مادر و کودک
اندروید

چطور فونت را در اندروید تغییر دهیم؟

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

چند راه برای تغییر فونت در اندروید وجود دارد. اما این که شما از چه روشی برای تغییر فونت استفاده می‌کنید به برند موبایل یا تبلتتان بستگی دارد. اگر از سامسونگ یا ال‌جی استفاده می‌کنید، در بخش تنظیمات فونت‌های زیادی از طرف سازنده دستگاه قرار داده شده تا بتوانید از آن‌ها یکی را انتخاب کنید.

البته اگر از برندهای دیگر مثل گوگل، شیائومی، هوآوی، اچ‌تی‌سی و یا هر برند دیگری استفاده می‌کنید نگران نباشید؛ چرا که با استفاده از لانچرهای مختلف می‌توانید تغییر فونت را در گوشی خود داشته باشید.

تغییر فونت در گوشی و تبلت سامسونگ

تغییر فونت در گوشی و تبلت سامسونگ

سامسونگ بهترین و قوی‌ترین بخش را برای تغییر فونت در گوشی‌ها دارد. گوشی‌هایی که شرکت سامسونگ تولید می‌کند به صورت پیش‌فرض تعداد قابل توجهی فونت را در خود دارند که کاربر به سادگی می‌تواند از میان‌شان یکی را انتخاب کند. مسیری که برای بیشتر گوشی‌ها باید برای اعمال تغییر طی کنید Settings > Displays > Font Style است و سپس می‌توانید فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در مدل‌های جدید گوشی‌های سامسونگ مسیری که باید برای تعویض فونت طی کنید کمی متفاوت است و باید به مسیر Settings > Display > Screen zoom and fonts > Font Style بروید. از این طریق می‌توانید فونت دلخواه را انتخاب کنید و تنظیمات دیگری که به آن مرتبط است را اعمال کنید.

همچنین فونت‌های دیگری نیز در گوگل پلی وجود دارد که با پرداخت مقداری کمی پول می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فونت‌های رایگان زیادی هم وجود دارند که توسط توسعه‌دهندگان شخصی و مستقل ایجاد می‌شوند. البته این فونت‌ها در آپدیت‌های جدید اندروید از بین رفته‌اند. علت این از بین رفتن مسائل مرتبط با کپی‌رایت بوده است.

نکته: گوشی‌های سامسونگ گلکسی هم می‌توانند علاوه بر پلی‌استور از سامسونگ استور نیز فونت‌ها را دانلود کنند.

تغییر فونت در گوشی و تبلت ال‌ جی

تغییر فونت در گوشی و تبلت ال‌ جی

بسیاری از تبلت‌ها و گوشی‌های ال‌جی قابلیت تغییر فونت را به صورت پیش‌فرض در خود دارند. برای اعمال این تغییر می‌توانید از مسیر Settings > Display > Font Type اقدام کنید. از این مسیر می‌توانید فونت دلخواه را پیدا کنید و از آن استفاده کنید.

فونت‌های دیگر را می‌توانید با استفاده از LG SmartWorld app به دست بیاورید. البته قبل از این که بتوانید چیزی از این روش دانلود کنید باید تنظیمات امنیتی دستگاه را تغییر داده و اجازه نصب اپلیکیشن از «منابع ناشناخته» را صادر کنید. بعد از این کار دیگر مشکلی برای نصب فونت نخواهید داشت.

تغییر فونت در باقی گوشی‌های اندروید

تغییر فونت در باقی گوشی‌های اندروید

در باقی گوشی‌هایی که سامسونگ و ال‌جی نیستند، بهترین راه برای تغییر فونت این است که از یک لانچر استفاده کنید. این راه امن‌ترین روش است اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد. این راه‌ها معمولا امن نیستند و ممکن است عملکرد گوشی شما را مختل کند. برای استفاده از این روش‌ها باید از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که گوشی شما را Root می‌کنند. یا باید فایل‌هایی را به بخش سیستم عامل اضافه کنید. برای این که از این طریق فونت را تغییر دهید باید به فایل‌های محافظت شده دسترسی پیدا کنید.

اخطار: در بیشتر مواقع اگر گوشی خود را Root کنید دیگر نمی‌توانید از گارانتی و وارانتی دستگاه استفاده کنید.

تفاوت اصلی استفاده از یک لانچر و استفاده از فونت‌های پیش‌فرض برای تغییر فونت در گوشی موبایل این است که در اغلب مواقع زمانی که با استفاده از یک لانچر فونت را عوض می‌کنید، در بسیار برنامه‌ها این تغییر اعمال نمی‌شود و تنها در منو اصلی و یا برنامه‌های اصلی گوشی این تغییر به چشم می‌خورد. اما با استفاده از فونت‌های پیش‌فرض گوشی، می‌توانید به طور کلی تمام فونت‌ها را تغییر دهید. همچنین در بسیاری از لانچرها برای تغییر فونت لازم است که یک پکیج تم کامل دانلود کنید و از آن برای تغییر حالت گوشی استفاده کنید. در این صورت ظاهر تمام بخش‌های گوشی تغییر می‌کند و این موضوع گاها برای کاربران خوشایند نیست.

در ادامه به دو برنامه لانچر که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بدون نیاز به اعمال یک پکیج تم کامل فونت را تغییر دهید اشاره می‌کنیم. به یاد داشته باشید که این برنامه‌ها در گوشی‌ها و برندهای مختلف با توجه به نسخه اندروید و رابط کاربری داخلی ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشند.

لانچرهای اندروید به رابط کاربری پیش‌فرض شما تبدیل می‌شوند

زمانی که یک لانچر را نصب می‌کنید باید در ابتدا به آن اجازه دهید که به عنوان رابط کاربری پیش‌فرض شما شناخته شود تا بتواند تغییراتی که در راستای شخصی‌سازی گوشی اعمال می‌کنید را به طور پیوسته نمایش دهد. برای این کار می‌توانید از طریق مسیر Settings > Device > Home اقدام کنید و لانچر را برای همیشه به عنوان رابط کاربری خود انتخاب کنید. البته این مسیر می‌تواند در گوشی‌های مختلف متفاوت باشد.

تغییر فونت در لانچر Apex

تغییر فونت در باقی گوشی‌های اندروید

لانچر Apex را می‌توانید از گوگل پلی دانلود کنید و به راحتی نصب کنید. بعد از نصب این لانچر، دو آیکون جدید به صفحه شما اضافه می‌شود که برای منوی اصلی Apex و تنظیمات این لانچر است. برای تغییر فونت باید از مسیر زیر اقدام کنید:

  • به بخش تنظیمات Apex بروید.
  • گزینه Advanced Setting را انتخاب کنید.
  • سپس Icon Setting را انتخاب کرده و بعد به بخش Icon Font بروید.
  • در این بخش می‌توانید از لیستی که برای فونت‌ها مختلف وجود دارد، فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب، ظاهر لانچر به طور خودکار به‌روز می‌شود.

متاسفانه با این کار ظاهر داخلی اپلیکیشن‌های دیگر تغییر نمی‌کند ولی منو اصلی و ظاهر گوشی شما تازه می‌شود.

تغییر فونت در لانچر Go Launcher Z

تغییر فونت در لانچر Go Launcher Z

لانچر Go Launcher Z‌ همانند لانچرهای دیگر محدودیت‌هایی در تغییر فونت دارد؛ بعد از انتخاب فونت جدید، تغییری در ظاهر باقی برنامه‌ها ایجاد نمی‌شود و فقط منوی اصلی و برنامه‌های اصلی تغییر می‌کنند.

بعد از دانلود این لانچر و نصب آن، انگشت خود را از پایین به بالا روی صفحه بکشید تا منوی اصلی لانچر ظاهر شود. بعد از این کار مسیر زیر را برای تغییر فونت در لانچر Go Launcher Z طی کنید:

  • بر روی آیکون Go Settings کلیک کنید تا منوی Preferences باز شود.
  • سپس به بخش Font بروید.
  • سپس Select Font را انتخاب کنید و از صفحه‌ای که باز می‌شود فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

قبل از انتخاب کردن فونت می‌توانید از گزینه Scan Font استفاده کنید تا برنامه هر فونتی که در گوشی شما موجود است را شناسایی کند. برای مثال اگر از فونتی که در یک اپلیکیشن استفاده شده است لذت می‌برید، می‌توانید با استفاده از این کار آن را به دست بیاورید و در نهایت در تمام گوشی خود اعمال کنید.

نکته: توجه داشته باشید که احتمالا با موارد مشابه زیادی روبرو می‌شوید چرا که بسیاری از اپلیکیشن‌ها از فونت‌های شبیه به هم استفاده می‌کنند.

نکته‌ای درباره لانچر Go Launcher Z

تنها مشکلی که در لانچر Go Launcher Z وجود دارد، نوار مشکی‌ای است که  در بخش دکمه صفحه اصلی و دکمه بازگشت روی صفحه ظاهر می‌شود. این نوار حتی بعد از تغییر تنظیمات نیز محو نمی‌شود. علت این موضوع احتمالا عدم وجود یک به‌روزرسانی قوی برای این لانچر با توجه به تغییرات گوگل و نسخه‌های جدید اندروید است. امیدواریم که با به‌روزرسانی‌های جدید این مشکل رفع شود.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن