کمپین اول مهر

بهترین وسایل و تکنیک‌های نت برداری برای دانشجویان

به یاد دارم هنگامی که وارد دانشگاه شدم، از سرعت کلاس‌ها نسبت به کلاس‌های دبیرستان شوکه شده بودم و اکثر وقت‌ها حتی فرصت کافی برای نوشتن نصف جمله‌های استادان را نداشتم. پس از مدتی با تحقیق و سازگار کردن خودم با محیط دانشگاه توانستم به تکنیک‌هایی دست پیدا کنم که بهترین نوت‌ها را از سخنان استاد بردارم و بتوانم از همان ابتدای ترم موفقیتم را تضمین کنم.

اولین گام برای اینکه بتوانید بهترین تجربه را از کلاس‌ها داشته باشید شناخت خودتان است. اینکه چگونه یاد می‌گیرید؟ افراد یادگیری‌های متفاوتی دارند، در برخی افراد، یادگیری شنیداری فعال است، برخی دیداری، برخی مکانیکی و غیره. من یکی از افرادی هستم که باید کاری را انجام دهم تا بتوانم آن را به طور کامل انجام دهم در حالی که فرد دیگری می‌تواند تنها با نگاه کردن آن را بیاموزد. در کلاس‌هایی که حجم مطالب زیاد است و استاد با سرعت زیادی مشغول درس دادن است باید از تمام حس‌هایمان استفاده کنیم تا بتوانیم تمام مطالب را یاد بگیریم. من برای این به سیستمی دست پیدا کرده‌ام که قصد دارم در این مطلب آن را با شما به اشتراک بگذارم.

ابتدا باید وسایل مورد نیاز را با خود به کلاس ببرید. این وسایل عبارتند از:

  • دفتر یا کاغذ کلاسوری
  • خودکار روان
  • دستگاه ضبط صدا

بهترین راه یادگیری این است که از قبل پیش‌خوانی کنید و در بدترین حالت یک سرچ گوگل خیلی سریع درباره‌ی مطلبی که استاد دارد درس می‌دهد بکنید. پژوهشی که دو نفر به نام‌های Spies و Wilkinدر سال ۲۰۰۴ روی دانشجویان رشته‌ی حقوق انجام دادند نشان داد آن‌هایی که مطالب را قبل از کلاس خوانده بودند و یا به آن فقط نگاه کرده و از نظر گذرانده بودند، درک بهتری از مطالبی که استاد درس می‌داد داشتند و در امتحان‌هایشان موفق‌تر بودند.

هنگامی که سر کلاس نشسته‌اید و استاد در حال حضور غیاب است دستگاه ضبط صدای خود را روشن و آماده کنید و آن را جلوی استاد و روی میز قرار دهید. بهترین دستگاه‌های ضبط صدا به نظر من متعلق به برند سونی است. این دستگاه‌ها قابلیت ضبط صدا با و یا بدون میکروفون را دارند و می‌توانند ساعت‌های طولانی و فایل‌های متعددی را برای شما ضبط کنند.

ضبط کننده صدا سونی مدل ICD-PX470

ضبط کننده صدا سونی مدل ICD-PX470

مشاهده این محصول در دیجی کالا

بسیاری از افراد فکر می‌کنند تهیه این دستگاه‌ها کاری اضافی است اما حالا پس از گذشت ده سال از سال اول دانشگاه، هنوز در جلسات کاری از این وسیله استفاده می‌کنم و هر بار بهترین کیفیت را از این وسیله دریافت کرده‌ام. پیشنهاد می‌کنم دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه حتما از این وسیله استفاده کنند تا بتوانند حجم زیاد مطالب را بدون کم و کاست نگه‌دارند.

ضبط کننده صدا تسکو مدل TR 906

ضبط کننده صدا تسکو مدل TR 906

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اما فکر نکنید اگر صدای استاد را ضبط کنید به صورت خارق‌العاده‌ای قادر خواهید بود مطالب را یاد بگیرید. بنابراین دفتر یا کاغذ‌های خود را همراه یک خودکار روان در دست بگیرید و تا آنجا که می‌توانید حرف‌های استاد را بنویسید. در این تکنیک کافی است فقط نکات کلیدی را یادداشت کنید و به فکر جمله‌بندی درست نباشید. با این روش، نه تنها گوش شما دارد حرف‌های استاد را می‌شنود و حافظه شنیداری شما فعال می‌شود، بلکه دارید کلمات را می‌بینید و یادگیری دیداری دارید و همچنین هنگام یادداشت با دست قشر حرکتی مغزتان نیز فعال است و باعث می‌شود بهتر یاد بگیرید.

خودکار کیان نوک ۰٫۷ میلی متری بسته ۵ عددی

خودکار کیان نوک 0.7 میلی متری بسته 5 عددی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

دفتر کلاسوری ۱۰۰ برگ پییرسز طرح خال خالی

دفتر کلاسوری 100 برگ پییرسز طرح خال خالی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

بسیاری از دانشجویان فکر می‌کنند بهتر است به جای قلم و کاغذ از لپ‌تاپ یا تبلت خود استفاده کنند و در این وسایل یادداشت کنند. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، نشان داده شد که دانشجویان در نت‌برداری با کیبورد تنها کلمات استاد را تایپ می‌کنند و در بسیاری موارد آن را به طور کامل درک نمی‌کنند. پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۰ آماری از دانشجویانی که با کیبورد نوت‌برداری می‌کنند ارائه داد. بر اساس این آمار، دانشجویانی که با لپ‌تاپ یادداشت برداری می‌کنند تنها در ۵۳ درصد مواقع روی مطالب درسی تمرکز می‌کنند و ۴۷ درصد زمان باقی مانده را به کارهای دیگر می‌پردازند. بنابراین سعی کنید حتما به صورت سنتی و با خودکار یادداشت‌برداری کنید تا بتوانید تمام وقت باارزش و محدود سر کلاس را تمرکز کنید.

و در اخر، یادداشت‌هایتان و فایل صدای استاد را تا ۲۴ ساعت پس از اتمام کلاس مرور کنید. این مرور در این مدت زمان کوتاه باعث می‌شود روند ثبت اطلاعات در حافظه‌ی بلندمدت شما راحت‌تر شود و بتوانید مطالب را بهتر و سریع‌تر یاد بگیرید.

برچسب ها

ضحا تاجیک

هجده ساله بودم که با رویای نوشتن رشته‌ی روزنامه‌نگاری را در دانشگاه انتخاب کردم و بعد از چند سال کار در این رشته آن را کنار گذاشتم و بار دیگر به‌خاطر عشقم به خیاطی و لباس وارد دانشگاه شدم و به خواندن رشته‌ی طراحی پارچه و لباس مشغول شدم. از هفده سالگی وارد دنیای مد شدم و از وقتی به یاد دارم در حال نوشتنم. من عاشق لباس‌های رنگارنگ، کتاب‌های اسرارآمیز و فیلم‌های کلاسیک فرانسوی‌ام.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن