آیفون و آیپد

نحوه اسکن کد QR توسط آیفون یا آیپد

اسکن کردن کد‌های QR از طریق گوشی‌های آیفون، آیپد یا هر دستگاهی که بر پایه سیستم عامل IOS باشد کار آسانی است در صورتی که با نحوه درست انجام دادن آن آشنا باشید. این مطلب کوتاه شما را با این این فرایند آشنا می‌کند.

اوایل کد‌های QR محبوبیت زیادی نداشتند و کسی از آنها استفاده نمی‌کرد ولی امروزه بسیاری از فروشگاه‌ها و وب سایت‌ها از چنین کد‌هایی برای انتقال و ذخیره داده بهره می‌برند. این کد ها محلی برای ذخیره یا انتقال اطلاعات بلیط، کوپن، لینک وب سایت و شماره تلفن هستند.

اسکن کردن چنین کد هایی برای دستگاه هایی که بر پایه سیستم عامل IOS هستند بسیار راحت است چون شرکت اپل برنامه دوربین گوشی‌های خود را به یک اسکنر کد‌های QR مجهز کرده است. در عین حال استفاده از این ویژگی برای بعضی افراد ممکن است دشوار باشد. به خاطر همین این مطلب در راستای آموزش نحوه اسکن کد های QR نوشته شده است. قابل ذکر است که مراحل ذکر شده برای تمامی گوشی‌های ساخت شرکت اپل فارغ از نسخه سیستم عامل آنها یکسان است.

  1. برنامه دوربین ایفون یا آیپد خود را اجرا کنید.
  2. دوربین را دقیقا مقابل کد QR قرار دهید و ثابت نگه دارید به گونه‌ای که تصویر واضح باشد و کد به راحتی دیده شود.
  3. گوشی شما پس از بررسی کردن کد آن را شناسایی می‌کند و برای شما پیامی را به نمایش می‌گذارد.
  4. شما با باز کردن این پیام به منبع کد ارجاع داده خواهید شد.

در مرحله اول همانگونه که ذکر شد شما باید برنامه دوربین را اجرا کنید. شما می‌توانید این برنامه را روی صفحه اصلی گوشی ایفون خود در قسمت پایین و سمت راست صفحه پیدا کنید.

سپس شما باید دوربین را رو به روی کد QR گرفته و ثابت نگه دارید. احتیاجی نیست که دکمه عکسبرداری را فشار دهید. خود دوربین به صورت اتوماتیک کد را شناسایی خواهد کرد و به شما پیامی می‌دهد. برای اینکه گوشی بتواند شما را به منبع کد ارجاع دهد شما باید به وای فای یا اینترنت موبایل متصل باشید.

هنگامی که پیام نمایش داده شد با باز کردن آن شما به منبع کد که ممکن است یک سایت، برنامه یا ویژگی باشد ارجاع داده خواهید شد.

نحوه اسکن کد QR توسط آیفون یا آیپد

در گوشی‌های آیفون و آیپد برنامه کیف پول هم می‌تواند کد های QR را بخواند.

برنامه کیف پول (Wallet app) هم توانایی خواندن کد های QR را دارد. شما برای دسترسی به این اسکنر باید برنامه کیف پول را اجرا کنید و در قسمت “Passes” به دنبال آیکون مثبت (+) باشید. با انتخاب کردن این آیکون گزینه “Scan Code” نمایش داده می‌شود که از طریق آن می‌توانید از اسکنر استفاده کنید.

از طریق اسکنر این برنامه شما می‌توانید اطلاعاتی مانند کوپن، بلیط هواپیما، کارت هدیه را ذخیره سازی کنید. البته قابل ذکر است که این برنامه هر اطلاعاتی را ذخیره نمی‌کند و هر کدی برای اسکنر این برنامه قابل تشخیص نیست.

اگر به دنبال برنامه دیگری برای خواندن کد های QR هستید می‌توانید از طریق برنامه App Store با جست و جو کردن عبارت QR code reading applications برنامه‌های مرتبط با این موضوع را پیدا کرده و دانلود کنید.

سعید پورراشد

سعید همیشه و تا جایی که به یاد میاره به زبان انگلیسی علاقه داشته و به خاطر همین هدف اصلی سعید در ارتباط بودن با زبان انگلیسی به صورت روزمره است و در کنار این علاقه اش به حوزه تکنولوژی هم باعث شده که در این زمینه فعالیت داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا