لوازم سفر، کمپینگ و کوهنوردی

۵ مدل قمقمه ورزشی عالی برای استفاده روزمره

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

فصل بهار و تابستان بهانه ایست تا بیشتر به نیاز آب روزانه‌مان فکر کنیم. معمولا به دلیل تعریق بیشتر در این زمان از سال، افراد بیشتر به تهیه قمقمه آب یا وسیله ای برای نگهداری آب در کنار ورزش خود فکر می‌کنند.

قمقه‌های آب باید دارای ویژگی‌هایی باشند که هم سلامت فرد حفظ شود و هم طول عمر قمقمه مناسب استفاده روزمره در طول زمان باشد. از اینرو تهیه و خرید قمقمه ورزشی نیازمند در نظر داشتن مواردی است که در این مطلب به آن اشاره شده است.

ویژگی‌های یک قمقمه ورزشی مناسب

قمقمه ورزشی یک وسیله شخصی است و برای خرید آن علاوه بر ویژگی‌های عمومی مانند کیفیت و نوع بدنه، به سایر موارد مانند حجم و وزن و ادازه نیز باید دقت کرد. بنابراین انتخاب یک قمقمه خوب فقط به کیفیت آن بستگی ندارد.

ویژگی‌هایی که در خرید قمقمه ورزشی باید به آن دقت کنید:

  • جنس بدنه

مهمترین ویژگی یک قمقمه، نوع و جنس بدنه آن است. اگرچه جنس بدنه اکثر قمقمه‌ها پلاستیکی به نظر می‌رسد، ولی در حقیقت ساخت همین پلاستیک از ظرافت‌های خاصی برخوردار است. پلاستیک به دلیل ماهیت خود و سطح پر از تخلخل، جاذب باکتری و رسوبات آب خواهد بود، بنابراین اولین و مهمترین ویژگی یک قمقمه خوب پوشش سطح داخلی قمقمه با یک لایه مواد محافظ و سازگار با سلامت انسان است.

پوشش داخلی قمقمه، از بو گرفتن، کدر شدن و همچنین مزه دار شدن آب جلوگیری می‌کند. شاید یکی از بیشترین گلایه افراد از قمقمه‌های پلاستیکی مزه گرفتن آب باشد که در قمقمه‌های جدید این موضوع با استفاده از متریال جدید تا حد بسیار زیادی رفع شده است.

همچنین در بعضی از قمقمه‌ها از مواد آنتی باکتریال ( ضد باکتری ) استفاده می‌شود که از بو گرفتن سطح داخلی قمقمه دوچندان جلوگیری می‌کنند.
بررسی جنس و نوع متریال بدنه از طریق اطلاعات محصول قابل انجام است. برندهای معتبری چون سالیوا، کمل بک، یوزی و کامبوکا همگی از استانداردهای سختگیرانه‌ای برای ساخت بدنه داخل قمقمه خود استفاده می‌کنند.

قمقمه های برتر بازار

  • توجه به سلامت بدن

یکی از مواردی که در سال‌های اخیر مطرح شده، ممنوعیت استفاده از ماده شیمیایی BPA در تولیدات پلاستیکی مصارف خوراکی مانند قمقمه است. BPA یک ماده شیمیایی از مشتقات نفت است که برای ساخت پلاستیک‌های خاص با ویژگی‌هایی مانند آنچه در قمقمه لازم است مورد استفاده قرار می‌گرفت. علی رغم مزیت‌های این ماده، مانند دوام بالا و ماندگاری مواد غذایی، جداشدن بی پی اِی از سطح ظروف و جذب آن توسط سیستم گوارش بدن مشکلات عدیده ای برای انسان‌ها فراهم کرد.

سرطان، زمینه سازی بیماری دیابت، مشکلات مغزی در کودکان و فشار خون از جمله مواردی است که با مصرف پلاستیک‌های حاوی BPA ارتباط یافته‌اند. امروز استفاده از این ماده شیمیایی در قمقمه ها ممنوع است و از مواردی که در هنگام خرید قمقمه باید به آن دقت کرد، همین موضوع خواهد بود.

  • حجم و وزن قمقمه

همانطور که میدانید جرم وزنی آب تقریبا برابر ۱ کیلوگرم در ۱ لیتر است، این مقدار یعنی هر یک سیسی آب یک گرم وزن خواهد داشت. دقت به وزن مورد نظر شما برای حمل از این نظر ضروری است که شما قمقمه ورزشی خود را در کنار خود در هر زمانی حفظ کنید. برای ورزش‌هایی مانند دو و کوهنوردی، شاید حمل یک قمقمه با حجم تعدیل شده بهتر باشد. این حجم می‌تواند بین ۵۰۰ الی ۷۰۰ سی‌سی باشد.

در سایر ورزش‌های که در آن وزن و جرم آب چندان مهم نیست، مانند ورزش بدن سازی یا دوچرخه سواری، حجم بیشتر قمقمه شما را از پر کردن آب آن به صورت مکرر بینیاز می‌کند. بنابراین حجمی بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌لیتر مناسب خواهد بود.

  • نوع نازل قمقمه

شاید مهمترین ویژگی و سلیقه‌ای ترین آن در قمقمه‌های آب نوع نازل آن‌ها باشد. نازل قمقمه‌ها وظیفه حفظ آب و کمک به نوشیدن را برای کاربران بر عهده دارند. از سوی دیگر این نازل‌ها با طراحی‌های خاص خود می‌توانند برای مصارف گوناگون قمقمه طراحی شده باشند.

برای ورزش‌هایی که در آن حرکت نقش اصلی را دارد مانند دوچرخه سواری، دو یا کوهنوردی استفاده از نازل‌هایی که باز کردن آن راحت و سریع باشد، می‌تواند به شما کمک کند تا به راحتی از قمقمه خود استفاده کنید و سپس به فعالیت خود ادامه دهید. ولی در نقطه مقابل در ورزش‌های دیگر که اهمیت باز شدن راحت درب قمقمه کمتر از حفظ مناسب آب و بهداشت آن است، درب‌های پیچی یا مکانیزم‌های پیچیده تر می‌توانند مفید باشند.

برای مثال در استخر یا ورزش‌های آیروبیک، بیشتر از آن که باز شدن راحت درب قمقمه ملاک نظر باشد، ایمنی آن مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین در هنگام انتخاب نازل قمقمه‌ها باید به این ویژگی ها دقت کنید.

قمقمه‌های مناسب فعالیت‌های گوناگون به پیشنهاد ما

قمقمه ورزشی برای فعالیت روزمره شهری

قمقمه کمل بک مدل Eddy

قمقمه کمل بک مدل Eddy ظرفیت 0.75 لیتر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

قمقه کمل بک مدل Eddy یک قمقمه کلاس متوسط برای استفاده روزانه است که توسط کمپانی معتبر کمل بک تولید شده. این قمقمه همه استانداردهای لازم کیفی برای تطابق با سلامت انسان را دارد. حجم قمقمه در حدود ۷۵۰ میلی‌لیتر بوده و وزن آن در حالت خالی در حدود ۱۵۰ گرم است.

استفاده از قمقمه ادی برای مصارف روزانه، سرکار و حتی ورزش‌های سبک براحتی ممکن است. نازل قمقمه کمل بک از نوع تاشو است که توسط مکانیزم خم کردن لوله (نِی) بسته و آب بندی می‌شود.

قمقمه مناسب برای باشگاه بدنسازی و ورزش‌های سالنی

شیکر بلندر باتل مدل Sports Mixer

شیکر بلندر باتل مدل Sports Mixer گنجایش 0.828 لیتر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

برای باشگاه‌های بدنسازی و همچنین ورزش های مشابه، یک قمقمه با قابلیت شِیک شاید بهترین گزینه باشد. قمقمه اسپرت میکسر با حجم ۸۰۰ سی سی یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده روزمره در باشگاه‌های ورزشی است.

بدنه با کیفیت بالا، نازل با دهانه گشاد و درب محکم از جمله ویژگی‌هایی است که می‌توان به این قمقمه نسبت داد. همچنین روی بدنه این محصول یک گریپ پلاستیکی ( EVA ) قرار گرفته تا نگهداری قمقمه در حالتی که دست لغزنده است راحت تر باشد.

قمقمه مناسب برای دوچرخه سواری

قمقمه کانتیگو مدل Ashland

قمقمه کانتیگو مدل Ashland ظرفیت 0.709 لیتر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کانتیگو نیز از معروف ترین برندهای تولید کننده لوازم حمل مایعات است که در ساخت انواع قمقمه ید طولایی دارد. این محصول از سری قمقمه های کانتیگو با حجم ۷۰۰ سی سی به دلیل وجود نازل با قابلیت باز شدن راحت از جمله قمقمه‌های مناسب برای دوچرخه سواری است.

همچنین دستگیره قمقمه با قابلیت کارابین امکان اتصال آن را به کوله پشتی و سایر قسمت ها فراهم می‌سازد. در کنار نازل این قمقمه نیز یک عدد قفل ایمنی برای نگهداری نازل در حالت بسته شده قرار دارد.

قمقمه ورزشی مناسب برای دو، کوهنوردی و فعالیت روزمره

قمقمه کمل بک مدل Podium Chill Insulated Cayman

قمقمه کمل بک مدل Podium Chill Insulated Cayman ظرفیت 0.62 لیتر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

قمقمه پودیوم از برند کمل بک که مدل دیگر آن را برای فعالیت روزانه معرفی کردیم، با حجم مناسب ۶۰۰ میلی‌لیتر و ابعاد کوچک برای استفاده ورزشی، طبیعت گردی و کوهنوردی طراحی شده است. وزن این قمقمه در حدود ۱۰۰ گرم بوده که نسبت به حجم آن بسیار مناسب خواهد بود و برای فعالیت‌های سنگین مانند دو کاربری است.

نوع نازل این قمقمه به صورت کشویی است و به راحتی در حین حرکت و انجام فعالیت ورزشی امکان بازکردن آن وجود دارد، از این جهت این قمقمه برای دوچرخه سواری و ورزش‌های پر تحرک نیز مناسب است.

سایر انواع قمقمه آب

سایر انواع قمقمه آب برای فعالیت های خاص طراحی شده اند. این قمقمه‌ها از کل و ظاهری متفاوت با ویژگی‌های خاص بهره می‌برند. برای مثال در کوهنوردی انواه کمل بک یا کیسه آب کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیسه آب کوهنوردی، وظیفه حمل آب را در داخل کوله پشتی دارند که به کاربر کمک می‌کند تا آب مورد نیاز خود را در کوهنوردی حمل کند.

کیسه آب کوهنوردی برای فعالیت‌های معمول

کمل بک کد 406 ظرفیت 2 لیتر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کمل بک معرفی شده یک کمل بک اقتصادی با کیفیت است که برای استفاده روزمره در فعالیت کوهنوردی مناسب خواهد بود. مقاومت در برابر بو گرفتن، درب ضد آب محکم و بدنه مقاوم در برابر پارگی از جمله ویژگی‌های این محصول است.

همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انتخاب و خرید کیسه آب کوهنوردی و قمقمه ورزشی از سایت تخصصی کوهنوردی اردو ۳۶۰ بازدید نمایید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا