تراپی

در مواقع سخت زندگی چکار باید بکنیم؟

در طول روز، تصمیمات زیادی باید بگیرید. خواه در مورد اینکه چه لباسی بپوشید، چه فعالیت‌هایی انجام دهید یا چه کسانی را ببینید تصمیم می‌گیرید، زندگی تقریباً در هر لحظه از تصمیم‌گیری‌های مداوم تشکیل شده است. اگرچه می توانید انتخاب ها و برنامه هایی برای زندگی داشته باشید، هیچ کس نمی تواند برای اتفاق غیرمنتظره آماده شود.

هنگامی که این موقعیت های غیرمنتظره جمع می شوند، به راحتی می توان بیش از حد مضطرب شد و احساس کرد که زندگی از کنترل شما خارج شده است. به همین دلیل است که ما هر زمان که بتوانیم به دنبال کنترل هستیم. احساس اینکه زندگی شما از کنترل خارج شده است، از اضطراب ناشی می‌شود که همیشه به صندلی راننده زندگی دسترسی ندارید. مردم هیچ ایده ای ندارند که فاجعه کی و برای چه مدت ممکن است رخ دهد، بنابراین ترس ایجاد می کند که باعث احساساتی مانند غم، ناامیدی و عصبانیت می شود. بهترین راه برای مقابله با این امر، یافتن راه‌هایی برای رضایت از ندانستن است. البته، گفتن این کار از انجام آن آسان‌تر است و یک فرآیند مداوم است، اما انجام این کار ارزش دارد.

این مقاله برخی از دلایلی را که ممکن است احساس کنید زندگی شما از کنترل خارج شده است را بررسی می‌کند و نکاتی را در مورد نحوه مقابله با این احساسات ارائه می‌دهد.

دلیل‌هایی که احساس می‌کنید زندگی شما از کنترل خارج شده است

دلایل زیادی وجود دارد که زندگی ممکن است احساس کنترل خارج از کنترل باشد، در اینجا چند مورد ذکر شده است:

 • استرس

اضطراب زیاد و احساسات غرق کننده اغلب می تواند در نتیجه استرسی باشد که از هر گوشه ای وارد می شود. فردی ممکن است احساس کند که با فشارهای موجود برای حفظ همه چیز برای خانواده، شغل، امور مالی – همه چیز شروع به جمع شدن می کند.

استرس می تواند بسیار سمی باشد و واقعاً زندگی را از کنترل خارج کند، بنابراین مهم است که سعی کنید استرس را مدیریت کنید.

 • سلامتی

مردم اغلب در مورد سلامت روان و جسمی خود نگران هستند، به خصوص زمانی که یک بیماری خاص دارند یا مستعد ابتلا به آن هستند. سپس، احتمالاً مشکلات سلامتی به طور ناگهانی ظاهر می شود.

مسائل سلامتی زیادی وجود دارد که خارج از کنترل فرد است. آنها ممکن است به دلیل ژنتیک، عوامل محیطی یا حتی به طور اتفاقی ایجاد شوند. این بسیار ترسناک است که مجبور باشید دائماً در مورد سلامت خود و همچنین سلامت عزیزان خود نگران باشید.

سلامتی می تواند جنبه بسیار استرس زا در زندگی باشد، اما سپس استرس می تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی شود. نگرانی و تعجب در مورد سلامتی دشوار است، اما برای شما بسیار مهم است که بیش از حد نگران نباشید.

شما فقط می توانید واقعاً روی آنچه در کنترل شماست تمرکز کنید – اقدامات احتیاطی بهداشتی مناسب را انجام دهید، در تمرینات سلامتی شرکت کنید و سعی کنید خوش بین باشید.

 • روابط

همه روابط مختلفی که در زندگی خود دارید می توانند شروع به احساس غرق شدن کنند. اگرچه ممکن است از این روابط سپاسگزار باشید، اما به این معنی نیست که در مواقعی باعث آسیب شما نمی شوند.

خواه مشغول والدین، همسر، دوست، مراقب و غیره باشید، هر رابطه ای با مجموعه ای متفاوت از تعهدات همراه است. روابط مسئولیت، تعادل و گاهی اوقات نیاز به پذیرفتن احساسات و مشکلات دیگران را به همراه دارد. همچنین می تواند برای شما بسیار استرس زا باشد زمانی که یکی از عزیزان خود در حال گذراندن یک وضعیت دشوار است.

داشتن روابط در زندگی مهم است، اما این روابط نمی توانند زندگی شما را مصرف کنند، به خصوص تا جایی که بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد.

علاوه بر این، اگر خود را در یک رابطه سمی (با شریک زندگی، دوست یا حتی یکی از اعضای خانواده) پیدا کردید، این ممکن است باعث شود احساس کنید زندگی شما از کنترل خارج شده است، به خصوص زمانی که همه تلاش ها برای ترمیم رابطه با شکست مواجه شده است.

 • بحران های ملی

ترکیب زندگی در دوران همه گیری، و شاهد بلایای طبیعی و بی عدالتی های اجتماعی برای همه بسیار طاقت فرسا بوده است.

یافتن راه هایی برای پردازش همه چیزهایی که در جهان رخ می دهد مهم است، زیرا شنیدن مداوم تراژدی ها نه تنها می تواند دلسرد کننده باشد، بلکه می تواند احساس بی دفاعی، اضطراب، ترس و حتی عصبانیت ایجاد کند.

 • کار

در مواقعی وجود دارد که شغل فرد تمام وقت او را مصرف می کند و به نظر می رسد که کل زندگی او را به دست گرفته است. مردم می توانند با کارهایی که باید در داخل و خارج از محل کار انجام دهند، بسیار تحت فشار قرار گیرند.

گاهی اوقات ممکن است دچار نیاز شوید که دائماً مشغول و پربار باشید، اما تعادل سالم کلیدی است.

 • تراژدی

اگر یک رویداد تراژیک زندگی را تجربه کرده اید (به عنوان مثال، مرگ در خانواده، از دست دادن شغل و غیره)، ممکن است احساس غرق شدن شدید کنید. هنگامی که تراژدی رخ می دهد، اغلب ناگهانی یا سفت و سخت است و احساسات غرق کننده زیادی ایجاد می کند. از آنجایی که این نوع موقعیت ها خارج از کنترل شما هستند، ممکن است احساس بیچارگی و گم شدن کنید.

علاوه بر این، رویدادهای تراژیک معمولاً احساسات دردناکی ایجاد می کنند که می توانند مدت ها پس از رویداد در شما باقی بمانند. تجربه یک تراژدی ممکن است مانند حمله ای احساس شود که ندیده اید یا نتوانسته اید از آن جلوگیری کنید. در واقع، یکی از شایع ترین تجربیات آسیب زا، مرگ ناگهانی یکی از عزیزان است و این نوع ضربه به عنوان علت اصلی اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) ذکر شده

وقتی احساس می کنید زندگی از کنترل خارج شده است چه باید کرد؟

برخی از نکات زیر ممکن است زمانی که زندگی از کنترل خارج می شود مفید باشد.

 • لحظه ای مکث کنید و استراحت کنید

مهم است که هر از گاهی استراحت کنید. اشکالی ندارد که مدتی را به خود اختصاص دهید. مدیتیشن کنید، استرس را کاهش دهید و از خود مراقبت کنید..

یک مطالعه اخیر نشان داد که دانشجویان پزشکی که از خود مراقبت می‌کردند، در مقایسه با افرادی که خود مراقبتی نمی‌کردند، مدیریت استرس بهتر و کیفیت زندگی بهتری داشتند.

 • سعی کنید دیدگاه خود را تغییر دهید

به جای اینکه زندگی خود را “از کنترل خارج” ببینید، ممکن است مفید باشد که در حال حاضر دیدگاه “همین که هست” را اتخاذ کنید.

این به معنای پذیرفتن رفتار بد نیست. درعوض، فقط به معنای رها کردن نیاز به کنترل است؛ رها کردن نیاز به کنترل همه چیز می تواند منجر به رضایت بیشتر از زندگی شود.

 • کنترل چیزهایی را که می توانید تغییر دهید به دست بگیرید

اگرچه ممکن است مردم نتوانند همه چیز را در زندگی خود کنترل کنند، اما همچنان بر برخی چیزها کنترل دارند. روی تغییر چیزهایی در زندگی که کنترل دارید کار کنید، مانند رفتن کمی بیشتر به باشگاه، خوردن شیرینی کمتر یا حذف یک فرد سمی از زندگی خود.

حتی اگر کوچکترین چیز باشد، می تواند به ایجاد حس کنترل و خوش بینی در زندگی شما کمک کند.

 • به تصمیمات زندگی خود اطمینان داشته باشید

گاهی اوقات زندگی زمانی می تواند از کنترل خارج شود که دائماً نگران هستید و تعجب می کنید که آیا در زندگی انتخاب های درستی انجام می دهید یا خیر. با چیزهایی که کنترل دارید، تمایل دارید مطمئن شوید که همه چیز را درست انجام می دهید، تقریباً عالی – اما هیچ چیز هرگز عالی نخواهد بود.

به آنچه برای زندگی خود ایجاد کرده اید افتخار کنید و اگر چند تصمیم بد گرفته اید، از آنها درس بگیرید و به جلو حرکت کنید. این اشتباهات ممکن است باعث رشد شخصی و خرد شده باشد.

در رنج، تاب آوری و عزم برای جستجوی فرصت های بهتر برای زندگی شما وجود دارد. بنابراین، مهم است که به خاطر داشته باشید که هر مسیری را که در زندگی انتخاب می کنید، سعی کنید بیش از حد در مورد نحوه پیشرفت اوضاع نگران نباشید.

همچنین سعی کنید از موقعیت‌های چالش‌برانگیز در زندگی خود قدردانی کنید، زیرا آنها شما را به ادامه مسیر سوق می‌دهند و شما را به روزهای بهتر می‌رسانند.

 • در مورد آن صحبت کنید

صحبت در مورد آنچه ممکن است باعث احساس غرق شدن و استرس شما شود، مفید است. چه با یک عزیز باشد چه با دریافت تخصص حرفه ای از یک درمانگر، داشتن کسی که بتوانید نگرانی ها و نگرانی های خود را با او بیان کنید، مفید است. آنها می توانند به شما کمک کنند تا این احساسات را تجزیه و تحلیل کنید و آنها را به طور مناسب مرتب کنید.

 • یک سرگرمی پیدا کنید

سرگرمی ها راهی عالی برای دور کردن ذهن از چیزهایی هستند که نمی توانید تغییر دهید. چه برای پیاده‌روی روزانه باشد یا نوشتن چند جمله در دفتر خاطرات، سرگرمی‌ها ممکن است به شما کمک کنند تا کمی از چالش‌های زندگی فرار کنید.

سرگرمی ها، به نوعی، به عنوان یک یادآوری ساده عمل می کنند که شما فرمان زندگی خود را در دست دارید، زیرا این شما هستید که انتخاب می کنید چگونه وقت آزاد خود را سپری کنید.

 • مثبت فکر کنید

سعی کنید مثبت فکر کنید. زندگی همیشه به این شکل احساس نمی شود، اگر باور کنید بهتر می شود. سعی کنید روی چیزهای خوبی که در زندگی شما می گذرد تمرکز کنید و سعی کنید از چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که گاهی اوقات باید چیزهای بد را با چیزهای خوب تحمل کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا از موقعیت‌های چالش‌برانگیز در زندگی خود قدردانی کنید، زیرا آنها می‌توانند باعث رشد شخصی زیادی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا