آیفون و آیپد

۵ روش رفع خرابی دکمه هوم آیفون

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

مسائل مختلفی در خراب شدن دکمه هوم آیفون دخیل هستند. اگر دستگاه شما دارای ضمانتنامه است، بهتر است آن را برای تعمیر به نزدیکترین اپل استور ببرید. در غیر این صورت روش‌های دیگری هستند که ممکن است در تعمیر دکمه هوم آیفون به شما کمک کنند.

راه‎حل‌های آمده در زیر برای همه مدل‌های آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ دارای دکمه هوم کاربرد دارند. برای رفع مشکل از کارافتادگی دکمه هوم دستگاه خود، یکی از روش‏‎های زیر را امتحان کنید.

۱٫ افزودن دکمه هوم AssistiveTouch به صفحه اصلی

1. افزودن دکمه هوم AssistiveTouch به صفحه اصلی

امکان دسترسی به قابلیت‎‏های مختلف آیفون از طریق فرمان‌های لمسی وجود دارد. یکی از این‎ها می‌تواند در زمانی که دکمه هوم دستگاه از کار افتاده است، به شما کمک کند. نام این نمایه AssistiveTouch است و اپل آن را برای افرادی که قادر به استفاده از کلیدهای فیزیکی دستگاه نیستند، طراحی کرده است.

شما می‌توانید این نمایه را از بخش تنظیمات فعال کنید تا دکمه هوم به شکل نرم‎افزاری‎ در صفحه اصلی آیفون قابل استفاده باشد. این روش دکمه هوم آیفون شما را مستقیماً تعمیر نمی‎کند، اما جایگزین خوبی برای آن است.

برای افزودن دکمه هوم به صفحه اصلی، مراحل زیر را طی کنید:

۱٫ مسیر Settings > Accessibility > Touch > AssistiveTouch را طی کنید. در نسخه‎های قدیمی‎تر iOS، به‌جای آن به  Settings > General > Accessibility > AssistiveTouch بروید. اگر نمی‌توانید از اپی که در حال اجراست برای دسترسی به Settings خارج شوید، دستگاه را ریست کنید تا به صفحه اصلی برگردید.

۲٫ کلید AssistiveTouch را روشن کنید. یک کلید نیمه‌نامرئی ظاهر خواهد شد. روی آن بزنید تا منوی مربوطه باز شود، سپس روی Home بزنید تا به صفحه اصلی بازگردید.

۳٫ این امکان وجود دارد که کلید AssistiveTouch را در هر قسمتی از صفحه قرار دهید تا در کارتان ایجاد مزاحمت نکند. می‎توانید این کلید میانبر را با استفاده از دستیار صوتی Siri نیز فعال و غیرفعال کنید.

1. افزودن دکمه هوم AssistiveTouch به صفحه اصلی

در صورتی که مایل نیستید از AssistiveTouch برای دسترسی به کارکردهای دیگر استفاده کنید، می‎توانید آن را تنها به عنوان راه دسترسی به دکمه هوم نگه دارید. در غیر این صورت می‎‌توانید کلیدهای دیگری را از بخش Settings به آن اضافه کنید.

۲٫ کلید هوم را از نو «کالیبره» کنید

2. کلید هوم را از نو «کالیبره» کنید

دلیل اینکه عبارت «کالیبره» را داخل گیومه قرار داده‎ایم، این است که یک عبارت رسمی نیست. در حقیقت منابع رسمی این روش‎ را پیشنهاد نداده‏اند. اما امتحان کردن‎اش ضرری ندارد.

برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

۱٫ یکی از اپ‎های اصلی و از‌ پیش ‌نصب شده در آیفون مثل Notes، Calendar، Reminders یا Photos را اجرا کنید.

۲٫ حالا دکمه بالا (Top) یا کناره (Side) را فشار دهید و تا زمانی که اسلاید خاموش کردن دستگاه پدیدار شود، نگه دارید. اگر این اتفاق نیفتاد، کلیدهای تنظیم صدا را همزمان نگه دارید.

۳٫ گوشی موبایل خود را خاموش نکنید. به‎جای آن دکمه هوم را حدود ۱۰ ثانیه نگه دارید تا اسلاید مذکور ناپدید شود و از اپ خارج شوید.

مراحل بالا در آیفون ۶اس و مدل‌های قبل از آن و برای دکمه‌ هوم لمسی آیفون ۷ و آیفون ۸ نیز کاربرد دارد.

در صورتی که «کالیبره» کردن دوباره دکمه هوم در ابتدا کارساز نبود، این مراحل را چند بار تکرار کنید. بسیاری از کاربران آیفون گزارش کرده‌اند که پس از سه یا چهار بار تلاش توانستند با این روش از دکمه هوم آیفون خود استفاده کنند.

۳٫ بازیابی ثابت‌افزار آیفون

3. بازیابی ثابت‌افزار آیفون

این روش چندان سریع قابل انجام نیست، اما می‌تواند مؤثرترین راه‌حل مشکل خرابی دکمه هوم باشد. در بسیاری از موارد، دکمه هوم به دلیل ایرادات نرم‎افزاری یا ثابت‎افزاری از کار می‎افتد. این مسئله با بازیابی دستگاه از طریق مود DFU قابل حل است.

با انجام این کار تمامی اطلاعات شما از آیفون‌تان پاک می‎شود. در نتیجه مطمئن شوید که ابتدا از آیفون خود پشتیبان‌گیری کرده باشید.

همچنین این پروسه دست‌کم یک ساعت به طول می‌انجامد. بازیابی دستگاه در مود DFU تمامی اجزای نرم‌افزاری و ثابت‎افزاری آن را بازنویسی می‎کند و گاهی اوقات این پروسه نسبتاً طولانی می‎شود.

دستورالعمل انجام بازیابی از طریق مود DFU را در اینترنت جست‎وجو کنید. اگر این روش مشکل دکمه هوم آیفون شما را حل نکرد، به احتمال زیاد این دکمه دچار مشکل سخت‎افزاری شده است.

۴٫ دکمه هوم را با استفاده از ایزوپروپیل الکل تمیز کنید

دکمه هوم دکمه‌ای پرمصرف است که با گذشت زمان آلودگی و جرم زیادی بر آن می‎نشیند و عملکرد آن را مختل می‌کند و در نتیجه آن را از کار می‎اندازد.

متأسفانه این روش در حل مشکل دکمه هوم آیفون ۷ یا آیفون ۸ کاربرد ندارد چراکه دکمه هوم در این دستگاه‎ها مکانیکی نیست.

برای تمیز کردن دکمه هوم مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

۱٫ ابتدا دکمه هوم را با استفاده از یک پارچه میکروفایبر تمیز و خشک پاک کنید.

۲٫ در صورتی که مشکل برطرف نشد، پارچه را با مقداری ایزوپروپیل الکل ۹۸-۹۹ درصد مرطوب کنید. این ماده در هوا تبخیر می‏‎شود در نتیجه لازم نیست نگران آسیب رسیدن به اجزای داخلی دستگاه باشید.

۳٫ پارچه آغشته به الکل را بر روی دکمه هوم بکشید و همزمان دکمه را فشار دهید تا الکل به زیر دکمه راه پیدا کند و آلودگی‎های آن را بیرون بکشد.

۵٫ از شارژر آیفون برای فشردن دکمه هوم استفاده کنید

5. از شارژر آیفون برای فشردن دکمه هوم استفاده کنید

دکمه هوم با استفاده از یک کابل نازک در نزدیکی پورت شارژ به دیگر اجزای آیفون متصل شده است. برخی افراد دکمه هوم آیفون خود را با وارد آوردن فشار اندک به این قسمت تعمیر کرده‌اند. ظاهراً این افراد با انجام این کار اتصال میان دکمه و کابل نازک آن را برقرار کرده‌اند.

توصیه می‌کنیم در انجام این‌کار بسیار محتاطانه عمل کنید تا به اجزای داخلی دستگاه آسیبی وارد نشود.

۱٫ کابل شارژ اختصاصی آیفون خود را به دستگاه بزنید.

۲٫ به آرامی انتهای کابل را در نزدیکی انتهای آیفون و به طرف دکمه هوم فشار دهید.

۳٫ فشار را در حالی که دکمه هوم را چندبار می‎فشارید، حفظ کنید.

این روش احتمالاً تا چند هفته یا بیشتر باعث کار کردن دکمه هوم می‎شود. با این حال لازم است پس از آن دکمه هوم دستگاه خود را تعویض کنید. در آیفون ۷ و مدل‌های پس از آن که امکان جایگزینی دکمه هوم وجود ندارد، بالاجبار باید یک آیفون جدید تهیه کنید.

برطرف نمودن خرابی دکمه هوم در منزل

اگر آیفون شما کمتر از یکسال عمر دارد، احتمالاً بتوانید از خدمات پس از فروش آن استفاده کنید. متأسفانه اغلب آیفون‎های دارای دکمه هوم مکانیکی بالای یکسال عمر کرده‎اند. با این حال باز هم این امکان وجود دارد که آن را برای تعمیر به یک مغازه معتبر بسپارید. هرچند در بسیاری از موارد، مشکل خرابی دکمه هوم به کمک یکی از روش‎های بالا، در صورتی که دقت لازم را در انجام تمامی مراحل بکار ببندید، برطرف خواهد شد.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا