کادوی ولنتاین
تجهیزات گیمینگ

مقایسه دو کنسول بازی Xbox Series X و Xbox Series s

اکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس وجوه اشتراک زیادی دارند٬ اما کدام کنسول مناسب شماست؟

از زمان عرضه ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس بیش از یک سال می‌گذرد. گرچه این دو کنسول برای مدتی به آسانی به دست نمی‌آمدند٬‌ ایکس‌باکس سری ایکس هنوز هم کنسول فریبنده‌ای است.

هر دو کنسول با عرضه بازی‌های نسل بعدی٬ به خصوص در ترکیب با سرویس ایکس‌باکس گیم پس (Xbox Game Pass) انتخابی فوق‌العاده به حساب می‌آیند؛ انتخابی که هرچند به راحتی قابل انجام نیست.

درست است که ایکس‌باکس سری ایکس به دلیل قدرت بیشتر٬ کنسول بهتری است٬ اما ایکس‌باکس سری اس نیز کنسول کامپکتی است که اگر به تلویزیون ۴K  دسترسی نداشته باشید٬ گزینه عالی و بی‌نقصی است؛ جدا از اینکه قیمت کمتری هم دارد.

بنابراین سؤال اصلی این است که کدام یک از این دو کنسول برای خود شما مناسب‌تر است. در این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید در خرید یکی از دو ایکس‌باکس برتر تصمیمی قاطعانه‌ بگیرید.

مقایسه از نظر قیمت

ایکس‌باکس سری اس از نظر قیمت بر همتای سری ایکس خود یک مزیت دارد که ارزان‌تر بودن آن است.

مقایسه ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس

بسیاری بر این باور هستند که قیمت یک محصول مساوی با ارزش آن نیست٬ و ایکس‌باکس سری اس در درازمدت چندان کارآمد نخواهد بود. اما در حال حاضر سری اس دویست دلار با ایکس‌باکس سری ایکس اختلاف قیمت دارد که برای بسیاری از خریداران٬ بسته به بودجه و توقعات‌شان٬‌ مقدار قابل توجهی است.

سری اس همچنین سهل‌الوصول‌تر است و فراوانی بیشتری در بازار دارد. در نتیجه به دلایل گفته شده، ایکس‌باکس سری اس برای افرادی که به دنبال یک کنسول نسل بعدی هستند٬ بهترین انتخاب است.

مقایسه از نظر عملکرد

نقطه قوت اصلی سری ایکس در مشخصات سخت‌افزاری آن است. هر دو کنسول از پردازنده یکسانی برخوردار هستند و تفاوت میان آن‌ها به ظرفیت حافظه داخلی و حافظه رم دو دستگاه مربوط می‌شود. همچنین اختلافی چشمگیر در کیفیت کارت گرافیک دو کنسول وجود دارد.

مقایسه ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس

در تست‌هایی که ما انجام دادیم٬ ایکس‌باکس سری ایکس همانطور که انتظار می‌رفت، عملکرد بهتری در مقایسه با سری اس از خود به نمایش گذاشت. ایکس‌باکس سری اس هرچند قادر به نمایش محتوای ۴K  و HDR  می‌باشد، نمایشگر آن به صورت پیش‌فرض مخصوص نمایش ۴K طراحی نشده است. ایکس‌باکس سری ایکس از فناوری رهگیری پرتو (Ray Tracing) در بسیاری از بازی‌ها پشتیبانی می‌کند، در حالی که این قابلیت در سری اس به مراتب محدودتر است. سری ایکس همچنین توانمندی بیشتری در دورنمایی و نشان‌ دادن فواصل دور در بازی‌ها دارد.

از نظر کیفیت نمایش٬ ایکس‌باکس سری اس حتی در نمایشگرهای ۴K  عالی عمل می‌کند. اگر کنسول را به تلویزیون ۱۰۸۰p یا مانیتور ۱۴۴۰p  وصل می‌کنید و قصد دارید تا چند سال از آن استفاده کنید، ایکس‌باکس سری ایکس انتخاب کاملاً مناسبی برایتان خواهد بود. اما اگر صاحب تلویزیون پیشرفته‌ای هستید٬ پرداخت هزینه بیشتر برای ایکس‌باکس سری ایکس قطعاً لبخند رضایت را بر صورت‌تان خواهند نشاند.

ایکس‌باکس سری ایکس همچنین دارای یک پلیر  ۴K Blu-ray است؛ در حالی که ایکس‌باکس سری اس کنسولی کاملاً دیجیتال به شمار می‌رود. در نتیجه اگر بسیاری از محتوای نمایشی شما –از فیلم و سریال یا برخی بازی‌ها- فیزیکی باشند٬ با انتخاب کنسول سری ایکس یک مزیت فوق‌العاده نصیب‌تان خواهد شد.

مقایسه از نظر طراحی

شکی در زیبایی ظاهری ایکس‌باکس سری ایکس وجود ندارد٬ اما اندازه بزرگ آن نیز قابل انکار نیست. ابعاد این کنسول ۱۱٫۹ x 5.9 x 5.9 اینچ و وزن آن ۴.۴ کیلوگرم است. در صورتی که بخواهید آن را در حالت افقی قرار دهید٬ شاید برای جا کردن‌اش در مقر سرگرمی خود کمی به مشکل بربخورید.

مقایسه ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس

ایکس‌باکس سری اس به همین دلیل از نظر طراحی ظاهری بر همتای سری ایکس خود برتری دارد. این کنسول سفیدرنگ کوچک (با دریچه سیاه‌رنگ جذاب‌‌اش در قسمت فوقانی) در ابعاد ۱۰٫۸ x 5.9 x 2.6 و وزن ۱.۹۵ کیلوگرم، یکی از کوچک‌ترین و سبک‌ترین کنسول‌های بازی ساخته‌شده در سال‌های اخیر است و به راحتی در هر میزی، یا کنار تلویزیون جای می‌گیرد. ایکس‌باکس سری اس با هر چیدمانی جفت‌وجور می‌شود و همچنین به راحتی قابل حمل است.

به همین دلیل٬‌ ایکس‌باکس سری اس٬ یک کنسول فرعی بسیار مناسب برای اتاق خواب٬ اتاق کودک یا اتاق مهمان است. از آنجایی که بسیاری از بازی‌های ایکس‌باکس ایکس/اس در سیستم کامپیوتری نیز قابل دسترس هستند، به آسانی قادر به انتقال داده‌های ذخیره‌شده خود خواهید بود- به‌ ویژه اگر صاحب گیم پس آلتیمیت (Game Pass Ultimate) کنسول باشید. هرچند متوجه هستیم که داشتن یک ایکس‌باکس به تنهایی یک لاکچری به حساب می‌آید و یک کنسول اضافه شاید کمی زیاده‌روی باشد.

شباهت‌های میان دو کنسول

نکته جالب درباره ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس٬ شباهت‌های فراوان میان آن‌هاست. آرشیو بازی‌ها٬‌ رابط کاربری٬ کنترلر یا دسته‌های بازی٬ سازگاری با بازی‌های قدیمی‌تر٬ گزیده اپ‌ها و پردازنده دو دستگاه همگی یکسان هستند. کماکان این امکان وجود دارد که ۳۰ بازی «ایدئال برای ایکس‌باکس سری ایکس/اس» را در بدو راه‌اندازی کنسول اجرا کنید. این بازی‌ها از جمله Gears 5، Yakuza: Like a Dragon  و Forza Horizon 4 هستند که گرافیک بهتر و زمان اجرای کوتاه‌تری در هر دو سیستم دارند. هردو ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس نیز از نمایه Quick Resume پشتیبانی می‌کنند که به شما اجازه می‌دهد چند بازی را در حالت تعلیق نگه دارید و پس از چند ثانیه دوباره مشغول بازی کردن شوید.

در حقیقت بهتر است ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس را دو دستگاه بازی یکسان با مشخصات سخت‌افزاری متفاوت بدانید. به عبارتی٬ هرچند یکی از این دو از قدرت سخت‌افزاری بیشتر و چند نمایه افزوده جانبی بهره‌مند است، هر دو کنسول قادر به اجرای نرم‌افزارهای یکسان هستند- دست کم تا این لحظه.

نتیجه‌گیری

شکی نیست که ایکس‌باکس سری ایکس٬‌ سیستم توانمندتری دارد و اگر قادر به پرداخت هزینه آن باشید٬ سرمایه‌گذاری بهتری به شمار می‌رود. با این حال٬‌ ایکس‌باکس سری اس نیز در برخی شرایط خاص می‌تواند خریدی هوشمندانه باشد.

مقایسه ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس

شاید بد نباشد که به ایده «کنسول فرعی» کمی بیشتر فکر کنید. اگر از تلویزیون ۱۰۸۰p استفاده می‌کنید و فعلاً قصد خریداری یک مدل بالاتر را ندارید، سری اس انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. حتی زمانی که صاحب یک تلویزیون ۴K شوید٬ این کنسول با بهره‌مندی از قابلیت نمایش با رزولوشن بالاتر، موقتاً کارتان را راه می‌اندازد.

در غیر این صورت بهتر است تنها به خرید ایکس‌باکس سری ایکس فکر کنید، حتی اگر لازم باشد مدتی صبر کنید تا پس‌انداز بیشتری بدست آورید. سری ایکس با بهره‌مندی از سخت‌افزارهای قوی‌تر و پشتیبانی از پخش محتوای فیزیکی، انتخابی آیند‌ه‌‌نگرانه و منعطف‌تر از سری اس محسوب می‌شود. درست است که با دویست دلار مابه‌التفاوت قیمت دو کنسول می‌توانید چندین بازی خریداری کنید، اما این انتخاب شما را از خرید یک کنسول جدید با قیمتی به مراتب بیشتر در چند سال آینده معاف می‌کند.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا