اندروید

چگونه حافظه‌ی تلفن خود را خالی کنیم؟

ببینید چه چیزی در تلفن اندروید شما فضا را اشغال کرده‌ است؟

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

آنچه باید بدانیم:

  • با ضربه زدن روی گزینه‌های Settings > Storage > Manage Storage حافظه را خالی کنید.
  • برنامه‌ها، عکس‌ها و فیلم‌های ناخواسته را حذف کنید تا فضای بیشتری ایجاد کنید.
  • برای گسترش فضای ذخیره‌سازی خود، کارت microSD اضافه کنید.

این مقاله به شما می‌آموزد که چگونه می‌توانید چیزی که فضای تلفن اندروید شما را اشغال کرده را پیدا کرده و چگونه آن را حذف کنید، در نتیجه حافظه را خالی می‌کنید.

چه چیزی در تلفن من حافظه را اشغال کرده‌است؟

اگر احساس می‌کنید فضای ذخیره‌سازی تلفن شما به‌طور مداوم در حال اتمام است، مهم است که بدانید چه فایل‌هایی فضای زیادی را اشغال می‌کنند. در اینجا می‌بینید که چگونه باید به جستجوی این بپردازید که چه میزان فضای ذخیره‌سازی دارید و چه نوع فایل‌هایی آن را اشغال می‌کنند.

توجه: مدیریت حافظه‌ی Android بسته به گوشی اندرویدی می‌تواند کمی متفاوت باشد، اما اصل کلی همان است.

۱. روی Settings کلیک کنید.

۲. روی Storage کلیک کنید.

۳. برای مشاهده‌ی مواردی که در تلفن شما ذخیره شده است، روی Manage Storage کلیک کنید، فایل‌هارا حذف کنید، آنها را به سایر اشکال ذخیره‌سازی منتقل کنید و غیره.

چه چیزی حافظه تلفن من را پر کرده

چگونه حافظه‌ی تلفن خود را خالی کنیم؟

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید حافظه‌ی تلفن خود را آزاد کنید. در اینجا نگاهی به بهترین روش‌ها برای انجام این کار می‌اندازیم.

  • برنامه‌ها را در تلفن خود حذف کنید. اگر برنامه‌های زیادی را بر روی تلفن خود نصب کرده‌اید اما هرگز هیچ یک از آن‌ها را حذف نکرده‌اید، به‌زودی ممکن است حافظه‌ی تلفن خود را کاملا تمام کنید. مواردی را که هرگز استفاده نمی‌کنید حذف کنید. اگر دوباره به آن‌ها احتیاج پیدا کردید، بعداً همیشه می‌توانید از طریق فروشگاه Google Play مجدداً آنها را نصب کنید.
  • کش دیتا را پاک کنید. اگر تلفن اندروید قدیمی دارید، کش دیتا به سرعت جمع می‌شوند. این داده‌ها در تلفن‌های اندروید جدید از طریق Manage Storage به روش‌های مختلفی مدیریت می‌شوند اما اگر دستگاه قدیمی‌تری دارید، برای آزاد‌سازی فضای بیشتر، دیتا کش را پاک کنید.
  • فایل‌ها را به کارت حافظه منتقل کنید. برای گسترش حافظه‌ی فراتر از آنچه حافظه‌ی داخلی ارائه می‌دهد، می‌توان کارت microSD را در اکثر تلفن‌های اندروید اضافه کرد. پس از انجام این کار، فایل‌ها ها و تصاویر را به کارت حافظه منتقل کنید تا فضای حافظه آزاد شود.

چگونه بدون حذف همه چیز، حافظه‌ی تلفن خود را آزاد کنیم؟

یکی از دلایل اصلی کمبود حافظه‌ی بسیاری از کاربران در تلفن‌هایشان این است که عکس‌ها و فیلم‌های زیادی می‌گیرند. قابل درک است که شما نمی‌خواهید این خاطرات گران‌بها را حذف کنید، اما راه دیگری نیز وجود دارد. در اینجا نحوه‌ی تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از عکس‌های خود با Google Photos آمده است.

۱. روی Photos کلیک کنید.

۲. روی پروفایل گوگل خود کلیک کنید.

گوگل فوتوز

۳. روی Turn on Backup کلیک کنید.

۴. انتخاب کنید عکس‌ها با چه کیفیتی ذخیره شوند و سپس روی Confirm کلیک کنید.

بک آپ عکس در گوشی

نحوه‌ی استفاده از Storage Manager برای مدیریت خودکار تلفن خود

اگر ترجیح می‌دهید تلفن خود را رها کنید تا فایل‌ها به‌صورت خودکار مدیریت شوند، می‌توانید از ابزاری مانند Storage Manager استفاده کنید تا تلفن شما به خوبی کار کند. با این کار، عکس‌ها و فیلم‌های شما بعد از مدت زمان مشخصی پاک می‌شوند ، بنابراین حتماً از عکس‌ها و فیلم‌های خود از طریق Google Photos پشتیبان تهیه کنید. در اینجا می‌توانید آن را پیدا کنید.

توجه : Storage Manager ممکن است بسته به تلفن اندرویدی که استفاده می‌کنید متفاوت باشد، اما اصل آن ثابت است.

۱. روی Settings کلیک کنید.

۲. روی Storage کلیک کنید.

۳. گزینه‌ی Storage Manager را روشن کنید.

گزینه‌ی Storage Manager را روشن کنید.

توجه : Storage Manager جایگزین Smart Storage نسخه‌های قبلی اندروید است.

۴. روی Storage Manager کلیک کنید.

۵. برای تغییر مدت ذخیره‌ی عکس‌ها، روی Remove Photos & Videos کلیک کنید.

Remove Photos & Videos

چرا حافظه‌ی داخلی اندروید من همیشه پر است؟

اگر به نظر می‌رسد تلفن اندرویدی شما همیشه مشکل فضای خالی دارد، دلایل زیادی وجود دارد. در اینجا نگاهی داریم به برخی از دلایل اصلی آن.

  • حافظه‌ی محدودی دارید: اگر تلفن اندرویدی شما حافظه‌ی داخلی کمی دارد، می‌تواند برای نصب آپدیت‌های سیستم مشکل باشد. در اینجاست که داشتن حافظه‌ی خارجی از طریق کارت حافظه microSD می‌تواند کمک بسیاری کند.
  • شما برنامه‌های زیادی نصب کرده‌اید: اگر برنامه‌های زیادی نصب کرده‌اید، ممکن است حافظه‌ی تلفن خود را به سرعت تمام کنید. اگر بسیاری از بازی‌های سطح بالا را نیز نصب کنید، این یک مشکل خاص است.
  • شما فیلم‌های زیادی می‌گیرید: بسیاری از تلفن‌های اندرویدی اکنون می‌توانند فیلم‌هایی با کیفیت ۴K بگیرند که به‌زودی حافظه‌ی خالی را تمام می‌کنند. برای خالی‌کردن فضای بیشتر، کیفیت عکس‌ها و فیلم‌هایی که می‌گیرید را در نظر بگیرید.

پرسش و پاسخ:

چه مقدار حافظه‌ی تلفن نیاز دارم؟

این کاملا به نیاز شما بستگی دارد. اگر از بسیاری از برنامه‌ها استفاده نمی‌کنید و عکس‌ها یا فیلم‌های زیادی نمی‌گیرید، ممکن است فقط ۶۴ گیگابایت برایتان کافی باشد. اما اگر فیلم‌های زیادی می‌گیرید، آهنگ‌های زیادی دانلود می‌کنید و بازی‌های ویدیویی زیادی انجام می‌دهید، حداقل ۱۲۸ گیگابایت می‌خواهید. کاربران همیشگی تلفن‌ ممکن است بخواهند به گزینه‌های ذخیره‌سازی ۲۵۶ گیگابایتی و حتی ۵۱۲ گیگابایتی نگاه کنند. بخاطر داشته باشید که سیستم‌عامل تلفن فضای زیادی را اشغال می‌کند، بنابراین در هنگام خرید دستگاه جدید، حافظه‌ای کمتر از آنچه تبلیغ شده دریافت خواهید کرد.

چگونه حافظه‌ی آیفون را خالی کنیم؟

برخلاف تلفن‌های اندرویدی، آیفون‌ها از امکان اضافه کردن کارت حافظه برخوردار نیستند. اگر می‌خواهید فضای بیشتری ایجاد کنید، باید از شر فایل‌هایی که دیگر لازم ندارید خلاص شوید. به آدرس Settings > General > Device Storage بروید، و می‌توانید توصیه‌هایی برای آزادسازی حافظه، به همراه لیستی از برنامه‌ها و میزان ذخیره‌سازی آن‌ها را دریافت کنید. برنامه‌هایی را که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را غیرفعال یا حذف کنید، از فیلم‌ها و عکس‌های خود در iCloud پشتیبان‌گیری کنید، یا شاید کتاب‌های قدیمی را که نمی‌خوانید حذف کنید تا کمی از حافظه آزاد شود.

 

 

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا