محصولات مراقبت از پوست

بهترین محصولات بهداشتی برای مراقبت شبانگاهی پوست

از آنجا که پوست شما به صورت طبیعی شبها خودش را بازسازی می‌کند، روال شبانه‌ی شما باید درباره‌ی موارد درمانی باشد و چیزهایی را به پوستتان برساند که به آن نیاز دارید.

ما در پستی به چگونگی مراقبت صبحگاهی از پوست پرداختیم و محصولات مرتبط با آن را معرفی کردیم در ادامه‌ی مبحث روال اصلی مراقبت از پوست، روال مراقبت شبانگاهی را بررسی می‌کنیم.

از آنجا که پوست شما به صورت طبیعی شبها خودش را بازسازی می‌کند، روال شبانه‌ی شما باید درباره‌ی موارد درمانی باشد و چیزهایی را به پوستتان برساند که به آن نیاز دارید. اگر پوستتان تیره و کدر شده است، باید آن را پاکسازی کنید و اگر ملتهب است، باید آبرسانی کنید. در اینجا بهترین ترتیب استفاده از محصولات پوست را مطرح می‌کنیم، تا بهترین نتیجه را از آنها بگیرید.

مرحله اول: پاک‌کننده‌ پوست (مجددا)

بعضی از متخصصان توصیه می‌کنند برای خلاص شدن از دوده، آلودگی، چربی و آرایش، صورتتان را قبل از شستن با شوینده، با یک پاک کننده‌ی مخصوص آرایش پاک کنید. اولین قدم، پاک کردن آرایش از روی صورت است. این مرحله‌ایست که از میسلارواترها، یا شیرپاک کن استفاده می‌کنیم. به عنوان نمونه میسلارواترهای پوست‌های خشک و معمولی سن سی بیو بایودرما و برای پوستهای چرب سبیوم بایودرما و اوریاژ را می‌توانید استفاده کنید.

بخوانید: تونر و میسلارواتر – تفاوت‌ها و شباهت‌ها

محلول پاک کننده آرایش بایودرما

محلول پاک کننده آرایش بایودرما

مشاهده در دیجی کالا

محلول پاک کننده سبیوم بایودرما

محلول پاک کننده آرایش بایودرما مدل Sebium H2O حجم 250 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

پاک کننده آرایش اوریاژ 

پاک کننده آرایش اوریاژ سری Micellar Water مدل Green Apple حجم 250 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

و در مرحله‌ی بعد، از شوینده‌ی مخصوص پوستتان استفاده کنید تا چربی اضافه، آلودگی و آرایش به جا مانده از پاک کردن با میسلارواتر را از صورتتان پاک کنید. این مرحله، پوستتان را تمیز و سرحال می‌کند و به خوبی آن را برای جذب مراقبتهای پوستتان آماده می‌کند. برای آشنا شدن با انواع شوینده‌های صورت اینجا را بخوانید.

نکته: اگر از پاک‌کننده‌های فیزیکی مثلا اسکرابها استفاده می‌کنید، آن را بعد از پاک کردن آرایش و به جای شوینده استفاده کنید.

از جمله اسکرابهایی که برای مصرف روزانه می‌توانید از آنها استفاده کنید:

اسکراب شوینده روزانه کلین اند کلیر 

اسکراب شوینده روزانه کلین اند کلیر 

مشاهده در دیجی کالا

اسکراب روزانه نوتروژینا

اسکراب روزانه نوتروژینا

مشاهده در دیجی کالا

نکته: هردو اسکراب فوق جزو دسته اسکرابهای روزانه طبقه‌بندی می‌شوند، ولی به نظر من مصرف روزانه اسکراب، می‌تواند باعث ایجاد التهاب، سوزش، و حتی افزایش جوش صورت شود. به همین دلیل استفاده از اسکراب را هفته‌ای یک یا نهایتا دوبار در برنامه‌ی مراقبتتان بگنجانید.

مرحله دوم: تونر

شبها، تونرتان را مثل روال صبح بعد از شستشوی صورت استفاده کنید. چنانچه دوست داشته باشید در این مرحله آبرسانی بیشتری به پوستتان انجام دهید، می‌توانید از اسپری‌های آب استفاده کنید. اسپری‌ آب کدلی و اسپری آب اوِن از جمله نمونه‌های خوب و با کیفیت موجود در بازارند.

اسپری مرطوب کننده پوست کدلی

اسپری مرطوب کننده پوست کدلی

مشاهده در دیجی کالا

اسپری آب اون 

اسپری آب اون مدل Thermale Thermal حجم 150 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

مرحله سوم: کرم دور چشم

در کنار ترمیم خطوط پنجه کلاغی، و سیاهی دور چشم، کرمهای دورچشم، از پوست ظریف دور چشم شما، در مقابل بقیه‌ی ترکیبات مراقبتی پوستتان محافظت می‌کنند. معمولا، شما کرم دور چشم را قبل از بقیه‌ی موارد درمانی پوستتان استفاده می‌کنید تا در صورت تماس احتمالی، از حساسیت و التهاب پوست دور چشمتان جلوگیری کند.

بخوانید: بهترین کرم دور چشم

چنانچه برای تیرگی دور چشم دنبال کرم مناسبی هستید، من کرم دور چشم کدلی و برای رطوبت رسانی دور چشم، مخصوصا برای افراد جوان کرم دور چشم آکواپورین اوسرین را پیشنهاد می کنم.

کرم دور چشم کدلی

کرم دور چشم کدلی

مشاهده در دیجی کالا

کرم دور چشم اوسرین

کرم مرطوب کننده دور چشم اوسرین مدل Aquaporin Active حجم 15 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

برای اطلاعات تکمیل تر در مورد کرمهای دور چشم موجود در بازار اینجا (https://kalaaghe.com/2019/03/skin-care-eyes-000/) را بخوانید.

مرحله چهارم: سرمهای درمانی، کرمها و ماسکهای نقابی

مثل بقیه‌ی بدن، پوست نیز وقتی که خوابیم، هزاران مورد ترمیم، بازسازی و بازتولید انجام می‌دهد. به همین دلیل اکثر مراقبتهای درمانی، مثل نسخه‌های درمانی (ترتینوئین، آکنه و کرمهای رُزاسه)، کرمهای رتینول، درمانهای پاکسازی (ماسکها، لایه‌بردارها) و سرمهای ضدچروک بهتراست که شب استفاده شوند. البته بهتر است به جای اینکه لایه لایه، درمانهای مختلف را روی صورتتان استفاده کنید، بهتر است به نیاز مقطعی پوستتان توجه کنید تا انواع و اقسام محصولاتی که روی میزتان دارید.بعضی از شبها ممکن است فقط بخواهید صورتتان را بشویید و مرطوب کننده بزنید و بخوابید. همیشه فرصت رسیدگی به پوستتان را دارید.

کرمهای حاوی رتینول را با محصولات لایه بردار در یک شب استفاده نکنید.

بین نسخه‌های پوستی که دارید (آکنه یا رُزاسه) یا لایه برداری، یکی را انتخاب کنید. اگر هردوی این درمانها را طی یک شب انجام می‌دهید، به شدت ریسک التهاب پوستتان را بالا می برید.

اگر به دنبال محصولات حاوی رتینول باشید لایه بردار فیلورگا، حاوی رتینول و کرم ضدچروک قوی کپیدرما حاوی رتینول گزینه های مطمئنی‌اند.

کرم لایه بردار استادرم مدل رتینول

کرم لایه بردار استادرم مدل رتینول

مشاهده در دیجی کالا

کرم ضد چروک حاوی رتینول کپیدرما

کرم ضد چروک قوی حاوی رتینول کپیدرما مدل Anti-wrinkle حجم 30 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

درمانهای لایه بردار را با وسواس استفاده کنید، یک تا سه مرتبه در هفته. چند نمونه از محصولات لایه بردار را در اینجا می بینیم:

سرم لایه بردار بایودرما، مخصوص پوست چرب، کرم لایه بردار قوی آیسیس فارما و ماسک لایه بردار درمدن از جمله بهترین‌های این رسته هستند.

سرم لایه بردار بایودرما 

سرم لایه بردار بایودرما 

مشاهده در دیجی کالا

کرم لایه بردار آیسیس فارما

کرم لایه بردار آیسیس فارما

مشاهده در دیجی کالا

ماسک لایه بردار درمدن

ماسک لایه بردار درمدن

مشاهده در دیجی کالا

بیشتر بخوانید: محافظت از پوست در مقابل لایه برداری غیر ایمن

پاکسازی با ماسکهای گل رسی برای اکثر افراد، هفته‌ای یک بار کافیست.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد ماسکهای روشن کننده صورت اینجا را بخوانید.

مرحله پنجم: ماسکهای آبرسان یا روغن‌های صورت

اگر پوستتان خشک است، شاید بهتر باشد رطوبت رسانی به آن را افزایش دهید. برای این راه، می‌توانید از کرم-ماسکهای آبرسان یا روغن صورت استفاده کنید. هر دو مورد این محصولات، محصولات سبکی‌اند و می‌توانید مکرر از آنها استفاده کنید.

برای مطالعه در مورد ماسکهای پوستهای خشک اینجا و چرب اینجا را بخوانید.

روغن صورت کدلی و روغن آرگان بی کام بیو به عنوان آبرسان روغنی گزینه های مناسبی اند.

روغن مرطوب کننده کدلی

روغن مرطوب کننده کدلی مدل Divine oil حجم 50 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

روغن آرگان بی کام بایو

روغن آرگان بی کام بایو مدل argan oil حجم 50 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

مرحله‌ی ششم: مرطوب کننده یا کرم شب

شما می‌توانید مرطوب کننده روزتان را در آخرین مرحله از مراقبت شب، نیز استفاده کنید و استراحت کنید. اما نکته‌ای که در مورد مرطوب کننده‌ها و کرم‌های شب خوب است بدانید، غلظت بیشتر آنهاست و طراحی ویژه‌ی آنها، که ساعات بیشتری را برای جذب و رسیدگی به پوست شما نیاز دارند و نتیجه‌ی آن آبرسانی بیشتر و عمقی‌تر پوستتان است. چنانچه پوستی چرب یا مستعد جوش دارید، پیشنهاد من استفاده از همان مرطوب کننده روزتان است. اما اگر پوست خشک، و کم آبی دارید، می‌توانید از کرمهای شب استفاده کنید. کرم شب نوکس و کرم شب ژاک آندرل رطوبت شما در شب را تامین خواهند کرد.

کرم مرطوب کننده شب نوکس

کرم مرطوب کننده شب نوکس سری Reve De Miel حجم 50 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

کرم آبرسان و مغذی شب ژاک آندرل پاریس

کرم آبرسان و مغذی شب ژاک آندرل پاریس مدل NIGHT CREAM حجم 60 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

زمان بندی مهم است.

در کنار روال استفاده از محصولات پوستی، زمانی که به هر محصول می دهیم برای جذب روی پوستمان، نیز مهم است. اما با وجود مشغله‌های بسیاری که همه‌ی ما داریم چه باید بکنیم؟

جواب آن بسیار واضح است: تا جایی که می‌توانید مراحل مراقبت از پوستتان را ساده کنید.

روی بسیاری از محصولات نوشته شده است برای جذب محصول ۳۰ دقیقه صبر کنید و پس از آن به سراغ محصول بعدی بروید، اما واقعا چه کسی وقت این کار را دارد؟ اگر مراقبت از پوستتان را خیلی سخت کنید، نمی‌توانید آن را منظم انجام دهید و چنانچه منظم نباشد، نه تنها نتیجه‌ای نخواهید گرفت که دلسرد و ناامید می‌شوید و نتیجه ای غیر از تلف کردن وقت و پولتان نخواهید دید.

برای یادآوری مراحل به صورت خلاصه و ساده، اینفوگرافیک زیر به شما کمک می کند.

بهترین ترتیب استفاده از محصولات مراقبت پوستی

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن