مرورگرها

نحوه فعال کردن حالت تاریک در مرورگر گوگل کروم

برای فعال کردن حالت دارک مود در گوگل کروم این مطلب را بخوانید

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

نسخه دسکتاپ و موبایل مرورگر گوگل کروم از حالت تاریک پشتیبانی می‌کند ولی خب فعال کردن آن مراحل زیادی دارد و آسان نیست. فعال کردن این حالت در مرورگر هایی مانند فایرفاکس و ویوالدی فقط با یک کلیک و انجام دادن یک کار ساده به راحتی امکان پذیر است. مرورگر گوگل کروم در زمره چنین برنامه هایی قرار نمی‌گیرد. فرایند روشن کردن این حالت در مرورگر کروم وابسته به سیستم عامل دستگاه متفاوت است.

به خاطر همین است که ما این مطلب را در راستای آموزش نحوه فعال کردن حالت تاریک برای نسخه های ویندوز، مک، IOS، iPadOS و اندروید مرورگر کروم تهیه کرده‌ایم. علاوه بر این ما روشی را به شما آموزش می‌دهیم که از طریق آن شما می‌توانید این حالت را حتی برای سایت هایی که از حالت تاریک پشتیبانی نمی‌کنند هم فعال کنید.

فعال کردن حالت تاریک برای مرورگر کروم مزیت های زیادی دارد. به عنوان مثال با انجام دادن این کار برای نسخه موبایل این مرورگر شما در واقع در مصرف شارژ باتری هم صرفه جویی خواهید کرد. صفحه نمایش گوشی شما بخش زیادی از شارژ باتری گوشی شما را مصرف می‌کند. طبق تحقیقاتی که شرکت گوگل در سال ۲۰۱۸ انجام داد مشخص شد که برنامه هایی که در آنها حالت تاریک فعال است مصرف شارژ باتری گوشی را به صورت قابل توجه ای کاهش می‌دهند.

همچنین استفاده کردن از برنامه هایی که در آنها حالت تاریک فعال شده است باعث می‌شود که نور آبی صفحه نمایش که در حالت معمولی خوابیدن شما را دچار مشکل می‌کرد خنثی شود. خواب کم باعث بروز مشکلاتی از قبیل خستگی مفرط، بد خلقی، چاقی، فشار خون بالا، قند خون بالا و مشکلات قلبی خواهد شد.

طراحی برنامه ها در حالت تاریک به گونه ای است که زیبا تر به نظر میرسند. شرکت های گوگل و فیسبوک برنامه های خود را جوری طراحی کرده اند که در حالت های تاریک و روشن شکل و شمایل یکسانی داشته باشند ولی خب حالت تاریک یک سرو و گردن از حالت روشن بالاتر است. این دلایل باید برای متعاقد کردن شما به تغییر دادن حالت برنامه ها و به خصوص مرورگر کروم کافی باشد. حالا وقت این رسیده است که نحوه فعال کردن حالت تاریک را برای نسخه های ویندوز، مک، IOS و اندروید مرورگر کروم به شما آموزش دهیم.

نحوه فعال کردن حالت تاریک برای نسخه ویندوز مرورگر کروم (ویندوز ۱۰)

۱. وارد بخش تنظیمات (Settings) ویندوز شوید و گزینه “Personalization” را انتخاب کنید. سپس گزینه “Colors” را انتخاب کرده و به پایین صفحه مراجعه کنید تا به عبارت “Choose your default app mode” برسید.

۲. این گزینه را به “Dark” تغییر دهید تا تمامی برنامه های ویندوز از جمله مرورگر کروم تغییر رنگ دهند و حالت تاریک برای آنها فعال شود.

نحوه فعال کردن حالت تاریک برای نسخه سیستم عامل مک مرورگر کروم

۱. وارد بخش تنظیمات سیستم با عنوان “System Preferences” شوید و سپس به ترتیب گزینه های “General” و “Appearance” را انتخاب کنید.

۲. سپس گزینه “Dark” را انتخاب کنید. پس از این مانند سیستم عامل ویندوز حالت تاریک برای تمامی برنامه های این سیستم عامل فعال خواهد شد.

نحوه فعال کردن حالت تاریک برای نسخه اندروید مرورگر کروم

۱. حالت تاریک برای این نسخه از مرورگر کروم مشکلاتی دارد که هنوز رفع نشده اند بنابراین انتظار این را نداشته باشید که این حالت عملکرد خوبی داشته باشد. برای فعال کردن این حالت شما باید مرورگر کروم را اجرا کنید و در قسمت آدرس عبارت ” chrome://flags” را وارد کنید تا به صفحه تنظیمات مربوطه انتقال داده شوید.

۲. سپس گزینه “Search flags” را انتخاب کرده و وارد قسمت “work dark” شوید. در این جا دو گزینه پیش روی شما قرار خواهد گرفت. “Android web contents dark mode” و “Android Chrome UI dark mode” اگر شما گزینه اول را انتخاب کنید مرورگر کروم به صورت اتوماتیک تشخیص خواهد داد که وب سایت ها از حالت تاریک پشتیبانی می‌کنند یا نه، اگر سایت مورد نظر حالت تاریک داشته باشد خود کروم آن را برای شما فعال خواهد کرد. اگر این حالت برای وب سایت تعریف نشده باشد مرورگر رنگ وب سایت را هر چه که باشد برعکس خواهد کرد. اگر شما گزینه دوم را انتخاب و فعال کنید به معنای این خواهد بود که مرورگر رابط کاربری خودش را تاریک خواهد کرد و دیگر کاری به وب سایت مورد نظر ندارد.

۳. زیر هر کدام از این گزینه ها یک منو قرار دارد که شما باید آن را انتخاب کنید و سپس گزینه موجود را به عبارت “Activated” تغییر دهید تا حالت تاریک فعال شود. سپس شما باید مرورگر کروم خود را یک بار باز و بسته کنید.

۴. سپس منوی تنظیمات مرورگر را باز کنید و به ترتیب گزینه “Themes” و “Dark” را انتخاب کنید. اگر گزینه اول وجود نداشت شما باید یک بار دیگر مرورگر خود را باز و بسته کنید.

نحوه فعال کردن حالت تاریک برای نسخه IOS و iPadOS مرورگر کروم

شرکت گوگل هنوز برای نسخه IOS مرورگر کروم حالت تاریک را عرضه نکرده است. در عین حال در صدد انجام دادن این کار هستند و ممکن است با بروزرسانی بعدی که صورت می‌گیرد این حالت هم در دسترس عموم قرار گیرد. در حال حاضر شما می‌توانید از ویژگی برعکس کردن رنگ وب سایت به عنوان حالت تاریک بهره ببرید.

۱. وارد قسمت “Settings” شوید و سپس به ترتیب گزینه های “General”، “Accessibility” و “Display accommodations” را انتخاب کنید.

۲. در اینجا یا گزینه “Classic Invert” را پیدا کرده و آن را فعال کنید تا رنگ تمامی چیزهایی که نمایش داده می‌شوند برعکس شود یا اینکه گزینه “Smart Invert” را فعال کنید تا تصویر از این قاعده استثنا باشند و رنگ بقیه برنامه ها برعکس شود.

فعال کردن حالت تاریک توسط مرورگر کروم برای وب سایت هایی که از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند.

بعضی از وب سایت ها برای خودشان حالت تاریک دارند و هنگامی که شما گزینه حالت تاریک مرورگر کروم را فعال کرده باشید آنها هم به صورت اتوماتیک تغییر رنگ خواهند داد. در عین حال بعضی از وب سایت ها هم وجود دارند که از این ویژگی برخوردار نیستند. برای چنین وب سایت هایی شما می‌توانید با برعکس کردن رنگ های خاصی حالت تاریک را به صورت مصنوعی فعال کنید.

این ویژگی هنوز به صورت رسمی عرضه نشده است بنابراین داخل بخش تنظیمات مرورگر خبری از آن نیست ولی خب شما می‌توانید با وارد کردن آدرس ” chrome://flags/#enable-force-dark” وارد بخش مورد نظر شوید و با انتخاب گزینه مورد نظر آن را “Enabled” کنید.

حالا اگر شما حالت تاریک را برای مرورگر کروم فعال کرده باشید تمامی وب سایت ها به صورت اتوماتیک تغییر رنگ خواهند داد. این ویژگی با همه سایت ها سازگاری ندارد و ممکن است در بعضی موارد دچار مشکل شود ولی خب در حال حاظر تنها گزینه شما همین است.

برچسب ها

سعید پورراشد

سعید همیشه و تا جایی که به یاد میاره به زبان انگلیسی علاقه داشته و به خاطر همین هدف اصلی سعید در ارتباط بودن با زبان انگلیسی به صورت روزمره است و در کنار این علاقه اش به حوزه تکنولوژی هم باعث شده که در این زمینه فعالیت داشته باشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن