لوازم سفر، کمپینگ و کوهنوردی

پدل بورد چیست و راهنمای انتخاب بهترین پدل بورد تفریحی

پدل سواری ایستاده یا به اختصار SUP) Stand Up Paddleboarding) داغ ترین تفریح آبی این روزهای دنیا است، و بنظر شما علت چیست؟ علت آن فقط و فقط آرامشی است که این ورزش به بدن و روح انسان منتقل می‌کند، فعالیتی که کمترین تمرکز را روی حرکت و فیزیک محیط دارد و نتیجه آن افزایش زمان با کیفیت استراحت و تفریح شما است.

پدل بوردینگ ورزشی است که هرکسی میخواهد یکبار امتحان کند، و اگر نظر ما را بخواهید چیزی است که با یکبار امتحان هر انسانی عاشقش خواهد شد.

شاید در نگاه اول پدل سواری ایستاده ورزشی جدید بنظر بیاید، ولی در حقیقت پدل سواری تاریخچه ای بسیار قدیمی تر از موجب سواری و تخته‌های شنا دارد، و عقبه آن به آفریقا و امریکای شمالی، در هزاران سال پیش باز می‌گردد.

تاریخچه پدل بورد نوین به حدود سال ۱۹۴۰ زمانی که مهندس موج سوک کاهانماکو تصمیم گرفت وسیله ای اختراع کند که با آن بتوان به صورت انفرادی به بعد بیشتری از دریا دسترسی داشت باز می‌گردد، وی با دوباره طراحی کردن تخته‌های شنا این وسیله را ساخت که تا حدود دهه ۹۰ میلادی در قرن ۲۰م آنچنان در میان مردم محبوب نبود، در این دهه بود که کلاس‌های شنا و مدارس موج سواری کم کم به پدل بوردینگ به عنوان یک ورزش نگاه کردند و برای تبلیغ و توسعه این ورزش دست به اقدامات تبلیغاتی زدند.

اگر تا به الان پدل بورد نکرده اید، یا قصد تجربه آن را دارید در ادامه چند دلیل که چرا SUP بهترین تجربه تفریح آبیتان خواهد شد را ذکر خواهیم کرد:

هیجان ایستادن روی آب

پدل بورد چیست و راهنمای انتخاب بهترین پدل برد تفریحی برای شما

همه دوست دارند این تجربه را داشته باشند، حتما در میان رویاهای کودکی خود رویای قدم زدن روی آب را در سر داشته اید، اگر درمیان عکس‌های پدل بوردینگ سگ‌ها را ببینید که در کنار صاحبانشان در حال پدل بوردینگ هستند نباید تعجب کنید، حتی حیوانات هم عاشق این تجربه بی‌نظیر هستند.

آرامیش ذهنی روی آب، ایجاد توازن بین ماهیچه‌های بدن برای استادن روی آب مواج و ریلکس کردن بدن از جمله اتفاقاتی است که در طول یک دوره پدل بوردینگ برای شما اتفاق خواهد افتاد.

چند دلیل برای اینکه پدل بورد را در مقابل قایق و انواع دیگر تفریح‌ها انتخاب کنید:

  • شما نیازی به فضای زیاد نخواهید داشت، برای استفاده از این وسیله تفریحی نیازی به اقیانوس بی انتهای آرام یا حتی مواج ندارید، یک رود کوچک یا دریاچه هم بهترین گزینه برای این تجربه خواهد یود.
  • هر کسی میتواند این تجربه را داشته باشد، چه به صورت ایستاده چه نشسته و فارغ از سن و سال هر فردی میتواند از پدل بورد استفاده کند و لذت غیرقابل وصف آن را تجربه کد.
  • یادگیری حفظ تعادل، یکی دیگر از هیجانات این وسیله است که کنترل شما را روی بدنتان به طرز باورنکردی افزایش می‌دهد.
  • در عین آرامش بخش بودن، می‌تواند تبدیل به یک وسیله هیجان انگیز و پر آدرنالین شود! با SUP میتوانید مسابقه بدهید، به دور دست‌ها پارو بزنید و حتی عرض یک تنگه را پیمایش کنید! علاوه بر اینها شنا کردن با SUP در اعماق دریا تجربه ای است که با کمتر وسیله بادی خواهید داشت.
  • میتوانید موج سواری کنید! با SUP همانند تخته‌های موج سواری می‌شود بیشتر موج‌ها را در نوردید، و سوار آنها شد.

مزیت‌های بهداشتی و سلامت برای روح و جسم شما

ایستادن روی پدل بورد یک ورزش همانند شنا است که تمام عضله‌های شمارا در گیر خواهد کرد، پدل بورد مدت‌ها است که مانند پیاده روی و شنا به عنوان یک ورزش همه گانی و عام المنفعه شناخته شده که برای همه افراد دارای مزیت‌های سلامتی خواهد بود.

  • پدل بوردینگ به شما یاد میدهد نیروهای خودرا به صورت متوازن و کنترل شده هماهنگ کنید.
  • استفاده مداوم از این وسیله باعث میشود که شکل فیزیکی استخوان بندی، خصوصا ستون فقراتمان به حالت طبیعی باز گردد و تغییرات ایجاد شده در اثر زندگی ماشینی و خطاهای فردی از بین برود.
  • واتر تراپی یا آب درمانی با پدل بورد بسیار لذت بخش تر خواهد بود.
  • کم خطر بودن این ورزش تضمین کننده سلامت شما در طول فعالیت است، SUP به عنوان یکی از ورزش‌های کم‌خطر دنیا برای سلامتی انسان شناخته شده
  • یک ساعت پدل بوردینگ برابر سوزاندن بیش از ۷۳۵ کالری خواهد بود، فعالیتی که شما به طور فیزیکی متوجه آن نخواهید شد، علت آن هم ماهیت آرامش بخش این ورزش است ولی در نهایت نتیجه کاهش وزن و فیت شدن بدن شما خواهد بود.

یوگا روی آب !

پدل بورد چیست و راهنمای انتخاب بهترین پدل برد تفریحی برای شما

موج یوگا روی آب از سال ۲۰۰۰ میلادی در دنیا راه افتاد، و یوگا کاران لذت بخش ترین ساعات یوگای خود را روی پدل بورها گذارش کردند. حس ژرف یوگا روی آبهای آزاد تجربه ای بینظیر است که فقط با پدل بورد به آن دست خواهید یافت.

از جمله مزایای یوگا با پدل بورد عدم نیاز به دانش و توانایی بالا در مورد یوگا است، پدل بورد به اندازه ای انرژی به بدن شما منتقل خواهد که حتی با یک دوره یوگای مبتدی همان انرژی را از طبیعت بکر زمین خواهید گرفت.

حال که با ماهیت پدل بورد آشنا شدید، برای انتخاب بهترین پدل برد‌ها به چه چیزهایی باید دقت کرد؟

پدل بردها در دو نوع بادی و ساده وجود دارند، که نمونه بادی از حدود سال ۲۰۱۰ میلادی با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی ساخت در دنیا مورد توجه قرار گرفت و اکنون اغلب این مدل در دسترس میباشد.

بسته بندی پدل برد‌ها عموما شامل یک بدنه اصلی، یک تلمبه برای باد کردن و یک پاروی انفرادی قابل تاشدن هستند، و جز در استفاده‌های حرفه ای به ابزار دیگری برای استفاده از پدل برد نیاز پیدا نخواهید کرد.

تخته‌های SUP را با ویژگی طول از یکدیگر جدا می‌کنند، هرچه یک پدل برد طول بزرگتری داشته باشد استفاده از آن راحت تر خواهد بود.

از طرف دیگر سرعت آن روی آب کاهش خواهد یافت، همچنین شکل و ساختار پدل برد بسیار در سرعت بردها تاثیر دارد، یک پدل برد مسابقه ای ۱۲ فوتی از یک پدل برد ۱۰ فوتی ساده سرعتی بمراتب بیشتر خواهد داشت.

افراد مبتدی معمولا بردهای بالای ۱۰ فوت را انتخاب می‌کنند، و حرفه ای تر‌ها به دنبال بردهای زیر ۸ فوت میروند. اما در انتخاب این موارد سلیقه فردی بیشتر از هرچیز دیگری دخیل خواهد بود و طول پدل بورد چندان تفاوتی در تجربه شخصی شما نخواهد داشت.

بهترین و معروف‌ترین مارک پدل برد، برای شرکت آمریکایی RED است که در چین تولید می‌شود، خوشبختانه در کشورمان ایران مدل‌هایی از بردهای تولیدی این شرکت در دسترس هستند که در ادامه دو مورد از بهترین برد‌های این شرکت را معرفی می‌کنیم.

بورد ردپدل مدل ۱۰٫۸ RIDE بادی

بورد ردپدل مدل 10.8 RIDE بادی

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

برای افراد مبتدی، و آنهایی که قصدان از استفاده پدل برد فعالیت‌های آرامش بخش و کم تحرک است، پدل برد رد مدل Explorer بهترین گزینه خواهد بود. این بورد با ضخامت زیاد، و شکل بیضی خود تعادل بسیار خوبی روی آب ایجاد خواهد کرد و بیش از آنچه فکر می‌کنید به شما حس آرامش و لذت توامان در طول فعالیتتان روی آب منتقل خواهد کرد.

سرعت باد کردن این پدل بورد به لطف وجود پمپ بادی مخصوص رد، به نام تورینگ بسیار سریع بوده و وجود تیغه جدا شونده زیر آن به شما امکان تعویض راحت این قطعه در صورت آسیب دیدگی را می‌دهد.

از جمله امکانات دیگر این پدل بورد که در عموم بوردهای رد قابل مشاهده است، وجود بندهای مخصوص حمل بار است که می‌توانید بوسیله آن ابزار لازم خود را روی برد مهار کرده و به اعماق دریا ببرید.

بخوانید: بهترین کیسه خواب برای کمپینگ در فصل سرد پاییز

بورد ردپدل مدل ۱۲٫۶ اکسپلورر تورینگ بادی

بورد ردپدل مدل 12.6 اکسپلورر تورینگ بادی

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

برد اکسپلرور تورینگ رد، مخصوص افراد حرفه ای و ماجراجو طراحی شده تا در عین استفاده‌های روزمره از برد خود بتوانند هیجان سرعت و دقت در حرکت روی آب را تجربه کنند. وجود سه تیغه هدایت آب در زیر برد موجب تعادل حداکثری این برد در سرعت‌های بالا می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های این برد طول زیاد و عرض کمتر آن است که تجربه ای متفاوت از تعادل روی آب را برای شما به ارمغان می‌آورد.

همراه این پدل بورد علاوه بر تلمبه، کیت تعمیر و تیغه‌های جداشونده و کیف مخصوص حمل، یک گیره پابند همراه نیز عرضه شده تا در طول فعالیت‌های موجب سواری و سرعتی خود در صورت افتادن به آب از برد دور نشوید.

همچنین در طراحی این پدل برد استفاده دو نفره هم پیش بینی شده که میتواند بسیار هیجان انگیز باشد.

بخوانید: بهترین پانچوهای بازار مناسب برای طبیعت گردی در زیر باران

تخته بادی پارویی ایستاده بیک مدل Allround 10

بورد ردپدل مدل 12.6 اکسپلورر تورینگ بادی

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

برای افراد مبتدی تر که قصد استفاده مداوم از SUP ندارند، برد ارزانقیمت Allround با طول ۱۰ فوت گزینه مناسب تری خواهد بود. این برد با وزن حدود ۹ کیلوگرم و ظرفیت یک نفر برای سفرهای کوتاه به رودخانه‌ها و دریاچه‌ها بسیار مناسب است. دارا بودن بندهای حمل بار، دستگیره حمل و تحمل وزن تا ۸۰ کیلوگرم از جمله مزیت‌های این برد در رنج قیمتی خود است.

برچسب ها

ابراهیم موسوی

خسته از زندگی شهری و عاشق طبیعت بکر خدا، هروقت فرصتی باشه کولمو برمیدارم و میزنم به جاده، علاقمند به پیمایش در مسیر های بلند و شبمانی‌‌های طولانی هستم، در بین دوستانم معروفم که اگر ولش کنی بعدش باید بری و تو جنگل دنبالش بگردی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن