محصولات مراقبت از پوست

بهترین محصولات بهداشتی برای مراقبت صبحگاهی پوست

آیا واقعا مهم است کِی و به چه ترتیبی از محصولات پوستی‌مان استفاده کنیم؟ این سوالی است که ممکن است خیلی از ما از خودمان، یا مشاور پوستمان بپرسیم. در ادامه‌ی این مطلب می‌توانید بهترین محصولات بهداشتی برای مراقبت شبانگاهی پوست را مطالعه کنید.

جواب این سوال را بسیاری از متخصصان پوست، خیلی صریح و موکد داده‌اند: بله. ترتیب استفاده از محصولات، بسیار مهم است. وظیفه‌ی پوست، دفع بسیاری از “چیزها” است، ولی بسیاری از محصولاتی که ما استفاده می‌کنیم، حاوی ترکیباتی هستند که می‌خواهیم وارد پوستمان کنیم. حتی اگه از بهترین فرمولاسیون و محصول استفاده کنیم،  فقط بخش کوچکی از این ترکیبات می‌توانند به پوست ما نفوذ کنند و اگه شما محصولات رو به درستی استفاده نکنید، بهترین نتیجه را نخواهید دید.

خوب، کدام محصول بعد از کدام استفاده می‌شود؟ ساده‌ترین قانون برای استفاده از محصولات، رعایت استفاده از آنها به ترتیب غلظت آنهاست. از رقیق‌ترین، به غلیظ‌ترین. یا از مایع، به روغنی. به صورت عمومی، از رقیق به غلیظ درنظر بگیرید، ولی باید از محصولاتی شروع کنید که بیشترین نفوذ به پوست را باید داشته باشند (مثل آنتی اکسیدانهای سرمها) و با محصولاتی تمام کنید که نیاز است روی سطح پوست بمانند. (مثلا نرم‌کننده‌های موجود در مرطوب‌کننده‌ها).

در این مقاله، روند انجام روال صبحگاهی را شرح دادم، و در مطلب آینده روال شبانگاهی را خواهم نوشت.

روال (روتین) صبحگاهی:

روتین صبحگاهی، درباره محصولاتی است که از پوست شما در مقابل آفتاب، آلودگی و عوامل محیطی محافظت کند. بنابراین، لایه‌بردارها و درمان‌های پوستی را برای روال شب در نظر بگیرید.

و یک نکته‌ی مهم، با نگاهی سرسری به موارد زیر، ممکن است برایتان این تصور بوجود بیاید که انجام دادن همه‌ی این کارها برای صبح، بسیار وقت‌گیر و طاقت فرساست، ولی به شما قول می‌دهم، انجام دادن این روال، چیزی کمتر از ۷ الی ۸ دقیقه وقت شما را بگیرد.

مرحله اول: پاک کننده پوست

صبحها صورتتان را با آب گرم (داغ نه، گرم مطبوع) بشویید، یا اگر مجبورید (برای پاک کردن محصولاتی که شب استفاده کرده‌اید) با شوینده‌ی مخصوص پوستتان آن را بشویید.

اگر پوستتان چرب است می‌توانید از ژل شستشوی نیتروژنا و یا ژل شست و شوی صورت ضد آلودگی سینره و یا ژل پاک کننده نوروا مدل Zeniac استفاده کنید.

ژل شستشوی نیتروژنا

ژل شستشوی نیتروژنا

مشاهده در دیجی کالا

ژل شست و شوی صورت سینره

ژل شست و شوی صورت ضد آلودگی سینره مدل Oily Skin حجم 200 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

ژل پاک کننده نوروا

ژل پاک کننده نوروا مدل Zeniac حجم 200 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

 

و اگر پوست خشک یا معمولی‌ای دارید، می‌توانید از پاک کننده Pure Calmille ایوروشه و یا فوم شستشوی صورت لافارل و یا ژل شستشوی صورت آدرا  استفاده کنید.

پاک کننده Pure Calmille ایوروشه

تونر پاک کننده ایو روشه مدل Pure Calmille حجم 200 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

فوم شستشوی صورت لافارل 

فوم شستشوی صورت لافارر مدل Oily to Normal Skin حجم 150 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

ژل شستشوی صورت آدرا 

ژل شستشوی صورت آدرا 

مشاهده در دیجی کالا

مرحله دوم: تونر

بسیاری از مردم، ترجیح می‌دهند تونر را حذف کنند، چرا که طبق یک باور قدیمی، فکر می کنند تونرها، تاثیری شدید و التهاب‌زا بر روی پوست دارند. خوشبخاته چنین موردی امروزه صحت ندارد. هرچند که تونرها به صورت فیزیکی، منافذ پوست را نمی‌بندند، اما خدمات زیادی انجام می‌دهند. مثلا به عنوان حاملی برای آنتی اکسیدانها، مشتقات ویتامین B و یا حتی اسیدهای روشن کننده کاربرد دارند و از آنجاییکه برای هر نوع پوست، تونر مخصوص به خودش وجود دارد، مهم است که تونر مناسب پوستتان را انتخاب کنید

بخوانید: تونر و میسلارواتر – تفاوت‌ها و شباهت‌ها

هرچند، اگر همیشه بدون تونر زندگی کرده‌اید و پوستتان سلامت است، نیازی به استفاده از تونر ندارید. تونرها برای این اختراع شد‌اند که PH پوستتان را بعد از استفاده از صابونهای تحریک‌کننده تنظیم کنند. در حال حاظر، پاک کننده‌های صورت، بهتر از تونرها، PH پوست را تنظیم می‌کنند. مخصوصا صبحها که پوستتان از شستشوی شبانه تمیز است. با این اوصاف، چنانچه پوستتان چرب است، برای تنظیم چربی آن می‌توانید از

تونرهایی مثل تونر پاک کننده آندر۲۰ و یا تونر پاک کننده اوسرین  استفاده کنید.

تونر پاک کننده آندر۲۰

تونر پاک کننده عمیق و تنگ کننده منافذ آندر 20 سری Anti Acne مدل Deep Cleansing And Refining Pores حجم 200 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

تونر پاک کننده اوسرین

تونر اوسرین مدل Dermo Purifyer حجم 200 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

برای رفع لک صورت، می‌توانید از تونر ضدلک پایوت استفاده کنید و چنانچه به تونری برای آبرسانی پوست خشک یا معمولی احتیاج دارید پیشنهاد من تونر پاک کننده لاروش پوزای و تونر پاک کننده سیگل است.

تونر ضدلک پایوت

تونر ضد لک پایوت مدل Absolute pure White حجم 200 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

تونر پاک کننده لاروش پوزای 

تونر پاک کننده لاروش پوزای 

مشاهده در دیجی کالا

تونر پاک کننده سیگل

تونر پاک کننده سیگل

مشاهده در دیجی کالا

مرحله سوم: سرم آنتی اکسیدان

سرمها، از متمرکزترین و مغذی‌ترین محصولات پوستی، برای درمان موارد مختلفند. به همین دلیل بهتر است تا حد امکان نزدیکترین تماس به پوست را داشته باشند. انواع مختلفی از سرمها در بازار موجودند، اما من سرم‌های آنتی اکسیدان را توصیه می کنم که فواید زیادی دارند، از جمله جلوگیری از واکنش التهابی پوست شما هنگام خنثی کردن اشعه‌های UV  و آلاینده‌های محیطی.

سرم جوان کننده اس وی آر برای افراد بالای ۳۵ سال، و سرم ضدچروک و روشن‌کننده اوریاژ برای کسانی که صورتشان لک دارد گزینه‌های مناسبی‌اند.

سرم جوان کننده اس وی آر 

سرم جوان ساز

مشاهده در دیجی کالا

سرم ضدچروک و روشن‌کننده اوریاژ 

سرم ضدچروک و روشن‌کننده اوریاژ 

مشاهده در دیجی کالا

مرحله چهارم: کرم دور چشم

طبق نظر بسیاری از متخصصان پوست، استفاده از کرم دور چشم، بعد از ۲۰ سالگی لازم است، حتی اگر روزی دوبار از کرم دور چشمتان استفاده نمی‌کنید، استفاده‌ی شبانه‌ی آن را فراموش نکنید. کرم دور چشم، برای نگهداری سلامت و نگهداری ضخامت پوست اطراف چشم، مهم است. ارتقا کیفیت این بخش از پوست، به شما این اطمینان را می‌دهد که پوست دور چشمتان به راحتی انعطاف و نرمی خود را از دست نخواهد داد. برای نتیجه بهتر این نکته اساسی را در نظر بگیرید. “استفاده منظم از کرم‌های دور چشم، در طول زمان، پوست اطراف چشمتان را نرم و منعطف خواهد کرد و آن را در مقابل از دست دادن کلاژن و ایجاد چروکهای ریز محافظت می‌کند.” ولی به یاد داشته باشید هیچ محصولی جادو نمی‌کند و تغییرات یک‌شبه به دست نمی‌آیند.

بهترین کرمهای دور چشم را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.

مرحله پنجم : درمان موضعی جوش

طبق نظر برخی از متخصصان پوست، داروهای تجویزی و درمان‌های موضعی آکنه، مانند سرمها، باید نزدیکترین ارتباط با پوست را داشته باشند تا بیشترین تاثیر را داشته باشند. از آنجاییکه مواد تشکیل دهنده این محصولات متفاوتند، ترکیبات روی کرم خود را بخوانید و یا با متخصص پوستتان تماس بگیرید تا بهترین زمان مصرف آن را بدانید. به عنوان مثال بنزوئیل پراکساید، یک عنصر شیمیایی معمول در درمان آکنه، یک تا سه ساعت برای تاثیر زمان لازم دارد و هر کرمی که در تماس با آن قرار بگیرد احتمال دارد از کارکرد مناسب آن جلوگیری کند.  از آنجاییکه درمان‌های ضدآکنه، می‌تواند منجر به خشک شدن پوست شما بشود، فقط در نقاطی که به آن نیاز دارید از آن استفاده کنید.

چنانچه به یک ضدجوش موضعی احتیاج دارید رول ضد جوش نوروا سری زنیاک و یا محلول ضدجوش باریج می‌توانند گزینه‌های مطلوبی باشند.

رول ضد جوش نوروا سری زنیاک

رول ضد جوش نوروا سری Zeniac مدل Roll Active حجم 5 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

محلول ضدجوش باریج

https://affstat.adro.co/click/b8487065-3642-435c-b05d-8fa55abea8e1

مشاهده در دیجی کالا

مرحله ششم: مرطوب کننده

بله، همه به مرطوب کننده احتیاج دارند، حتی اگر پوست شما چرب است. با وجود اینکه بدن شما دارای یک سیستم روانکاری طبیعی است، و شامل غددی است که از آنها سبوم (چربی) ترشح می‌شود تا در مقابل عوامل خارجی و عفونت‌ها از پوست محافظت کنند، اکثر ما احتیاج به آبرسانی بیشتری بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب، هوا، و تغییرات شیمیایی روی پوستمان داریم.

بخوانید: بهترین لوسیون (سرم) ضد چروک برای پوست چرب

اغلب کارشناسان توصیه می‌کنند بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده وقتی است که پوست هنوز مرطوب است. بنابراین هرچه زودتر مراحل سرم و درمان موضعی را طی کنید، زودتر می‌توانید مقدار بیشتری رطوبت را روی پوستتان ذخیره کنید.

‌برای جلوگیری از اختلاط تاثیر کرمها در صورت استفاده از ضدجوش موضعی، می‌توانید از مرطوب کننده در آن نقاط صرف نظر کنید.

چنانچه پوستتان چرب است مرطوب کننده سبیوم هیدرا بایودرما و هایسه‌اک اوریاژ و اگر پوست خشکی دارید، مرطوب کننده ریچ نوروا و مرطوب کننده ریچ اوریاژ پیشنهادات مطلوبی‌اند.

مرطوب کننده سبیوم هیدرا بایودرما 

کرم مرطوب کننده بایودرما مدل سبیوم هیدرا حجم 40 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

کرم مرطوب کننده اوریاژ

کرم مرطوب کننده اوریاژ

مشاهده در دیجی کالا

مرطوب کننده ریچ نوروا 

کرم آبرسان نوروا سری Aquareva مدل Rich حجم 40 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

مرطوب کننده ریچ اوریاژ

کرم مرطوب کننده اوریاژ سری EAU Thermale مدل Rich Water حجم 40 میلی لیتر

مشاهده در دیجی کالا

مرحله هفتم: ضدآفتاب

اگر از ضدآفتابهای مینرال یا فیزیکی استفاده می‌کنید، باید آن را در آخرین مرحله از روال پوستی‌تان استفاده کنید، زیرا این نوع ضدآفتابها، به صورت کاملا فیزیکی اشعه‌ی UV را دفع می‌کنند. ولی اگر از ضدآفتابهای شیمیایی استفاده می‌کنید، کمی فرق دارد. ضدآفتابهای شیمیایی باید جذب پوست شوند تا موثر باشند. بنابراین، استفاده از آنها بعد از مرطوب کننده ممکن است اثربخشی آن را به تاخیر بیاندازد. هرچند که اگر ضدآفتابتان را قبل از مرطوب کننده بزنید، جذب مرطوب کننده به واسطه ضدآفتاب مختل خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد بعضی از متخصصان استفاده از ضدآفتابهای فیزیکی به جای شیمیایی است، که بعد از مرطوب کننده استفاده می شود. زینک موجود در ضدآفتابهای شیمیایی، به خوبی پوست شما را در مقابل UVA و UVB محافظت میکند.

و برای کسانی که از ضدآفتابهای شیمیایی استفاده می‌کنند بهترین گزینه، استفاده از ضدآفتابهای حاوی مرطوب کننده است که نیاز شما به استفاده جداگانه از مرطوب کننده را مرتفع می کند.

نکته‌ی تکمیلی در استفاده از ضدآفتابهای فیزیکی، رنگ روشن آنها به دلیل استفاده از زینک در ترکیبات آنهاست. همچنین، این کرمها برای پوستهای چرب و مستعد به جوش، اصلن توصیه نمی شوند.  با درنظر گرفتن این نکته، ضدآفتاب رنگی مینرال از جمله محصولات خوب در این زمینه است. و برای آشنایی با ضدآفتابهای شیمایی اینجا را بخوانید.

اینفوگرافیکی در این زمینه:

بهترین ترتیب استفاده از محصولات مراقبت پوستی

برچسب ها
کلاغه در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن