بازی‌های کامپیوتری

بررسی بازی Assassin’s Creed Odyssey

کمپین مدرسه

نام ادیسه به‌خوبی برازنده‌ی جدیدترین نسخه از فرنچایز فوق‌العاده پرطرفدار اساسینز کرید است، چراکه در این نسخه از بازی، با یونانی پهناور طرف خواهید بود که ماجراهای بسیاری را برایتان رقم خواهدزد. داستان بازی شما را دقیقاً در میان جنگ‌های اسپارتا و آتن که سرنوشت یونان را برای همیشه تغییر داد، قرار می‌دهد و با وسعت و عمقی که دارد، شما را انگشت به دهان نگاه خواهئ کرد! راز و رمزها و گنج‌هایی که در ته دریاها مدفون شده‌اند، دقتی که به جزئیات طراحی مقبره‌ها و عمارت‌ها شده‌، طراحی فضای بی‌نقص و کاراکترها و پوشش فوق‌العاده که به‌خوبی تداعی‌کننده‌ی یونان قدیم است و در نهایت مبارزات متعدد بازی که موقعیت‌های بی‌پایانی را در اختیارتان قرار می‌دهند، همه و همه از جمله عواملی هستند که Assassin’s Creed Odyssey را به عنوان فراتر از تصور تبدیل می‌کنند.

نکات مثبت:

  • طراحی بصری فوق‌العاده‌ی بازی
  • دیالوگ‌های فوق‌العاده
  • سیستم مبارزات و نقش‌آفرینی بازی

نکات منفی:

  • تاثیرگذار نبودن آنچنانی دیالوگ‌ها در پیشرفت بازی

مشاهده این محصول در دیجی کالا


بازی Assassin’s Creed Odyssey مخصوص PC

بازی Assassin's Creed Odyssey مخصوص PC

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در این بازی، شما در نقش یک سرباز مزدور قرار می‌گیرید و قابلیت انتخاب از میان شخصیت مذکر (الکسیوس) یا مؤنث (کاساندرا) که هر دو شخصیت‌هایی فوق‌العاده مغرور و با اعتمادبه‌نفس دارند را خواهید داشت. داستان بازی همچنین با در نظر گرفتن پتانسیل‌های بسیاری که یونان قدیم دارد، توجهی ویژه‌ به تم‌های خانوادگی و قبیله‌ای داشته و حالتی چندبعدی پیدا می‌کند. همچنین دیالوگ‌های در نظر گرفته‌شده برای هریک از دو کاراکتر الکسیوس و کاساندرا نیز یکسان بوده و طراحی بصری و انیمیشن‌های هردوی آن‌ها نیز به بهترین نحو انجام پذیرفته‌است.

نویسندگان بازی با الهامات بسیاری که از داستان‌های اساطیری یونان قدیم داشته‌اند، توانسته‌اند با افزودن المان‌های هنری خود، دیالوگ‌ها و ماجراهای غنی و درگیرکننده‌ای را برای ادیسه خلق کنند. همچنین گنجانده شدن شخصیت‌های مطرحی نظیر هرودت و لئونیداس نیز باعث باورپذیرتر شدن داستان شده و غرق شدن در روایت‌های اساطیری یونان باستان را لذت‌بخش‌تر می‌سازد. البته علیرغم تسلط فراوانی که نویسندگان بازی در نگارش دیالوگ‌های بازی از خود نشان داده‌اند، عدم اطمینان طراحان گیم‌پلی بازی به نقش عناصر نگارشی در پیشبرد کلی داستان، باعث شده‌است که ادیسه فاصله‌ی زیادی با بزرگان سبک نقش‌آفرینی نظیر The Witcher داشته‌باشد. در بازی‌هایی نظیر سه‌گانه‌ی ویچر یا مس افکت، گیمرها قادر بودند با اتخاذ تصمیم‌های درست در انتخاب دیالوگ‌ها، بدون هیچ‌گونه تنش یا مبارزه‌ای، قائله را خاتمه داده و به هدف نهایی خود دست یابند. این درحالیست که در Assassin’s Creed Odyssey تقریباً تمامی مأموریت‌های اصلی و جانبی بازی به شرکت کردن در یک مبارزه یا انجام اقدامی خاص ختم می‌شود. این امر می‌تواند یکی از نقاطی باشد که در نسخه‌های اساسینز کرید می‌توانیم شاهد بهبود آن‌ها باشیم. چراکه اگر قرار است Assassin’s Creed به یک عنوان نقش‌آفرینی در قد و قواره‌ی ویچر تبدیل شود، لازم است که اعتماد بیشتری به داستان پردازان بازی نشان دهد.

طراحی بصری و محیط بازی

بازی Assassin's Creed Odyssey مخصوص PC

طراحی بصری بازی اساسینز کرید ادیسه را باید فوق‌العاده و محیط‌های این بازی را باید وسیع و پهناور دانست. این وسعت و عمق به حدی‌است که اگر با کنسول‌های قدیمی‌تر ایکس‌باکس وان معمولی یا PS4 Fat به انجام بازی بپردازید، ممکن است در پاره‌ای اوقات با پرش‌ها و لگ‌هایی روبرو شوید. با این‌حال آنچه اساسینز کرید جدید از حیث بصری ارائه می‌کند، تجربه‌ای شگرف و تکرارناپذیر است که برخی عناوین انحصاری پلی‌استیشن ۴ را به ذهن متبادر می‌کند! یونان قدیم همواره تم مکانی مناسبی برای رخ دادن یکی از ماجراهای Assassin’s Creed بوده است و اکنون که نوبت به آن رسیده، یوبی‌سافت با استادی تمام توانسته از این ظرفیت‌های بیشمار سرزمین یونان استفاده کند. در این بازی می‌توانید از مقبره‌های تاریخی و مکان‌های افسانه‌ای یونان دیدن کنید یا بازارها و شهرهای قدیمی یونان چندین هزار سال قبل را در نوردید. در این بازی نیز همانند نسخه‌ی Origins، شاهد حضور مد Exploration Mode هستیم که به واسطه‌ی آن مبارزات از بازی حذف شده و پیشرفتتان در بازی به واسطه‌ی تعامل با محیط‌ها و کاراکترهای بازی حاصل می‌شود. این مد، بهترین فرصت برای گیمرهاست تا جزئیات گرافیکی بازی را با دقت بیشتری نظاره کنند و این یونان بازسازی‌شده و بی‌نظیر را بیش از پیش تحسین کنند.

گیم‌پلی بازی نیز علیرغم اینکه در مقایسه با بسیاری از عناوین RPG شناخته‌شده‌ی دنیای بازی‌های ویدیویی چندان حرفی برای گفتن ندارد، اما برای یک Assassin’s Creed بسیار عالی به شمار رفته و خصوصاً اگر نسخه‌ی پیشین بازی، Origins را تجربه نکرده و مستقیماً به سراغ این بازی آمده‌باشید، به شدت متعجبتان خواهدکرد. تصمیماتی که در طول بازی می‌گیرید، تاثیر بسزایی در سرنوشت شما، داستان بازی و تمامی کاراکترهای مرتبط خواهد داشت. همچنین افزوده‌شدن روابط احساسی انتخابی به گیم‌پلی و شخصیت‌پردازی بازی نیز هرچند امری جدید نبوده و سال‌های سال است که در عناوین مختلف نقش‌آفرینی شاهد حضور آن هستیم، اما حسی جدید را برای گیمرهای اساسینز کرید که پیش از این به گیم‌پلی خشک و خطی آن عادت کرده‌بودند، به ارمغان می‌آورد.

در کنار این امر، حیف است که از مبارزات بازی سخنی گفته نشود. تقویت المان‌های نقش‌آفرینی بازی و افزوده شدن سیستم سطح‌بندی گیمر و دشمنان او، باعث شده‌است که موقعیت‌های شما در مبارزات بی‌شمار بوده و عملاً هزاران راه برای به انجام رساندن یک مبارزه وجود داشته‌ باشد. درخت توانایی‌ها که قادرید به کمک آن هریک از بخش‌های دلخواه قابلیت‌های کاراکتر خود را ارتقاء بخشید، در کنار اسلحه‌های سبک و سنگین متنوع و کلاس‌های شخصیتی و مبارزه‌ای مختلف که هریک اسلحه‌ها و پوشش‌های مورد نیاز خود را می‌طلبند، همه و همه از جمله فاکتورهایی هستند که مبارزات بازی را نسبت به نسخه‌های قدیمی‌تر بازی، چندین سطح ارتقاء می‌دهند. همچنین مبارزات دریایی بازی که از نسخه‌ی چهارم اساسینز کرید، Black Flag به بازی افزوده شد هم کماکان در این بازی حاضر است و حتی عملکردی بهتر از قبل دارد. با این وجود، در این بخش نیز توجه طراحان بازی به جزئیات گرافیکی دریا و اقیانوس ستودنی است. مشاهده‌ی تلالو نور خورشید در دریا و اقیانوس پهناور و تماشای غروب خورشید از روی عرشه‌ی کشتی در دوردست‌ها مطمئناً به یکی از تفریحات دائمی شما در اساسینز کرید ادیسه تبدیل خواهد شد. همین دقت بی‌نظیر به جزئیات باعث شده‌است که نام پسوند “ادیسه” بیش از پیش شایسته‌ی این نسخه از Assassin’s Creed باشد.

آهنگ بازی در ابتدا کمی کندتر از حد معمول است و دلیل این کار نیز آشنا کردن کاربران با مهارت‌ها و انواع مبارزات بازی است. در ادامه اما ریتم بازی تندتر شده و اشتیاق شدیدی که برای دریافت آپدیت‌های شخصیتی در شما ایجاد می‌شود، باعث خواهدشد که ساعت‌ها از وقتتان را پای کنسول یا PC خود صرف کنید. حرکت‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ی بازی نیز همانند سایر المان‌های آن، بسیار دقیق و حساب‌شده قابل دریافت است و برخی از آن‌ها همانند Spartan Kick به‌شدت هیجان‌انگیز و جذاب طراحی شده‌اند.

جمع‌بندی

بازی Assassin's Creed Odyssey مخصوص PC

مشاهده این محصول در دیجی کالا

Assassin’s Creed Odyssey بدون شک یک عنوان کامل نیست، اما نزدیک‌ترین بازی از این فرنچایز به تعالی به شمار می‌رود. یونانی که یوبی‌سافت برایتان بازسازی کرده، توانایی این را دارد که تا سال‌ها در خاطره شما ثبت شود و اگر این برایتان کافی نیست، شخصیت‌های دوست‌داشتنی و داستان‌پردازی‌های اساطیری آن بدون شک شما را تا آستانه‌ی انفجار سرگرم خواهند کرد. برای یک گیمر سنتی سری اساسینز کرید، نسخه‌ی ادیسه یک پیشرفت بسیار بزرگ به شمار می‌رود، اما حتی گیمرهای باتجربه و کارکشته‌ی بازی‌های نقش‌آفرینی نیز می‌توانند از آنچه ادیسه ارائه می‌دهد، بهره‌مند شده و از آن لذت ببرند.

برچسب ها
کلاغه در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن