مادر و کودک
بازار

بهترین لوازم هنری و صنایع دستی تزئینی

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش تمدنی کهن دارد و از ده هزار سال قبل از میلاد انسان‌ها در این مناطق زندگی کرده و فرهنگ و تمدنی ساخته‌اند که منجر به خلق انواع هنر و صنایع و لوازم هنری شده است. این هنرها هر کدام در روح و جان ایرانی‌ها رخنه کرده است و هر شهر و استانی سهمی از این فرهنگ و هنر کهن دارد. و همچنان بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند این المان‌های سنتی و هنری را برای دکور منازلشان یا کادو دادن به عزیزترین‌هایشان انتخاب کنند.

در این مطلب بهترین لوازم دکوری هنری اصیل ایرانی را به شما معرفی خواهیم کرد و تاریخ آن‌ها را به طور مختصر باهم بررسی خواهیم کرد.

محصولات فیروزه کوب:

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای ایران فیروزه کوبی نام دارد و آن عبارت است از وسایل و یا ظروف ساخته شده از جنس مس، نقره، برنج و یا برنز که قطعات ریز فیروزه بر قسمت‌هایی از سطح آن به شکل موزائیک کاری در کنار هم نشانده شده باشند. فیروزه کوبی سابقا در مشهد و بر روی انواع زیورآلات انجام می‌شده است و سپس به اصفهان برده شده و این هنر به اعتلا رسیده است.

قندان مسی مدل مس و فیروزه

قندان مسی فیروزه کوب گالری گوهران مدل مس و فیروزه مدل 18

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

تابلو فیروزه کوبی طرح بسم الله

تابلو فیروزه کوبی طرح بسم الله کد 70019

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات میناکاری:

یکی از صنایع دستی و زیبای ایران میناکاری نام دارد. سابقه این هنر به دوران ساسانیان می‌رسد. روش کار به این صورت است که ابتدا زیرساخت مورد نظر را معمولا از مس می‌سازند و بر روی آن لعاب سفید زده و در کوره می‌گذارند. سپس روی آن نقاشی‌های سنتی کشیده و دوباره در کوره می‌گذارند. پس از طی این مراحل، اثر هنری نام مینا به خود می‌گیرد.

گلدان مسی مینا کاری شده

گلدان مسی مینا کاری شده مارکت لند کد MN210

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

بشقاب مسی مینا کاری شده

بشقاب مسی مینا کاری شده مدل تاج کد 01

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات معرق:

معرق یکی از رشته‌های زیبای صنایع دستی ایران است که با استفاده از انواع چوب درختان ( حدود ۷۰ الی ۸۰۰ نوع چوب مختلف) که دارای رنگ‌های گوناگون هستند و همچنین با استفاده از استخوان شتر، صدف، مس، برنج، نقره و طلا و غیره برای زیبایی یا تکمیل کار تولید می‌شود. قدمت این هنر در ایران به ۴ هزار سال می‌رسد و بقایای کارهای معرق در شهر سوخته نیز پیدا شده است.

تابلو معرق کاری طرح ان لقتل حسین حراره فی قلوب المومنین

تابلو معرق کاری طرح ان لقتل حسین حراره فی قلوب المومنین کد SMG-M210

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

تابلو معرق برجسته طرح گل و مرغ

تابلو معرق برجسته طرح گل و مرغ

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات منبت:

یکی از صنایع دستی زیبا و پرزحمت ایرانی، منبت چوب نام دارد. ریشه کلمه منبت از کلمه “نبات” به معنای روییدن و رویانده شده است و وجه تسمیه آن برجستگی گل و گیاه و کنده کاری گیاهان روی چوب است. مانند روییدن گیاه روی آن و خصوصا که نقوش اکثرا گیاهی بوده است. منبت هنری است که در آن حکاکی و کنده کاری روی چوب بر اساس طرح و نقشه انجام می‌گیرد. قدیمی ترین نمونه منبت موجود مربوط به قرن سوم هجری است و متعلق به یک لنگه در چوبی در شیراز است.

تابلو منبت کاری طرح بهشت

تابلو منبت کاری طرح بهشت

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

جعبه چوبی منبت کاری هندی

جعبه چوبی منبت کاری هندی مدل 1013-K

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات ترمه:

ترمه یکی از دست‌بافته‌های قدیمی ایران است و از هنرمندانه‌ترین محصولات صنایع نساجی ایران به شمار می‌رود. بافت ترمه از اوایل دوران صفویه در ایران رواج پیدا کرد. این محصول از استقبال زیادی در میان ایرانیان و توریست‌های خارجی روبرو شده است. نخ‌های به کار رفته در ترمه اکثرا پشم مرغوب و ابریشم و گاهی نخ‌های طلا و نقره است که به اصطلاح گلابتون نامیده می‌شوند.

رومیزی ترمه مخمل

رومیزی ترمه مخمل کد 3309

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

تابلو ترمه طرح چهار قل

تابلو ترمه شوکران یزد طرح چهار قل مدل NG

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات قلمکار:

قلمکار یکی از هنرهای چاپ روی پارچه است که از قدیمی‌ترین تکنیک‌های چاپ و نقش‌دار کردن پارچه به شمار می‌رود. وجه تسمیه نام آن از این جهت است که ابتدا طرح‌ها با قلم روی پارچه نقاشی میشده است و پس از اوج گرفتن این هنر و افزایش تقاضا هنرمندان به جای نقاشی از قالب‌های چوبی مهرهایی ساختند و از آن پس با استفاده از مهر طرح‌ها را روی پارچه انتقال دادند. اگرچه هنوز در اصفهان دو استاد بسیار قدیمی کار قلمکار به صورت سنتی یعنی به صورت قلمکار نقاشی را ادامه می‌دهند. قدیمی‌ترین نمونه‌های قلمکار به دوره ایلخانی برمی‌گردد اما دوران اوج این هنر اصفهان در دوران صفویه بوده است.

رومیزی قلمکار نقش بته جقه

رومیزی قلمکار لوح هنر نقش بته جقه کد 198 سایز 60×60 سانتی متر

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

سفره قلمکار اصفهان

سفره قلمکار اصفهان گالری مند کد MS52 سایز 200

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات قلمزنی:

سابقه این هنر قدیمی به سیکاها یا سیت‌ها برمی‌گردد. این قوم حدود پنج الی هفت هزار سال پیش در قفقاز زندگی می‌کرده‌اند و دارای نژاد آریایی بوده‌اند.هنرمندان قلمزن با زدن چکش‌هایی روی فلز طرح‌هایی ظریف و هنرمندانه را روی فلز به وجود می‌آورند. کار به شیوه‌های مختلفی مانند منبت، برجسته، مشبک و قلم‌گیری انجام می‌شود.

بشقاب قلم زنی طرح پیرمرد و فرشته

بشقاب قلم زنی طرح پیرمرد و فرشته کد 2

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کاسه قلمزنی مسی طرح عصر عاشورای استاد فرشچیان

کاسه قلمزنی مسی طرح عصر عاشورای استاد فرشچیان کد 888-5

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات پته دوزی:

یکی از انواع زیبای رودوزی‌های سنتی ایران پَته دوزی نام دارد. پته دوزی هنری مختص زنان با ذوق و هنرمند استان کرمان است. قدیمی‌ترین پته موجود روکش مقبره شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان است.

رومیزی پته دوزی مدل ترنج

رومیزی پته دوزی کوی دوست مدل ترنج کد STR01

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

تابلو پته مدل درخت زندگی

تابلو پته کوی دوست مدل درخت زندگی کد STREER50

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

محصولات خاتم کاری:

از آنجا که در یک سانتی متر مربع از محصولات خاتم کاری بیش از ۲۰۰ قطعه کوچک چوب، فلز و یا استخوان به کار رفته است، به آن ختم هنرها یا خاتم هنرها لقب داده‌اند. خاتم کاری عبارت است از ساخت و تهیه و روکش نمودن جعبه، قاب و… با استفاده از خاتم‌های از پیش آماده شده. در ساخت خاتم از مثلث‌هایی کوچک از چوب (عناب، نارنج، آبنوس و…) استخوان شتر یا عاج فیل، انواع فلزها مانند طلا و نقره و برنج و… استفاده می‌کنند.

گلدان خاتم کاری

گلدان خاتم کاری مدل SH_039

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

جعبه جواهرات خاتم کاری

جعبه جواهرات خاتم کاری کد 992

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

برچسب ها

ضحا تاجیک

هجده ساله بودم که با رویای نوشتن رشته‌ی روزنامه‌نگاری را در دانشگاه انتخاب کردم و بعد از چند سال کار در این رشته آن را کنار گذاشتم و بار دیگر به‌خاطر عشقم به خیاطی و لباس وارد دانشگاه شدم و به خواندن رشته‌ی طراحی پارچه و لباس مشغول شدم. از هفده سالگی وارد دنیای مد شدم و از وقتی به یاد دارم در حال نوشتنم. من عاشق لباس‌های رنگارنگ، کتاب‌های اسرارآمیز و فیلم‌های کلاسیک فرانسوی‌ام.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن