دیجی کالا جت
آیفون و آیپداندروید

۱۰ باور رایج اما غلط درباره اسمارت‌فون‌ها

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

درباره گوشی‌های موبایل مثل هر چیز دیگر در دنیای تکنولوژی باورهای رایج اما نادرستی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به برخی از جاافتاده‌ترین باورها و تصورات درباره اسمارت‌فون‌ها بپردازیم و از چرایی نادرست بودن این باورها به شما بگوییم.

۱. باید برای حفظ شارژ گوشی و جلوگیری از کندی عملکرد آن اپ‌های درحال‌اجرا در پس‌زمینه بسته شوند

اپل و اندروید هردو به سیستم‌عامل اجازه می‌دهند برای عملکرد چندوظیفه‌ای دستگاه، اپ‌ها در پس‌زمینه در حالت اجرا باقی بمانند. عموم مردم بر این باور هستد که باز نگه داشتن اپ‌ها در پس‌زمینه، موجب کندی در عملکرد دستگاه می‌شود.

با این حال هردو سیستم‌عامل قادر هستند که عملکرد اپ‌های پس‌زمینه را محدود کنند. در نتیجه، این اپ‌ها به مقداری بسیار ناچیز از شارژ دستگاه می‌کاهند و باید گفت کارکرد چندوظیفه‌ای اسمارت‌فون‌ها نمی‌تواند از عوامل کندی سیستم آن‌ها باشد.

بسیاری از کاربران بر اثر این باور اشتباه، اپ‌هایی را دانلود می‌کنند که کار خروج از اپ‌ها در پس‌زمینه سیستم‌عامل را برایشان انجام دهد. این اپ‌ها که وفور در اپ‌استورها وجود دارند، عملاً ثأثیری بر حفظ عمر باتری و بهبود عملکرد گوشی موبایل ندارند و صرفاً اپ‌های باز در پس‌زمینه را می‌بندند.

بد نیست بدانید که اندروید و آیفون هر دو در صورت نیاز به ظرفیت بیشتر قادرند به‌طور خودکار یکی از موارد در حال اجرا در سیستم را غیرفعال کنند، و در صورت نبود اپ‌های پس‌زمینه تغییری در عملکرد هیچ یک از دو سیستم‌عامل ایجاد نمی‌شود.

۲. لازم است پیش از شارژ مجدد دستگاه اجازه دهید باتری آن کاملاً خالی شود

باتری‌های لیتیوم یونی درواقع در صورتی که پیش از شارژ مجدد کاملاً خالی نشده باشند، عملکرد بهتری خواهند داشت. در حالی که باتری‌های قدیمی‌تر NiCD و NiMH اگر پیش از شارژ مجدد کاملاً خالی می‌شدند، برای مدت بیشتری دوام می‌آوردند.

باتری‌های مدرن با چنین مشکلی مواجه نیستند چراکه همچون باتری‌های قدیمی از اثر حافظه برخوردار نیستند.

با این حال این شایعه کاملاً هم خالی از حقیقت نیست. برخی متخصصان بر این باورند که بهتر است هر سه ماه یا هر چهل روز یک بار، اجازه دهید باتری دستگاه پیش از شارژ مجدد به صفر درصد برسد.

این کار نه به منظور افزایش عمر باتری، بلکه برای دقیق باقی ماندن درصد شارژ که بر صفحه گوشی نمایش داده می‌شود و کالیبره کردن باتری، کاربرد دارد.

۳. بلوتوث/ وای-فای دایرکت از عمر باتری می‌کاهد

بلوتوث و وای-فای دایرکت امکان انتقال سریع فایل‌ها و داده‌های سنگین را به دستگاه‌های دیگر فراهم می‌آورد. این دو قابلیت بسیار کاربردی و تا حد زیادی به یکدیگر شبیه هستند، اما آیا بر عمر باتری گوشی تأثیر بدی دارند؟ خیر.

نسل‌های جدیدتر بلوتوث و وای-فای دایرکت در حالت عدم استفاده تأثیر بسیار ناچیزی بر عمر باتری می‌گذارند. تنها زمانی که دستگاه دیگر را فعال و از این قابلیت‌ها استفاده کنید، متوجه کاسته شدن از درصد شارژ گوشی موبایل خود خواهید شد. در غیر این صورت، صرف فعال بودن بلوتوث یا وای-فای دایرکت تأثیری بر عمر باتری دستگاه نخواهد گذاشت.

۴. ارقام بزرگ‌تر نشان‌دهنده عملکرد بهتر هستند

۱۰ باور رایج اما غلط درباره اسمارت‌فون‌ها

این باور به ظاهر عاری از اشکال است، اما به تنهایی برای تشخیص عملکرد و کیفیت دستگاه کافی نمی‌باشد. اندروید سالانه دستگاه‌های زیادی را وارد بازار می‌کند که برخی از آن‌ها مشخصات بسیار قابل‌توجهی دارند. اما صرف داشتن چنین مشخصاتی تضمین‌کننده کیفیت عالی دستگاه نیست.

یکی از مواردی که این باور نادرست از آب در‌می‌آید، درخصوص دوربین اسمارت‌فون‌ها است. حقیقت این است که یک دوربین ۶۴ مگاپیکسلی می‌تواند بسیار ضعیف‌تر از یک دوربین ۸ مگاپیکسلی عمل کند. در چنین حالتی ممکن است تنها اندازه تصویر در اولی بهتر از دومی باشد! همین مسئله درخصوص پردازنده‌های چندهسته‌ای نیز صدق می‌کند.

در این خصوص باید به موارد دیگری نیز توجه کرد. به عنوان مثال، بسیاری از گوشی‌های اندرویدی مشخصات بهتری در مقایسه با آیفون‌ها دارند، اما چنین چیزی لزوماً به معنای عملکرد سریع‌تر یا برتری قطعی آن‌ها بر آیفون دارای مشخصات پایین‌تر نیست. سیستم‌عامل و رفتار کاربر در استفاده از آن عوامل تعیین‌کننده‌تری هستند.

مشخصات دستگاه‌ها بر روی کاغذ در نهایت برای بازار‌گرمی مورد تأکید قرار می‌گیرند و بهتر است فریب آن‌ها را نخورد.

۵. برای شارژ اسمارت‌فون فقط باید از شارژر اصلی و اولیه همراه محصول استفاده کرد

این باور تا حدی برای درآمدزایی بیشتر تولیدکنندگان اسمارت‌فون‌ها در بین مردم جا افتاده است. اکسسوری اسمارت‌فون‌ها از منابع مهم درآمدزایی برای کمپانی‌ها هستند و از این رو شنیده‌ایم که همیشه کاربران را به استفاده از شارژر اصلی که همراه اسمارت‌فون در جعبه محصول وجود دارد، توصیه کرده‌اند.

اما حقیقت این است که هر شارژری که با مشخصات اعلام‌شده دستگاه از سوی تولیدکننده مطابقت داشته باشد، برای شارژ اسمارت‌فون شما بی‌خطر است.

با این حال باید تفاوت میان شارژرهای طرف ثالث مرغوب و نسخه‌های بدل چینی آن‌ها را بدانید. تولیدکنندگان معتبر طرف ثالث شارژرهای خود را با تطابق کامل با مشخصات شارژر اصلی تولید می‌کنند، و برخلاف مدل‌های متفرقه در استفاده از آن‌ها خطری وجود ندارد.

۶. شارژ کردن اسمارت‌فون در طول شب به باتری آن صدمه می‌زند

این هم یکی دیگر از باورهایی است که برای مدت‌ها درست تلقی می‌شد، اما پیشرفت‌های حاصل شده‌ در فناوری ساخت باتری‌ها و شارژرها این باور را کاملاً باطل می‌کند. باتری‌های قدیمی به قدری هوشمند نبودند که متوجه پر شدن ظرفیت خود شوند و از این رو شارژ بیش از اندازه آن‌ها به تدریج از عمرشان می‌کاست.

اما سازوکار امروزی شارژرها شکل هوشمندانه‌ای به خود گرفته است. زمانی که گوشی موبایل شما به‌طور کامل شارژ شود، دریافت جریان الکتریسته را به‌طور خودکار قطع می‌کند. در نتیجه شارژ اسمارت‌فون‌تان در طول شب و درحالی که در خواب به سر می‌برید، کاملاً بی‌ضرر و بی‌خطر است.

۷. اپ‌های دانلودشده از گوگل پلی یا اپ استور اپل در همه حال کاملاً ایمن هستند

بسیاری از ما نسبت به دانلود فایل‌های نصب برنامه APK در اندروید مردد هستیم چراکه به منبع چنین فایل‌هایی اطمینان نداریم. با این حال همه ما بی‌معطلی اپ‌های موجود در گوگل پلی یا اپ استور را دانلود می‌کنیم.

این اطمینان خاطر در بیشتر مواقع احساس درستی است، اما تمامی اپ‌های موجود در استورهای رسمی ایمن نیستند. بسیاری از اپ‌ها با اتصال به اینترنت با سرورهای خود ارتباط برقرار می‌کنند و ممکن است در هر زمان بدافزارهایی را به گوشی موبایل شما ارسال کنند.

با این حال جای نگرانی نیست. اپ‌های ارائه‌شده توسط سازندگان معتبر معمولاً ایمن هستند. سازندگان معتبر برای حفظ اعتبار و شهرت خود همواره اپ‌هایشان را از آلودگی‌ها پاک نگه می‌دارند. با این وجود لازم است در دانلود اپ‌ها از سازندگان ناشناس با احتیاط بیشتری عمل کنید.

۸. خاموش کردن گوشی/ خارج کردن سیمکارت/ قرار دادن آن در حالت پرواز امکان ردیابی شما را از بین می‌برد

پیش از هر چیز باید بدانید که مقامات قانونی احتیاج یا علاقه‌ای به تعقیب شما ندارند، مگر اینکه جزء یک گروه تروریستی یا مجرم فراری باشید.

قرار دادن گوشی موبایل در حالت پرواز صرفاً وای-فای و آنتن‌دهی گوشی آن را قطع می‌کند و آن را در حالت «مزاحم نشوید» قرار می‌دهد. چنین چیزی شما را غیرقابل‌‌ردیابی نخواهد کرد، به‌خصوص از طریق ماهواره، چراکه حتی در حالت پرواز، اغلب اسمارت‌فون‌های امروزی امکان استفاده از GPS، بلوتوث و اتصال وای-فای را به کاربر می‌دهند.

حقیقت ماجرا این است که لازمه ارسال سیگنال از گوشی موبایل، روشن بودن آن است. در نتیجه خاموش کردن گوشی یا خارج کردن باتری آن شما را غیرقابل‌تعقیب خواهد کرد. البته، باز هم نه همیشه. به عنوان مثال، گوشی‌های مبتلا به بدافزارهای خاص همچون PowerOffHijack در اندروید دستگاه را به‌ظاهر خاموش نشان می‌دهند.

خارج کردن سیم‌کارت نیز بی‌تأثیر خواهد بود، چراکه شناساگرهای داخلی دستگاه امکان تعقیب آن را به مقامات قانونی می‌دهند.

در این حالت تنها روش جلوگیری از تعقیب‌شدن، خارج کردن باتری است. و اگر باتری اسمارت‌فون‌ شما از نوع غیرقابل‌دسترسی باشد، تنها راه پیش روی شما برای آنکه تحت تعقیب قرار نگیرید، دور انداختن گوشی موبایل‌تان است!

۹. حالت تنظیم روشنایی خودکار موجب حفظ شارژ اسمارت‌فون می‌شود

این باور نیز بکلی غلط است. بر طبق این گفته، سنسور نور اسمارت‌فون قادر است به‌طور خودکار میزان روشنایی ایدئال را تنظیم و شارژ دستگاه را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.

این قابلیت شاید با کم کردن نور صفحه کمی بر عمر باتری دستگاه بیفزاید، اما در حقیقت سنسور نور با نظارت مداوم بر CPUی اسمارت‌فون به‌منظور پردازش داده‌های جمع‌آوری‌شده و تصمیم‌گیری درخصوص کمتر یا بیشتر کردن روشنایی صفحه به مراتب به میزان بیشتری از شارژ دستگاه می‌کاهد.

۱۰. ماهیت متن‌باز اندروید آن را مستعد آسیب‌پذیری‌های بیشتری می‌کند

نرم‌افزار متن‌باز همان‌‌طور که از نام‌اش پیداست، نرم‌افزاری باز است. اجازه دسترسی به سازوکار درونی سیستم‌عامل می‌تواند نتایج زیان‌باری دربرداشته باشد. اما باید گفت که اندروید به عنوان یک سیستم‌عامل به‌طرز چشمگیری ایمن است.

آنچه ممکن است ایمن نباشد، اپ‌ها هستند. ماهیت باز بازار اپ‌ها و امکان اجرای اپ‌ها خارج از بازار گوگل پلی، گوشی‌های اندرویدی را بیشتر مستعد سوء‌استفاده‌های بدافزاری می‌کند. در مقابل، اپل با اپ استور محدودتر خود به میزان بیشتری از چنین خطراتی ایمن می‌باشد.

باورهای غلط را فراموش کنید و آزادانه از اسمارت‌فون خود لذت ببرید

همان‌طور که گفتیم، بسیاری از باورهای رایج درباره اسمارت‌فون‌ها نادرست و بی‌اساس هستند و عمل‌ کردن بر اساس آن‌ها سودی برای شما در پی نخواهد داشت. همچنین باورهای نادرست بسیاری درباره کامپیوترها وجود دارند که توصیه می‌کنیم از آن‌ها نیز مطلع شوید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا