هدایای نوروزی
ویندوز

چگونه آپدیت شدن خودکار ویندوز ۱۰ را متوقف کنیم؟

به راهنمای ما برای جلوگیری از آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ خوش آمدید. آپدیت شخصی شما بخش مهمی از حفظ آن است. آپدیت ویندوز ۱۰ معمولا برخی مشکلات اساسی را رفع میکند و نصب آنها کارکرد کامپیوتر شما را بهبود می‌بخشد.

اما بعضی وقت ها ممکن است شما نخواهید کامپیوترتان را آپدیت کنید. ممکن است یکی از نرم افزارهایی که به طور مداوم از آن استفاده میکنید با آپدیت جدید سازگار نباشد. در این مواقع، ممکن است شما بخواهید آپدیت را به تعویق بیندازید تا وقتی که جایگزین مناسبی پیدا کنید.

خب، حالا چطور می‌توانید از آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ جلوگیری کنید؛ درحالی که نمی‌خواهید این امکان را برای همیشه متوقف کنید. برای متوقف کردن این آپدیت‌ها به صورت موقت چند روش وجود دارد. در این راهنما، به شما نشان می‌دهیم که چطور می‌شو این کار را انجام داد.

آپدیت‌های خودکار را متوقف کنید

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

روی منوی Start کلیک کنید، سپس روی آیکن Settings کلیک کنید. حالا به قسمت  Update & Security رفته، در قسمت چپ روی  Windows Update کلیک کنید و  Advanced options را انتخاب کنید. گزینه‌ی Pause Updates را فعال کنید. با این کار، آپدیت ویندوز را به مدت ۳۵ روز به تعویق می‌اندازد، اما اگر می‌خواهید این توقف ادامه پیدا کند باید آخرین تغییرات را دانلود کنید.

شما همچنین میتوانید حداکثر تا ۳۶۵ روز آپدیت ویژگی‌ها و آپدیت‌های بهبود کیفیت (که شامل رفع باگ‌های امنیتی هستند) را تا ۳۰ روز عقب بیندازید.  قبل از این که این دوره‌ها تمام شدند، باید نسخه جدید را دانلود کرده باشید تا دوباره بتوانید این آپدیت‌ها را به تعویق بیندازید.

حجم دیتای مصرفی خود را کنترل کنید

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

این هم یک راه ساده دیگر برای جلوگیری از آپدیت خودکار است. روی Start کلیک کنید، سپس به قسمت Settings رفته و از آنجا گزینه Network & Internet را انتخاب کنید و روی Wi-Fi در ستون سمت چپ کلیک کنید. روی Wi-Fi ای که به آن متصل هستید کلیک کنید. صفحه را به پایین بکشید تا به گزینه Metered connection برسید؛ سپس این گزینه را فعال کنید.

با این کار ویندوز ۱۰ تشخیص می‌دهد که شما در حال کنترل مصرف دیتای خود هستید و دیگر به صورت خودکار آپدیتی انجام نمی‌دهد. (هرچند شما همچنان می‌توانید به صورت دستی این آپدیت‌ها را دانلود و نصب کنید) اما اگر در حال استفاده از یک Ethernet connection هستید، این روش نمی‌تواند برای شما کاربردی باشد. در نتیجه میتوانید یکی دیگر از روش‌هایی را که در این راهنما آمده است را امتحان کنید.

از نصب شدن آپدیت‌های دانلود شده جلوگیری کنید

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

بعد از این که یک آپدیت شروع به نصب شدن کرد، نباید آن را متوقف کنید؛ این کار باعث می‌شود کامپیوتر شما در معرض خطر قرار بگیرد. اما اگر ویندوز ۱۰ یک آپدیت را دانلود کرد و نصب تا آن وقت آغاز نشده بود، شما می‌توانید آن را متوقف کنید.

در نوار جستجوی ویندوز ۱۰، عبارت Security and Maintenance را تایپ کنید، بعد روی اولین نتیجه‌ای که بالا می‌‌آید کلیک کنید تا پنجره control panel باز شود. روی Maintenance کلیک کنید تا باز شود، بعد صفحه را پایین ببرید تا به گزینه Automatic Maintenance برسید. در نهایت گزینه Stop maintenance را انتخاب کنید تا آپدیت را متوقف کنید.

اگر نظرتان عوض شد و خواستید که آپدیت شدن را فعال کنید، با یک کلیک ساده روی Start maintenance آن را دوباره فعال کنید.

غیرفعال کردن سرویس استارتاپ آپدیت ویندوز

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

در نوار جستجوی ویندوز ۱۰ عبارت Services را تاپی کنید. روی اولین نتیجه به دست آمده رایت کلیک کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. صفحه را به پایین ببرید تا به Windows Update برسید. اگر درستون Status، Running را مشاهده کردید، روی Windows Update رایت کلیک کنید و گزینه Stop را انتخاب کنید.

حالا دوباره روی آن رایت کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. در این منو، زیر ‘Startup type’، گزینه ‘Disabled’ را انتخاب کرده و سپس روی ‘OK’ کلیک کنید.

این کار به صورت خودکار از نصب آپدیت‌ها جلوگیری می‌کند. اگر هنوز می‌خواهید از آپدیت‌های خودکار جلوگیری کنید، اما می‌خواهید خودتان آپدیت‌ها را به صورت دستی نصب نمایید، از منوی کشویی گزینه Manual را انتخاب کنید.

آپدیت با استفاده از Group Policy را متوقف کنید

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

این کار باعث می‌شود برای شما کمی باعث دردسر شود، اما خیلی کار آسانی است. در نوار جستجوی ویندوز ۱۰ عبارت gpedit.msc را تایپ کنید و روی اولین نتیجه به دست آمده کلیک کنید. حالا این مسیر را در سمت چپ پنجره دنبال کنید: Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update.  در پنجره سمت راست روی گزینه Configure Automatic Updates دوبار کلیک کنید.

با این کار یک پنجره جدید باز می‌شود. در گوشه سمت چپ بالای پنجره، روی Disabled کلیک کنید؛ سپس به ترتیب روی Apply و OK کلیک کنید. حالا آپدیت و نصب خودکار ویندوز ۱۰ متوقف شده است؛ هرچند هنوز می‌توانید به صورت دستی برای مشاهده آپدیت‌ها از طریق باز کردن Windows Update اقدام کنید.

آپدیت با استفاده از Group Policy را متوقف کنید

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

در بعضی مواقع شما می‌توانید به جای غیر قعال کردن نصب آپدیت ها، آنها را محدود کنید. همانطور که در روش ۵ گفته شد gpedit.msc را باز کنید، و به این ترتیب پیش بروید: Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update. سپس روی Configure Automatic Updates دوبار کلیک کنید. این بار به جای گزینه Disabled، روی Enabled کلیک کنید.

در باکس Options در سمت چپ، روی top drop-down box کلیک کنید و یکی از این چهار مورد را انتخاب کنید:

  • Notify for download and auto install
  • Auto download and notify for install
  • Auto download and schedule the install
  • Allow local admin to choose setting

گزینه Notify for download and auto install، بهترین روش برای متوقف کردن دانلودهای خودکار آپدیت هاست.

آپدیت با استفاده از Registry را متوقف کنید

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

قبل از وارد شدن به Registry، یک بک‌آپ از اطلاعات مهمی که دارید بگیرید. چون اشتباه کردن در این روش ممکن است برای کامپیوتر شما مشکل ایجاد کند.

حالا در نوار جستجوی ویندوز ۱۰ عبارت regedit را تایپ کنید. و روی اولین نتیجه به دست آمده کلیک کنید. در ستون سمت چپ اینکونه عمل کنید: HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows.

روی فولدر Windows کلیک کنید و سپس به ترتیب روی New و Key را انتخاب کنید. نام آن را WindowsUpdate بگذارید و Enter را بزنید.

روی آن رایت کلیک کنید و New > Key را بزنید؛ سپس نام آن را AU بگذارید و Enter را بزنید. در سمت راست این پنجره، رایت کلیک کنید و به ترتیب روی New > DWORD (32-bit) Value) کلیک کنید. نام آن را NoAutoUpdate بگذارید و Enter را بزنید.

پس از انجام این کار، روی مدخل جدید دوبار کلیک کنید و در باکس Value data، ۰ را به ۱ تغییر دهید. روی OK کلیک کنید و کامپیوترتان را ری‌استارت کنید.

آپدیت با استفاده از Registry را محدود کنید

چطور آپدیت شدن خودکار ویندوز 10 را متوقف کنیم؟

شما می‌توانید به جای غیرفعال کردن آپدیت‌های ویندوز در Registry، آنها را محدود کنید. برای این کار، مراحلی که در روش ۷ گفته شد را تا آنجایی که مدخل AU را ایجاد کردید پیش ببرید.

روی فضای خالی در سمت راست، رایت کلیک کنید و به این ترتیب New > DWORD (32-bit) Value پیش بروید. این بار مدخل را به جای (NoAutoUpdate)، AUOptions نام گذاری کنید و Enter را بزنید.

روی مدخل دوبار کلیک کنید؛ در باکس Value data، ۰ را با ۲، ۳، ۴ یا ۵ جایگین کنید.

اینها با عدد های روش ۵ مطابقت دارند، به این معنا که نتایج زیر به دست می‌آید:

  • ۲ – Notify for download and auto install
  • ۳ – Auto download and notify for install
  • ۴ – Auto download and schedule the install
  • ۵ – Allow local admin to choose setting
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن