آیفون و آیپداندروید

در صورت افتادن گوشی در آب چه باید کرد | تعمیر گوشی

اگر گوشی خود را در آب انداختید، مهم است که بلافاصله قبل از تلاش برای هرگونه تعمیر، از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. گوشی را از آب خارج کنید، آن را خاموش کنید، به سرعت آن را با یک پارچه نرم خشک کنید و سپس به مراحل بعدی بپردازید.

اگر گوشی خود را در آب بیندازید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که گوشی خود را در آب می اندازید، ممکن است اتفاقات زیادی بیفتد. اگر گوشی دارای درجه حفاظت ورودی (IP) بالایی در برابر آب باشد، احتمالا مشکلی ندارد. می توانید آن را از آب خارج کنید، خشک کنید و ممکن است بتوانید بلافاصله از آن استفاده کنید. اگر دارای درجه IP بالایی نباشد یا اصلاً دارای درجه IP نباشد، انداختن گوشی در آب می تواند باعث آسیب فاجعه بار شود که ممکن است قابل تعمیر نباشد.

اگر گوشی دارای درجه IP بالایی نباشد، آب می تواند وارد گوشی شود و با قطعات الکترونیکی داخلی تماس پیدا کند. از آنجایی که آب رسانا است، قطعات می توانند از کار بیفتند. این می تواند باعث خاموش شدن موقت شود، اما ممکن است منجر به آسیب دائمی نیز شود.

چگونه گوشی افتاده در آب را تعمیر کنیم

اگر گوشی شما در آب افتاد، باید دو کار انجام دهید. اولین و مهمترین کار این است که قبل از هر آسیب دیگری، گوشی را خاموش کنید. سپس باید هر کاری که می توانید برای خشک کردن گوشی انجام دهید. هرگز گوشی را روشن نگذارید یا آن را روشن نکنید، قطعا هنوز اثری از آب در آن وجود دارد.

مهم: هرگز از سشوار، مایکروویو، فر یا سایر منابع گرمایی برای خشک کردن گوشی پس از افتادن در آب استفاده نکنید.

برای تعمیر مراحل زیر را دنبال کنید:

۱٫   گوشی را خاموش کنید. قبل از هر کاری، گوشی را خاموش کنید. تا زمانی که گوشی روشن باشد، احتمال آسیب دائمی به آن به طور مداوم افزایش می یابد.

۲٫   قاب را بردارید. اگر گوشی شما قاب دارد، ابتدا آن را بردارید. قاب ممکن است آب را بین بدنه گوشی و قاب محبوس کند، و می تواند به داخل دستگاه نفوذ کند.

۳٫   کارت SIM را بردارید. اگر گوشی شما کارت SIM دارد، از یک کلیپ کاغذ یا ابزار خارج کردن سینی SIM برای خارج کردن سینی و برداشتن کارت استفاده کنید. کارت SIM را خشک کرده و کنار بگذارید.

۴٫   باتری را بردارید. اگر گوشی شما باتری قابل جابجایی دارد، آن را بردارید. این کار همچنین گوشی را به طور موثر خاموش می کند، اگر نتوانستید از طریق روش‌های دیگر این کار را انجام دهید.

اگر می توانید آن را بردارید، باتری را خشک کرده و کنار بگذارید. درپوش باتری را نیز بردارید، زیرا این امر خشک شدن گوشی را آسان تر می کند.

توجه: اگر نمی‌توانید باتری یا درپوش باتری را بردارید، مشکلی نیست. فقط مراحل بالا را تا جایی که ممکن است دنبال کنید.

۵. هر چیز دیگری را که می توانید بردارید. اگر گوشی شما دارای قلم داخلی یا هر محفظه یا درپوش دیگری است، آنها را بردارید. شما می خواهید تا حد امکان گوشی را باز کنید تا خشک شود.

۶. گوشی را خشک کنید. هرگونه آب باقی مانده را از قسمت بیرونی گوشی پاک کنید. نفوذ آب به داخل گوشی خطر واقعی است، بنابراین نمی خواهید هیچ آبی روی گوشی باقی بگذارید که بتواند وارد آن شود.

راهنمایی: در صورت امکان، گوشی خود را با یک پارچه نرم میکروفیبر تمیز کنید تا از خراشیده شدن صفحه جلوگیری شود.

۷. گوشی را به آرامی تکان دهید. گوشی را محکم نگه دارید و به آرامی آن را تکان دهید تا آب از پورت شارژ، بلندگوها، دکمه های فیزیکی، جک هدفون، اسلات کارت SIM و هر دهانه دیگری خارج شود.

اگر آبی خارج شد، آن را با پارچه میکروفیبر خود پاک کنید.

۸. گوشی را در یک ماده خشک کننده قرار دهید. اگر به سیلیکاژل دسترسی دارید، که در بسته‌های کوچک با بسیاری از وسایل الکترونیکی جدید عرضه می‌شود، از آن استفاده کنید. اگر ندارید، می‌توانید مواد خشک‌کننده‌ای مانند DampRid را در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا کنید.

به عنوان آخرین راه حل، می‌توانید از کوسکوس، جو دوسر یا هر ماده جاذب دیگری استفاده کنید.

مهم: گوشی را در ماده جاذب فرو کنید، اما آن را در ظرف دربسته قرار ندهید. مهم است که آب موجود در گوشی بتواند تبخیر شود. گرد و غبار برخی از مواد مانند بستر گربه و جو دوسر می تواند مشکلات اضافی ایجاد کند، بنابراین در صورت امکان سعی کنید از سیلیکاژل استفاده کنید.

۹. گوشی خود را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به حال خود رها کنید. در برابر وسوسه روشن کردن فوری گوشی خود مقاومت کنید و آن را حداقل برای یک روز کامل در ماده جاذب بگذارید. اگر متوجه شدید که ماده جاذب مورد استفاده شما مقدار زیادی آب را جذب کرده است، در صورت امکان آن را با مواد تازه جایگزین کنید.

راهنمایی: از گذاشتن گوشی خود در محیط مرطوب خودداری کنید. اگر هوا مرطوب باشد، آب موجود در گوشی نمی تواند تبخیر شود.

۱۰. بررسی کنید که آیا گوشی کار می کند. پس از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت، می توانید باتری را دوباره در جای خود قرار دهید و بررسی کنید که آیا گوشی کار می کند.

اگر گوشی کار می کند، باید بلافاصله از عکس ها و سایر داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، فقط در صورتی که گوشی آسیب دائمی دیده باشد.

۱۱.اگر گوشی بعد از اینکه اجازه دادید کاملا خشک شود کار نکرد، ممکن است دیگر امیدی به آن نباشد. با این حال، یک متخصص ممکن است بتواند داده ها را از تلفن بازیابی کند، بنابراین ممکن است عکس ها و فیلم های شما از دست نرفته باشند.

سوالات متداول

چگونه آب را از پورت شارژ گوشی خود خارج کنم؟

اگر گوشی شما کاملاً خیس نشده است، اما در قسمتی خاص مانند پورت شارژ درون آن آب وارد شده است، ابتدا باید بدنه را جدا کنید و به آرامی آن را تکان دهید تا مقداری از رطوبت خارج شود. از یک پارچه میکروفیبر برای جذب تا حد امکان استفاده کنید. همچنین می توانید از یک گوش پاک‌کن برای دسترسی آسان تر به پورت استفاده کنید. تا زمانی که از خشک بودن گوشی مطمئن نیستید، آن را از برق جدا نگه دارید.

چگونه صفحه ترک خورده گوشی خود را تعمیر کنم؟

احتمالاً باید آن را به یک تعمیرگاه ببرید، اما در همین حال، چسباندن نوار چسب شفاف روی قسمت(های) ترک خورده را در نظر بگیرید تا شیشه به انگشتان‌تان فرو نرود.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا