لوازم سفر، کمپینگ و کوهنوردی

راهنمای خرید کوله پشتی مناسب برای کوهنوردی و کمپینگ

اساسی‌ترین ابزار طبیعت گردی، کوهنوردی و سفرهای کوله‌گردی، کوله پشتی است. بی شک بدون کوله پشتی شما نمی‌توانید به راهتان ادامه دهید. به نسبت روزهایی که در نظر دارید در سفر باشید کوله پشتی باید به گونه‌ای باشد که بتواند تمامی لوازم مورد نیازتان را در خود جای دهد.

کوله باید دارای پارچه ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب ، تسمه‌‌هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه ها و کمر، با رگلاژ و عرض مناسب و همچنین باید دارای پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد، شانه‌ها و ستون مهره‌ها باشد تا صدمه جبران ناپزیری به کوهنورد وارد نشود.

فاکتورهای مهمی که باید هنگام انتخاب کوله پشتی مناسب در نظر گرفت:

جنسیت:

جنسیت فاکتور بسیار مهمی است چرا که فیزیک بدنی آقایان با خانم ها تفاوت فراوانی دارد و به همین دلیل شرکت های معتبر کوله هایی ویژه بانوان طراحی می‌کنند. خانمها عموما نسبت به آقایان استخوان بندی ریز‌تر و ظریف‌تری دارند، شکل پایین تنه و خصوصا، فیزیک استخوان لگن آنها متفاوت است و سرشانه‌های بزرگی ندارند. کوله‌های مناسب خانم ها با علایمی مثل women – lady – SL و اشکالی مثل گل شیپوری مشخص می‌شود که بستگی به کمپانی سازنده دارد. البته آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می‌توانند از این کوله‌ها استفاده کنند.

فعالیت و برنامه:

کوله‌ها بر اساس فعالیت و برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌شوند به دسته‌های مختلفی از قبیل طبیعت گردی، کوهنوردی، سفری، ارتفاع، سنگ نوردی، یخ‌نوردی و … تقسیم می‌شود. ما در این مطلب کوله‌های طبیعت‌گردی و کوهنوردی را مورد بررسی قرار می دهیم.

حجم:

حجم کوله که بیشتر با واحد لیتر و در برخی موارد با اینچ مکعب نشان داده می‌شود. انتخاب حجم مناسب به عوامل متعددی بستگی دارد. عواملی نظیر نوع برنامه، مدت برنامه، فصل برنامه، لوازم مورد نیاز در برنامه و حجم لوازم‌تان.هدف استفاده از کوچک‌ترین و سبک‌ترین و کاراترین کوله پشتی در هر برنامه است.بنابراین در همان ابتدا سراغ کوله‌‌های سنگین و بزرگ نروید که مستقیما در کاهش کیفیت برنامه‌هایتان تاثیر می‌گذارد.

بخوانید: بهترین فلاسک برای طبیعت گردی و سفر

پیشنهاد می‌کنیم با آزمون و خطا و مرحله به مرحله به سایز مناسب خود برسید. هرچه لوازمتان حرفه‌ای‌تر باشد جای کمتری اشغال می‌کند. بنابرین همیشه در خرید لوازم سایز و اندازه آن را در حالت بسته و پک با دقت بررسی کنید. مخصوصا در برنامه‌های زمستانی که پوشاک بخش عمده کوله‌تان را پر می‌کند و باعث می‌شود از کوله‌های بزرگتر استفاده کنید.

وزن بار:

اگر اطلاعات کوله پشتی را بررسی کنید در قسمت ظرفیت حمل بیشترین وزنی که کوله پشتی قادر به حمل است را نوشته شده است. وزن بیشتر از مورد ذکر شده قطعا به کوله پشتی و خود شما آسیب می‌زند. بنابرین انتخاب کوله مناسب با تجهیزاتتان مهم است. لزوما کوله‌هایی با تحمل وزن بالا مناسب نیستند چون با بالا رفتن آستانه تحمل متقابلا وزن خود کوله پشتی نیز افزایش می‌یابد و در برنامه‌های سبک شاید برایتان سنگین باشد.

اینجا ما کوله‌‌‌هایی که بررسی کرده‌ایم را براساس مدت برنامه تقسیم کرده و بهترین آن‌ را پیش‌نهاد می‌دهیم:

کوله حمله

کوله حمله یا کوله قله یکی از سبکترین و کم امکانات‌ترین کوله‌پشتی‌ها محسوب می‌شود. از این کوله‌ها برای حمله به قله و بازگشت به کمپ یا در طبیعت گردی برای گشتن طبیعت اطراف کمپ استفاده می‌شود. حجم آنها معمولا زیر ۱۰ لیتر است و به راحتی جمع می‌شوند. بیشتر برای حمل خوراکی، آب و یک لباس گرم استفاده می‌شوند. کوله ۱۰ لیتری کچوا انتخاب مناسبی برای کوله حمله است. این کوله پلی استری ۷۰ گرمی که فقط یک زیپ دارد می‌تواند لوازم کوچکتان را در خود جای دهد. حالت جمع شده این کوله به راحتی در جیب جا می‌شود.

کوله پشتی کچوا مدل آرپناز

کوله پشتی کچوا مدل آرپناز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کوله‌های یک روزه

کوله‌‌های یک روزه معمولا کوچکتر از سایر کوله‌ها هستند که برای برنامه‌‌های زمستانی مناسب نیستند.

کوله پشتی کوهنوردی ۲۸ لیتری دیوتر مدل FUTURA Blue

کوله پشتی کوهنوردی 28 لیتری دیوتر مدل FUTURA Blue

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اگر به دنبال یک کوله یک روزه ساده و کوچک می‌گردید ۲۸ لیتری دیوتر پیشنهاد مناسبی است. این کوله کوچک می‌تواند لوازم یک روزه شمارا در خود جای دهد. مزیت اصلی این کوله داشتن فضای کیسه خواب و زیپ مخصوص آن در قسمت انتهایی کوله است که دسترسی به آن را آسانتر می‌کند. جنس این کوله از میکروفیبر پلی استری است و بند مخصوص کمر آن کوچکتر از سایر کوله‌ها است.

کوله پشتی کوهنوردی ۱۱ لیتری آسپری مدل تلون

کوله پشتی کوهنوردی 11 لیتری آسپری مدل تلون 11

مشاهده این محصول در دیجی کالا

انتخاب دوم ما، کوله پشتی کوچک و مناسب برنامه یک روزه آسپری است. این کوله پشتی با اینکه کمی گران‌تر از رقبای خود به شمار می‌آید ولی کیفیت و کاربرد آن قابل انکار نیست. وزن این کوله ۶۵۰ گرم و حجم آن ۱۱ لیتر است.

کوله پشتی کوهنوردی ۴۵ لیتری دیوتر مدل Futura Pro

کوله پشتی کوهنوردی 45 لیتری دیوتر مدل Futura Pro

مشاهده این محصول در دیجی کالا

بهترین پیشنهاد ما برای برنا‌مه‌های یک روزه و سبک دو روزه کوله پشتی ۴۵ لیتری دیوتر مدل Futura Pro است. این کوله دارای سیستم AIR SPEED جهت تهویه هوا در پشت کمر و بند شانه جهت تنظیم کوله بر روی دوش است. همچنین این کوله پشتی دارای استخوان بندی فلزی از نوع آلیاژ سبک در قسمت زین کوله جهت ثبات ساختار و شکل کوله است. جنس رویه کوله از پلی استر فوق سبک ۲۱۰ D است.

بخوانید: بهترین تجهیزات برای پخت پز در کمپینگ

از ویژگیهای این کوله پشتی دارا بودن جایگاه مخصوص کیسه خواب، جایگاه و گیره لوله ی کیسه آب، حلقه های مخصوص جهت حمل باتوم و کلنگ، و محفظه جهت لباس های خیس در داخل کوله می توان اشاره کرد. این کوله پشتی دارای جیب های متنوع برای گذاشتن اشیاء مختلف، دارای دوجیب روی کمربند کوله، دارای محفظه بطری آب، و دارای زیپ پایین کوله برای دسترسی اشیاء ته کوله است. کوله پشتی دیوتر مدل Futura Pro مناسب برای کوهنوردی، طبیعت گردی و کمپینگ است. این کوله زیپ دسترسی به فضای کیسه خواب را دارد و بدون باز کردن کوله از قسمت زیرین می‌توان به پایین کوله پشتی دسترسی داشت.

کوله‌های یک الی دو روزه

کوله پشتی میلت مدل UBIC 45 1919

کوله پشتی میلت مدل UBIC 45 1919

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کوله‌پشتی در داخل دارای سه جیب است، به طوری که یک جیب در قسمت داخلی درپوش و دو جیب دیگر در محفظه اصلی قرار دارد که به شما امکان دسته بندی ابزار و وسایل مورد نیا‌زتان را می‌دهد. همچنین شما با استفاده از ۴ جیب که در قسمت بیرونی کیف قرار دارد، می‌توانید دسترسی سریع‌تری به تجهیزات مورد نیاز خود داشته باشید. این کوله پشتی دارای دوبند برای حمل به صورت کوله است به طوری که شما می‌توانید بندهای آن را به راحتی تنظیم کنید، با بهره‌گیری از پد محافظ بند‌ها راحتی بیشتری در حمل وسایل خود داشته باشید.

بخوانید: بهترین چادرهای نیمه حرفه‌ای برای کمپینگ

در کنار پد محافظ بندهای کوله‌پشتی، بست کمری این کوله پشتی دارای پد محافظ پهلو‌ها است که از وارد آمدن فشار حاصل از سنگینی کوله‌پشتی به پهلوها جلوگیری می‌کند. پد محافظ پشتی که در پشت این کوله پشتی قرار دارد دارای پنلی مشبک است، که با جذب رطوبت به خود، از تعرق زیاد در این نواحی جلوگیری می‌کند. کوله پشتی میلت مدل UBIC کد ۱۹۱۹ با ظرفیتی زیاد، پد محافظ پهلو، پشتی و بند و همچنین با استفاده از پارچه‌ای بسیار مناسب از جنس پلی‌استر می‌تواند انتخابی بسیار مناسب برای شما باشد، تا با استفاده از آن و همراه داشتن تمامی وسایل مورد نیاز خود در ورزش، راحتی بیشتری را تجربه کنید.

کوله پشتی کوه دیوتر مدل Guide 45+10

کوله پشتی کوه دیوتر مدل +Guide 45 کد 33593

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کوله ۱۸۰۰ گرمی برای برنامه‌های یک الی دو شبه به خوبی به نیازهایتان جواب می‌دهد. دیوتر برزنتی ۴۵+۱۰ با جیب‌ها و بندهای مناسبی که بر روی خود دارد به خوبی لوازم تان را پوشش می‌دهد. قسمت درب کوله با داشتن قابلیت جابجایی ۱۰ لیتر به حجم کوله اضافه می‌کند. این کوله برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی پیشنهاد می‌شود.

کوله پشتی کوه دیوتر مدل Aircontact 50+10 SL

کوله پشتی کوه دیوتر مدل Aircontact 50+10 SL کد 33432

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کوله دو روزه مناسب بانوان که در بیشتر برنامه‌ها می‌تواند همراه خوبی باشد. جنس این کوله از برزنت و پلی استر بوده و۲۵۰۰ گرم وزن دارد. پشتی این کوله در ۴ موقعیت قابل تنظیم است. به راحتی می‌توانید تجهیزات مورد نیاز برای کمپ دو روزه را در این کوله جای کنید و از سفر خود لذت ببرید.

کوله پشتی دیوتر مدل ایرکانتکت ۱۰+۵۵

کوله پشتی دیوتر مدل ایرکانتکت 10+55

مشاهده این محصول در دیجی کالا

ایرکانتکت ۱۰+۵۵ یکی از با دوام‌ترین کوله پشتی‌‌های دو روزه در بازار به شمار می‌آید. سیستم ایرکانتکت دیوتر یک سیستم زین کوله با قابلیت توزیع بار فوق العاده است که همواره بار کوله را متعادل و نزدیک به مرکز گرانش بدن نگه می دارد. این سیستم همچنین با هر حرکت از طریق ایجاد یک اثر پمپی هوا را از طریق بالشتک های قابل تنفس و دارای محفظه های توخالی که در محل تماس کوله با پشت قرار دارند، به گردش در می آورد و باعث کاهش تعریق تا %۱۵ نسبت به سیستم های مشابه دیگر می شود. فریم ضربدری سازگار با آناتومی بدن این مدل نیز علاوه بر ایجاد آزادی حرکت تا %۷۰ وزن کوله پشتی را از روی شانه ها و پشت به بند کمری انتقال می دهد. از دیگر ویژگی های این کوله می‌توان به باله کمری و ری فلکس متحرک برای توزیع بار یکنواخت بر روی لگن و کاهش خستگی، باله کمری با ساختار فوم مولتی دانسیته و یک لایه تقویتی اضافی برای راحتی بیشتر و حذف نقاط پرفشار اشاره کرد.ارتفاع بند قفسه این کوله قابل تنظیم است. یک زیپ u شکل در قسمت جلویی قرار گرفته است که از طریق آن می‌توان به تمام محتویات کوله دسترسی داشت. همچنین یک محفظه جدا برای نگهداری پوشاک خیس در آن در نظر گرفته شده است.از حلقه‌ها و جیب‌های بیرونی این کوله می‌ةوان برای نصب تهجیزات حرفه‌ای استفاده کرد. مدل زنانه و مردانه این کوله در بازار در دسترس است.

کوله‌های مناسب برای بیشتر از ۳ روز

کوله پشتی میلت مدل UBIC 40 1920

کوله پشتی میلت مدل UBIC 50+10 1917

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کوله پشتی میلت مدل UBIC 50+10 کد ۱۹۱۷ با ظرفیتی برابر با ۵۰ لیتر، که تا ۱۰ لیتر امکان افزایش ظرفیت دارد، شرایطی را فراهم کرده است که شما در زمان فعالیت بتوانید تمامی تجهیزات و ابزار مورد نیاز خود را به راحتی درون کوله‌پشتی خود قرار دهید. این کوله ۱۷۰۰ گرمی با جیب‌ها و بندهای مناسب در اطراف کوله به راحتی تجهیزاتتان را با خود حمل می‌کند.

کوله پشتی کوهنوردی ۶۵ لیتری آسپری مدل آریل

آسپری بدون شک یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین کوله‌پشتی‌های موجود در بازار به شمار می‌آید. اگر توانایی هزینه کردن بیشتری را دارید قطعا این کوله را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این کوله ۲۲۰۰ گرمی که حجم دقیق آن ۶۲ لیتر است به خوبی می‌تواند تجهیزات چندروزه شما را حمل کند. قسمت کمری این کوله بعد از مدتی هماهنگ با شکل کمر شما می‌شود و کمترین فشار را برآن وارد می‌کند.

کوله پشتی کوه دیوتر مدل Aircontact 65+10

کوله پشتی کوه دیوتر مدل Aircontact 65+10 کد 33462

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اگر نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید ولی یک کوله با کیفیت بگیرید ما ایرکانتکت ۶۵+۱۰ را پیشنهاد می‌کنیم. این کوله ۲۷۰۰ گرمی همانند سایر مدل‌های ایرکانتکت در سفرها همراه خوب شماست. ویژگی‌های این کوله با تمامی سری ایکانتکت‌‌ها مشترک است. فقط حجم داخلی آن بیشتر و تقربیا برابر ۷۵ لیتر است.

درحالت کلی معیار انتخاب کوله بین آدم‌ها می‌تواند یکسان نباشد. هرکس با توجه به تجهیزات و سبک و سلیقه سفری خود با حجم خاصی از کوله راحت‌تر است. بنابرین بدون اینکه خودتان به نتیجه واقعی و قطعی نرسیده‌اید، از پیشنهاد‌های دیگران فقط در حد پیشنهاد استقبال کنید. یعنی کنید کوله‌ها را امتحان کرده و با توجه به فیزیک بدنتان با دیگران مقایسه کنید.

برچسب ها

رضا رنجبر

رضا رنجبر هستم. ارشد نرم‌افزار و گردشگر. سال‌هاست کنار زندگی شهری و کاری بطور موازی سفر هم می‌رم. با کوله یا دوچرخه، خانه به دوش به سمت شهر‌ها و روستا‌ها و طبیعت‌هایی که چیزی بر خود آدمی اضافه می‌کنند.

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن