مادر و کودک
روزهای تقویمی

روز جهانی پیرسینگ؛ نکاتی در این رابطه و تهیه محصولات پیرسینگ

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

۲۸ ژوئن در تقویم جهانی روز پیرسینگ اعلام شده است و با توجه به اینکه پیرسینگ بدن و صورت در چند سال اخیر بسیار مد شده است، با هم به بررسی تاریخچه، بهترین جاها برای پیرسینگ و مراقبت‌های پس از آن می‌پردازیم. دسته بندی روزهای تقویمی کلاغه را برای دیدن دیگر مناسبت‌های جهانی دنبال کنید.

تاریخ پیرسینگ و اینکه اولین بار چه کسانی و از چه نژادی این کار را انجام دادند مشخص نیست اما همانطور که در مطلب گوشواره گفتم، سوراخ کردن گوش و به تبع آن سوراخ کردن دیگر اعضای بدن مانند بینی، لب و نقاط دیگر در فرهنگ‌های مختلف به دلایل گوناگون ریشه‌دار است و از زمان‌های باستانی در سرتاسر جهان انجام می‌شده است. مثلاً سوراخ کردن و تزئین آن با جواهرات در هند کاری بسیار پذیرفته شده است. قدیمی‌ترین مومیایی یافت شده، به نام اوتسی مرد یخی نیز یک یرسینگ در گوش خود دارد.

از پیرسینگ و سراخ کردن بدن در کتاب‌هایی مانند انجیل و تورات نیز نام برده شده و در کتاب پیدایش بابیل، ابراهیم یک حلقه‌ی بینی به زن اسحاق (ربکا) می‌دهد. تمام این شواهد نشان‌دهنده‌ی این است که سوراخ کردن و تزئین بدن کار جدیدی نیست. اما به مرور زمان و مانند هر چیز دیگری فراموش شد و دوباره در قرن اخیر، سوراخ کردن بدن به خصوص سوراخ‌های متعدد در گوش به امری طبیعی برای زنان و مردان درآمده است. پیرسینگ راهی برای بروز شخصیت و یکی از ارکان مد چگونگی استفاده از جواهرات و تزئین بدن است.

تهیه محصولات پیرسینگ

نکات مهم قبل از سوراخ کردن گوش، بینی یا دیگر اعضای بدن

تا جایی که می‌توانید تحقیق کنید یا با یک مطلع مشورت کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید. همچنین بهترین جاها برای انجام این کار را پیدا کنید، موسسات و سالن‌های زیبایی که امتحان خود را پس داده‌اند یا امتیاز بالایی در نرم‌افزارها گرفته‌اند می‌توانند گزینه‌های خوبی برایتان باشند، جستجو و پرسش در فروم‌ها هم می‌تواند کمک کننده باشد. در کل، سعی کنید بهترین و تمیزترین جا را برای پیرسینگ انتخاب کنید. قسمت دیگر تحقیق این است که خودتان را بشناسید و ببینید آیا اصلاً این کار برای شما و شخصیت شما مناسب است؟ آیا از داشتن پیرسینگ پشیمان خواهید شد؟ آیا فرهنگ شما این اجازه را می‌دهد و اگر نمی‌دهد آمادگی مقابله با نگاه‌های مردم را دارید؟

قبل از گرفتن وقت برای پیرسینگ، جای مناسب را روی بدنتان انتخاب کنید اما در این انتخاب، انعطاف‌پذیر هم باشید. اگر سالن‌های آرایشی و مطب دکترها یک چیز به من یاد داده باشند این است که هیچ‌گاه انتخاب شما آنطور که در نظر داشتید از آب در نخواهد آمد.

پیرسینگ بسیار اعتیادآور است مخصوصاً وقتی جواهرات زیبایی که می‌شود خرید را می‌بینیم. بنابراین طوری برنامه‌ریزی کنید که یک تصویر جامعی از آنچه می‌خواهید را در نظر داشته باشید و بیش‌تر از آن را به خودتان اجازه ندهید. و اگر قرار است پیرسینگ جدید اضافه کنید دوباره به مرحله‌ی تحقیق برگردید.
جنس جواهری که قرار است به بدنتان آویزان کنید را با دقت انتخاب کنید. تا قبل از پیرسینگ نمی‌دانستم که ممکن است به بدلیجات حساسیت داشته باشم و همین عدم آگاهی باعث عفونت و سختی‌های زیادی شد. بنابراین قبل از پیرسینگ حتما از جنس جواهر و حساسیت‌های بدنتان مطلع باشید.

وقتی وقت گرفتید و آماده‌ی پیرسینگ شدید حتماً توجه کنید همه چیز تمیز باشد. بسته بندی پیرسینگ حتماً جلوی شما باز شود و فرد متخصص در این امر باشد و دستکش یکبار مصرف پوشیده باشد. داشتن پیرسینگ بسیار لذتبخش است اما وجود حتی یک باکتری ممکن است این تجربه لذت‌بخش را برای شما به جهنم تبدیل کند.

بهترین جاها برای پیرسینگ؟

لاله‌ی گوش: در فرهنگ ما داشتن حدأقل یک سوراخ در لاله‌ی گوش برای دخترها خیلی معمولی است. پس بهترین و کم‌دردسرترین انتخاب، زدن یک یا دو سوراخ اضافی بالای سوراخ لاله‌ی گوشتان است.

پیرسینگ گوش

پیرسینگ گوش 

مشاهده در دیجی کالا

پیرسینگ گوش

پیرسینگ گوش

مشاهده در دیجی کالا

بالای گوش: پس از لاله‌ی گوش، قسمت بالایی گوش جای بسیار مناسبی است و در اکثر فرهنگ‌ها پذیرفته شده است و می‌تواند چیز بسیار هیجان انگیزی به بدن شما اضافه کند. خصوصاً اگر موهای کوتاهی دارید و گوشتان بسیار توی چشم است.

پیرسینگ گوش زنانه

پیرسینگ گوش زنانه

مشاهده در دیجی کالا

پیرسینگ گوش

پیرسینگ گوش 

مشاهده در دیجی کالا

گوشه‌ی بینی: این ناحیه نیز به دلیل غضروفی بودن، همانند گوش درد و دردسر کمتری نسبت به دیگر جاهای بدن دارد و تا صد سال پیش در بسیاری از اقوام ایرانی به خصوص جنوب کشور انجام می‌شده و متداول بوده است. برای گوشه‌ی بینی هم می‌توان از حلقه و هم از انواع نگین‌های ریز و درشت استفاده کرد.

پیرسینگ بینی

پیرسینگ بینی

مشاهده در دیجی کالا

وسط بینی: سوراخ وسط بینی از آن دسته از پیرسینگ‌ها است که شخصیت قدرتمندی از نظر اهمیت ندادن به نظر دیگران می‌طلبد و حرکت بسیار جسورانه‌ای به حساب می‌آید. اما این محل به دلیل غضروفی بودن و عدم جریان شدید خون، برای پیرسینگ جای مناسب و نسبتاً کم دردرسرتری است.

پیرسینگ بدن

پیرسینگ بدن کد 3197+

مشاهده این محصول در دیجی کالا

لب و زبان: به نظرم پیرسینگ لب به خصوص لب پایین و تزئین آن با یک نگین ریز می‌تواند بسیار جذاب باشد اما به دلیل بافت ماهیچه‌های لب و زبان و گردش زیاد خون در این مناطق، پیرسینگ آن مشکل و نگهداری از آن هم بسیار سخت خواهد بود. اما همیشه نگین‌های مگنتی و موقت نیز برای این ناحیه از بدن گزینه‌ی در دسترسی است.

پیرسینگ لب

پیرسینگ لب کد 456

مشاهده این محصول در دیجی کالا

گوشه‌ی ابرو: این پیرسینگ صورت هم مانند سوراخ وسط بینی حرکت جسورانه‌ای است. اکثر افرادی که گوشه‌ی ابروی خود را پیرسینگ می‌کنند فقط از حلقه برای تزئین آن استفاده می‌کنند و نگین استفاده‌ی کمتری برای این افراد دارد.

پیرسینگ فنری چند منظوره

پرسینگ فنری چند منظوره

مشاهده در دیجی کالا

پیرسینگ بدن

پیرسینگ بدن

مشاهده در دیجی کالا

ناف: پیرسینگ ناف یکی از بهترین جاها در بدن برای پیرسینگ است چراکه پوست نرم و اضافی این محل آن را نسبتاً بی دردتر از جاهای دیگر بدن می‌کند. همچنین دسترسی فرد برای تمیزکردن و انداختن و درآوردن پیرسینگ آسان‌تر خواهد بود.

پیرسینگ ناف طرح کریستال رنگی

پیرسینگ ناف طرح کریستال رنگی

مشاهده در دیجی کالا

پیرسینگ ناف

پیرسینگ ناف 

مشاهده در دیجی کالا

دیگر اعضای بدن مانند میان انگشت‌ها، پوست لگن، سینه، گردن و… برای فرهنگ ما زیاد پذیرفته شده نیست. بعلاوه این پیرسینگ‌ها بسیار دردناک است و اغلب رسیدی به نظافت آن سخت است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم قبل از آن کاملاً فکرهای خود را بکنید و آمادگی هر چیزی را داشته باشید.

پیرسینگ بدن

پیرسینگ بدن 

مشاهده در دیجی کالا

پس از سوراخ کردن اعضای بدن و پیرسینگ لازم است نکاتی بهداشتی و نظافتی را رعایت کنید.

نکاتی درباره مراقبت‌های پس از پیرسینگ

اول اینکه حتما از کسی که دارد این کار را برای شما انجام می‌دهد بپرسید زمان بهبودی چقدر است. به طور معمول لاله‌ی گوش دو الی سه ماه زمان برای خوب شدن و بهبودی کامل نیاز دارد. بالا و دیگر جاهای گوش ۶ الی ۱۲ ماه، بینی هم درست مانند دیگر جاهای غضروفی گوش، ۶ الی ۱۲ ماه، ناف ۶ الی ۹ ماه، سینه ۸ الی ۱۲ ماه و به همین ترتیب جاهای گوناگون بدن به زمان‌های مختلفی برای ریکاوری و بهبودی کامل احتیاج دارند.

پس از پیرسینگ و در این دوران باید حتما از آن محافظت کنید و محل را به طور مرتب تمیز کنید. هیچ‌گاه محل پیرسینگ را با دست‌های کثیف لمس نکنید، اگر پیرسینگ گوش دارید تا زمان بهبودی کامل گوشی تلفن را روی آن نگذارید و از هندزفری برای مکالمه صحبت کنید. زیرا گوشی تلفن باکتری‌های زیادی را با خود جابجا می‌کند و حتی تمیز کردن آن با الکل نمی‌تواند آن را صددرصد از شر باکتری‌ها خلاص کند. سعی کنید تا جایی که می‌توانید روی سوراخ گوش جدید نخوابید و به طرف دیگر بدن بخوابید تا فشار اضافی روی محل پیرسینگ نیفتد.

همچنین ملافه‌ها و حوله‌ی خود را هم مکرراً بشویید تا حین خوابیدن یا خشک کردن بدن، باکتری به محل پیرسینگ نرسد و باعث عفونت نشود. این نکات ممکن است به نظرتان اضافه کاری باشد و سخت به نظر برسد اما ضمانت می‌کنم رعایت این نکته‌های نظافتی حتی اگر پیرسینگ هم نداشته باشید برای شما مفید است و به بهبود سطح کلی سلامتتان کمک می‌کند.

برچسب ها

ضحا تاجیک

هجده ساله بودم که با رویای نوشتن رشته‌ی روزنامه‌نگاری را در دانشگاه انتخاب کردم و بعد از چند سال کار در این رشته آن را کنار گذاشتم و بار دیگر به‌خاطر عشقم به خیاطی و لباس وارد دانشگاه شدم و به خواندن رشته‌ی طراحی پارچه و لباس مشغول شدم. از هفده سالگی وارد دنیای مد شدم و از وقتی به یاد دارم در حال نوشتنم. من عاشق لباس‌های رنگارنگ، کتاب‌های اسرارآمیز و فیلم‌های کلاسیک فرانسوی‌ام.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن