دیجی کالا جت
کنسول بازی

چگونه عدم اتصال دسته کنترل PS5 را رفع کنیم؟

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را در خصوص رفع مشکل عدم اتصال کنترلر PS5 به‌صورت بی‌سیم یا با استفاده از کابل USB راهنمایی کنیم. دستورالعمل‌های زیر برای کنترلر Sony DualSense پلی‌استیشن ۵ کاربرد دارند.

دلایل احتمالی عدم اتصال کنترلر PS5

مشکل عدم اتصال کنترلر USB به کنسول بازی ممکن است به چند دلیل رخ دهد:

  • کنترلر با دستگاه دیگری همگام یا سینک شده است. اتصال کنترلر به کامپیوتر یا هر کنسول دیگری موجب قطع اتصال آن با PS5 می‌شود.
  • نواقص مرتبط با کابل USB-C نیز می‌تواند این مشکل را بوجود آورد. شاید از کابل اشتباهی استفاده می‌کنید، یا کابل فعلی شما آسیب دیده است.
  • مشکلات مرتبط با پورت‌های USB در صورتی که شیارهای کنترلر یا کنسول آسیب‌ دیده یا کثیف شده باشند، می‌تواند موجب عدم اتصال دسته بازی به دستگاه شوند.
  • قطعات داخلی کنترلر از قبیل باتری یا سنسور بلوتوث در صورت خرابی می‌توانند مشکل‌ساز باشند.
  • ثابت‌افزار قدیمی یکی دیگر از دلایل عدم اتصال کنترلر به کنسول است. در صورتی که نرم‌افزار سیستم، آخرین بروزرسانی‌ها را دریافت نکرده باشد، می‌توانند مشکلات متعددی برای PS5 شما به‌وجود آورد.

رفع مشکل عدم اتصال کنترلر به کنسول

برای اتصال کنترلر خود به کنسول PS5 از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

۱. کنترلر PS5 خود را سینک یا همگام‌سازی کنید. آن را با استفاده از کابل USB به کنسول متصل کنید و کلید PS را بر روی کنترلر فشار دهید. اگر دو کنترلر اما یک کابل دارید، سعی کنید کنترلر دیگر را به‌طور وایرلس/بی‌سیم به کنسول متصل کنید.

۲. از یک کابل USB-C متفاوت استفاده کنید. حتماً‌ از کابلی که همراه محصول عرضه شده است، استفاده کنید. اگر موفق نشدید، از کابل دیگری که قادر به انتقال داده و شارژ باشد، استفاده کنید.

راهنمایی: برای اطمینان از عدم خرابی کابل، آن را با دستگاه‌های دیگر امتحان کنید. ممکن است کابل قادر به شارژ کنترلر باشد، اما از پس انتقال داده برنیاید.

۳. پورت‌های USB را بررسی کنید. دو انتهای کابل را به آرامی در جای خود محکم کنید. در صورتی که خاک یا آلودگی وارد پورت‌ها شده است، کمی از اسپری هوای فشرده برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید. اگر یکی از پورت‌های کنسول یا کنترلر شل شده است، ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند. برای اطمینان از سلامت یا خرابی یک پورت، دیگر پورت‌ها را امتحان کنید.

۴. سخت‌افزارهای جانبی را جدا کنید. اکسسوری‌های متصل به کنترلر از قبیل هدفون و هدست‌ها را جدا کنید.

۵. دیگر دستگاه‌ها را از حالت اتصال به کنترلر خارج کنید. در صورتی که کنترلر خود را به کامپیوتر یا کنسول دیگری متصل کرده‌اید، آن را از لیست اتصالات بلوتوث دستگاه خارج کنید. همچنین اتصال بلوتوث را در دیگر دستگاه‌ها غیرفعال کرده یا دستگاه‌ها را به‌طور کامل خاموش کنید.

۶. موانع برقراری اتصال بلوتوث را از میان بردارید. در صورتی که در اتصال بی‌سیم کنترلر خود دچار مشکل شده‌اید، در فاصله‌ای نزدیک‌تر به کنسول اقدام به اتصال کنید. همینطور می‌توانید اشیاء قرار گرفته در فاصله بین کنترلر و کنسول را از میان بردارید. دیگر دستگاه‌های دارای اتصال بلوتوث را نیز که ممکن است در سیگنال وایرلس ایجاد اختلال کنند، از کنسول دور کنید.

۷. برای ریست کردن کنترلر، با فشردن کلید پاور، کنسول را خاموش کنید. می‌توانید از یک کنترلر دیگر نیز برای خاموش کردن آن از طریق تنظیمات سیستم استفاده کنید. با انجام این کار حافظه اتصال دستگاه پاک شده و برخی مشکلات مرتبط با آن مرتفع می‌گردند.

۸. برای بازگرداندن کنترلر به تنظیمات کارخانه می‌توانید از ریست فکتوری استفاده کنید. برای انجام این کار، با استفاده از نوک یک گیره کاغذ، کلید ریست را در داخل سوراخ کوچک پشت دسته بازی فشار دهید تا کنترلر به تنظیمات کارخانه بازگردد.

رفع مشکل عدم اتصال کنترلر به کنسول

۹. نرم‌افزار سیستم کنسول را بروزرسانی کنید. در صورت امکان با استفاده از یک کنترلر دیگر، وجود آپدیت‌ها را بررسی کنید. برای این کار به مسیر  Settings > System > System Software > System Software Update and Settings > Update System Software بروید.

۱۰. باتری کنترلر را تعویض کنید. اگر کنترلر شما شارژ یا روشن نمی‌شود، احتمالاً باتری آن دچار مشکل شده است.

رفع مشکل عدم شارژ کنترلر  PS5 در حالت استراحت (Rest Mode)

کنترلر PS5 با اتصال به کنسول در حالت استراحت به‌طور خودکار شارژ می‌شود. برای فعال کردن دائمی این قابلیت به مسیر Settings > System > Power Saving > Features Available in Rest Mode > Supply Power to USB Ports > Always بروید.

برخی کاربران از وجود یک نقص یا باگ گزارش داده‌اند که مانع شارژ شدن کنترلر در حالت استراحت کنسول می‌شود. به نظر می‌رسد این نقص تنها در پورت USB جلوی دستگاه وجود دارد، از این رو می‌توانید در این صورت از پورت پشت دستگاه استفاده نمایید.

پرسش و پاسخ

چرا با وجود چشمک زدن چراغ، کنترلر روشن نمی‌شود؟

چراغ آبی‌رنگ کنترلر در هنگام اتصال به کنسول در حالت چشمک‌زن قرار می‌گیرد. اگر این چراغ صرفاً به چشمک‌زدن ادامه می‌دهد، کنترلر را ریست کنید و نرم‌افزار سیستم را بروزرسانی نمایید.

چگونه مشکل دریفت دسته PS5 را برطرف کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید در حین بازی بدون اینکه دکمه‌ای را فشار داده باشید، حرکتی انجام شده است. این ایراد اصطلاحاً‌ دریفت نام دارد و برای برطرف ساختن آن می‌توانید کنترلر خود را تمیز کنید. برای این کار چند قطره الکل در جوی‌استیک بریزید، سپس ان را به اطراف بچرخانید تا آلودگی‌های داخل آن پاک شود. می‌توانید در صورتی که در لحیم‌کاری مهارت دارید، جوی‌استیک کنترلر را خودتان تعویض نمایید.

چگونه مشکل چسبندگی کلیدهای کنترلر را برطرف کنیم؟

با استفاده از الکل ضدعفونی کننده، کنترلر را تمیز کنید. برای پاک کردن آن از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید. برای زدودن گرد‌وغبار می‌توانید از اسپری هوای فشرده استفاده کنید. همواره برای تمیز کردن کنسول خود از یک پارچه تمیز و کمی الکل کمک بگیرید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا