تجهیزات گیمینگ

بررسی کنسول بازی Xbox One X

برای مدتی طولانی مایکروسافت عرضه‌ی کنسول میان‌نسلی خود که آن‌زمان با نام پروژه‌ی اسکورپیو شناخته می‌شد را تبلیغ می‌کرد و آن را قدرتمندترین کنسول بازی ساخته‌شده تا امروز می‌دانست. مایکروسافت ادعا می‌کرد که بازی‌ها بر روی این کنسول با بالاترین کیفیت و جزئیات اجرا شده و حتی قادر به ارائه‌ی کیفیت ۴K واقعی نیز خواهندبود. علاوه بر این، مایکروسافت با تأیید این خبر که تمامی بازی‌های ایکس‌باکس معمولی بر روی این کنسول نیز به بهتری نحو اجرا شده و برای خرید این کنسول اجباری به داشتن تلویزیون‌های ۴K نیست، شوق و شور مضاعفی میان گیمرهای خود ایجاد کرد و نام Xbox One X را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت.

نکات مثبت:

  • قدرت بالای سخت‌افزاری
  • پشتیبانی از HDR
  • پشتیبانی از رزولوشن ۴K واقعی
  • هارد یک ترابایتی

نکات منفی:

  • قیمت بالاتر نسبت به دیگر کنسول‌ها
  • عدم تجهیز تمام بازی‌های ایکس‌باکس وان به بهبودهای مخصوص Xbox One X

کنسول بازی مایکروسافت مدل Xbox One X 

اکنون اما این کنسول به بازار عرضه شده و گیمرهای بسیاری از سرتاسر جهان اقدام به خرید این محصول نموده‌اند. در این که کنسول ایکس باکس وان ایکس قدرتمندترین کنسول ساخته‌شده تا به امروز است، شکی نیست. اما سئوال اینجاست که آیا این کنسول قدرتمند به‌راستی ارزش خرید دارد یا خیر؟

تفاوت XBox One X با XBox One S چقدر است؟

بررسی کنسول ایکس باکس وان ایکس

مشاهده این محصول در دیجی کالا

واقعیت امر این است که بر خلاف ایکس‌ باکس وان اس که تنها در پشتیبانی از HDR و خروجی ۴K با ایکس‌باکس وان اولیه متفاوت بود، کنسول میان نسلی ایکس‌باکس وان ایکس فرسنگ‌ها از این دو کنسول فاصله گرفته و خود را به طور کلی از آن‌ها جداکرده است. تنها کافیست بازی Gears of War 4 را پس از اعمال به‌روزرسانی‌های ۴K بر روی Xbox One X بازی کرده و سپس آن را با Xbox One S مقایسه کنید تا متوجه شوید کنسول میان‌نسلی مایکروسافت چقدر در به تصویر کشیدن جزئیات عملکرد بهتری را نسبت به وان اس ارائه می‌دهد. آنچه بیش از هرچیز تفاوت میان کنسول‌های نسل هشتمی و میان‌نسلی را آشکار می‌کند، نورپردازی HDR است که به‌واقع اختلاف گرافیکی این نیم نسل را به اندازه‌ی یک نسل کامل جلوه می‌دهد.

گیمرهایی که کنسول Xbox One X را خریداری کرده‌باشند، می‌توانند برای هر بازی، از میان گزینه‌های بهبود جزئیات گرافیکی یا اجرای روان‌تر بازی یکی را انتخاب کنند. در صورتی که گیمر تصمیم بگیرد، به‌جای افزایش جزئیات گرافیکی، اجرای روان‌تر بازی را انتخاب کند، کیفیت گرافیکی آن بین Xbox One X و ایکس‌باکس وان اس تفاوت چندانی نخواهدداشت. با این‌حال با شروع بازی متوجه خواهید شد که اجرای یک بازی اکشن با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه تا چه حد می‌تواند تجربه‌ی بازی را بهبود بخشد. اتفاقی که در کنسول‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ شاهد رخ دادن آن نیستیم و در بهترین حالت با یک بازی سروکار داریم که بر روی نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه فیکس شده‌است.

بخوانید: تفاوت دو کنسول Xbox One X و Xbox One S

بازی‌های بهینه‌سازی‌شده برای ایکس‌باکس وان ایکس

بررسی کنسول ایکس باکس وان ایکس

مشاهده این محصول در دیجی کالا

پیش از آغاز این بخش، بار دیگر تأکید می‌کنیم که Xbox One X به خوبی قادر است تمامی بازی‌های عرضه‌شده بر روی ایکس‌باکس وان را اجرا کند. با این‌حال، برخی از بازی‌هایی که پیش از این شاهد عرضه‌شان برای ایکس‌باکس وان بودیم، اکنون با ارائه‌ی آپدیت‌هایی برای استفاده از قدرت فوق‌العاده بالای سخت‌افزاری این کنسول بهینه‌سازی می‌شوند. تقریباً تمامی بازی‌هایی که توسط خود مایکروسافت منتشر می‌شوند، از ویژگی بهینه‌سازی برای Xbox One X بهره‌مند هستند. با این وجود، تعداد دیگری از بازی‌های بزرگ نظیر ولفنشتاین ۲ و کال آف دیوتی WW2 نیز از جمله بازی‌هایی به شمار می‌روند که به استقبال این تغییر بزرگ گرافیکی رفته و برای کنسول میان‌نسلی مایکروسافت بهینه شده‌اند.

بازی‌های بهینه‌سازی ‌شده  برای Xbox One X نظیر آنچه پیش از این در PS4 Pro دیده‌بودیم، غالباً یک یا چند نوع بهبود در گرافیک یا کیفیت اجرای بازی را به گیمرها پیشنهاد می‌دهند. برخی از این بهبودهای عبارتند از جزئیات گرافیکی بالاتر، نرخ فریم پایدارتر و بالاتر، پشتیبانی از HDR10، پشتیبانی از HDR10 و یا خروجی ۴K. البته هیچگونه قانون یا ترتیب خاصی برای استفاده‌ی بازی‌های جدید از هریک از این بهبودهای ایکس‌باکس وان نیست، اما تقریباً می‌توان مطمئن بود که بهبودهای حاصل‌شده توسط این کنسول از این موارد خارج نخواهدبود.

با این حال اگر تلویزیون یا نمایشگر ۴K در اختیار نداشته‌باشید، بعید است که با چشم غیرمسلح متوجه تغییرات میان نسخه‌ی ایکس‌ باکس وان اس و ایکس‌ باکس وان ایکس شوید. به همین دلیل شاید تنها گروهی از گیمرهای ایکس‌باکس که الزام زیادی برای آپدیت کنسول ایکس‌باکس خود نمی‌بینند، افرادی هستند که در خانه تلویزیون یا مانیتور ۴K ندارند!

بخوانید: بهترین هدفون های مخصوص بازی در سال ۲۰۱۹

ایکس‌باکس وان ایکس در برابر PS4 Pro

حال که کنسول میان‌نسلی ایکس‌باکس وان ایکس را با دیگر اعضای خانواده‌ی ایکس‌باکس وان مقایسه کردیم، شاید بد نباشد که آن را با رقیب شماره‌ی یک و همیشگی‌اش، PS4 Pro نیز مقایسه کنیم. به لحاظر سخت‌افزاری و بر اساس لیست مشخصات، برنده‌ی رقابت میان دو کنسول میان‌نسلی، بدون شک ایکس‌باکس وان ایکس است. اما این اختلاف قدرت سخت‌افزاری هرگز در کیفیت واقعی اجرای بازی‌های دو پلتفرم مشخص نیست. به عنوان مثال Assassin’s Creed Origins را به‌عنوان یک بازی که هم برای ایکس‌باکس وان ایکس و هم برای پلی‌استیشن ۴ پرو بهینه‌سازی شده‌است، در نظر بگیرید و آن را بر روی هر دو کنسول به طور همزمان اجرا کنید. در این شرایط می‌توانید با احتمال ۹۹ درصد مطمئن  باشید که میان دو نسخه‌ی این بازی تفاوتی مشاهده نخواهیدکرد.

البته ایکس‌باکس وان ایکس در برخی قابلیت‌های خاص نظیر امکان پخش دیسک‌های بلوری Ultra-HD و تکنولوژی صدای دالبی آتموس قطعاً موفق‌تر از همتای ژاپنی خود است، اما در سایر موارد اعم از ارائه‌ی جزئیات گرافیکی در بازی‌ها، نمی‌توان هیچ‌یک از این دو را برنده‌ی از پیش‌تعیین‌شده دانست.

بخوانید: بررسی کنسول بازی Xbox One S

کدام ایکس‌باکس برای من مناسب‌تر است؟

بررسی کنسول ایکس باکس وان ایکس

مشاهده این محصول در دیجی کالا

توصیه‌ای که برای خرید کنسول ایکس‌باکس وان به گیمرها می‌شود، دقیقاً مشابه چیزی‌است که مدتی قبل به علاقمندان به PS4 Pro گفته‌شد. در صورتی که کنسول ایکس‌باکس وان معمولی یا Xbox One S را در اختیار دارید، خرید Xbox One X چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد.‌ البته بدون شک تفاوت‌های میان این کنسول‌ها مشهود خواهد بود، اما ‌به هیچ‌عنوان نمی‌توان آن‌ها را آنچنان بزرگ دانست که گیمرها را مجاب به تعویض ایکس‌باکس وان خود با وان ایکس کنند.

حتی اگر برای اولین‌بار قصد خرید یک ایکس‌باکس وان را دارید و تلویزیونتان رزولوشنی پایین‌تر از ۴K را ارائه می‌دهد، با توجه به اختلاف قیمت کنسول میان‌نسلی با ایکس‌باکس وان اس، باز هم نمی‌توان با قاطعیت Xbox One X را به شما توصیه کرد. با این‌حساب شاید مهم‌ترین جامعه‌ی هدف برای کنسول‌های Xbox One X، گیمرهای حرفه‌ای با امکانات بالا و افرادی است که علاقمندند قدرتمندترین نمونه از هر دیوایس را در اختیار داشته‌باشند.

جمع‌بندی

تلاشی که مایکروسافت برای ارائه‌ی یک کنسول میان‌نسلی فوق‌العاده قدرتمند انجام داده‌است، کاملاً ستودنی‌است. Xbox One X یک کنسول عالی است که به تمام وعده‌هایی که مایکروسافت پیش از عرضه در خصوص آن داده بود، به بهترین نحو عمل می‌کند، اما مشکل اصلی پلتفرم ایکس‌باکس به خصوص در نسل هشتم، نبود عناوین انحصاری قدرتمند است. مشکلی که نه تنها با عرضه‌‌ی Xbox One X رفع نشد، بلکه باعث شد عدم امکان استفاده‌ی کامل ار قدرت سخت‌افزاری این کنسول در اجرای بازی‌های انحصاری نیز خود سرچشمه‌ی نارضایتی‌هایی جدید شود.

در عین حال، چه انحصاری‌های همیشگی ایکس‌باکس، نظیر هیلو، فورزا و یا گیرز آف وار و چه عناوین مالتی‌پلتفرم بازار، همگی بهترین کیفیت ممکن را بر روی این کنسول ارائه می‌کنند و به‌خوبی قادرند انتظاراتتان را برآورده کنند. اگر در خانه تلویزیون ۴K دارید و فکر خرید قدرتمندترین کنسول بازار را نیز در سر می‌پرورانید، ایکس‌باکس وان ایکس برای شماست.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن