کادوی ولنتاین
سخت افزارمقایسه

Apple M3 Max در برابر Snapdragon X Elite: کدام یک بهتر است؟

Qualcomm اخیراً تراشه بازسازی شده رایانه شخصی خود را با نام Snapdragon X Elite معرفی کرد که به نظر می رسد طلوع جدیدی برای ویندوز روی Arm باشد. اندکی پس از آن، اپل خانواده M3 خود را با M3 Max در صدر آن معرفی کرد. اینها چگونه با هم مقایسه می شوند؟

از زمان عرضه Apple Silicon، طیف وسیعی از مک ها در ارائه ترکیب قدرتمندی از عملکرد و بهره وری پیشرو بوده اند. بخش زیادی از این اعتبار به انتقال به فناوری Arm مربوط می شود. اکنون، به نظر می رسد ویندوز نیز از این روال پیروی کند.

این Snapdragon X Elite جدید است که ممکن است به ویندوز برای رسیدن به رقیب خود کمک کند. Snapdragon X Elite نتایج تیم Nuvia را به مجموعه Qualcomm می آورد، Nuvia یک استارتاپ متشکل از کارمندان سابق اپل است که چند سال پیش توسط Qualcomm خریداری شد. اما برای کاربران چه معنایی دارد؟ بیایید شیرجه بزنیم.

به نظر می رسد M3 Max در عملکرد چند هسته ای برتری دارد

با مقایسه مستقیم اعداد خام، M3 Max دارای یک CPU 16 هسته در مقابل CPU 12 هسته ای Snapdragon X Elite است. مشخصات همه چیز نیستند، اما این تفاوت به نظر می رسد به اپل برتری داده است.

این بدان معناست که M3 Max می تواند در کارهایی که از چندین هسته CPU استفاده می کنند، مانند رندر ویدئو و ویرایش عکس، عملکرد بهتری نسبت به Snapdragon X Elite داشته باشد.

البته، عملکرد تنها عامل مهم هنگام انتخاب تراشه نیست. عوامل دیگری مانند بهره وری، قیمت و در دسترس بودن نیز باید در نظر گرفته شود.

در نهایت، بهترین تراشه برای شما به نیازهای فردی شما بستگی دارد. اگر به دنبال بهترین عملکرد چند هسته ای مطلق هستید، M3 Max تراشه مناسب برای شماست. با این حال، اگر به دنبال تراشه ای هستید که دارای تعادل خوبی از عملکرد، بهره وری و قیمت باشد، Snapdragon X Elite یک گزینه عالی است.

ما می توانیم برخی مقایسه های اولیه را از طریق معیارهای Snapdragon X Elite ارائه شده توسط Qualcomm (که باید با احتیاط گرفته شود) و یک ظاهر اولیه از Apple M3 Max در وب سایت Geekbench (از طریق ۹to5Mac) انجام دهیم.

Qualcomm اعلام کرد که Snapdragon X Elite می تواند ۱۵,۳۸۲ در تست چند هسته ای Geekbench 6 امتیاز کسب کند، در حالی که امتیاز Apple M3 Max که به بیرون درز کرده است با ۲۰,۷۸۵ امتیاز از آن جلوتر است.

این معیارها نشانگر مناسبی از آنچه می توانیم از MacBook Pro سطح بالا و دستگاه های Snapdragon X Elite آینده انتظار داشته باشیم ارائه می دهند، به طوری که اپل به احتمال زیاد در کارهای چند هسته ای مانند مدیریت پایگاه داده پیچیده، رندرینگ، مجازی سازی و موارد دیگر برنده خواهد شد. اما این امتیازات به دور از همه چیز هستند، بنابراین ما می توانیم مقایسه های ملموس تری را در این زمینه در زمان بررسی ارائه دهیم.

به عبارت دیگر، به نظر می رسد که Apple M3 Max در عملکرد چند هسته ای برتری نسبت به Snapdragon X Elite دارد. این بدان معناست که M3 Max می تواند در کارهایی که از چندین هسته CPU استفاده می کنند، مانند رندر ویدئو و ویرایش عکس، عملکرد بهتری نسبت به Snapdragon X Elite داشته باشد.

البته، عملکرد تنها عامل مهم هنگام انتخاب تراشه نیست. عوامل دیگری مانند بهره وری، قیمت و در دسترس بودن نیز باید در نظر گرفته شود

در نهایت، بهترین تراشه برای شما به نیازهای فردی شما بستگی دارد. اگر به دنبال بهترین عملکرد چند هسته ای مطلق هستید، M3 Max تراشه مناسب برای شماست. با این حال، اگر به دنبال تراشه ای هستید که دارای تعادل خوبی از عملکرد، بهره وری و قیمت باشد، Snapdragon X Elite یک گزینه عالی است.

عملکرد تک هسته ای گردن به گردن است

نشانه‌های اولیه چند هسته‌ای به نظر می‌رسد که تراشه لپ‌تاپ پرچمدار اپل را ترجیح می‌دهند، اما تک هسته‌ای کمتر قابل تشخیص است. Snapdragon X Elite با کسب امتیاز ۲۹۷۹ در مقابل امتیاز ۲۹۷۱ M3 Max پیشتاز است. این فاصله ناچیز است، به این معنی که عملکرد در این زمینه می تواند گردن به گردن باشد، با تمرکز قدرت تک هسته ای بر ارائه عملکرد در یک برنامه در یک زمان و در بارهای کاری اساسی.

به عبارت دیگر، به نظر می رسد که عملکرد تک هسته ای Snapdragon X Elite و Apple M3 Max بسیار نزدیک به هم باشد. این بدان معناست که هر دو تراشه می توانند عملکرد مشابهی را در کارهای تک هسته ای، مانند مرور وب و ویرایش اسناد ارائه دهند.

البته، عملکرد تنها عامل مهم هنگام انتخاب تراشه نیست. عوامل دیگری مانند بهره وری، قیمت و در دسترس بودن نیز باید در نظر گرفته شود.

در نهایت، بهترین تراشه برای شما به نیازهای فردی شما بستگی دارد. اگر به دنبال بهترین عملکرد چند هسته ای مطلق هستید، Apple M3 Max تراشه مناسب برای شماست. با این حال، اگر به دنبال تراشه ای هستید که دارای تعادل خوبی از عملکرد، بهره وری و قیمت باشد، Snapdragon X Elite یک گزینه عالی است.

از این رو، عملکرد تک هسته ای برای تراشه هایی مانند M3 Max کمتر از عملکرد چند هسته ای مورد توجه است، زیرا این تراشه برای کارهای خلاقانه فشرده ساخته شده است.

Apple M3 Max در برابر Snapdragon X Elite: کدام یک بهتر است؟

Snapdragon X Elite انتخاب سخت افزار بیشتری را ارائه می دهد

این یک موضوع واضح است، اما شما فقط می توانید تراشه های M اپل را روی دستگاه های آن دریافت کنید، بنابراین در حال حاضر فقط می توانید Apple M3 Max را روی MacBook Pro 14 اینچی و ۱۶ اینچی دریافت کنید.

در مقایسه، Snapdragon X Elite قرار است در طیف وسیعی از تولیدکنندگان لپ‌تاپ ویندوزی عرضه شود. مایکروسافت، HP، Acer، لنوو و دل همگی قرار است تا اواسط سال ۲۰۲۴ دستگاه‌هایی با استفاده از تراشه جدید را عرضه کنند.

به عبارت دیگر، Snapdragon X Elite انتخاب بیشتری از سخت افزار را نسبت به Apple M3 Max ارائه می دهد. این بدان معناست که شما می توانید لپ تاپ ویندوزی را با Snapdragon X Elite پیدا کنید که متناسب با نیازها و بودجه شما باشد.

Snapdragon وای فای ۷ و ۵G را ارائه می دهد

تراشه جدید کوالکام قرار است از نظر اتصال بی سیم پیشرو اپل باشد. تراشه Snapdragon X Elite دارای Wi-Fi 7 و ۵G خواهد بود، به این معنی که زمانی که به روتر Wi-Fi 7 دسترسی دارید و همچنین زمانی که در حال حرکت با اتصال ۵G هستید، اتصال پایدار خواهید داشت. مک بوک ها اصلا ۵G ندارند و فقط Wi-Fi 6E را ارائه می دهند.

اپل از نظر اتصال پورت کمی پیشرو است، با پورت های Thunderbolt 4 موجود در M3 Max در حالی که کوالکام برای تراشه های خود Thunderbolt را تبلیغ نکرده است، بلکه USB 4 را تبلیغ کرده است.

به عبارت دیگر، Snapdragon X Elite در مقایسه با Apple M3 Max اتصال بی سیم بهتری را ارائه می دهد. Snapdragon X Elite همچنین دارای پشتیبانی از Wi-Fi 7 و ۵G است، در حالی که M3 Max فقط دارای پشتیبانی از Wi-Fi 6E است.

با این حال، M3 Max دارای پورت های Thunderbolt 4 است، در حالی که Snapdragon X Elite دارای پورت های USB 4 است. Thunderbolt 4 سریع تر از USB 4 است، اما USB 4 انعطاف پذیرتر است.

در نهایت، انتخاب بین Snapdragon X Elite و Apple M3 Max به نیازهای فردی شما بستگی دارد. اگر به دنبال بهترین اتصال بی سیم هستید، Snapdragon X Elite تراشه مناسب برای شماست. با این حال، اگر به دنبال تراشه ای با سریع ترین پورت ها هستید، M3 Max تراشه مناسب برای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا