اپلیکیشن

۶ اپلیکیشن برتر مناسب نویسندگان برای آیفون و آیپد

با استفاده از این اپ‌های مخصوص آیفون و آیپد آسان‌تر کتاب بنویسید.

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

سابقاً کتاب‌نویسی کار بسیار دشواری بود. برای کتاب نوشتن معمولاً قبل از هر چیز لازم بود کسانی را بشناسید تا اینکه چیزهایی را بدانید. اما امروزه چطور؟

کتاب نوشتن هنوز هم کاری دشوار است، اما نه به قدر گذشته. چیزی که کتاب‌ نوشتن را کمی آسان می‌کند اپ‌های موجود در این زمینه هستند که در طرح داستان شما را کمک می‌کنند و همچنین محلی برای نوشتن و راهنمایی گرفتن در خصوص محتوای شما فراهم می‌آورند.

۱. اپلیکیشن Scrivener

این یک اپ بسیار جامع است که همچون یک دستیار خوب برای نویسندگان است. رابط کاربری این اپ کار dragging و dropping را آسان کرده است و به شما اجازه کار کردن بر روی قسمت‌های مجزای کتاب‌تان و حتی تغییر چینش فصول آن را می‌دهد.

در این اپ می‌توانید قسمت‌هایی از متن را هایلایت کنید، به آن یادداشت، پانویس و تصویر اضافه کنید، تعداد کلمات نوشته شده را ببینید و فایل‌های PDF و رسانه‌ای را به آن منتقل کنید. این اپ امکان اتصال به دراپ‌باکس را نیز دارد و از این جهت کار انتقال متون میان دستگاه‌های مختلف را آسان می‌کند.

شما می‌توانید نوشته‌های خود را به فرمت‌هایی گوناگونی ذخیره کنید، حتی به صورت یک فایل فشرده ZIP. همچنین می‎‌توانید از نسخه‌های قبلی نوشته‌های خود اسکرین‌شات بگیرید تا در صورت اعمال تغییرات به مقایسه متون بپردازید. این قابلیت در مواقعی که برای نوشتن یک فصل چندین ایده مختلف دارید به کمک شما می‌آید.

دانلود برنامه: نسخه iOS (رایگان و پریمیوم)

۲٫ اپلیکیشن LivingWriter

2. اپلیکیشن LivingWriter

این یک اپ ساده با رابط کاربری تمیز و جذاب است. در این اپ می‌توانید به داستان‌نویسی مشغول شوید و از نوشته‌های خود یادداشت‌برداری کنید. زمانی که در حال نوشتن هستید می‌توانید حول داستان خود اطلاعاتی همچون یادداشت‌های ضروری، عناصر داستان، اهداف هر فصل، اهداف داستان و موارد دیگر را اضافه کنید. انتقال نوشته‌ها به شکل فایل  PDF یا Word به آسانی در این اپ قابل انجام است. در نتیجه می‌توانید در صورتی که یک ایده جدید به ذهن‌تان رسید و در آن لحظه به این برنامه دسترسی نداشتید بعداً آن را از طریق وُرد اضافه کنید.

در این حتی می‌توانید عکس روی جلد داستان‌های خود را انتخاب کنید تا حال و هوای هر داستان برایتان ملموس‌تر شود. این اپ در مقایسه با دیگر اپ‌های کتاب‌نویسی شاید کمی ساده‌تر باشد، اما نقطه قوت آن در فراهم آوردن امکان تجزیه عناصر داستانی و اهداف شما از نوشتن است. همچنین با گزینه‌هایی که در انتخاب فرمت دارد وسیله‌ای خوب برای نوشتن در گوشی موبایل شماست.

دانلود برنامه: نسخه iOS (رایگان و پریمیوم)

۳٫ اپلیکیشن Story Planner for Writers

ایده‌پردازی برای یک داستان یا یک فصل از یک کتاب حتی برای بهترین نویسندگان دشواری‌های خاص خود را دارد. این اپ با نمایه‌هایی که در طرح چارچوب کلی داستان‌ها در اختیارتان می‌گذارد در این خصوص شما را کمک می‌کند.

این اپ قسمت‌های خاصی را به انواع‎‌ گوناگون شخصیت‌ها و مکان‌ها اختصاص داده است. در این اپ حتی می‌توانید حس زیبایی‌شناسی خود را قوی‌تر کرده و بیشتر به عمق داستان فرو روید. با استفاده از نمایه کدگذاری رنگی اپ می‌توانید برای به خاطر سپردن هر پیرنگ آن‌ها را به یک رنگ علامت‌گذاری کنید.

نمایه Progress Bar به شما کمک می‌کند تا کار نوشتن را هر روز انجام دهید تا به خروجی مطلوب خود دست پیدا کنید. این اپ همچنین با نمایش آمار به شما کمک می‌کند تا بواسطه داده‌ها ساز و کار داستان خود را بهتر درک کنید.

دانلود برنامه: نسخه iOS (رایگان و پریمیوم)

۴٫ اپلیکیشن Writer Assistant (Wassi)

4. اپلیکیشن Writer Assistant (Wassi)

این اپ تا حد زیادی شبیه به اپ قبلی‌ست، اما با وجود آنکه به اندازه آن اپ نمایه‌های متنوعی ندارد، به صورت رایگان عرضه شده و نمایه‌هایش به قدر کافی سودمند هستند.

از طریق منوی اصلی اپ می‌توانید بر روی سویه‌های مختلفی از پروژه خود کار کنید. در منوی اپ به برگه‌های شخصیت‌ها، مکان‌ها، خطوط داستانی و غیره دسترسی خواهید داشت. در هنگام کار در هر برگه همچنین زیربرگه‌هایی ایجاد می‌شوند که به شما با نوشتن جزئیات بیشتر در خلق شخصیت‌ها و مکان‌هایی واقعی و باورپذیر کمک می‌کنند.

در این اپ می‌توانید از نوشته‌های خود پشتیبان‌گیری کنید و همچنین آن‌ها را به صورت PDF ذخیره کنید و همینطور تم اپ را به رنگ و طرح دلخواه خود تغییر دهید. این نمایه‌های بیشتر در صورتی که بخشی از داستان خود را در جای دیگری نوشته باشید و قصد انتقال آن را داشته باشید بسیار کاربردی هستند.

این اپ برای نوشتن جنبه‌های مختلف داستان همچون پیرنگ، شخصیت‌ها، مکان و بقیه موارد بسیار مناسب است. این اپ با تجزیه اجزاء اصلی داستان قوه خلاقیت شما را به کار می‌اندازد و به ویژه اگر برای طرح‌ریزی داستان در تقلا باشید شما را یاری می‌دهد.

دانلود برنامه: نسخه iOS (رایگان و پریمیوم)

۵٫ اپلیکیشن Ulysses

5. اپلیکیشن Ulysses

این یکی از محبوب‌ترین اپ‌های داستان‌نویسی است و دلیل خوبی هم برای این محبوبیت وجود دارد. رابط کاربری این اپ بسیار باکیفیت بوده و طراحی آن ساده و چشم‌نواز است. با این اپ می‌توانید یکراست به سراغ نوشتن بروید و نگرانی درباره جزئیات را به بعد موکول کنید.

با استفاده از Sheets می‌توانید داستان‌های مختلفی در این اپ بنویسید و آن‌ها را از طریق آیکلود هماهنگ کنید.  این اپ به راحتی با آیپد یا مک‌بوک شما هماهنگ می‌شود، در نتیجه می‌توانید هر زمان در هر جا ایده تازه‌ای به ذهن‌تان رسید آن را در این اپ اضافه کنید تا نگران فراموش کردن‌اش نباشید و در زمانی بهتر آن را در دستگاهی با صفحه نمایش بزرگتر ادامه دهید.

در بخش ویرایشگر متن به ابزارهای Headings، Dividers، Blockquotes و دیگر موارد دسترسی خواهید داشت. در برگه Formatting می‌توانید به متن خود حاشیه‌نویسی، ویدیو، پانویس و کامنت اضافه کنید.

جالب‌ترین نمایه این اپ قابلیت Revision Mode آن است که به شما در بهتر کردن متن نوشته شده با تصحیح لغات از نظر املایی، دستور زبان، کلمات زائد و رسم‌الخط کمک می‌کند. این بازخورد برای نویسندگان در هر سطحی مفید است. این اپ به بیش از ۲۰ زبان قابل دسترس می‌باشد و به همین دلیل برای نویسندگان زیادی قابل استفاده است.

دانلود برنامه: نسخه iOS (رایگان و پریمیوم)

۶٫ اپلیکیشن Storyist 4

6. اپلیکیشن Storyist 4

این هم یکی دیگر از اپ‌‎های محبوب برای کتاب‌نویسی به شمار می‌رود. این اپ با ترکیبی از هر دو نمایه‌های مختص به طرح‌ریزی داستان و نویسندگی ظاهر ساده و طبیعی خود را حفظ کرده است.

در زمان ایجاد یک پروژه می‌توانید یکراست به سراغ نوشتن متن اصلی بروید یا مدتی را صرف پروراندن شخصیت‌ها و بستر وقوع داستان کنید. همینطور می‌توانید به داستان خود تصویر اضافه کنید. قالب‌های از پیش موجود باعث می‌شوند کار نوشتن را راحت‌تر آغاز کنید؛ به‌خصوص اگر به بن‌بست خورده باشید یا احساس کنید برای شروع داستان توان کافی ندارید. گرچه این نمایه‌ها در مقایسه با اپ‌های  Story Planner for Writers و Writer’s Assistant در این اپ ساده‌تر هستند، اما امکان طرح‌ریزی و نوشتن همزمان در این اپ آن را به ابزار بسیار سودمندی بدل کرده است.

در این اپ امکانات مختلفی برای تعیین فرمت و قسمت‌بندی متن وجود دارد. با این حال استفاده از آن‌ها ممکن است برای مبتدیان کمی دشوار باشد چراکه در زیرمجموعه منوهایی شلوغ قرار گرفته‌اند. اما در صورت کار مستمر با این اپ قطعا چنین مشکلی را برای مدتی طولانی نخواهید داشت.

دانلود برنامه: نسخه iOS (رایگان و پریمیوم)

درست بنویسید

هر اپی که به شما در نوشتن کمک کند ارزش یک بار امتحان کردن را دارد. اپ‌های معرفی شده در این مقاله به شما در طرح‌ریزی و فرایند نوشتن کمک می‌کنند. گرچه برای خلق یک داستان خوب در نهایت می‌توانید فقط متکی به خودتان باشید، این اپ‌ها شما را به نوبه خود کمک می‌کنند تا نویسنده بهتری باشید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا