمریکایی: این یقه نیز یکی دیگر از انواع یقه برگردان بر روی پایه هفت است. هر چه هفت یقه بلندتر و عرض یقه باریک‌تر باشد، قد بالاتنه فرد را بلدتر نشان می‌دهد. و برعکس هرچه هفت یقه کوتاه‌تر و عرض آن پهن‌تر باشد اندام را کوتاه‌تر و چاق‌تر نشان می‌دهد.

کت زنانه مدل Rd115

مشاهده این محصول در دیجی کالا

یقه‌های فانتزی: به یقه‌هایی گفته می‌شود که از حالت متداول و کلاسیک خارج شده‌اند و حالت فانتزی وخاص به خود می‌گیرند. این یقه‌ها می‌تواند هر فرم و نوعی داشته باشد اما به دلیل اینکه در اغلب آن‌ها از چین و پیلی و حجم زیادی از پارچه استفاده می‌شود برای اندام باریک، سرشانه معمولی و سینه‌های کوچک مناسب هستند.
پیراهن میدی زنانه - کارن میلن

مشاهده این محصول در دیجی کالا

برچسب ها

ضحا تاجیک

هجده ساله بودم که با رویای نوشتن رشته‌ی روزنامه‌نگاری را در دانشگاه انتخاب کردم و بعد از چند سال کار در این رشته آن را کنار گذاشتم و بار دیگر به‌خاطر عشقم به خیاطی و لباس وارد دانشگاه شدم و به خواندن رشته‌ی طراحی پارچه و لباس مشغول شدم. از هفده سالگی وارد دنیای مد شدم و از وقتی به یاد دارم در حال نوشتنم. من عاشق لباس‌های رنگارنگ، کتاب‌های اسرارآمیز و فیلم‌های کلاسیک فرانسوی‌ام.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن