پنیک اتک

معیارهای DSM-5 برای تشخیص اختلال پانیک

اختلال پانیک در پنجمین ویرایش “راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی” (DSM-5) به عنوان یک اختلال اضطرابی طبقه بندی شده است. طبق این دستورالعمل، برای تشخیص اختلال پانیک، باید به طور مرتب حملات پانیک غیرمنتظره ای را تجربه کنید.

این مقاله به بررسی موارد دیگر گفته شده در DSM-5 در مورد اختلال پانیک، نحوه تشخیص اختلال پانیک در ویرایش‌های قبلی این راهنما و همچنین ارتباط بین آگورافوبیا و اختلال پانیک می پردازد.

DSM-5 چیست؟

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) توسط انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) سیستمی است که در ایالات متحده برای تشخیص اختلالات سلامت روان استفاده می شود. DSM شامل معیارهای تشخیصی است که توسط متخصصان سلامت روان برای طبقه بندی و توصیف هر بیماری روانی شناخته شده استفاده می شود.

نسخه سال ۲۰۱۳ DSM اولین به روز رسانی قابل توجه از سال ۱۹۹۴ بود. در این ویرایش پنجم (DSM-5) تغییرات زیادی ایجاد شد، از جمله برخی به روز رسانی ها در تشخیص اختلال پانیک. نسخه به روز شده DSM، DSM-5-TR (بازنگری متن) در سال ۲۰۲۲ منتشر شد.

سیستم DSM-5 بدون بحث نیست. بسیاری از اختلالات علائم همپوشانی دارند. برخی از متخصصان اعتبار این نوع سیستم طبقه بندی را زیر سوال می برند، در حالی که برخی دیگر احساس می کنند که اعمال آن تا حد زیادی ذهنی است.

با وجود این تحفظات، تشخیص با استفاده از DSM اغلب برای درمان، تحقیق و بازپرداخت بیمه ضروری است.

تشخیص اختلال پانیک در DSM-5

معیارهای تشخیصی اختلال پانیک در DSM-5 تعریف شده است. این یک اختلال اضطرابی است که اساساً بر اساس وقوع حملات پانیک است که مکرر و اغلب غیرمنتظره هستند.

علاوه بر این، حداقل یک حمله پانیک به دنبال یک ماه یا بیشتر از ترس فرد از حملات بیشتر است و باعث تغییر رفتار آنها می شود که اغلب شامل اجتناب از موقعیت هایی است که ممکن است منجر به حمله شود.

توجه به این نکته مهم است که تشخیص اختلال پانیک باید سایر علل احتمالی حمله پانیک (یا رویدادی که احساس می شود) را رد کند:

حملات نباید به دلیل اثرات فیزیولوژیکی مستقیم یک ماده (مانند مصرف مواد مخدر یا دارو) یا یک بیماری عمومی پزشکی باشد.

حملات نباید بهتر از یک اختلال روانی دیگر توضیح داده شوند. این موارد ممکن است شامل فوبیای اجتماعی یا فوبیای خاص دیگری، اختلال وسواس فکری عملی (OCD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یا اختلال اضطراب جدایی باشد.

تعریف حملات پانیک

از آنجایی که حملات پانیک برای تشخیص اختلال پانیک کلیدی هستند، به خوبی تعریف شده و خاص هستند. اینجاست که جزئیات DSM-5 اهمیت پیدا می کند.

نسخه قبلی (DSM-IV) حملات پانیک را به سه دسته طبقه بندی کرد: وابسته به موقعیت/نشانه دار، مستعد به موقعیت یا غیرمنتظره/بدون نشانه. DSM-5 با ارائه تنها دو دسته بسیار واضح: حملات پانیک مورد انتظار و غیر منتظره، رویکرد طبقه بندی حملات پانیک را ساده می کند.

حملات پانیک مورد انتظار، حملاتی هستند که با یک ترس خاص، مانند ترس از پرواز، مرتبط هستند. حملات پانیک غیرمنتظره هیچ محرک یا نشانه واضحی ندارند و ممکن است به طور غیرمنتظره رخ دهند.

بر اساس DSM-5، یک حمله پانیک با چهار یا بیشتر از علائم زیر مشخص می شود (وجود کمتر از چهار علامت ممکن است به عنوان یک حمله پانیک با علائم محدود در نظر گرفته شود):

 • تپش قلب، کوبیدن قلب یا ضربان قلب سریع
 • تعریق
 • لرزیدن یا تکان خوردن
 • احساس تنگی نفس یا خفگی
 • احساس خفگی
 • درد یا ناراحتی قفسه سینه
 • حالت تهوع یا ناراحتی شکم
 • احساس سرگیجه، عدم تعادل، سبکی سر یا غش
 • احساس عدم واقعیت (دerealization) یا جدا شدن از خود (depersonalization)
 • ترس از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن
 • ترس از مرگ
 • بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن (paresthesias)
 • لرز یا گرگرفتگی

آگورافوبیا در مقابل اختلال پانیک در DSM-5

در نسخه‌های قبلی DSM، آگورافوبیا با اختلال پانیک مرتبط بود. با به‌روزرسانی‌های موجود در DSM-5، آگورافوبیا اکنون یک تشخیص جداگانه و قابل کدگذاری است.
در به‌روزرسانی آگورافوبیا، DSM-5 اشاره می‌کند که فرد باید حداقل در دو موقعیت دچار ترس شدید یا اضطراب شود. اینها شامل بیرون بودن در مکان‌های عمومی، فضاهای باز و در میان جمعیت – اساساً هر جایی که در خارج از خانه هستید.

همچنین اشاره می کند که باید رفتارهای اجتنابی نشان داده شود. اینها نتیجه ترس از قرار گرفتن در موقعیت هایی است که ممکن است باعث حملات پانیک یا اضطرابی شود که در آن ممکن است کمک در دسترس نباشد یا فرار از آن دشوار باشد.

تشخیص حرفه ای

مهم است بدانید که علائم اختلال پانیک ممکن است شبیه بسیاری از اختلالات اضطرابی دیگر و/یا شرایط پزشکی باشد. فقط پزشک یا متخصص سلامت روان شما می تواند اختلال پانیک را تشخیص دهد.

اختلالات اضطرابی مانند اختلال پانیک از شایع ترین انواع بیماری های روانی هستند، اما تنها حدود ۲۰ درصد از افرادی که علائم اضطراب را دارند به دنبال درمان هستند. از آنجایی که اختلالات اضطرابی در زنان بیشتر از مردان شایع است، کارشناسان اکنون توصیه می کنند که پزشکان زنان و دختران ۱۳ سال و بالاتر را از نظر وجود اضطراب معاینه کنند.

هنگامی که به دنبال کمک حرفه ای برای ارزیابی علائم خود و احتمالاً رسیدن به تشخیص هستید، به یاد داشته باشید که صداقت کلیدی است. ممکن است حتی یک درمانگر را ببینید و تصمیم بگیرید که ترجیح می دهید یک درمانگر دیگر را ببینید. به یاد داشته باشید که کاری را انجام دهید که با آن راحت هستید.

اگرچه ممکن است در ابتدا صحبت کردن در مورد احساساتتان دشوار باشد، به یاد داشته باشید که پزشک شما برای کمک به شما آنجا است و صحبت کردن صریح در مورد وضعیت شما اولین قدم برای مدیریت سالم علائم شما است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا