دیجی کالا جت
ویندوز

راه‌اندازی کامپیوتر از طریق درایو فلش USB یا هارد اکسترنال

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

زمانی که کامپیوتر را با استفاده از درایو فلش USB راه‌اندازی می‌کنید، درحقیقت این کار را از طریق سیستم‌عاملی که در درایو USB نصب شده‌ است، انجام می‌دهید. با روشن کردن کامپیوتر به روش عادی، از سیستم‌عامل نصب‌شده بر هارد داخلی کامپیوتر استفاده می‌کنید که می‌تواند ویندوز، لینوکس یا macOS باشد.

بوت کردن کامپیوتر از درایو  USB

برای روشن کردن کامپیوتر از طریق درایو فلش، هارد اکسترنال یا هر USB قابل بوت دیگر، مراحل زیر را انجام دهید. این پروسه از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بسته به تغییرات احتمالی در نحوه روشن شدن کامپیوتر ممکن است به طول بیانجامد.

راهنمایی: مراحل زیر تنها در صورت استفاده از درایو USB قابل بوت کاربرد دارند.

۱. روند راه‌اندازی کامپیوتر را در BIOS تغییر دهید، به‌طوری گزینه درایو USB در ابتدای لیست قرار گرفته باشد. تنظیمات BIOS به‌صورت پیش‌فرض به ندرت در این حالت قرار دارد.

بوت کردن کامپیوتر از درایو  USB

در صورتی که گزینه بوت از طریق USB در بالای لیست قرار نگرفته باشد، کامپیوتر به روال همیشگی بوت یعنی با سیستم‌عامل نصب‌شده بر هارد داخلی بوت می‌شود و به اطلاعات سیستم‌عامل در درایو USB شما توجهی نمی‌کند.

راهنمایی: بوت از طریق USB معمولاً با عبارت‌های USB یا Removable Devices در BIOS اغلب کامپیوترها مشاهده می‌شود. ممکن است در برخی موارد این گزینه به‌صورت Hard Drive نوشته شده باشد. در صورت عدم مشاهده دو مورد اول، بایست این گزینه را در صدر لیست قرار دهید.

نکته: پس از قرار دادن درایو USB در ابتدای لیست، کامپیوتر پس از هر بار روشن شدن آن را برای دریافت اطلاعات بوت بررسی می‌کند. از این رو مادامی که درایو USB به کامپیوتر متصل باشد، کامپیوتر شما با سیستم‌عامل موجود در درایو USB آغاز به کار می‌کند.

۲. دستگاه USB را از طریق پورت مربوطه به کامپیوتر خود وصل کنید.

نکته: ایجاد یک درایو USB قابل بوت یا پیکربندی صحیح هارد اکسترنال به عنوان دستگاه قابل بوت کار دیگری است که باید از پس انجام آن بربیایید. تأکید می‌کنیم که انجام تمامی این مراحل صرفاً در صورت داشتن درایو فلش USB یا هارد اکسترنال قابل بوت پس از پیکربندی صحیح BIOS امکان‌پذیر است.

۳. کامپیوتر را ری‌استارت کنید.

از آنجایی که در این مرحله درواقع به سیستم‌عامل کامپیوتر دسترسی ندارید، ری‌استارت کردن سیستم با استفاده از کلید ری‌استارت به روال همیشگی قابل انجام نیست. در اینجا بر اساس دستورالعمل BIOS می‌توانید با فشردن یک کلید –مثل  F10- تغییرات اعمال‌شده بر فرایند بوت سیستم را ذخیره و کامپیوتر را ری‌استارت کنید.

۴. منتظر دریافت پیام Press any key to boot from external device… بمانید.

بوت کردن کامپیوتر از درایو  USB

ممکن است پیش از راه‌اندازی سیستم از طریق درایو فلش یا دیگر دستگاه USB از شما خواسته شود کلیدی را فشار دهید. در صورتی که با دریافت این پیام اقدامی نکنید، کامپیوتر اطلاعات راه‌اندازی را از دومین دستگاه در لیست بوت در BIOS (مرحله ۱) دریافت می‌کند که احتمالاً هارد داخلی کامپیوتر شما خواهد بود.

نکته: در اغلب موارد زمانی که از طریق درایو USB اقدام به بوت کامپیوتر می‌کنید، پیغام فشردن کلید را دریافت نخواهید کرد و فرایند بوت از طریق درایو USB بلافاصله انجام می‌پذیرد.

۵. کامپیوتر شما باید در این مرحله از طریق درایو فلش یا هارد اکسترنال متصل به دستگاه راه‌اندازی گردد.

نکته: آنچه در ادامه رخ می‌دهد به هدف شما از بوت کردن کامپیوتر از طریق درایو USB بستگی دارد. در صورتی که با فایل‌های نصب ویندوز ۱۱ یا ویندوز ۱۰ در درایو فلش اقدام به روشن کردن دستگاه کنید، تنظیمات نصب سیستم‌عامل آغاز می‌شود، یا اگر قصد استفاده از از برنامه DBAN ایجاد شده در فلش درایو خود را داشته باشید، این برنامه آغاز به کار می‌کند.

در صورت عدم کارکرد صحیح دستگاه USB چه باید کرد

در صورتی که با انجام مراحل بالا باز هم موفق به راه‌اندازی کامپیوتر از طریق درایو USB نشده‌اید، می‌توانید به کمک راهنمای زیر اقدام به رفع این مشکل کنید.

۱. ترتیب بوت را در لیست BIOS (مرحله ۱) بررسی کنید. اولین دلیل برای عدم بوت شدن کامپیوتر از طریق اطلاعات درایو USB، پیکربندی نادرست BIOS برای بررسی پورت USB پیش از اقدام به بارگذاری اطلاعات هارد داخلی دستگاه است.

۲. اگر گزینه  USB Device را در لیست بوت در BIOS مشاهده نمی‌کنید، ممکن است کامپیوتر شما در حدود سال ۲۰۰۱ یا پیش از آن تولید شده و فاقد این قابلیت باشد.

اما اگر کامپیوتر شما جدیدتر است، ممکن است این گزینه با کلمات دیگری وجود داشته باشد. در برخی نسخه‌های BIOS، گزینه درایو فلش USB به شکل “Removable Devices” یا “External Devices” نوشته شده است.

۳. دیگر دستگاه‌های USB را از کامپیوتر جدا کنید. ممکن است دیگر دستگاه‌های متصل از طریق پورت USB از قبیل چاپگرها، کارت‌خوان‌های حافظه اکسترنال و دیگر موارد انرژی زیادی مصرف کرده یا با ایجاد مشکلاتی مانع بوت شدن کامپیوتر از طریق درایو فلش یا هارد اکسترنال گردند. در این صورت لازم است دستگاه‌های جانبی را از کامپیوتر جدا و دوباره تلاش کنید.

همچنین در صورتی که چندین دستگاه قابل بوت را به‌طور همزمان به کامپیوتر متصل کرده باشید، ممکن است سیستم به اشتباه اقدام به بوت دستگاه دیگری کرده باشد. در این حالت نیز لازم است همه دستگاه‌های قابل بوت به جز درایو فلش اصلی را از کامپیوتر جدا کنید.

۴. فایل‌ها را مجدداً در درایو USB کپی کنید. در صورتی که درایو فلش یا هارد اکسترنال قابل بوت را خودتان ایجاد کرده‌اید، یکبار دیگر مراحل انجام‌شده را تکرار کنید. ممکن است در اولین مرتبه در جایی از پروسه دچار اشتباه شده باشید.

نکته: در صورتی که کار را با تصویر فرمت ISO شروع کردید، فایل ISO را در USB رایت کنید یا اصطلاحاً بسوزانید. گنجاندن فایل ISO به درایو فلش USB صرفاً با کپی کردن یا انتقال فایل به داخل آن به درستی انجام نمی‌شود.

۵. از یک پورت USB دیگر استفاده کنید. در برخی مادربردها، BIOS تنها چند پورت USB ابتدایی را بررسی می‌کند. در این صورت از یک پورت دیگر استفاده کرده و کامپیوتر را ری‌استارت کنید.

۶. BIOS مادربرد خود را بروزرسانی کنید. در صورت قدیمی بودن کامپیوتر، ممکن است نسخه BIOS آن از بوت مستقیم از USB پشتیبانی نکند. پس از بروزرسانی BIOS مجدداً برای بوت از طریق درایو فلش تلاش کنید.

پرسش و پاسخ

BIOS در کامپیوتر چیست؟

BIOS مخفف عبارت سامانهٔ ورودی/خروجیِ پایه (Basic Input/Output System) است. بایوس در حقیقت نرم‌افزاری درونی در پردازنده مرکزی/مادربرد کامپیوتر بوده و مسئولیت راه‌اندازی یا بوت کردن کامپیوتر را برعهده دارد.

چگونه کامپیوتر مک را از طریق USB بوت کنیم؟

دستگاه USB را در پورت مربوطه وارد کنید. کامپیوتر مک خود را روشن یا ری‌استارت کنید، سپس کلید Option را فشار دهید و نگه دارید تا Startup Manager باز شود. در این صفحه، USB مورد نظر برای انجام فرایند بوت را پیدا و انتخاب کنید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا