دوربین‌

مقایسه DJI Osmo Action و GoPro Hero 7 Black: کدام دستگاه را باید خرید؟

این روزها دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، بسیار قوی هستند. اما یک مشکل وجود دارد؛ آن هم این است که این دوربین‌ها فوق‌العاده نیستند. احتمال شکستن وجود دارد، در بیشتر مواقع این دستگاه‌ها ضدآب نیستند و گاها لیز هستند و ممکن است از دست رها شوند و به دلیل شکل ظاهری که دارند نمی‌شود کارهای جالب با آن‌ها انجام داد. کارهایی مثل فیلم‌برداری از صعود به یک قله.

در این مواقع، دوربین‌های اکشن به میان می‌آیند. درست است که ظاهر این دستگاه‌ها کمی قدیمی است و ممکن است فکر کنید تکنولوژی کهنه‌ای دارند اما بهترین گزینه برای ماجراجویی در طبیعت هستند و می‌توانید از آن‌ها در سفرهایتان استفاده کنید.

از سپتامبر ۲۰۱۸ که دوربین GoPro Hero 7 Black معرفی شده است به عنوان یکی از بهترین مدل‌های بازار شناخته شده است. قابلیت فیلم‌برداری ۴K با ۶۰ fps و خوش‌دست بودن آن توانسته این مدل را از باقی رقبای ارزان‌تر مناسب‌تر برای خرید تبدیل کند.

اما در نهایت یک رقیب جدید برای عنوان «بهترین دوربین اکشن ۴K» این دستگاه به بازار عرضه شده است. دوربین DJI Osmo Action با مزیت‌های رقابتی زیادی که دارد وارد بازار شده تا رقیب جدی‌ای برای دوربین GoPro باشد.

حالا کدام یک از این دو دوربین را باید برای ماجراجویی انتخاب کرد؟ هر دو این دوربین‌ها را در کنار هم امتحان کرده‌ایم تا بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black – طراحی و استفاده

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black

مشاهده دوربین Hero7 Black در دیجی کالا

زمانی که GoPro را در دست می‌گیرید حس بهتری نسبت به Osmo Action دارید اما در زمان استفاده دوربین شرکت DJI کاربرپسندتر است و برای کسانی که اهل ماجراجویی هستند دوربین راحت‌تری و کابرد بیشتری دارد.

دوربین GoPro یک صفحه نمایش کوچک دارد؛ شبیه صفحه‌ای که بر روی دوربین‌های DSLR وجود دارد. بر روی این صفحه نمایش اطلاعاتی مثل میزان باطری و مدت زمان کلیپی که در حال ضبط است قابل مشاهده می‌باشد. این اطلاعات بسیار کاربردی هستند و کاربر می‌تواند از آن‌ها برای تحت کنترل داشتن وضعیت استفاده کنند. این در حالی است که دوربین DJI Osmo فراتر رفته است و یک صفحه نمایش تمام رنگی بر روی دستگاه خود قرار داده است که علاوه بر اطلاعات مدل شرکت GoPro، تصویری که در حال صبت شدن است را با یک لگ کوتاه نیز نشان می‌دهد.

در کل چند مورد در دوربین Osmo وجود دارد که بر دوربین GoPro برتری دارد. این دوربین صفحه نمایش بزرگ‌تری دارد و این به این معنا است که هیچ نوار سیاهی در کنار صفحه وجود ندارد. همچنین این صفحه نمایش همچنین لمسی است و در کنار آن دکمه QuickSet نیز وجود دارد که می‌تواند به کاربر در تنظیم سریع دستگاه کمک می‌کند. به طور کلی در عملکرد دوربین Osmo راحت‌تر است و به نظر می‌رسد در طراحی آن دقت بیشتری شده است.

بخوانید: بررسی دوربین ورزشی GoPro Hero5 Black

همچنین هر دو این دوربین‌ها قابلیت تعویض لنز دارند. در دوربین GoPro  تعویض لنز کمی مشکل است و ممکن است کاربر را اذیت کند. اما در دوربین Osmo روش تعویض لنز ساده‌تر است و با استفاده از روش‌هایی که در دوربین تعبیه شده، این تعویض کمی ساده‌تر است.

در بعضی موارد همچنین هر دو دوربین شبیه به هم هستند. هر دو باطری‌های جداشونده دارند، هر دو میکروفون دارند و تقریبا وزن‌هایی مشابه دارند. اما در نهایت با توجه به باقی ویژگی‌ها، می‌توان گفت دوربین Osmo در این مورد گزینه بهتری است.

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black – ویژگی‌ها

روی کاغذ موارد کمی وجود دارد که بتوان به عنوان تتفاوت‌های این دو دستگاه به حساب آورد. هر دو این دستگاه‌ها توانایی فیلم‌برداری ۴K با ۶۰ فریم در ثانیه را دارند. همچنین گزینه‌های فیلم‌برداری ۲٫۷K، ۱۰۸۰P و ۷۲۰P برای کسانی که می‌خواهند سایز فایل‌ها را کم کنند نیز وجود دارد.

با این وجود تفاوت‌های کمی بین این دو دستگاه وجود دارد به حدی که احتمال هیچ کددام نتوانند تصمیم شما را عوض کنند. دستگاه Osmo می‌تواند سرعت شاتر ۱/۸۰۰۰ ثانیه داشته باشد و یا آن را تا ۱۲۰  ثانیه کاهش دهید. که این موضوع در زمان ثبت عکس‌هایی در نور زیاد کاربرد دارد.

بخوانید: کدام دوربین GoPro را خریداری کنیم؟

برخلاف دوربین GoPro، دوربین Osmo گزینه فیلم‌برداری HDR دارد که البته آنطور که به نظر می‌رسد کاربرد ندارد. تفاوتی که HDR در عکس ایجاد می‌کند کم است و فقط برای زمان‌هایی کاربرد دارد که دوربین ثابت است.

در دوربین GoPro ویژگی‌هایی وجود دارد که غیبتشان در دوربین Osmo به شدت حس می‌شود. وجود GPS در دوربین GoPro می‌تواند برای نشانه‌گذاری عکس‌ها و فیلم‌ها کاربرد داشته باشد. در این دستگاه همچنین قابلیت پخش زنده در سایت‌هایی مثل یوتیوب از طریق موبایل وجود دارد و همچنین یک خروجی HDMI نیز در دوربین GoPro وجود دارد.

در این بخش هر دو دوربین برابر هستند و نمی‌توان برنده‌ای مشخص کرد.

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black – کیفیت عکس و فیلم

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black

مشاهده دوربین Hero7 Black در دیجی کالا

هر دو این دوربین‌ها عکس‌ها و فیلم‌های با کیفیت و وضوح بسیار خوبی می‌گیرند و اینکه شما کدام را انتخاب می‌کنید کاملا بستگی به سلیقه شخصی‌تان دارد.

دوربین GoPro به طور خودکار سعی می‌کند تا عکس‌ها را شارپ‌تر کند ولی این ویژگی گاها باعث می‌شود که عکس یا فیلم غیرواقعی به نظر برسد.

بخوانید: معرفی دوریبن DJI Osmo Pocket

با این حال این دوربین‌ها هر دو قابلیت‌های یکسانی در ضبط تصویر ندارند. دوربین GoPro در زمان ضبط فیلم ۴K کنترل بهتری دارد و دوربین Osmo توانایی ثبت عکس و تصاویر بهتری از بافت‌های طبیعی مثل چمن را دارد.

در بخش کیفیت عکس و فیلم نیز این دو دستگاه مشابه هستند و نتیجه این است که هیچ برنده‌ای نمی‌توان انتخاب کرد.

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black – ثبات

شرکت GoPro در مدل جدید خود یعنی Hero 7 Black یک سیستم تثبیت جدید معرفی کرده است. این سیستم آخرین نسل از سیستم تثبیت الکترونیکی است با این حال همچنان از اطلاعات خارجی عکس برای تثبیت حرکت استفاده می‌کند. در دوربین Osmo نیز سیستمی مشابه همین سیستم وجود دارد.

زمانی که در حال دویدن هستید سیستم تثبیت در این دوربین‌ها شوکی که هر قدم وارد می‌کند را از بین می‌برند تا فیلم یا عکس شما طبیعی‌تر جلوه کند.

به طور کلی در این بخش نیز باید گفت که هر دو این دستگاه‌ها عملکرد مشابه دارند و نمی‌توان برنده‌ای مشخص کرد.

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black – قضاوت نهایی

DJI Osmo Action در مقابل GoPro Hero 7 Black

کسانی که انتظار داشتند دوربین شرکت Osmo دوربین‌های اکشن کمرا را وارد یک دوران جدید کند احتمالا از شنیدن نتیجه شگفت‌زده خواهند شد. مقایسه این دوربین با GoPro بسیار نزدیک بوده و به سختی می‌توان یک دوربین را بر دیگری برتر دانست.

با این حال دوربین Osmo ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند ورق را به نفع خودش برگرداند. ویژگی‌هایی مثل داشتن صفحه نمایش کاربرپسند، انعطاف بیشتر در استفاده از بخش تنظیمات دستی، دکمه‌ها و ظاهر کاربرپسند و قیمت پایین این دستگاه می‌تواند کاربر را برای خرید ترغیب کند.

بخوانید: بهترین لوازم جانبی دوربین‌های GoPro

اما در طرف مقابل GoPro ویژگی‌هایی دارد که شاید از دوربین Osmo بهتر باشند. خروجی HDMI، قابلیت پخش آنلاین در یوتیوب و نرم‌افزارهای همراه بهتر جزو این ویژگی‌های مثبت هستند. همچنین لوازم جانبی GoPro بسیار بیشتر و بهتر است.

در نهایت با توجه به قیمت کمتر دستگاه Osmo و قابلیت‌هایی که دارد، به نظر می‌رسد این دستگاه برای خرید مناسب‌تر است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن