دوربین‌

بررسی دوربین‌ کانن مدل EOS Rebel T6

پیش از خرید دوربین EOS Rebel T6 یا هر دوربین مشابه آن، بهتر است این سئوال را از خود بپرسید که آیا پرداخت چنین هزینه‌ای برای خرید دوربین‌های DSLR ارزان‌قیمت ارزش دارد یا خیر؟

علیرغم اینکه قیمت دوربین EOS Rebel T6 در مقایسه با بسیاری دوربین‌های DSLR حرفه‌ای تر، ارزان به شمار می‌رود، اما باید در نظر داشت که بخش زیادی از مشخصات و قابلیت‌های آن، الهام گرفته از محصولات پیشین کنون و عموماً دوربین‌های پرچمدار سال‌های گذشته‌ی این کمپانی بوده‌است. به‌عنوان مثال دوربین EOS Rebel T5i را در نظر بگیرید که از هر حیث، منبع الهام کنون برای ساخت EOS Rebel T6 بوده و تنها برخی قابلیت‌های آن حذف شده و وای‌فای به آن افزوده شده‌است.

نکات مثبت:

  • کیفیت بالاتر دوربین T6 کانن در مقایسه با دوربین‌های Point-and-Shoot
  • قیمت مناسب برای یک دوریبن DSLR

نکات منفی:

  • قابلیت‌های محدود برای یک دورین DSLR
  • سرعت پایین فوکوس خودکار با استانداردهای سال ۲۰۱۹

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا


دوربین دیجیتال کانن مدل (Eos 1300D (Eos Rebel T6 

دوربین دیجیتال کانن مدل (Eos 1300D (Eos Rebel T6 بدون لنز

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

همانند دیگر دوربین‌های DSLR ارزان‌قیمت، EOS Rebel T6 را نیز می‌توان یک دوربین Point-and-Shoot در نظر گرفت که از حسگر بزرگتری بهره‌مند بوده و به همین دلیل تصاویر باکیفیت‌تری را ثبت می‌کند. علاوه بر این، T6 به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دوربین‌های DSLR، یعنی امکان تعویض لنز نیز مجهز است. قابلیتی که البته بر اساس تجربه می‌توان استدلال کرد که چندان کاربردی نخواهدبود، چراکه بسیاری افراد ترجیح می‌دهند از لنزهای فابریک خود دوربین تا ابد استفاده کنند!

کیفیت تصاویر دوربین EOS Rebel T6

دوربین دیجیتال کانن مدل (Eos 1300D (Eos Rebel T6 بدون لنز

تصاویر گرفته‌شده توسط T6 کیفیتی در حد و اندازه‌های یک دوربین DSLR یا بدون آینه دارند، بنابراین هرگز قابل مقایسه با تصاویر ثبت‌شده توسط یک دوربین ابتدایی Point-and-Shoot نیستند. از سوی دیگر، این کیفیت تصاویر، T6 را هم‌تراز رقبایی نظیر Nikon D3300 یا Pentax K-S2 قرار می‌دهد، اما در برابر دوربینی نظیر A6000 سونی حرفی برای گفتن ندارند. در محدوده‌ی ایزوی تا سقف ۸۰۰، تصاویر JPEG دوربین T6 کانن کیفیت مطلوبی دارند، با این وجود، با افزایش ISO تا ۶۴۰۰ شاهد ثبت نویز‌های بیشتر و جزئیات کمتری در این دوربین خواهیم بود که البته طبیعی به نظر می‌رسد. همچنین بالانس خودکار رنگ سفید نیز در این دوربین‌ها مناسب به نظر می‌رسد.

عملکرد دوربین EOS Rebel T6 به طور کلی، به‌خوبی تداعی‌کننده عملکرد دوربین‌های پرچمدار کانن در سال‌های گذشته‌است. همان‌گونه که اشاره شد، بسیاری از المان‌های اصلی این دوربین، برگرفته از برخی پرچمداران سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ این کمپانی بوده‌است. بنابراین فوکوس خودکار و یا سرعت عکسبرداری پیوسته در آن، برای چندین سال پیش بسیار مطلوب تلقی می‌شد، با این وجود، با استانداردهای سال ۲۰۱۹، این دوربین را نمی‌توان محصولی ایده‌آل برای عکس یا فیلمبرداری از سوژه‌های متحرک، به‌خصوص در سرعت بالا دانست.

بخوانید: بهترین دوربین های بدون آینه کانن در سال ۲۰۱۹

طراحی دوربین EOS Rebel T6

دوربین دیجیتال کانن مدل (Eos 1300D (Eos Rebel T6 بدون لنز

طراحی دوربین EOS Rebel T6 همانند بسیاری از رقبای هم‌رده‌ی قیمتی خود است. بنابراین ضمن اینکه شاهد وزنی نسبتاً کم از این محصول هستیم، ایراداتی نظیر محو بودن نقاط فوکوس خودکار در منظره‌یاب از جمله مشخصات طراحی آن به شمار می‌رود. علاوه بر این، از آنجا که صدای شاتر در این دوربین نسبتاً بلند است، شانس تصویربرداری یا عکسبرداری مخفیانه و بی سر و صدا با این دوربین را هم از دست خواهید داد. همچنین کلید چرخان وضعیت انتخاب عکس یا فیلمبرداری در T6 نیز ارگونومی چندان مناسبی نداشته و برای تغییر وضعیت بین عکس و فیلم، می‌بایست از یک انتها به انتهای دیگر کشیده شود.

ضعف‌های طراحی دوربین EOS Rebel T6 همچنین دلایلی را نیز در اختیار عکاسان قرار می‌دهد که یا هزینه‌ی بیشتری برای خرید دوربین DSLR کنند و یا نمونه‌های بدون آینه را انتخاب کنند. به عنوان مثال، با اینکه ‌ال‌سی‌دی فیکس یکی از ویژگی‌های استاندارد طراحی دوربین‌های DSLR در این رده‌ی قیمت تلقی می‌شود، اما کاربرانی که مایل به استفاده از این ال‌سی‌دی به عنوان منظره‌یاب هستند، قطعاً تجربه‌ی کاربری خوبی را با T6، خصوصاً در زیر تابش مستقیم آفتاب نخواهندداشت. البته این مشکل با افزایش دستی میزان روشنایی ال‌سی‌دی، قابل تغییر است. اما در این صورت امکان تشخیص میزان مناسب اکسپوژر برای عکاس، سخت خواهد‌شد. این دوربین همچنین در ثبت تصاویری که پس‌زمینه‌ای روشن دارند، عملکرد چندان مناسبی ندارد.

جمع‌بندی

دوربین دیجیتال کانن مدل (Eos 1300D (Eos Rebel T6 بدون لنز

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

اگر پاسخی قانع‌کننده برای سئوالی که در ابتدای این بررسی مطرح شد، پیدا کردید و متقاعد به خرید دوربینی DSLR در این بازه‌ی قیمتی شدید، EOS Rebel T6 کانن گزینه‌ای قابل قبول برایتان به شمار می‌رود. البته با کمی گشتن در بازار، ممکن است بتوانید محصولاتی ارزان‌قیمت‌تر و باکیفیت‌تر نیز پیدا کنید که به سبب اینکه ظاهر پرزرق و برق این دوربین را ندارند، کمتر مورد توجه واقع شده‌اند.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن