لوازم سفر، کمپینگ و کوهنوردی

بهترین چادرهای نیمه حرفه‌ای برای کمپینگ

با گرم شدن هوا و افزایش علاقه گردش‌گران به کمپینگ و طبیعت‌گردی برآن شدیم تا تعدادی از چادر‌های نیمه‌ حرفه‌ای موجود در بازار را تست کرده و بهترین آن را انتخاب کنیم. پس از بررسی برندهای مختلف مدل‌های ۳ نوع از چادر‌های برند کله‌گاوی Pekynew را معرفی می‌کنیم. ما در مطلب دیگری ۶ چادر حرفه‌ای برای طبیعت گردی را بررسی کرده‌ایم.

انتخاب چادر مناسب

قبل از خرید چادر باید مشخص کنید که اهل چه نوع سفرهایی هستید و اولویت‌های خود را با آن تنظیم کنید. برای مثال در سفر با ماشین وزن چادر شاید به اندازه سفر چندروزه‌ی پیاده مهم نباشد. تعداد نفرات، نوع سفرها برحسب کمپینگ و ارتفاعات و فصل سفر از دیگر مواردی هستند که باید قبل از شروع مشخص شوند.

بخوانید: راهنمای خرید دستگاه جی پی اس برای کوهنوردی و طبیعت گردی

عوامل مهمی که در انتخاب چادر باید دقت کنید:

 جنس: جنس چادر چند عامل را مشخص می‌کند. کیفیت ساخت، نفوذ پذیری، تنفس، گردش هوا، مقاومت و طول  عمر. اغلب چادر‌ های نیمه‌حرفه‌ای موجود در بازار از جنس پلی‌استر هستند که بسته به نوع آن از مقاومت خوبی برخوردارند. پلی استرها با مقاومت ۲۱۰ در برابر باد و باران مناسب هستند. جنس کف چادر متفاوت از بقیه لایه‌‌هاست. کف چادر به علت تماس مستقیم با سنگ ریزه‌های زیرآن، تحمل فشار وزن داخل چادر و مقامت در برابر آب بایستی متفاوت و مقاوم‌تر‌باشد. معمولا کف چادر را از جنس اورتان می‌سازند که از مقاومت خوبی برخوردار است.

وزن: ‌وزن چادر‌ها با توجه به آلیاژ تیرک و میخ‌‌ها و جنس پارچه و پوش و ابعاد آن متفاوت هستند. اگر پیاده‌روی و کوله‌کشی‌های زیادی در پیش دارید قطعا به این عامل بیشتر دقت کنید. چند گرم بیشتر می‌تواند شمارا خسته کند و کیفیت سفر را کاهش دهد. با افزایش تعداد نفرات چادر متقابلا وزن آن نیز افزایش می‌یابد. بنابرین لزوما دنبال چادر بزرگ و جادار نباشید.

تیرک:‌ تیرک‌ها از قطر و آلیاژ‌های مختلفی ساخته می‌شوند که تاثیر مستقیمی در وزن و قیمت نهایی دارند.  قطر ۸ با جنس آلومنیوم انتخاب مناسبی برای کمپینگ‌های نیمه‌حرفه‌ای هستند. چادرهای چهار فصل معمولا ۱ یا ۲ تیرک بیشتر از بقیه دارند تا بخوبی بتوانند در مقابل برف و طوفان مقابله کنند.

ابعاد: ابعاد چادر در دوحالت بررسی می شود. حالت جمع که مهمترین بخش‌برای بک‌پکر‌ها است و حالت باز و مستقر. هردو این سایز‌ها روی برگه مشخصات چادر درج شده است.

پوش خارجی:‌ پوش خارجی نقش بدنه خانه را دارد و باید بخوبی چادر اصلی را در برابر باد و باران محافظت کند. از این پوش در گرم کردن فضای داخل چادر نیز نقش مهمی دارد.

فضای داخلی چادر: داشتن جیب‌های کافی، محل نصب چراغ، پشه بند، دسترسی راحت به زیپ‌ها، ابعاد پنجره‌ها برای جلوگیری از تعریق داخل چادر از جمله مواردی هستند که باید به آن‌ها دقت کرد.

برند چینی کله گاوی یا همان Pekynew مدت‌هاست در بازار دنیا مخصوصا آسیا از جایگاه خوبی برخوردار است. این برند تا کنون توانسته کیسه‌خواب و چادر‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای خوبی را از لحاظ کیفیت ساخت و قیمت مناسب و تنوع کافی روانه بازار کند. در اینجا سعی کردیم با تست نمونه‌های پرطرفدای این برند بهترین آن‌ را انتخاب و به ترتیب معرفی کنیم.

بهترین چادرهای موجود در بازار

چادر ۴ نفره کله گاوی

چادر 4 نفره کله گاوی مدل K-2018

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چادر ۴ نفره بهترین انتخاب ما از این برند است. مدل k2018 که از جنس پلی استر ساخته شده، مناسب برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی است. پوش بیرونی این چادر از جنس پلی استر ۲۱۰T با پوشش ضد آب PU است. همین ساختار باعث می‌شود تا پوش مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ آب پیدا کند و شما قادر باشید در آب‌و‌هوای مرطوب و بارانی به‌سادگی در داخل آن استراحت کنید. بر‌ف‌گیر این پوش در قسمت زیرین قرار گرفته است. به طوری که با پهن‌کردن آن روی سطح زمین از نفوذ ذرات برف به زیر چادر جلوگیری می‌کند. دیگر نکته مثبت این چادر داشتن فضای کافی بین پوش و چادر اصلی در دو طرف است. جایی که با امنیت کامل از کوله پشتی و وسایل اضافی‌تان محافظت می‌کند. قسمت کف چادر نیز از پارچه آکسفورد +۲۱۰D پلی استر و پوشش ضد آب PU برخوردار بوده که باعث می‌شود تا رطوبت از قسمت کف نیز نتواند به داخل چادر راه پیدا کند. لایه داخلی چادر از جنس پلی استر ۱۹۰T  و دارای ساختاری توری‌شکل است. تیرک های چادر نیز از ستون‌های آلومینیومی بوده که با داشتن ساختاری بادوام و مقاوم، چادر را به سرپناهی مستحکم بدل می‌کنند. این چادر تا دمای -۱۵ درجه سانتی‌گراد بخوبی جواب می‌دهد.

بخوانید: بهترین ابزار کاربردی سفری در کمپینگ و طبیعت گردی

چادر ۴ نفره پکینیو 

چادر 4 نفره پکینیو مدل C2006

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چادر دومین انتخاب ما از سری چادر‌های کله گاوی است که در ایران نیز پر طرفدار است. این چادر با داشتن دو درب در دو طرف کارایی خوبی در طبیعت گردی دارد. پوش خارجی این چادر که از دوام خوبی برخوردار است محافظ مناسبی برای این چادر به شمار می‌آید. درب پوش این چادر توسط دو زیپ باز می‌شود که می‌تواند از آن به عنوان سایه بان استفاده کرد.

بخوانید: راهنمای خرید کوله پشتی مناسب برای کوهنوردی و کمپینگ

چادر ۲ نفره کوهنوردی پکینیو

چادر 2 نفره کوهنوردی پکینیو مدل c2009

مشاهده این محصول در دیجی کالا

وجه تمایز این چادر با دیگر مدل‌‌های کله‌گاوی نحوه بسته شدن تیرک‌های آن است. این نوع چادر که به طرح ملینیوم معروف است از تیرک‌های ضربدری ساخته می‌شود و مقابل باد و طوفان مخصوصا در ارتفاعات بالا به خوبی مقاوم است. این نوع از تیرک در مقابل باد شدید بسیار مقاوم است. با توجه به سبک سفرتان اگر بیشتر تمایل به ارتفاعات دارید، انتخاب خوبی است. با توجه به کارایی و نحوه ساخت آن، فضای داخلی چادر نسبت به دیگر مدل‌ها کوچک‌تر است. این چادر دو درب در جهت مخالف و فضای مناسب بین پوش برای قرار دادن کوله پشتی و وسایل اضافی دارد. پوش این چادر نیز در مقابل باران و برف بخوبی مقاوم است.

بخوانید: راهنمای خرید عصای کوهنوردی

چادر۴ نفری کله گاوی

چادر3_4 کوهنوردی کله گاوی مدل C3001

مشاهده این محصول در دیجی کالا

با توجه به شکل ساخت، c3001 آخرین پیشنهاد ما است. این چادر مناسب طبیعت گردی دو فصل بوده و با تیرک‌های ۸ میلیمتری و پوشش دوم ضد آب در برابر باران مقاوم است. این چادر سایبان خوبی در قسمت جلویی دارد که هنگام برپایی چادر کاملا به درد بخور است. در دو طرف این چادر پنجره‌هایی برای گردش هوا و جلوگیری از تعریق تعبیه شده است. تنها ایراد این چادر داشتن یک در است.

کله‌گاوی هرچند نتواند بهترین انتخاب ببین چادر‌های موجود در جهان باشد، ولی با توجه به اوضاع بازار اقتصادی ایران می‌تواند گرانی یا نبود دیگر برند‌های برتر را جبران کند.

برچسب ها

رضا رنجبر

رضا رنجبر هستم. ارشد نرم‌افزار و گردشگر. سال‌هاست کنار زندگی شهری و کاری بطور موازی سفر هم می‌رم. با کوله یا دوچرخه، خانه به دوش به سمت شهر‌ها و روستا‌ها و طبیعت‌هایی که چیزی بر خود آدمی اضافه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن