اندروید

چگونه گوشی اندرویدی خود را روت کنیم؟

روت کردن گوشی ساده‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید.

شما تصمیم به این گرفته‌اید که گوشی اندروید خود را روت کنید. در عین حال که مفهوم ریشه‌ای عبارت روت کردن پیچیده است، اما روند انجام آن بدین شکل نیست. روت کردن این اجازه را به شما می‌دهد که به تمام تنظیمات و زیرشاخه‌های آن در تلفن همراه خود دسترسی داشته باشید. این بدین معنی است که هر آن چیزی را بخواهید می‌توانید نصب و یا حذف کنید. این درست مثل داشتن امتیاز اجرایی بر روی کامپیوتر و یا دستگاه مک است. البته این عمل یک سری ویژگی‌ها و خطراتی دارد که در هنگام انجام آن‌ها باید در نظر گرفته شود. در این مطلب به بررسی مراحل امن روت کردن گوشی‌های اندروید(در تمامی مارک‌های تلفن همراه) میپردازیم:

از تلفن همراه خود Backup بگیرید

از تلفن همراه خود Backup بگیرید

اگر با مسائل مربوط به IT آشنایی ندارید، به طور حتم می‌دانید که Backup گرفتن یکی از مهم‌ترین کارها در این حوزه است که شما می‌توانید انجام دهید.
هنگامی که گوشی خود را روت می‌کنید، ممکن است که موردی اشتباه رخ داده و یا نظر شما عوض شود. شما می‌توانید از دستگاه‌های اندرویدی خود در چندین روش و با استفاده از ابزارهای Google و یا برنامه‌های دیگر بک آپ بگیرید.

APK و یا Custom Rom را انتخاب کنید

APK و یا Custom Rom را انتخاب کنید

سپس شما باید یک APK (بسته نرم‌افزاری اندروید) و یا Custom ROM(نسخه جایگزین اندروید) را انتخاب کنید. از آنجایی که برنامه‌ی اندروید متن باز است، برنامه‌نویسان می‌توانند نسخه‌ی اصلاح شده‌ای از آن را ایجاد کنند. پس نسخه‌های زیادی از آن وجود دارد و منتشر می‌شود. برنامه APK برای توزیع و نصب نرم‌افزارها بر روی دستگاه شما استفاده می‌شود. برنامه‌های روت شامل Towelroot و KingRoot هستند. بررسی کنید که کدام یک با دستگاه شما سازگار است.

بعد از اینکه دستگاه خود روت کردید، می‌توانید همانجا کار را متوقف سازید و یا یک Custom ROM نصب کنید که ویژگی‌های بیشتری را به شما ارائه دهد. رایج‌ترین کاستوم رم، LineageOS است (قدیمتر CyanogenMod) که در گوشی اندرویدی OnePlus وجود دارد. برنامه‌های دیگر ROM شامل Paranoid Android و AOKP(Android Open Kang Project) است.

روت کردن تلفن همراه

براساس APK و یا ROMی که شما انتخاب می‌کنید، عملیات روت متفاوت خواهد بود؛ اگرچه فرآیند کار در کل یکی است. سایت هایی مثل XDA Developers و AndroidForums اطلاعات کامل و دستورالعمل‌های مربوط به روت کردن تمام مدل‌های تلفن همراه را ارائه می‌دهند.

قفل Bootloader را بازکنید

Bootloader کنترل می‌کند که کدام برنامه‌ها هنگام بارگذاری گوشی اجرا شوند. بازکردن قفل این برنامه به شما امکان این کنترل را بر روی تلفن همراه‌ می‌دهد.

APK و یا Custom ROM را نصب کنید

APK این امکان را به شما می‌دهد تا نرم‌افزارها را بر روی دستگاه خود نصب کنید. مهمترین نرم‌افزارها Towelroot و یا Kingo هستند. Custom ROM ها سیستم عامل‌های جایگزین هستند که ویژگی‌های موجود با اندروید را به اشتراک می‌گذارند. اما قابلیت و امکانات آن متفاوت از یکدیگر است.

دو نرم‌افزار محبوب عبارتند از: LineageOS و Paranoid Android، اما برنامه‌های بیشتری وجود دارد.

معایب روت کردن بسیار کم است اما برخی از آن‌ها شامل لغو گارانتی، از دست دادن دسترسی به برنامه‌های خاص و یا آسیب رسیدن به تلفن همراه می‌شود.

Root Checker را نصب کنید

اگر شما از APK به جای Custom ROM استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید یک برنامه را دانلود کنید که تایید کند عملیات روت کردن شما با موفقیت انجام شده است.

برنامه Root Management را نصب کنید

یک برنامه‌ی تنظیماتی، گوشی تلفن شما را در عملیات روت کردن از آسیب‌پذیری‌های امنیتی حفظ کرده و از دسترسی برنامه‌ها به اطلاعات خصوصی جلوگیری می‌کند.

مزایا و خطرات روت کردن تلفن همراه

مزایای روت کردن گوشی همراه از معایب آن بیشتر است. همانطور که گفتیم، روت کردن به این معنی است که شما کنترل کامل بر روی تلفن همراه خود خواهید داشت بدین صورت که می‌توانید تمام تنظیمات را مشاهده کرده و برای گوشی روت شده خود آن را تغییر داده و طراحی کنید. این برنامه‌ها شامل ad-blockers و robust security و backup utilities هستند. شما همچنین می‌توانید گوشی خود را با تم ‌ها و رنگ‌های مختلف هماهنگ کرده و حتی تنظیمات دکمه گوشی خود را هم عوض کنید. این بسته به سیستم عامل دارد که انتخاب می‌کنید.

معایب روت کردن بسیار کم است اما برخی از آن‌ها شامل لغو گارانتی، از دست دادن دسترسی به برنامه‌های خاص و یا آسیب رسیدن به تلفن همراه می‌شود. اما خب بعید است. معایب و مزایا را در کنار هم گذاشته و بررسی کنید. اگر شما احتیاط لازم را داشته باشید، بعید است که در عملیات روت کردن به مشکلی بخورید.

برچسب ها
کلاغه در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن