دوربین‌

بررسی دوربین سونی آلفا ۶۰۰۰ (ILCE-6000)

دوربین سونی آلفا 6000 یک دوربین عکاسی عالی برای عکاسان حرفه ای است که تمایل دارند دستگاهی کوچک تر از دوربین DSLR داشته باشند.

نکات مثبت: دوربین سونی آلفا ۶۰۰۰ سرعت بالایی در ثبت تصاویر دارد. طراحی این دوربین از مدل‌های قبلی خود بسیار عالی‌تر است. همچنین این دوربین ویژگی‌های گسترده و منحصر به فردی را دارد که در اختیار شما قرار می‌دهد.

نکات منفی: دکمه ضبط ویدیو عملکرد خوبی ندارد. با وجود آنکه کیفیت عکس در این دوربین بسیار عالی است اما وضوح تصاویر در نور کم خوب نیست. در آغاز عکسبرداری سرعت آن آهسته است.

نتیجه نهایی: با وجود تمام مشکلات کوچک، دوربین سونی آلفا ۶۰۰۰ یک دوربین عکاسی عالی برای عکاسان حرفه ای است که تمایل دارند دستگاهی کوچک تر از دوربین DSLR داشته باشند. به خصوص که آن‌ها به سرعت پیوسته در عکاسی نیازمند هستند.

مشاهده این محصول در دیجی کالا


دوربین دیجیتال سونی ILCE-6000 / Alpha A6000

دوربین دیجیتال سونی ILCE-6000 / Alpha A6000 

مشاهده این محصول در دیجی کالا

پس از ارزیابی دوربین‌های موجود در این دسته، مجددا دوربین آلفا ۶۰۰۰ سونی در دسته‌ی دوربین‌هایی که لنز آن قابل تعویض و بدون انعطاف پذیری است، انتخاب و جایگزین Alpha-NEX-6 شد. با وجود آن‌که این دوربین کامل نیست اما بهترین گزینه در دسته‌ی خودش است.

سونی برای جانشینی دوربین Alpha-NEX-6 سیستم فوکوس خودکار، طراحی و کیفیت عکس را بهبود بخشید  و میزان قابل توجهی سرمایه در همین راستا خرج کرد.

ترکیب بهم پیوسته این دوربین در مقایسه با DSLR طراحی و مجموعه‌ای از ویژگی‌های خوب را دارا است. دوربین آلفا ۶۰۰۰ نکات بسیار زیادی برای جلب مشتریان دارد.

باوجود تمام ویژگی‎های مثبت این دوربین در دسته‌ی خود بهترین قیمت را با تمام معیارهای لازم ندارد.

کیفیت تصویر دوربین آلفا ۶۰۰۰

معمولا تصاویر JPEG دوربین آلفا ۶۰۰۰ عالی به نظر می‌رسد،هرچند که در نور کم همچون دیگر رقبا شفافیت  و براق بودن لازم برای یک عکس را ندارد. سنسور جدید ۲۴ مگاپیکسلی در این دوربین شامل جدیدترین تکنولوژی میکرولنز است که همچون اکثر سنسورهای مدرن امروزه استفاده شده و همراه با آخرین پردازشگر تصویر Bionz X سونی به کار می‌رود.

در حساسیت پایین ISO، فرمت JPEG  شارپ است و طیف نسبتا وسیعی از تونال رنگی همراه با رنگ‌های خوب در تنظیمات پیش‌فرض آن وجود دارد. تنظیمات خنثی هم رنگ‌های دقیق‌تری را ارائه می‌دهد. از آنجا که خلوص رنگی و کنتراست را هم زیاد نمی‌کند سبک پیش فرض Creative Style در این دوربین تغییر رنگ نمی‌دهد. هنگامی که ISO را به ۸۰۰ افزایش بدهید، تمام لبه‌هایی که در بخش فوکس تصویر قرار دارد در عکس‌های JPEG نرم و براق می شود. در نظرات برخی از افراد که از این دوربین استفاده کرده اند اشاره شده در تصاویر قابل چاپ با ISO 13800، سونی توانسته است اختلال رنگ را بخوبی کنترل کند. اگر شما عکاسی بی تجربه هستید و با این دوربین عکسبرداری می‌کنید، مقدار قابل توجهی سایه‌‌ی قابل بازیابی و جزییات قابل توجه در حساسیت‌های کم تا متوسط ISO وجود دارد.

بخوانید: بهترین دوربین‌های سوپر زوم در بازار

مقایسه مستقیم این دوربین با دوربین NEX-6 دشوار است چون وضوح بیش از اندازه، جزییات زیادی را در عکس قابل مشاهده می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد که دوربین ارزانتری همچون NiKon D3300 عملکرد بالای آن از ISO 800 آغاز شده، همانطور که در D5300 اندکی بیشتر از این مقدار وجود دارد. سنسور OLPF-free دوربین  Nikon با افزایش اختلال و پردازش، میزان شفافیت خود را حفظ می‌کند.

کیفیت ویدیوی آن با کنترل کامل بر روی تمام مصنوعات و اشیاها خوب به نظر می‌رسد. میکروفون داخلی آن به طرز فوق العاده ای صدا را واضح و گرم ضبط می‌کند.

کارایی دوربین آلفا ۶۰۰۰:

دوربین دیجیتال سونی ILCE-6000 / Alpha A6000 

مشاهده این محصول در دیجی کالا

پیشرفت بسیار مهم و بزرگ دوربین آلفا ۶۰۰۰ سونی نسبت به مدل های قبلی خود آن است که توانایی فوکوس اتوماتیک با فواصل زمانی ۱۱ فریم در ثانیه با حداقل ۵۰ JPEG و یا ۲۲ فریم عکس خام داراست. این دوربین یکی از بهترین مدل ها با قیمت‌ مناسب در دسته بندی خود است که مشابه آن را برای کیت DSLR در Canon EOS Rebel T5i دیده ایم. دوربین نیکون با سرعت از آن گذشته، اما با سنسور ۱ اینچی که رزولوشن آن پایین تر است.

سیستم به روز رسانی در این دوربین، سنسورهای تشخیص سطح را با بیش از ۹۲ درصد فضای عکس را بنا بر گفته‌ی سونی پوشش می‌دهد. این ویژگی به فوکوس روی سوژه های خارج از مرکز و در حال حرکت در داخل عکس کمک می‌دهد. این یک دستاورد مهم برای سونی است.

بخوانید: بهترین دوربین‌های گوشی‌های هوشمند

قفل فوکوس اتوماتیک(نسخه سونی در فوکوس اتوماتیک در حال حرکت) وقتی که بر روی سوژه ی صحیح قرار بگیرد به خوبی کار می‌کند. با این وجود به نظر می‌رسد وقتی که قفل اتوماتیک عملیات فوکوس را بخوبی انجام ندهد برای فوکوس از کنتراست استفاده می شود. به عبارت دیگر ، به عنوان مثال وقتی که تشیخص سطح بر روی سوژه ی درست باشد قفل فوکوس اتوماتیک روشن شده و ضربه زده شده و همیشه بر روی یک سوژه یکسان قفل نمی‌شود.

طراحی و ویژگی‌های دوربین آلفا ۶۰۰۰

شرکت سونی تمام آن ویژگی‌هایی را که در طراحی NEX-6 دوست نداشتنی بود را در طراحی دوربین آلفا ۶۰۰۰ ارتقا داد و حتی به دوربین زیباتری از لحاظ بصری تبدیل کرد. این ارتقا شامل تغییر حالت مموری کارت حافظه به حالت صفحه کلید است که ۳ نوع صفحه کلید را تعریف می‌کند : جداکردن صفحه مدرج از صفحه تنظیم؛ علاوه بر آن، کلید دوم که برنامه‌ها با آن تنظیم می‌شود با ترکیب جدیدترین‌ها، سیستم منو سنتی را ایجاد کرد که به هر صورت به مراتب بهتر از تجربه NEX است.

دسته‌ی آن در مقایسه با ILC برای استفاده بسیار راحت است. اندازه بدنه‌ی آن بطور کلی خوب است. نه بیش از اندازه بزرگ و سنگین است همچون DSLR و نه خیلی کوچک. در قسمت بالای دوربین، یک صفحه کلید استاندارید با حالت تنظیم دستی وجود دارد که نیمه اتوماتیک و اتوماتیک که تنظیمات گرفتن ویدیوی دستی و یا پانورامای سرعتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این صفحه کلید در کنار یک بخش حساس به متن قرار دارد؛ در کنار شاتر یک دکمه تابه قرار دارد که از تنظیمات سریع برنامه‌ریزی برای دسترسی کاربر استفاده می‌کند. همچنین یک فلاش خوب هم دارد که می‌تواند نور لازم را برای شما به هنگام عکاسی بر روی یک روکش خوب فراهم کند. همچنین چشمی دوربین در بخش منظره یاب بسیار بزرگ است که در هرصورت وقتی از روکش استفاده می‌کنید باید آن را حذف کنید.

رتبه‌ی محصول

طراحی - ۹
ویژگی‌ها - ۹
عملکرد - ۸
کیفیت تصویر - ۸

۸٫۵

نمره نهایی

دوربین سونی آلفا ۶۰۰۰ یک دوربین عکاسی عالی برای عکاسان حرفه ای است که تمایل دارند دستگاهی کوچک تر از دوربین DSLR داشته باشند. به خصوص که آن‌ها به سرعت پیوسته در عکاسی نیازمند هستند.

مشاهده در دیجی کالا
User Rating: ۴٫۷ ( ۱ votes)
برچسب ها
کلاغه در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن