کادوی ولنتاین
اپلیکیشن

بهترین سایت‌ها برای دانلود فایل APK برنامه‌های اندروید 

گاهی اوقات اپ‌هایی که قصد نصب آن‌ها را داریم، در گوگل پلی استور یافت نمی‌شوند. این اپ‌ها ممکن است به دلایلی مثل فیلترهای جغرافیایی، حذف از سوی سازندگان یا محتوای خود از دسترس شما خارج باشند.

در این حالت می‌توانید با دانلود فایل APK این اپ‌ها، آن‌ها را در دستگاه اندرویدی خود نصب نمایید.  وبسایت‌های زیادی در این امر متخصص‌اند، البته برخی از آن‌ها از نظر امنیت و سلامت فایل‌های خود بر دیگر سایت‌ها برتری دارند.

اهمیت انتخاب یک سایت ایمن

فایل‌های APK (مخفف  Android Package Kit) درواقع فرمت فایل‌ اپ‌های اندرویدی به شکلی است که توزیع و نصب می‌گردند. زمانی که یک اپ را از گوگل پلی دانلود می‌کنید، درحقیقت فایل APK آن در پس‌زمینه دستگاه در حال دانلود است، هرچند شما مستقیماً به این فایل دسترسی ندارید.

فایل‌های APK، اپ مورد نظر شما را در سیستم نصب می‌کنند و از این رو می‌توانند خطرات بالقوه‌ای را به همراه داشته باشند. هر شخصی که اهداف زیان‌باری در سر داشته باشد می‌تواند با دستکاری فایل  APK پیش از نصب در دستگاه شما از آن به عنوان یک اسب تروای دیجیتال استفاده کرده و بدافزارها را در سیستم شما پیاده کند.

بنابراین مهم است که فایل APK اپ مورد نظر خود را از سایت‌های معتبر دانلود نمایید. در زیر با بهترین این نوع سایت‌ها آشنا می‌شوید.

۱. APKMirror

۱. APKMirror

این سایت را شاید بتوان به عنوان بهترین سایت برای دانلود فایل‌های APK اندروید معرفی کرد که تحت مالکیت و مدیریت تیمی است که سایت اخبار اندرویدی محبوب   Android Police را هدایت می‌کنند.

اصول امنیتی‌ای که تیم مدیریت این سایت دنبال می‌کنند، در موارد زیر خلاصه می‌شود:

·      گروه همه فایل‌های  APK بارگذاری‌شده را پیش از انتشار آن‌ها تأیید می‌کنند

·      سایت با استفاده از امضای رمزگذاری‌شده، ‌نسخه جدید اپ‌ها را با نسخه‌های قدیمی آن‌ها تطابق می‌دهد تا از امضاشدن آن‌ها توسط سازندگان حقیقی‌شان اطمینان حاصل کند

·      اپ‌های جدید سازندگان با دیگر اپ‌های آن‌ها تطبیق داده می‌شود تا از صحت و قانونی بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود

خلاصه اینکه در این سایت هیچ اپلیکیشنی را که از این مراحل تأیید سلامت عبور نکرده باشد، ‌پیدا نخواهید کرد. بنابراین این سایت عاری از فایل‌های اصلاح‌شده، قاچاق یا اپ‌هایی است که با پرداخت پول قابل انتشار شدند.

۲. APKPure

۲. APKPure

این سایت بزرگترین رقیب APKMirror به شمار می‌رود که تقریباً‌ همزمان با آن شروع به کار کرده است. قوانین امنیتی در این سایت نیز با جدیت اجرا می‌گردند تا همه فایل‌های دانلودشده از این سایت سالم و بدون ویروس باشند.

این سایت با استفاده از الگوریتم SHA1 از ایمن بودن فایل‌ اپ‌ها اطمینان حاصل می‌کند. امضای رمزنگاری‌شده نسخه‌های جدید هر اپ نیز بایست با نسخه‌های قبلی آن مطابقت داشته باشد. اپ‌های کاملاً‌ جدید از سوی هر سازنده همچنین باید با دیگر اپ‌های آن‌ها تطابق پیدا کند.

در این سایت نیز اگر از بابت امنیت و اصالت هر اپ تردیدی در میان باشد، فایل مذکور ابداً منتشر نخواهد شد.

همچنین می‌توانید نسخه‌های قدیمی هر اپ را در لیست مربوطه ببینید و دانلود نمایید.

اپ اندروید این سایت نیز قابل استفاده است و می‌تواند جایگزین خوبی برای گوگل پلی باشد.

۳. APK Downloader

۳. APK Downloader

با وجود دو سایتی که پیش از این معرفی کردیم، به احتمال قوی هرگز به سایت دیگری نیاز پیدا نخواهید کرد. با این حال بد نیست در ادامه به سایر سایت‌های مناسب برای دانلود APK بپردازیم.

این سایت با دریافت همه فایل‌های خود از گوگل پلی استور می‌تواند یک روش ایمن دیگر برای دانلود APK باشد. با وجود فراداده‌های این سایت همچون بسیاری از دیگر سایت‌های معرفی‌شده در این لیست، می‌توانید به کلی از استفاده از گوگل پلی بی‌نیاز شوید.

۴. Aptoide

۴. Aptoide

این سایت با بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر یکی دیگر از غول‌های دانلود APK بوده که تابه‌حال بیش از ۶ میلیارد دانلود در آن انجام شده است. علاوه بر سایت، می‌توانید از اپ Aptoide نیز برای دانلود مستقیم فایل‌ها از دستگاه اندرویدی خود استفاده نمایید.

این کمپانی همچنین با توکن اختصاصی خود به نام AppCoins در ورود به عرصه بلاک‌چین و رمزارزها جزو اولین‌ها به شمار می‌رود. سازندگان اپ از این طریق می‌توانند تسهیم درآمد خود را افزایش دهند.

اما چرا این سایت را در صدر فهرست قرار ندادیم؟ خلاصه‌اش این است که کاربران در این سایت می‌توانند استورهای خود را مدیریت کرده و به این ترتیب فایل‌های APK اصلاح‌شده را وارد پلتفرم کنند. البته چنین توضیحاتی از چشم شما پنهان نیست، اما ممکن است در صورت عدم توجه کافی یکی از این فایل‌ها را دانلود کنید.

۵. Yalp Store

این منبع دانلود APK فقط در فرم اپ قابل استفاده بوده و فاقد وبسایت است. برای دسترسی به اپ ابتدا باید آن را از F-Droid که خود یکی از بهترین جایگزین‌های گوگل پلی است، دانلود نمایید. سپس می‌توانید از آن برای دانلود مستقیم فایل‌های APK از گوگل پلی استور کمک بگیرید و نگران دخالت‌ اشخاص ثالث و تهدید بدافزارها نباشید.

اگر دستگاه شما روت ‌شده باشد، Yalp Store حتی می‌تواند دیگر اپ‌ها را بدون نیاز به شما در پس‌زمینه سیستم بروزرسانی کند. بهتر از همه  اینکه برای دانلود نیازی به حساب کاربری گوگل نخواهید داشت. این اپ به همین دلیل انتخابی مناسب برای افرادی است که نگرانی‌هایی از بابت مسائل حریم خصوصی پلی استور دارند.

۶. APKMonk

۶. APKMonk

این هم یکی دیگر از وبسایت‌های محبوب برای دانلود APK است که مشخصاً بر اپ‌های گیمینگ تمرکز دارد. به نظر می‌رسد فایل‌های موجود در این سایت همگی سالم و ایمن باشند.

با کلیک کردن بر روی هر دسته ‌بندی می‌توانید نسخه‌های پیشین، فراداده‌های برگرفته از گوگل پلی استور، تصاویر اپ و لینک بازگشت به دسته‌بندی اصلی در استور را ببینید. این سایت پیش از انتشار هر اپ آن را از نظر وجود بدافزار به‌طور دقیق بررسی می‌کند.

از این سایت همچنین می‌توانید برای دانلود اپ‌های عادی که در دو دسته‌بندی محبوب و ترندینگ قابل مشاهده‌اند، استفاده نمایید.

۷. APKHere

۷. APKHere

این سایت بهترین محل دانلود APKهای به زبان‌های غیرانگلیسی است که در گوگل پلی استور محل سکونت شما یافت نمی‌شوند. البته که محتوای انگلیسی نیز در این سایت قابل دسترس است، اما فایل‌های APK آلمانی، چینی، روسی و بسیاری دیگر به آسانی در این سایت یافت می‌شوند.

امنیت دانلود از این سایت به‌طور کلی به نظر در سطح خوبی قرار دارد. هرچند نمی‌توان برای هر یک از فایل‌ها با قاطعیت نظر دارد. از این رو توصیه می‌کنیم پیش از نصب هر یک از فایل‌ها در دستگاه خود بررسی‌های لازم را انجام دهید و با احتیاط عمل کنید.

در نصب فایل‌‌های APK بسیار محتاطانه عمل کنید

صرف‌ نظر از سایت منبع دانلود فایل APK، همواره باید در نصب چنین فایل‌هایی با احتیاط عمل کنید. سرویس‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانند فایل‌های APK را از نظر وجود بدافزار، پیش از نصب در سیستم اسکن کنند. پیشنهاد ما استفاده از برنامه‌های MetaDefender و VirusTotal است. برای اطمینان خاطر بیشتر همچنین می‌توانید یک نرم‌افزار ضدویروس بر روی اسمارتفون خود نصب کنید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا