کالاهای جانبی

بررسی ماوس بی سیم لاجیتک مدل M570 Trackball

شرکت لاجیتک در ساخت ماوس M570 خوش‌دستی را به عنوان مهم‌ترین ویژگی در نظر گرفته و با این‌که طراحی خاص این ماوس ممکن است برای همه جذاب نبوده و عادت به آن نیز کمی زمان‌گیر باشد، اما اگر به آن عادت کنید، خوش‌دستی آن برای‌تان سودمند خواهد بود.

نکات مثبت:

  • عمر باتری بالا
  • شدیدا خوش‌دست
  • موجب آسیب دیدن میز نمی‌شود.

نکات منفی:

  • اندازه بزرگ
  • عادت کردن به آن کمی زمان می‌برد.

نتیجه‌گیری کلی: Logitech M570 یک ماوس با طراحی کلاسیک است که از توپک بهره می‌برد، این طراحی خاص باعث خوش‌دستی‌ این محصول شده.

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا


ترک بال بی سیم لاجیتک مدل M570

بررسی ماوس Logitech M570 Wireless Trackball

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

طراحی: زیبایی وابسته به نحوه تفکر بیننده است

شمایل عجیب این ماوس به شما این حس را می‌دهد که انگار برای موجودات بیگانه طراحی شده، اما این شکل عجیب، در صورتی که به کاربرد آن دل ببندید، می‌تواند بسیار مناسب باشد. بر خلاف تقریبا تمامی ماوس‌های دیگر که برای استفاده باید بر روی یک سطح کشیده شوند، M570 یک ماوس ثابت است که نیازی به حرکت ندارد، چرا که وظیفه حرکت به توپک آن سپرده شده. بنابراین شما می‌توانید به راحتی دست‌تان را بر روی ماوس قرار داده و با استفاده از شصت‌تان توپک را حرکت دهید. شاید چنین روشی برای همه راحت نباشد، اما حقیقت این‌جاست که این راه باعث خستگی کم‌تر دست و همچنین آسیب ندیدن میز بر اثر حرکت مداوم ماوس می‌شود.

اگر بخواهیم حقیقت را بگوییم، باید اشاره کرد که در ابتدا کار کردن با این ماوس بسیار دشوار بود، اما با گذشت هر ساعت، خوش‌دستی آن بیش از پیش مشخص شد و فهمیدیم که چرا پس از این‌همه سال، چنین طراحی کلاسیکی می‌تواند تا این حد محبوب از کار در بیاید. شاید در مقایسه با ماوس‌های دیگر، سیستم حرکت‌ مکان‌نمای M570 کمی ضعیف به نظر برسد، اما نکته مثبت این‌جاست که از فشار وارد به دست شما کاسته می‌شود.

نحوه راه‌اندازی: مختصر و آسان

راه‌اندازی M570 به همان روش آسان قدیمی است. پس از خارج کردن آن از بسته، تنها کاری که باید انجام دهید اتصال USB کوچک‌ آن به کامپیوترتان است. هر دو سیستم‌ عامل ویندوز و مک به خوبی با ماوس هماهنگ شده و سریعا آن را شناسایی می‌کنند. تنها کاری که پس از این می‌بایست انجام دهید تنظیم میزان و نحوه حرکت ماوس است.

بی‌سیم: قابل اعتماد و با عمر باتری بسیار بالا

بررسی ماوس Logitech M570 Wireless Trackball

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

M570 از یک گیرنده ۲٫۴GHz استفاده می‌کند که مستقیما به هر خروجی USB-A متصل می‌شود. سازندگان ادعا دارند که این ماوس تا فاصله ۱۰ متر از کامپیوتر کارایی دارد و بر اساس تست ما نیز این مسئله ، با احتساب موانعی که ممکن است در این فاصله قرار بگیرند، کماکان صحت داشت.

کارایی: کاربرد خاص نیازمند زمان برای یادگیری است

توپک M570 حس‌گیر‌های قدرتمند و کارآمدی دارد، کلید‌هایش سریع و مناسب عمل می‌کنند و قدرت چرخ اسکرول آن نیز به اندازه کافی بالاست. با این‌که این ماوس را نمی‌توان به هیچ عنوان برای بازی کردن پیشنهاد کرد، برای ویرایش مقالات، وب‌گردی و تقریبا هر کار دیگری به اندازه کافی مناسب است. ما حتی زمان کوتاهی را در برنامه‌هایی همچون Photoshop و Illustrator گذراندیم و به این نتیجه رسیدیم که در چنین موقعیت‌هایی نیز M570 می‌تواند به اندازه هر ماوس دیگر کارایی داشته و یا حتی راحت‌تر باشد. البته مسئله راحتی بیشتر تا حد زیادی به سلیقه و تجربه شخصی بستگی دارد. بر اساس گزارش سازندگان، M570 تنها با استفاده از یک جفت باتری AA، تا حدود ۱۸ ماه کار خواهد کرد. از آن‌جایی که ما در کل ۵۰ ساعت به تست این ماوس پرداختیم، نمی‌توانیم این موضوع را تایید یا رد کنیم، اما نظرات کاربران در اینترنت ثابت می‌کند که یک دوره عمر یک‌ونیم ساله برای این ماوس چندان هم دور از عقل نیست.

راحتی: دستان‌تان از شما تشکر خواهند کرد

بررسی ماوس Logitech M570 Wireless Trackball

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

M570 قابلیت‌های انحصاری چندانی ندارد. اما کمبود در این زمینه را با قدرتی چندبرابر در زمینه راحتی و خوش‌دستی جبران می‌کند. طراحی ویژه آن به گونه‌ای است که به راحتی در دست‌های کوچک و بزرگ قرار می‌گیرد. لبه‌ای که در سمت راست کلید‌های چپ-راست آن وجود دارد استراحت‌گاه‌ مناسبی برای انگشتان کوچک و انگشتر است و حالت خمیده آن قرارگاهی مناسب برای کف دست است که از وارد شدن فشار به دست جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از مزیت‌های طراحی M570 این است که، بر خلاف ماوس‌های دیگر که به دلیل نیاز مداوم به حرکت دسته‌ی صندلی شما را به چیزی بی‌ارزش بدل می‌کنند، به شما اجازه می‌دهد دست خود را با آسودگی بر روی دسته نگه دارید، چرا که این ماوس نیازی به حرکت ندارد و تنها انگشت شصت شماست که می‌بایست مداوما در حال تکان خوردن باشد.

قیمت: دقیقا به همان میزانی که باید باشد

M570 50 دلار قیمت دارد که شاید در مقایسه با ماوس‌های ۵۰ دلاری دیگر و با در نظرگیری ویژگی‌های محدود و تعداد کم کلید‌های آن، کمی غیرمنطقی به نظر برسد. اما حقیقت این‌جاست که مقایسه این ماوس با ماوس‌های دیگر ناعادلانه است. M570 یک محصول متفاوت است که به جرات می‌توانیم آن را راحت‌ترین ماوسی که درحال‌حاضر تست کرده‌ایم بنامیم. طراحی ویژه آن به علاوه کارایی بلند مدتش باعث می‌شود که ارزش قیمت خود را داشته باشد.

مقایسه: منحصر‌به فرد در بین رقبا

با توجه به این‌که ماوس Logitech MX Anywhere 2S در مقابل رقبای فعلی خود بیشترین کارایی را با قیمتی مناسب ارائه می‌دهد، مقایسه آن با دیگر ماوس‌های بی‌سیم موجود در بازار دشوار است. با این‌حال می‌توان دو محصول دیگر که از لحاظ کارایی و کیفیت به آن نزدیک هستند را نام برد. شاید نخستین رقیب ارزشمند آن یکی دیگر از محصولات Logitech یعنی M535 Bluetooth Mouse باشد. قیمت این محصول ۳۹٫۹۹ دلار است که در مقایسه با MX Anywhere 2S، ۳۰ دلار ارزان‌تر است. هرچند که فاقد گیرنده ۲٫۴GH.z بوده و به جای باتری‌های معمولی نیز از یک باتری شارژی استفاده می‌کند، اما عمر آن حدود ۱۰ ماه است و از لحاظ کارایی نیز تقریبا با MX Anywhere 2S یکسان است.

دومین محصول نیز Microsoft Sculpt Comfort Bluetooth Mouse است که همچون M535، قیمتی ۳۹٫۹۹ دلاری دارد. طراحی خوش‌دستی داشته، مجهز به یک چرخ اسکرول چهارجهته است و به لطف بهره‌مندی از تکنولوژی BlueTrack شرکت مایکروسافت تقریبا بر روی هر سطحی کار می‌کند. حتی بر روی بدنه شامل یک کلید چندکاره است که می‌توان کارایی‌اش را شخصا مشخص کرد.

سخن آخر: خاص، اما شدیدا راحت

بررسی ماوس Logitech M570 Wireless Trackball

میزان علاقه‌ای که در زمان تست به Logitech M570 پیدا کردیم حتی برای خود ما هم تعجب‌آور بود. شاید ظاهر این ماوس عجیب به نظر رسیده و عادت کردن به آن نیز زمان‌گیر باشد، اما از لحاظ خوش‌دستی محصولی بی‌رقیب است، ویژگی‌ای که مشخص می‌کند چرا عده‌ای هنوز هم شدیدا طرفدار ماوس‌های این‌گونه هستند. به علاوه این، قیمت این محصول نیز چندان بالا نیست که به ارزش خرید آن می‌افزاید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن