گجت‌های الکترونیکی

بررسی کوادکوپتر MJX Bugs 6

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

در حالی که هواپیماهای بدون صدرنشین دیگر به عنوان چیزهای جدید و بزرگ در نظر گرفته نمی‌شوند، این وسیله‌ها به دنبال شکستن مرزهای بازار خود هستند. آن‌ها روزگاری تنها چیزهای بزرگ‌تر از اسباب‌بازی بودند که برای ساخت ویدئوهای یوتیوب مورد استفاده قرار می‌گرفتند و امروزه آن‌ها کاربرد خود را به موارد بی‌شماری در بازار ارتقا داده‌اند.

قبل از این که با قابلیت‌های یک هواپیمای بدون سرنشین آشنا شوید، باید بدانید که هر کدام از آن‌ها چه هدفی را مدنظر داشته است. یک هواپیمای بدون سرنشین برای نقشه برداری، بسیار متفاوت از هواپیمایی برای پرواز عادی است. این در حالی است که یک هواپیمای بدون سرنشین مسابقه‌ای نسبت به هردوی موارد ذکر شده، متفاوت است. با در ذهن داشتن تمام این موارد، بیایید نگاهی به جدیدترین هواپیمای بدون سرنشین Mei Jia Xin یعنی MJX Bugs 6 داشته باشیم.

نقاط قوت:

  • تمام چیزهای مورد نیاز برای پرواز در یک پکیج
  • یک موتور بدون جاروبک با دوام
  • مانیتور با کیفیت
  • کنترل و عمر باطری بسیار خوب

نقاط ضعف:

  • بالاترین سرعت آن، کاربردی برای مسابقه ندارد
  • از تثبیت کننده acro mode استفاده نمی‌کند
  • فریم‌ریت ضبط شده چندان قابل توجه نیست

مشاهده این محصول در دیجی کالا


کوادکوپتر ام جی اکس مدل Bugs 6

نقد و بررسی کوادکاپتر MJX Bugs 6

مشاهده این محصول در دیجی کالا

MJX Bugs 6 بهتر است به عنوان یک هواپیمای بدون سرنشین مسابقه‌ای برای افراد مبتدی در نظر گرفته شود. البته نباید اجازه دهید که واژه برای افراد مبتدی شما را بترساند زیرا که در سطح خود و در بازار بزرگ هواپیماهای بدون سرنشین، MJX Bugs 6 قابلیت‌های بسیار خوبی دارد. این هواپیما طوری طراحی شده که نیازهای دلخواه را در هر کاربردی که مورد استفاده قرار گیرد، به میزان مطلوب پاسخ دهد. هواپیماهای بدون سرنشین برای افراد مبتدی همواره به عملکرد ضعیف، ساخته شده از مواد ارزان و قیمت پایین خود معروف هستند.

برای بعضی کاربردها، پیشنهاد کردن چنین هواپیماهایی چندان معقولانه نیست. به جز حرکت در جنگل یا در باد شدید، هواپیماهای بدون سرنشین برای نقشه‌برداری نیازی نیست بهترین نمونه ممکن برای خرید باشند. هرچند این قانون درباره هواپیماهای بدون سرنشین مسابقه‌ای صدق نمی‌کند. هواپیماهای بدون سرنشین مسابقه‌ای می‌توانند به قدری بد ساخته شوند که نیازهای پایه‌ای را نیز به خوبی انجام ندهند. خوشبختانه Mei Jia Xin با دانستن تمام این‌ها، مدل B6 را با طراحی سطح بالا تولید کرده که هر لحظه آماده پرواز است.

قابلیت‌های کوادکوپتر MJX Bugs 6

کاربردهای متفاوت یک هواپیمای بدون سرنشین می‌تواند در موارد مکانیکی، الکترونیکی یا لوکومتیو خلاصه شود. هر سه این‌ها باید به طور مساوی با یکدیگر هماهنگ باشند تا هواپیما آماده پرواز باشد و B6 همه را فراهم کرده است. چیزی که در هر نوعی از هواپیماهای بدون سرنشین رعایت نمی‌شود.

فاکتورهای مکانیکی وابسته به موتور، پروانه‌ها و هر چیزی که به حرکت هواپیما مربوط است را شامل می‌شوند. این قابلیت‌ها تاثیر بسیاری بر روی لوکوموتیو هواپیما گذاشته‌اند طوری که B6، دوام بسیار بالایی دارد. در حالی که B6 یک هواپیمای بدون سرنشین مسابقه‌ای است، ناچار قابلیت‌هایی چون پرواز در ارتفاع زیاد و headless mode را در اختیار ندارد. هواپیمای مسابقه‌ای بودن نیازی به وجود این قابلیت‌ها ندارد و در صورت وجود داشتن نیز باید قیمت آن افزایش پیدا می‌کرد.

بخوانید: بررسی کوادکوپتر Ryze Tello

طراحی کوادکوپتر MJX Bugs 6

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مانند نامی که بر روی آن قرار گرفته، این هواپیمای بدون سرنشین مانند حشره طراحی شده است. طراحی براق صفحه آن، چیزی است که معمولا در دیگر هواپیماهای بدون سرنشین نیز می‌بینیم. این مدل برای افرادی طراحی شده که مبتدی هستند و هنوز آماده خرج بسیار زیاد برای موارد حرفه‌ای تر نیستند. با وجود نقش‌های زیاد، the MJX B6 یک کوادکوپتر است. نه یک کوادکوپتر شش یا هشت پروانه‌ای؛ البته که چهار روتور، استاندارد هواپیماهای بدون سرنشین مسابقه‌ای است و همین را نیز باید انتظار داشت.

با این حال باید در نظر گرفت که به عنوان یک وسیله دارای چهار روتور، مواردی قربانی شده‌اند که در صورت داشتن شش یا تعداد بیش‌تری روتور، حتما در نظر گرفته می‌شدند.

موتور بدون جاروبک

موتور B6 از نوع ۱۸۰۶ ۱۶۰۰KV بدون جاروبک است. این نشانگر مواردی است که محدود شده‌اند و با این حال مزیت‌هایی نیز دارند. اعداد نشانگر قطر ۱۸ میلی‌متری و ارتفاع ۶ میلی‌متری موتور هستند. با این حال ۱۸۰۰ KV بیانگر آن است که موتور آن نباید به عنوان یک مورد پرقدرت در نظر گرفته شود.

موتور به تنهایی برای این هواپیمای بدون سرنشین ایده‌آل نیست. موتورهای سایز ۱۸۰۶ بهتر است برای هواپیماهای بدون سرنشینی استفاده شوند که از ۴ پروانه با سرعت دور کمتری استفاده می‌کنند. علاوه بر این، ۱۸۰۰KV، خارج از عدد لازم برای یک هواپیمای بدون سرنشین مسابقه‌ای است. این عدد باید چیزی در حدود ۲۶۰۰ تا ۲۸۰۰ میبود.

این یعنی B6 نمی‌تواند با هواپیماهایی که تا ۱۰۰ مایل بر ساعت سرعت دارند، رقابت کند. نکته مثبت این مورد نیز اینجاست که گشتاور بیش‌تری نسبت به دیگر هواپیماها دارد. این گشتاور باعث کنترل بیش‌تری روی هواپیما شده که هرگونه مانع را برای یک پرواز کارآمد دور می‌کند. هر گونه تغییر جهت و ارتفاع در B6 به لطف موتور آن، به خوبی انجام می‌پذیرد.

آخرین مورد درباره کیفیت موتور B6، بدون جاروبک بودن آن است. بدون جاروبک بودن، برتری‌های زیادی را ایجاد می‌کند. اول این که موتور بدون جاروبک روی اصطکاک برای تولید شارژ الکتریکی استفاده نمی‌کند. موتور بدون جاروبک در مقایسه با آن‌هایی که جاروبک دارند، بادوام‌تر است. در مواردی که هواپیما دچار حادثه می‌شود و یا استفاده بلندمدت، این یک مزیت برای موتور است.

یکی دیگر از مزیت‌های موتور بدون جاروبک، میزان بهره‌وری آن است. موتورهای بدون جاروبک تا ۲۰ درصد بیش‌تر موارد دارای جاروبک، کارایی دارند. با این حال بیش‌تر موتورهای استفاده شده در هواپیماهای بدون سرنشین تا ۱۰ درصد بیش‌تر بهره‌وری دارند. با این حال، مسئله‌ای همچنان مهم است. موتوری که بهره‌وری بیش‌تری دارد، از عمر باطری بهتر استفاده می‌کند. در حالی که باطری اکثر هواپیماهای بدون سرنشین، چیزی در حدود ۵ دقیقه است، این موتورها تا بیش از دو برابر عمر بیش‌تری دارند. نکته قابل توجه دیگر این است که این گونه موتورها انرژی کمتری را برای به کار انداختن روتورها صرف می‌کنند. متاسفانه این قدرت حداکثری ایجاد نمی‌کند اما برای گشتاور بالا، اطمینان خوبی را ایجاد می‌کند.

بخوانید: بررسی کوادکوپتر MJX Bugs 8

صفحه نمایش

یکی دیگر از مزیت‌های مهم، قابلیت‌های استفاده از صفحه نمایش است. این یکی از موارد معدود هواپیماهای بدون سرنشین است که در این بازه قیمتی، چنین قابلیت جانبی را اضافه کرده است. این‌ها شامل مانیتور، عینک محافظ اول شخص و دوربین است. بیش‌ترین رزولوشن برای فیلمبرداری ۷۲۰p و برای عکاسی ۱۰۸۰p است. متاسفانه قابلیت فیلمبرداری ۴K در B6 وجود ندارد و نمی‌توانید از آن به عنوان یک نقشه‌بردار استفاده کنید.

مانیتور ۴٫۳ اینچی تصاویر براق، واضح و شارپ را از مصنوعات تهیه می‌کند. این نکته را مدنظر داشته باشید که برای فیلمبرداری، به یک میکرواس‌دی کلاس ۱۰ نیاز خواهید داشت.

عملکرد پرواز

این موردی است که B6 در آن می‌درخشد. در بازار هواپیماهای بدون سرنشین برای افراد مبتدی، B6 در عملکرد پرواز خود مانند تنفس تازه‌ای می‌ماند. با ذکر این نکته که قیمت B6 از نصف بعضی رقبای خود کمتر است، خریداران به راحتی کیفیت پرواز معمولی آن را می‌بخشند. با این حال B6 با چنین قیمتی، در کمال تعجیب عملکرد خیلی خوبی در پرواز دارد. البته که چابکی تنها فاکتور برای سنجش کیفیت پرواز نیست. نکته دیگر بیش‌ترین سرعت هواپیمای بدون سرنشین برای کاربردهای مسابقه‌ای است.

اینجاست که B6 در برخی موارد مسابقه‌ای ارزش خود را نشان می‌دهد و در بعضی نیز ناکام می‌ماند. با ماکسیمم سرعت ۳۱ مایل بر ساعت، شاید B6 در هیج‌گونه مسابقه سرعت پیروز نشود. هر چند چابکی، آن را برای پیروزی در برخی مسابقات مستعد می‌کند.

کنترل ۶ محوره باعث می‌شود تا آن را مانند یک چاقوی داغ در کره فرو ببرید. برای عملکرد بهتر باید از صد تا هزار دلار بیش‌تر خرج کنید اما با این قیمت، B6 عملکرد بسیار خوبی در پرواز دارد.

بخوانید: بررسی کوادکوپتر WLtoys Q393 RC

سفارشی سازی

در حالی که MJX Bugs 6 چیزهای زیادی برای یک کوادکوپتر مسابقه‌ای برای افراد مبتدی دارد، یکی از نقص‌های بزرگ آن در مسئله سفارشی‌سازی است. این نکته را مدنظر داشته باشید که ما نمی‌گوییم B6 بدون آیتم‌های سفارشی سازی است اما آن‌ها نیز بسیار محدود و از پیش پا افتاده هستند.

این یعنی متاسفانه نمی‌تواند پا را فراتر از چیزی که در ابتدا تولید شده بگذارد. برخلاف نمونه‌های حرفه‌ای تولید شده، MJX پارامترهای استاندارد صنعتی را رعایت نکرده است. افراد باتجربه مشکل چندانی در سرهم کردن چیزهای جدید به آن ندارند اما افراد تازه‌کار، به این زودی آن را انجام نخواهند داد.

این بدان معناست که با وجود محدودیت‌هایی در قابلیت‌های پرواز، شما مجبور هستید که به ارتقاهای به کار رفته توسط MJX اعتماد کنید. هر چند که هدف این محصول نیز برای افراد حرفه‌ای نبوده است. به طور مثال جنس فیبر کربن که در تورنمنت‌های حرفه‌ای مسابقه پرواز به کار می‌رود و خبری از آن در B6 نیست.

جمع بندی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کوادکوپتر MJX Bugs 6 برای همه نیست. اگر تجربه بسیاری در استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین حرفه‌ای داشته‌اید، سرعت B6 نیاز شما را برطرف نمی‌کند. هر چند بسیاری از افراد باتجربه نیز چابکی B6 را تحسین می‌کنند.

هر چند افرادی که به دنبال فیلمبرداری هستند نیز بهتر است دنبال محصولات دیگر باشند. B6 برای عکاسی و ویدئوهای معمولی کاربرد دارد. برای کاربردهای سینمایی و فیلمبرداری ۴k نمی‌توان از آن انتظاری داشت. اگر درباره هواپیماهای بدون سرنشین تازه‌کار هستید و به دنبال خرید یک مدل اول شخص هستید، این مدل خوبی برای این است که بفهمید هواپیماهای بدون سرنشین به درد شما می‌خورند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا