هدفون

بهترین هدفون‌های استودیویی در سال ۲۰۱۹

خرید هدفون‌های استودیو با خرید دیگر انواع هدفون نظیر هدفون‌های بی‌سیم یا خانگی متفاوت است، چراکه در این دسته از محصولات، ویژگی‌هایی نظیر اتصال بلوتوث، تنظیمات پیشرفته اکولایزر و باس و تکنولوژی‌های حذف نویز مورد نیاز نیست. در عوض در خرید هدفون‌های استودیو، آن‌چه اهمیت دارد دریافت صاف‌ترین و واضح‌ترین صدا به‌منظور دستیابی به بهترین میکس ممکن است. همچنین محدوده‌ی پاسخ فرکانسی این دسته هدفون‌ها هم می‌بایست عموماً تمام محدوده‌ی شنوایی گوش انسان ( ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز) را شامل شود. این هدفون‌ها همچنین می‌بایست تا جای ممکن راحت و قابل حمل باشند و در استفاده‌های طولانی کاربر را حسته نکنند. در ادامه‌ی این متن می‌توانید تعدادی از بهترین هدفون‌های استودیو در سال ۲۰۱۹ را مشاهده کنید تا در هنگام خرید سردرگم نشوید.

بهترین عملکرد کلی: هدفون استودیویی ۸۰ اهمی بیرداینامیک مدل DT 770 Pro

بهترین عملکرد کلی: Beyerdynamic DT 770

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

چه طراحی و راحتی استفاده از هدفون برایتان مهم باشد و چه ارائه‌ی محدوده‌ی وسیعی از فرکانس‌های خروجی، دلایل زیادی برای خرید DT 770 بیرداینامیک به عنوان بهترین هدفون در این دسته پیدا خواهیدکرد. اول از همه این‌که این هدفون‌ها به صورت دست‌ساز در آلمان ساخته‌شده‌اند و به همین جهت در زمره‌ی راحت‌ترین هدفون‌ها برای استفاده‌ی طولانی در استودیوها قرار می‌گیرند.

علاوه‌براین، طراحی این هدفون‌ها از نوع پشت‌بسته (Closed-back) بوده و به‌همین جهت بدون استفاده از هیچ نوع تکنولوژی نویز کنسلینگ که منجر به تغییر در صدای ورودی به گوش ما می‌شود، گوش کاربر را ایزوله کرده و تا حد ممکن مانع ورود صدای اطراف به گوشی وی می‌شوند. علاوه‌براین، محدوده‌ی پاسخ فرکانسی فوق‌العاده‌ی ۵ تا ۳۵۰۰۰ هرتز تضمین می‌کند که تمامی فرکانس‌های بالا و پایین موزیک مربوط به یک میکس به طور دقیق و کامل شنیده می‌شوند. همچنین سطح فشار اسمی صدای DT 770 عدد فوق‌العاده‌ی ۹۶ دسی‌بل است و بسته به اینکه از آمپلیفایر استفاده کنید یا خیر، می‌توانید انتظار امپدانس ۸۰ یا ۲۵۰ اهم را از این هدفون داشته‌باشید.

در کنار همه‌ی این موارد، Beyerdynamic DT770 طراحی بسیار مستحکم و قدرتمندی داشته و دارای ضمانت گسترده‌ای نیز می‌باشد.

بخوانید: بهترین هدفون‌ها با صدای باس قدرتمند در سال ۲۰۱۹

بهترین طراحی: هدفون حرفه ای فوکال مدل Listen Professional

بهترین طراحی: Focal Listen Professional

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

بر خلاف بسیاری از ادوات تکنولوژیک دیگر ، کمپانی‌های تولیدکننده‌ی هدفون‌های استودیو بعضاً نمونه‌ای از محصولات برگزیده‌ی خود را تا سال‌ها تجدید تولید می‌نمایند. این به آن معنی ‌است که در خرید این دسته محصولات، لزوماً خرید مدل جدیدتر به معنای کیفیت بهتر یا ویژگی‌های جدیدتر نیست. با این وجود، سال گذشته بود که معرفی هدفون‌های استودیوی Focal Listen Professional تمام محاسبات اشاره‌شده در بالا را به‌هم ریخت و به عنوان محصولی تازه‌وارد، عملکردی قابل توجه را از خود ارائه کرد.

پاسخ فرکانسی این هدفون‌ها بیشتر متمایل به باس بالاست و از ۵ هرتز تا ۲۲ کیلوهرتز تغییر می‌کند. همچنین امپدانس ۳۲ اهمی و فشار اسمی ۱۲۲ دسی‌بل نیز هردو عملکردی بسیار خوب داشته و تکنولوژی انحصاری Cone فوکال نیز به مدد این محصول آمده تا دامنه‌ی صدای آن بهتر و بیشتر شود.

با این‌وجود، آن‌چه که بیش از هرچیز باعث شده‌است این هدفون‌را شایسته‌ی حضور در میان بهترین هدفون‌های استودیوی سال ۲۰۱۹ بدانیم، طراحی آن است که به‌خوبی گویای طراحی فکرشده‌ی این محصول است. تم قرمز رنگ در طراحی بالشتک‌ها و دسته‌ی این هدفون، ظاهری شیک به آن بخشیده و کیف حمل باکیفیت آن نیز، Focal Listen Professional را به محصولی فاخر برای استفاده در استودیوهای ضبط موزیک تبدیل کرده‌است.

بخوانید: بهترین هدفون‌های ورزشی در سال ۲۰۱۹

بهترین هدفون اقتصادی: هدفون استودیویی آودیو تکنیکا مدل ATH-M20x

بهترین هدفون اقتصادی: Audio-Technica ATH-M20x

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

از آن‌جایی که هر نوع معرفی دسته‌های مختلف یک محصول، بدون شک نیاز به دسته‌ی “بهترین نمونه‌ی ارزان‌قیمت” نیز دارد، بد نیست با مفهوم دقیق‌تر کلمه‌ی اقتصادی در هدفون‌های استودیو آشنا شویم. البته که هدفون‌های ATH-M20x آودیو تکنیکا در برابر قیمتی که دارند، کیفیت بسیار خوبی را ارائه می‌دهند، اما مهم‌ترین حسن ارزان‌قیمت بودن این دسته هدفون‌ها، به‌صرفه‌بودن خرید گروهی آن‌ها به منظور استفاده در استودیو به منظور مانیتورینگ در حین ضبط است.

شاید باندهای ۴۰ میلی‌متری این هدفون‌ها برای هدفون‌های استودیو کمی کوچ به نظر برسند و پاسخ باس این محصول به قدرتمندی نمونه‌های گرانقیمت‌تر نباشد، اما پوشش دادن کل محدوده‌ی شنوایی انسان از ۱۵ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز، مهم‌ترین حسن هدفون ATH-M20x است. آودیوتکنیکا سعی کرده با گسترش باسخ باس این هدفون‌ها، ضعف آن‌ها که ناشی از ضعیف‌تر بودن باندهاست را جبران کند و در این امر نیز تا حدی موفق عمل کرده‌است. در کنار این موارد، جنس کاپ‌های روگوشی ۱۵ درجه‌ای این هدفون بسیار نرم و مرغوب بوده و در استفاده‌های طولانی‌مدت به هیچ عنوان کاربر را اذیت نخواهدکرد.

به طور کلی باید گفت هدفون‌های ATH-M20x آودیو تکنیکا تمامی ویژگی‌هایی که از یک هدفون استودیو انتظار دارید را کم‌وبیش فراهم می‌کند، البته که شاید برخی از جزئیات و ظرافت‌های تکنولوژیکی موجود در نمونه‌های قدرتمندتر هدفون‌های استودیو در این محصول حضور نداشته‌باشند، اما با هزینه‌ای که برای خرید این هدفون می‌کنید، بعید است هدفون بهتری نصیبتان شود.

بخوانید: بهترین هدفون‌ها برای میکس در سال ۲۰۱۹

بهترین هدفون پشتباز: هدفون سنهایزر مدل HD 650

بهترین هدفون پشت‌باز: Sennheiser HD 650

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

بدون شک ارائه‌ی لیستی از بهترین هدفون‌های استودیو، بدون حضور فرمانروای قلمروی هدفون‌های استودیو، سنهایزر، بی‌معنی خواهد بود. چه به دنبال هدفون‌های پشت‌باز باشید و چه پشت‌بسته، محصولات خانواده‌ی پروی سنهایزر واضح‌ترین، شفاف‌ترین و کامل‌ترین صدای ممکن را در اختیارتان قرار می‌دهند. در این میان برای کسانی که به دنبال هدفون‌های پشت‌باز می‌گردند، نمونه‌ای بهتر از HD 650 وجود نخواهدداشت.

پیش از اشاره به دلیل این امر بد نیست نگاهی به تفاوت میان هدفون‌های پشت‌باز و پشت‌بسته داشته‌باشیم. هدفون‌های پشت‌بسته قادر به ارائه‌ی حدی از ایزوله‌سازی بوده و باعث افزایش تمرکز فرد روی موزیک می‌شوند، با این‌حال این ایزوله‌سازی ممکن‌است در پاره‌ای از اوقات بیش‌از‌حد بوده و باعث بازگشت پاسخ باس به گوش کاربر شود و برخی از نوت‌های پایین صدا را از کیفیت اصلی خارج کند. از سوی دیگر، هدفون‌های پشت‌باز صدایی طبیعی‌تر را به گوش کاربر می‌رسانند، اما هیچ‌گونه حفاظتی در برابر صدای محیط انجام نداده و ممکن است در محیط‌های شلوغ‌ عملکرد چندان‌خوبی نداشته‌باشند.

هدفون‌های ۶۵۰ در دسته‌ی محصولات پشت‌باز قرار می‌گیرند که با استفاده از آلیاژ نقره و تیتانیوم، حس و حال یک محصول پریمیوم را کاملاً به کاربر منتقل می‌کنند و افرادی که به طراحی هدفون اهمیت زیادی می‌دهند را شگفت‌زده می‌نمایند. کویل‌های آلومینیومی سبک‌وزن این محصول، پاسخ گسترده‌ی فرکانسی که از ۱۰ تا ۴۱۰۰۰ هرتز را شامل در‌بر می‌گیرد، را برای این هدفون‌ها به همراه آورده و امپدانسی تا سقف ۳۰۰ اهم را ارائه می‌کنند. البته برای بهره بردن کامل از این بیشینه‌ی امپدانس، لازم است که از آمپلیفایرهای مناسب استفاده‌کنید. نکته‌ی دیگری که این هدفون‌ها را به محصولاتی شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند نیز وزن آن‌هاست که تنها نیم پوند بوده و تا ساعت‌ها استفاده نیز برای کاربر مشکلی ایجاد نخواهدکرد.

بخوانید: بهترین هدفون‌های بلوتوثی بی‌سیم در بازار (True wireless)

بهترین هدفون بدون در نظر گرفتن قیمت: AKG K872 Master Reference

بهترین هدفون بدون در نظر گرفتن قیمت: AKG K872 Master Reference

اگر برای استودیوی خود به‌دنبال بهترین هدفون‌های استودیو هستید و مایلید برای این‌کار هر میزان که لازم باشد هزینه کنید، هدفون‌های AKG K872 بهترین گزینه‌هایتان به شمار می‌روند. محدوده‌ی پاسخ فرکانسی این هدفون‌ها، بین ۵ تا ۵۴۰۰۰ هرتز است و به‌سادگی این هدفون را از حیث بالاتر از تمامی هدفون‌های دیگر این لیست قرار می‌دهد. این محدوده‌ی فرکانسی البته بسیار بالاتر از رنج شنوایی گوشی انسان قرار می‌گیرد، اما همین که بدانیم AKG این محدوده‌ی فرکانسی را در هدفون‌ها قرار داده‌است، نکته‌ای مثبت ارزیابی می‌شود. این هدفون همچنین امپدانسی ۳۶ اهمی دارد که می‌بایست از طریق آمپلیفایر مناسب اقدام به رسیدن به آن کنید. این امپدانس بالا منجر به رسیدن فشار اسمی ۱۱۲ دسی‌بلی می‌شود و درایورهای غول‌پیکر ۵۳ میلیمتری آن نیز تضمین رسیدن به کیفیت صدای پریمیوم و قدرت حداکثری را می‌دهند. همچنین در بخش طراحی نیز این هدفون‌ها کیفیتی فوق‌العاده داشته و به‌خوبی سفارشی‌سازی می‌شوند تا برای هر نوع و اندازه‌ی گوش مناسب باشند.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا