دیجی کالا جت
آیفون و آیپدمک

چگونه از اکانت اپل آیدی خود بوسیله احراز هویت دوعاملی محافظت کنید؟

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

محافظت از اپل اکانت خود در برابر کاربران غیرمجاز امری ضروری است. اگر کسی به اپل آیدی شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند به اطلاعات‌تان دسترسی داشته باشد، داده‌های دستگاه‌هایتان را پاک و اقدام به دیگر اعمال مخرب کند.

انتخاب رمز عبور قوی همواره به ایمن نگه داشتن اپل آیدی شما کمک می‌کند، اما این امکان نیز وجود دارد که بوسیله احراز هویت دوعاملی سطح امنیت اکانت اپل خود را ارتقاء دهید. در این مقاله قصد داریم شما را با شیوه فعالسازی این قابلیت آشنا کنیم.

احراز هویت دوعاملی چیست؟

احراز هویت دوعاملی (‌۲FA) یک لایه حفاظتی افزوده و قابل اعمال بر بسیاری از اکانت‌ها و سرویس‌ها می‌باشد و در هنگام ورود به اکانت، کاربر را به انجام یک مرحله بیشتر تأیید هویت ملزم می‌کند.

اگر احراز هویت دوعاملی را برای اکانت خود فعال کرده باشید، در هنگام دسترسی به  اکانت خود از دستگاهی جدید و برای اولین بار، برطبق روال همیشگی رمز عبور خود را وارد می‌کنید، سپس سیستم احراز هویت دوعاملی یک کد را به دستگاه مورد اطمینان شما (مثلاً گوشی موبایل‌تان) ارسال می‌کند. با وارد کردن کد دریافتی در دستگاه جدید می‌توانید به آسانی وارد اکانت خود شوید.

به این ترتیب اگر کسی از پسورد شما مطلع شود، قادر به ورود به اکانت شما نخواهد بود، مگر اینکه به یکی از دستگاه‌های شخصی شما نیز دسترسی پیدا کند. از این رو، از طریق احراز هویت دوعاملی ورود غیرمجاز به اکانت‌های شخصی دیگران تنها با داشتن رمز عبور بسیار دشوار خواهد بود.

احراز هویت دوعاملی اپل چگونه عمل می‌کند؟

احراز هویت دوعاملی اپل همچون دیگر روش‌های ‌۲FA عمل می‌کند با این تفاوت که بسیار اپل-محور است، در نتیجه قادر نخواهید بود همچون دیگر کمپانی‌ها از یک اپ احراز هویت ‌۲FA استفاده کنید.

هر زمان که در یک دستگاه جدید وارد اکانت اپل آیدی خود می‌شوید، لازم است ورود خود را از یک دستگاه اپل از قبل استفاده‌شده و مورد اطمینان، تأیید کنید. در این صورت می‌توانید به آسانی احراز هویت را انجام داده و وارد اکانت خود شوید.

احراز هویت دوعاملی اپل چگونه عمل می‌کند؟

احراز هویت دوعاملی می‌تواند برای ورود به هر آیفون، آی‌پاد، آیپد، مک، اپل واچ، اپل تی‌وی یا دستگاه ویندوز جدید مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال برای تأیید ورود به اکانت باید یک دستگاه مورد اطمینان اپل را در کنار خود داشته باشید. برای آشنایی با نحوه فعالسازی احراز هویت دوعاملی در دستگاه‌های اپل ادامه مطلب را بخوانید.

فعالسازی احراز هویت دوعاملی در آیفون

برای فعالسازی این قابلیت در آیفون به قسمت Settings> [Your Name]> Password & Security بروید. برای ادامه این مراحل باید پسورد اپل آیدی خود را وارد کنید.

در صفحه Password & Security، روی Turn On Two-Factor Authentication بزنید. سپس صفحه Apple ID Security مشاهده می‌کنید. روی Continue بزنید، سپس شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و شیوه تصدیق هویت (پیام متنی یا تماس تلفنی) را مشخص کنید.

فعالسازی احراز هویت دوعاملی در آیفون

در این مرحله یک کد تصدیق هویت از طریق روش انتخابی برای شما ارسال می‌شود. پس از احراز هویت لازم است کد ورود به آیفون خود را برای تکمیل مراحل وارد کنید. در آخر می‌توانید برای اطمینان از فعالسازی احراز هویت دو عاملی بخش تنظیمات Password & Security را بررسی کنید.

حالا می‌توانید از آیفون خود برای دریافت کدهای احراز هویت استفاده کنید. اگر قصد داشته باشید از اپل آیدی خود در یک دستگاه دیگر استفاده کنید یا وارد iCloud.com شوید، به چنین کدی نیاز خواهید داشت.

فعالسازی احراز هویت دوعاملی در مک

فعالسازی احراز هویت دوعاملی در مک نیز به راحتی قابل انجام است. ابتدا بخش System Preferences را باز کنید و روی Apple ID کلیک کنید، و Password & Security را از پنل سمت چپ انتخاب کنید.

فعالسازی احراز هویت دوعاملی در مک

سپس گزینه Turn On Two-Factor Authentication را انتخاب کنید. در صفحه بعدی روی  Continue بزنید. شماره موبایل احراز هویت خود را وارد کنید و سپس روی Continue بزنید. پس از اعمال تنظیمات احراز هویت دوعاملی در مک، یک چراغ سبز فعالسازی این قابلیت را تأیید می‌کند. از این پس می‌توانید با استفاده از مک همچون آیفون خود کدهای احراز هویت را برای ورود به اپل آیدی خود دریافت کنید.

فعالسازی احراز هویت دوعاملی در مک

فعالسازی احراز هویت دوعاملی اپل از وبسایت اپل

این امکان نیز وجود دارد که احراز هویت دوعاملی را مستقیماً از وبسایت اپل فعال کنید:

  1.  با استفاده از اپل آیدی و پسورد خود وارد applied.apple.com شوید.
  2.  به سؤالات امنیتی پاسخ دهید و سپس روی  Continue بزنید.
  3.  گزینه‌ای برای ارتقاء امنیت اکانت شما پدیدار می‌شود. روی Continue بزنید.
  4.  روی Upgrade Account Security کلیک کنید.
  5.  در هنگام ورود روی شماره همراه خود که قصد دارید کد احراز هویت به آن ارسال شود، بزنید. می‌توانید شیوه دریافت کد امنیتی را از طریق پیام متنی یا تماس تلفنی خودکار انتخاب کنید.
  6.  گزینه Continue را انتخاب کنید، و کد تصدیق هویت را برای تأیید شماره تلفن همراه و فعالسازی احراز هویت دوعاملی وارد کنید.

اگر اپل آیدی خود را بر روی هیچ دستگاه مورد اطمینانی نداشته باشید، می‌توانید کد را بر شماره همراه خود برای ورود به دستگاه جدید دریافت کنید.

چگونه از احراز هویت دوعاملی در دستگاه‌های اپل خود استفاده کنید

هر زمان که با اپل آیدی خود در دستگاهی جدید لاگین می‌کنید، دستگاه مورد اطمینان شما پیامی را با محتوای «از اپل آیدی شما برای ورود به دستگاهی جدید استفاده می‌شود» نمایش می‌دهد.

اگر در دستگاه جدید گزینه Allow را انتخاب کنید، یک کد احراز هویت در دستگاه مورد اطمینان (آیفون) شما پدیدار می‌شود.

سپس می‌توانید با وارد کردن کد، در دستگاه جدید وارد اپل آیدی خود شوید. این مراحل به سادگی و در اغلب مواقع به سرعت قابل انجام هستند.

با این وجود، اگر دستگاه مورد اطمینان شما به درستی کار نکند، یا اگر آیفون خود را از دست بدهید یا قادر به ورود به آن نباشید، نمی‌توانید به راحتی از احراز هویت دوعاملی استفاده کنید. در ادامه راه جلوگیری از چنین دردسری را به شما خواهیم گفت.

آیا امکان خاموش کردن قابلیت احراز هویت دوعاملی وجود دارد؟

اپل درگذشته امکان غیرفعالسازی احراز هویت دوعاملی را به کاربران‌اش می‌داد، اما در حال حاضر دیگر چنین امکانی وجود ندارد. از این رو پس از فعالسازی احراز هویت دوعاملی، این سیستم تا همیشه فعال باقی خواهد ماند. بنابر گفته اپل این موضوع به دلیل نیاز برخی نمایه‌های داخلی iCloud در آیفون و مک به احراز هویت دوعاملی برای حفظ عملکرد صحیح و بی‌نقص آن است.

در صورت عدم امکان دریافت کد احراز هویت دوعاملی چه باید کرد؟

اگر قادر به دریافت کد احراز هویت نیستید، می‌بایست از روشی دیگر برای دسترسی به اکانت اپل آیدی خود کمک بگیرید. برای انجام این‌ کار، پس از اقدام به ورود به اکانت خود در وبسایت اپل، روی گزینه Didn’t get a verification code بزنید. سپس در متنی که پدیدار می‌شود، گزینه More Options را انتخاب کنید.

سپس روی start account recovery کلیک کنید تا سه گزینه قابل انتخاب برای احراز هویت را مشاهده کنید. از دو گزینه اول می‌توانید در دستگاه مورد اطمینان خود استفاده کنید. اگر دستگاه شما خاموش باشد، می‌توانید از بخش تنظیمات Password & Security به کد احراز هویت دسترسی پیدا کنید. همچنین اگر نمی‌توانید تماس تلفنی یا پیام متنی در شماره همراه خود دریافت کنید، این امکان وجود دارد که شماره همراه دیگری را وارد نمایید.

اگر نمی‌توانید با هیچ یک از این روش‌ها به اکانت خود دسترسی پیدا کنید، باید از طریق آخرین گزینه در صفحه بازیابی، اقدام به بازیابی اکانت خود کنید. پس از ارسال درخواست بازیابی اکانت از طریق اپل، می‌بایست چند روز برای بروزرسانی شماره همراه خود صبر کنید، از این رو باید در انجام این مرحله شکیبا باشید.

هرچند در صورت مفقود شدن دستگاه اپل کاری از شما ساخته نیست، توصیه می‌کنیم یک شماره همراه ثانویه را برای زمانی که صرفاً قصد تغییر دستگاه‌ اپل خود یا شماره همراه‌تان را داشته باشید، پیشاپیش در اکانت اپل آیدی خود وارد کنید.

احراز هویت دوعاملی اپل؛ قابلیتی سودمند اما نه عاری از اشکال

احراز هویت دوعاملی اپل در اغلب مواقع کارکرد صحیح و سودمندی دارد. گاهی ممکن است در هنگام عدم دسترسی به آیفون یا دیگر دستگاه اپل مورد اطمینان خود نیازی مبرم به ورود به اکانت اپل آیدی خود داشته باشید و متوجه شوید فعال بودن احراز هویت دوعاملی انجام این کار را برای شما دشوار کرده است. خوشبختانه، نمایه‌های مهم iCloud از قبیل Find My بدون نیاز به احراز هویت دوعاملی قابل دسترسی هستند و کمی از دردسر ورود به اکانت اپل در چنین مواقعی می‌کاهند.

با وجود چنین پیچیدگی‌های احتمالی توصیه ما این است که احراز هویت دوعاملی را برای اپل آیدی خود فعال کنید و در عین حال با انجام برخی مراحل فرعی اما ضروری از قبیل وارد کردن شماره همراه ثانویه مطمئن شوید در همه حال قادر به دسترسی به اکانت خود خواهید بود.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا