دوربین

چگونه دوربین دیجیتال خود را در خانه تمیز کنیم؟

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

برای تمیز کردن دوربین خود باید تمام اجزای آن را در نظر داشته تا این کار را به شکلی مؤثر انجام دهید. مثلاً تمیز کردن لنز دوربین به شفافیت هرچه بیشتر عکس‌هایی که می‌گیرید کمک می‌کند، و تمیز کردن ال‌سی‌دی دوربین نیز به شما امکان مشاهده عکس‌های گرفته‌شده با بهترین کیفیت را می‌دهد تا بهتر بتوانید در مورد حذف برخی عکس‌ها و نگه داشتن بقیه تصمیم بگیرید. برخی مشکلات ساده دوربین با مراقبت و تمیز کردن آن به راحتی قابل حل هستند.

نکته: این مقاله برای برای دوربین‌های دیجیتال استاندارد نوشته شده است. سنسور تصویر دوربین‎های دیجیتال SLR نیز هرازگاهی نیاز به تمیز شدن دارند.

لوازم مورد نیاز

شما به تمام لوازمی که در ادامه می‌آید برای تمیز کردن اجزای مختلف دوربین خود نیاز نخواهید داشت. اما داشتن اولین مورد برای تمیز کردن تمامی اجزای دوربین دیجیتال شما ضروری می‌باشد. تمام لوازم معرفی شده به راحتی در فروشگاه‌های لوازم دیجیتال یا به صورت آنلاین قابل خریداری هستند.

 • پارچه میکروفایبر ضدالکتریسیته (عاری از مواد شیمیایی و روغن‌ها، نگهداری شده در محفظه پلاستیکی در/زیپ‌دار)
 • کاغذ تمیزکننده لنز، یا یک پارچه نخی تمیز و نرم
 • مایع تمیزکننده لنز (یا چند قطره آب تمیز)
 • یک فرچه نرم و کوچک

چیزهایی که نباید از آن‌ها استفاده کنید

تحت هیچ شرایطی با وسایل زیر لنز یا ال‌سی‌‎دی دوربین خود را تمیز نکنید:

 • هوای فشرده (این وسیله با فشار شدید هوا به بیرون می‌تواند ذرات خاک و غبار را به داخل محفظه دوربین، در صورتی که منافذ باز داشته باشد، هدایت کند)
 • دستمال توالت
 • دستمال کاغذی
 • هر پارچه‌ای که گرد و غبار داشته باشد
 • پارچه‌های زبر
 • مایع زیاد
 • فرچه سخت
 • هر جور مایع تمیزکننده، مگر آنکه به طور خاص توسط فروشنده یا شرکت سازنده پیشنهاد شده باشد

تمیز کردن لنز دوربین در منزل

تمیز کردن لنز دوربین در منزل وقت کمی از شما می‌گیرد. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. در صورت نیاز دوربین را روشن کنید تا پوشش روی لنز کنار برود.

۲. دوربین را در حالتی قرار دهید که لنز آن به طرف زمین باشد. لنز را به آرامی فوت کنید تا ذرات سبک غبار از آن جدا شوند.

۳. اگر هنوز ذرات غبار بر کناره‌های لنز باقی مانده بودند، به آرامی با یک فرچه کوچک و نرم آن‌ها را پاک کنید.

تمیز کردن لنز دوربین در منزل

۴. پارچه میکروفایبر را به آرامی با حرکات دورانی بر روی لنز بکشید. این کار را از مرکز لنز شروع کنید و به تدریج به طرف حاشیه لنز ادامه دهید.

۵. اگر پارچه میکروفایبر قادر به زدودن تمام لکه‌ها نبود، با چند قطره مایع تمیزکننده لنز یا آب آن را نمناک کنید. هرگز مایع را مستقیماً بر روی لنز نریزید. با حرکات دورانی لنز را تمیز کنید، سپس با استفاده از قسمت خشک پارچه رطوبت مانده بر روی آن را بگیرید.

پاک کردن دوربین دیجیتال

تمیز کردن سریع لنز

گاهی اوقات لازم است در حین کار و در خارج از منزل لنز خود را تمیز کنید. توصیه می‌کنیم برای چنین مواقعی لوازم تمیزکننده خود را همیشه در کیف دوربین همراه داشته باشید تا در خارج از منزل نیز بتوانید بر طبق مراحل بالا لنز دوربین را تمیز کنید. اگر لوازم مورد نیاز را همراه خود ندارید و لازم است خیلی سریع لنز دوربین را پاک کنید، از روش زیر کمک بگیرید:

۱٫ در صورت نیاز دوربین را روشن کنید تا پوشش روی لنز کنار برود.

۲٫ . دوربین را در حالتی قرار دهید که لنز آن به طرف زمین باشد. لنز را به آرامی فوت کنید تا ذرات سبک غبار از آن جدا شوند. در صورتی که ذرات غبار بر جای خود باقی ماندند کمی با شدت بیشتر فوت کنید.

۳٫ پس از آنکه ذرات غبار از لنز جدا شدند، از نرم‌ترین و تمیزترین پارچه نخی در دسترس، مثل یک دستمال جیبی نخی تمیز، برای تمیز کردن لنز استفاده کنید. مطمئن شوید که پارچه کاملاً تمیز و فاقد عطر باشد. لنز را با حرکات دورانی پارچه پاک کنید.

اخطار: هرگز پیش از اجرای مرحله ۲ اقدام به تمیز کردن لنز با پارچه نکنید.

۴٫ اگر پارچه به تنهایی قادر به تمیز کردن لنز نبود، با چند قطره آب تمیز آن را نمناک کرده و دوباره امتحان کنید. پس از آن دوباره با قسمت خشک پارچه لنز را پاک کنید.

۵٫ اگر هیچ پارچه نخی تمیزی در دسترس نبود از دستمال کاغذی نرم و چند قطره آب تمیز کمک بگیرید.

اخطار: دستمال کاغذی باید آخرین روشی باشد که به آن متوسل می‌شوید. مطمئن شوید دستمال کاملاً خشک، غیرعطری و عاری از روغن یا لوسیون باشد، در غیر این صورت لنز شما بیش از پیش لکه‌دار خواهد شد.

تمیزکردن ال‌سی‌دی

تمیز کردن ال‌سی‌دی دوربین هم جزء اقدامات ضروری می‌باشد.

۱٫ دوربین را خاموش کنید تا ذرات گرد و غبار و کثیفی‌ها روی صفحه مشکی راحت‌تر دیده شوند.

۲٫ با استفاده از یک فرچه کوچک و نرم گرد و غبار نشسته بر روی ال‌سی‌دی را کنار بزنید. اگر فرچه در دسترس شما نیست، به آرامی صفحه را فوت کنید. (این روش چندان بر روی ال‌سی‌دی‌های بزرگ کارآمد نیست.)

۳٫ با استفاده از یک پارچه میکروفایبر به آرامی ال‌سی‌دی را با حرکات افقی پارچه تمیز کنید.

تمیزکردن ال‌سی‌دی

۴٫ اگر پارچه خشک قادر به پاک کردن لکه‌های روی صفحه نیست، پارچه  را با یک یا دو قطره آب نمناک کرده و دوباره امتحان کنید. اگر یک تلویزیون ال‌سی‎دی در منزل دارید، از دستمال مرطوب ضدالکتریسیته و فاقد الکل تمیزکننده تلویزیون (لوازم دیجیتال) برای پاک کردن ال‌سی‌دی دوربین کمک بگیرید.

۵٫ برای تمیز کردن ال‌سی‌‎دی دوربین همچون لنز آن هرگز از پارچه زبر، دستمال توالت، دستمال مرطوب صورت و مشابه آن استفاده نکنید.

تمیز کردن بدنه دوربین

بدنه دوربین نیز با گذشت زمان کثیف می‌شود که لازم است برای تمیز کردن آن مراحل زیر را انجام دهید:

۱٫ دوربین را خاموش کنید.

۲٫ اگر در فضای باز عکاسی کرده باشید، ممکن است وزش باد بر روی بدنه دوربین گرد و غبار نشانده باشد. ابتدا با استفاده از یک برس کوچک و نرم ذرات گرد و غبار را از روی بدنه پاک کنید. به درزهای بدنه، پورت‌های اتصال، دریچه باتری و کارت حافظه، و حاشیه برآمدگی کلیدها و دکمه‌ها بر روی بدنه توجه ویژه‌ای داشته باشید. گرد و غبار با انباشته شدن در این نقاط می‌تواند به داخل دوربین وارد شده و به اجزاء درونی آن آسیب بزنند.

۳٫ نمایاب و چراغ فلش را با استفاده از همان روش‌های تمیز کردن لنز دوربین تمیز کنید. ابتدا از پارچه میکروفایبر خشک کمک بگیرید و سپس در صورت لزوم آن را کمی نمناک کنید.

۴٫ بدنه را با یک پارچه خشک تمیز کنید. می‌توانید از یک پارچه میکروفایبر نیز کمک بگیرید، گرچه می‌توانید این پارچه را فقط برای تمیز کردن ال‌سی‌دی، لنز و نمایاب نگه دارید. در هنگام تمیز کردن اطراف دکمه‌ها و کلیدها و پورت‌های اتصال دوربین وسواس بیشتری به خرج دهید. اگر لنز زوم دوربین از بدنه دوربین بیرون می‌زند، دوربین را روشن کرده تا بیرون محفظه لنز زوم را نیز تمیز کنید.

۵٫ اگر نقطه‌ای از بدنه با پارچه خشک تمیز نمی‌شود، پارچه را کمی نمناک کنید. در تمیز کردن بدنه دوربین مجاز به اعمال فشار بیشتری هستید.

توصیه‌های نهایی

با به خاطر سپردن موارد زیر به شکلی مؤثرتر و آسان‌تر دوربین خود را تمیز کنید:

 • هرگز لنز را با پوست دست لمس نکنید: اثر انگشت شما می‌تواند لکه‌های چربی بر روی لنز به جا بگذارد که پاک کردن آن‌ها دشواری بیشتری دارد. بهتر است به همین دلیل ال‌سی‌دی دوربین را نیز لمس نکنید، گرچه اجتناب از این مورد کمی سخت‌تر است.
 • از یک قلم تمیزکننده لنز کمک بگیرید: این قلم‌ها در زدودن لکه‌های روی ال‌سی‎دی و لنز به شما کمک می‌کنند. برخی از این قلم‌ها در انتهای خود نیز یک فرچه نرم دارند. یک قلم تمیزکننده در هنگام عکاسی در فضای باز بسیار بیشتر از یک دستمال یا پارچه لباس شما را کمک می‌کند.
 • برای کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر به وبسایت کمپانی سازنده دوربین خود مراجعه کنید: از این طریق ممکن است روشی اختصاصی برای تمیز کردن برند یا مدل خاص دوربین خود پیدا کنید.
نکته: برخی از آلودگی‌های نشسته بر روی لنز و ال‌سی‌دی‌ تنها توسط یک فرد حرفه‌ای قابل پاک کردن هستند. در صورت اقدام خودسرانه به تمیز کردن آن‌ها ممکن است به دوربین خود آسیب برسانید. پیش از درخواست کمک از یک متخصص تمیزکاری دوربین هزینه آن را جویا شوید؛ انجام تمیزکاری تخصصی ممکن است برای دوربین‌های قدیمی چندان به‌صرفه نباشد.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا