تجهیزات گیمینگ

بررسی دسته بازی Razer Raiju Tournament Edition برای پلی استیشن ۴

یک دسته‌ی بازی بسیار حرفه‌ای برای پلی استیشن ۴

گیمرهای حرفه‌ای به‌خوبی می‌دانند که در بازی‌های رقابتی، میلی‌ثانیه‌ها نیز حائز اهمیت هستند و تفاوت شکست دادن کامل دشمنان و یا در حلقه‌ی محاصره قرار گرفتن، بعضاً در همین میلی‌ثانیه‌ها نهفته است. به همین جهت است که دسته‌های حرفه‌ای Raiju Tournament Edition کمپانی ریزر درصدد این هستند که عملکرد دسته‌های معمولی دوال‌شاک ۴ کنسول PS4 را تا جای ممکن ارتقاء دهند. Raiju با استفاده از کلیدهای برنامه‌پذیر و چینش هوشمند کلیدها که میزان جابجایی انگشت را به حداقل می‌رساند، به‌خوبی توانسته‌است عملکرد دسته‌های پلی‌استیشن ۴ که خود دسته‌های استاندارد و قابلی به‌شمار می‌روند را بهبود بخشد.

همچنین کیفیت فوق‌العاده بالای ساخت این محصول باعث شده‌است که به‌راحتی بتوان آن را همانند خودروهای فرمول وان در میان دسته‌ها دانست که دقیق، بهینه و البته گرانقیمت هستند. با وجود تمامی این محاسنی که به آن‌ها اشاره شد، قیمت بسیار بالای این دسته‌ها بدون شک مهم‌ترین عامل بازدارنده برای خرید آن از سوی بسیاری گیمرها خواهد بود و فقط گیمرهای حرفه‌ای و یا کلکسیونرها را به خرید مجاب خواهدکرد!

نکات مثبت:

  • کلیدهای برنامه‌پذیر که سرعت عمل گیمر را افزایش می‌دهند
  • فیدبک صوتی بسیار خوب کلیدها
  • کیفیت ساخت فوق‌العاده

نکات منفی:

  • قیمت بالا برای کاربران معمولی
  • لغزندگی بیش از حد استیک‌ها در پاره‌ای از اوقات

مشاهده این محصول در دیجی کالا


مشاهده این محصول در دیجی کالا

از آن‌جا که دسته‌های Raiju Tournament Edition بیشتر با هدف کمک به گیمرها در بازی‌های اکشن و شوتر و مبارزه‌ای به بازار عرضه شده‌است، ۴ کلید قابل برنامه‌ریزی اضافی در گوشه و کنار آن قرار گرفته‌اند که کار را برای گیمرها ساده‌تر کنند. علیرغم اینکه قرار گرفتن کلیدهای اضافی بر روی دسته‌ها، نکته‌ی چندان جدیدی به شمار نمی‌رود، اما این کلیدها در حقیقت سلاح‌های اصلی این دسته‌ها به حساب می‌آیند. این کلیدها تماماً قابل برنامه‌ریزی بوده و در نقاطی قرار گرفته‌اند که نیاز به جابجایی انگشتان را از بین برده و در وقت گیمرها صرفه‌جویی می‌کنند.

دوتا از این کلیدها در قسمت زیرین دسته و نقاطی که معمولاً انگشت‌های میانی دو دست در آن‌جا قرار می‌گیرند، جای گرفته‌اند که در حالت عادی بر روی دکمه‌های ضربدر و دایره تنظیم شده‌اند. این درحالیست که دو دکمه‌ی اضافی دیگر Raiju Tournament Edition در کنار کلیدهای R2 و L2 قرار گرفته‌اند و به‌طور پیش‌فرض کار کلیدهای مثلث و مربع را انجام می‌دهند. این کلیدهای اضافی نیاز به چهار دکمه‌ی اصلی دسته را از بین برده و بدین ترتیب گیمرها قادرند با سرعت بیشتری کلیدهای موردنظر خود را فشار دهند و سرعت عمل بالاتری داشته‌باشند. همچنین مد دیگری موسوم به Hair Trigger Mode نیز در این دسته‌ها وجود دارد که کلیدهای L2 و R2 را قفل می‌کنند تا برای عمل کردن آن‌ها نیازی به فشردن کاملشان که باعث کاهش سرعت‌عمل می‌شود، نباشد.

علاوه بر این، سفارشی‌سازی دکمه‌های Raiju نیز کار ساده‌ای بوده و از طریق اپلیکیشن همراه این دسته که بسیار کاربرپسند است و از طریق بلوتوث به سادگی امکان‌پذیر است. همچنین با تعریف پروفایل‌های متفاوت کاربری قادر خواهید بود حتی میزان لرزش یک سمت دسته را نسبت به سمت دیگر افزایش یا کاهش دهید.

بخوانید: بهترین کیبوردهای گیمینگ Razer در سال ۲۰۱۹

طراحی

دسته بازی ریزر مدل RAIJU TOURNAMENT EDITION

مشاهده این محصول در دیجی کالا

با وجود اینکه Raiju دسته‌ایست که برای PS4 ساخته شده‌است و انتظار می‌رفت شباهت‌هایی با دسته‌های دوال‌شاک ۴ داشته‌باشد، در طراحی این دسته‌ها، بیش از هرچیز از دسته‌های ایکس‌باکس وان الهام گرفته شده‌است. جویستیک‌های نامتقارن، بدنه‌ی تنومند و ضخیم و بسیاری موارد دیگر، باعث شده‌است که این دسته بیش از هرچیز شبیه به دسته‌های ایک‌باکس وان شود و علیرغم اینکه تحمل این امر برای گیمرهای افراطی پلی‌استیشن چندان ساده نخواهدبود، به سبب طراحی فوق‌العاده‌ی دسته‌های ایکس‌باکس، نمی‌توان ایراد چندانی از Raiju گرفت. آنچه که این دسته به گیمرهای PS4 هدیه می‌دهد، وزن بسیار مناسب، طراحی گیره‌های مشبک که به‌خوبی در دست جای می‌گیرند و کلیدهایی است که با هر بار فشرده‌شدن توسط کاربر صدای کلیک می‌دهند و با هر بار استفاده کردن از آن، حس پریمیوم بودن را مجدداً به کاربر منتقل می‌کنند.

علاوه بر این، آنالوگ‌های این دسته را نیز نباید فراموش کرد که علیرغم اینکه طراحی فرورفته‌ای دارند و این امر به خودی خود کاهش‌دهنده‌ی راندمان بازی است، به هیچ عنوان به تجربه‌ی بازی لطمه نزده و همچنان حس فوق‌العاده‌ی خود را به کاربر می‌دهد.

بخوانید: بهترین دسته‌های پلی استیشن ۴

عملکرد

دسته بازی ریزر مدل RAIJU TOURNAMENT EDITION

خوشبختانه کیفیت فوق‌العاده‌ی ساخت دسته‌های Raiju به‌خوبی تأثیر خود را در گیم‌پلی بازی نشان داده‌است. این دسته به‌خوبی به کوچکترین ورودی‌های کاربر واکنش نشان داده و کلیدهای اضافی آن به جایگزین‌های بسیار خوبی برای کلید‌های اصلی دسته‌های دوال‌شاک تبدیل شده‌اند. همچنین امکان انجام چندین عمل به طور همزمان به واسطه‌ی توانایی کاربر در فشردن همزمان کلیدها، راحت‌تر از قبل و با سرعت بیشتری فراهم شده‌است. البته باید دقت کرد که این دسته‌ها به هیچ عنوان سبک بازی کاربر را عوض نکرده و یا قابلیت‌های جدید و عجیب و غریبی را به گیمر اعطا نمی‌کنند، بلکه در حالت کلی سرعت عمل آن‌ها را بالاتر برده و در شرایط برابر، اوضاع را تاحدی به سمت آن‌ها متمایل می‌کند، چراکه همانطور که توضیح دادیم، در بسیاری از بازی‌ها، تفاوت میان از بین بردن و از بین رفتن کاربر تنها چند میلی‌ثانیه است.

عملکرد مد Hair Trigger Mode نیز به مانند آنچه در بالا گفته‌شد، تنها عملکردی سریع‌تر را برای کاربر رقم زده و تجربه‌ی کاربریش را دگرگون نمی‌کند.

متأسفانه در پاره‌ای از اوقات، بزرگترین حسن دسته‌های Raiju به بزرگترین عیب آن تبدیل می‌شود! بزرگی بیش از حد دکمه‌های پشتی این دسته، علاوه بر اینکه شناسایی آن‌ها برای کاربر را بیش از پیش ساده کرده وفشردن آن‌ها را تسریع می‌کنند، ممکن است باعث فشرده‌شدن تصادفی آن‌ها توسط کاربر نیز بشوند. البته که گیمرها حرفه‌ای به سرعت به این امر عادت خواهند کرد، اما گیمرهای مبتدی‌تر ممکن است در ابتدا کمی از این قضیه عصبانی شوند. همه دلایلی که گفته‌شد دست‌به‌دست هم می‌دهند تا بتوان اعلام کرد که این دسته‌ها برای بازی تک‌نفره ساخته‌نشده‌اند. قیمت‌گذاری بالای ریزر بر روی این محصول یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود جز گیمرهای حرفه‌ای که علاقه‌ی بسیاری به بازی‌های رقابتی دارند، علاقه‌ی چندانی به این محصول نشان ندهند و از خرید آن منصرف شوند! خصوصاً وقتی دسته‌های دوال‌شاک ۴ پلی استیشن، خود عملکردی به این خوبی دارند!

جمع‌بندی

دسته بازی ریزر مدل RAIJU TOURNAMENT EDITION

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در حالت کلی، استفاده از دسته‌های Razer Raiju Tournament Edition را می‌توان در دو رده‌ی مختلف طبقه‌بندی کرد. اگر شما جزو آن دسته از گیمرهای حرفه‌ای هستید که علاقه‌ی بسیاری به بازی‌های رقابتی داشته و مایلید در عناوینی نظیر فورتنایت یا Overwatch، نسبت به سایرین برتری نسبی داشته‌باشید، این دسته‌ها انتخاب فوق‌العاده برای شما خواهندبود. همچنین با وجود اینکه در این نسخه از دسته‌های Raiju خبری از آنالوگ استیک‌های قابل تعویض و افکت‌های رنگی نیست، می‌توان آن را حتی بهتر از پسرعموی گرانقیمت‌ترش، Razer Raiju Ultimate دانست.

با این حال اگر برنده‌شدن در بازی‌های رقابتی چندنفره اهمیت چندان بالایی برایتان ندارد یا بیشتر به بازی‌های تک‌نفره علاقمندید، پرداخت این هزینه‌ی سنگین برای خرید Raiju به خود شما بستگی دارد. چراکه علیرغم دریافت دسته‌ای فوق‌العاده پریمیوم و باکیفیت، بهبودهای چندانی را در بازی و گیم‌پلی مشاهده نخواهیدکرد.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن