دوربین

دوربین‌ DSLR چیست؟

دوربین‌های  Digital single lens reflex) DSLR) محبوب هستند اما چرا؟

دوربین DSLR (یا بازتاب تک لنز دیجیتال) دوربینی است که اپتیک و مکانیزم‌های یک SLR  (یا لنز بازتابی تکی) و توانایی عکسبرداری دیجیتالی یک دوربین دیجیتال را دارد. دوربین‌های DSLR یکی از محبوب‌ترین انواع دوربین در بازار هستند زیراکه تصاویر با کیفیت بالا را ثبت می‌کنند اما استفاده از آنها آسان است.

برای فهم چگونگی کار یک دوربین DSLR  (و آنچه آنها را محبوب کرده است) ضروری است ابتدا بفهمیم دوربین‌هایی نسل قبل آن یعنی SLR چگونه کار می‌کنند.

چگونگی کار دوربین‌های SLR

ممکن است دوربین SLR را دیده باشید و هرگزمتوجه نشده باشید. این دوربین‌های فیلم هستند که در میانه و اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی محبوب بودند. آنها از یک بدنه دوربین تشکیل شده اند که لنزهای قابل تعویض می‌توانند به آن اضافه شوند. این لنزها می‌توانند بسته به نوع تصویری که عکاس می‌خواهد ثبت کند متفاوت باشند. برخلاف دوربین‌های دیجیتال امروزی عکاسان در گذشته باید یک حلقه فیلم را پیش از گرفتن عکس در بدنه دوربین قرار می‌دادند.

زمانی که فیلم بارگذاری می‌شد دوربین با استفاده از یک طراحی بازتابی کار می‌کرد. نور در لنزهای دوربین حرکت می‌کرد و به یک آینه می‌رسید که تصویر را بازتاب می‌داد دوربین روی یک pentaprism متمرکز می‌شد که تصویر دقیق را به سمت منظره یاب هدایت می‌کرد.

دوربین‌های Pre-owned SLR همچنان پیدا می‌شوند اما سازندگان دیگر دوربین‌های SLR را تولید نمی‌کنند. شما می‌توانید فیلم عکاسی برای دوربین‌های SLR بخرید و همچنان محل‌هایی برای ظهور عکس وجود دارند. اگر بخواهید بدانید دوربین‌های SLR    چه طور کار می‌کردند بدون اینکه بخواهید یکی از این دوربین‌های SLR را بخرید دوربین‌های disposable (تک کاره) با اصول پایه‎ای مشابه دوربین‌های SLR کار می‌کنند اما تقریبا همیشه تنظیمات لنز ۳۵ mm دارند.

زمانی که عکاس آماده گرفتن عکس می‌شد دکمه شاتر را می‎زد که آینه را از مسیر خود خارج می‌کرد تا اجازه دهد تصویر روی فیلم بیافتد. تنظیماتی که دستی توسط عکاس انجام می‌شد تعیین می‌کرد که شاتر چه قدر برای گرفتن عکس باز بماند.

بخوانید: بهترین دوربین‌های سوپر زوم در بازار

در ادامه زمانی که یک عکس ثبت می‌شد عکاس به طور دستی فیلم را با استفاده از یک دسته روی بالای دوربین برای گرفتن عکس بعدی روی حلقه فیلم تنظیم می‌کرد. عکاس نیز نیاز دارد تنظیمات را در دوربین یا فوکوس لنزها پیش از گرفتن عکس بعدی تنظیم کند.

آنچه دوربین‌های SLR راجالب توجه می‌کرد توانایی بازتاب آینه بود. این به عکاس اجازه می‌داد از منظره‌یاب پیش از گرفتن عکس تصویر دقیقی که روی فیلم ظاهر می‌شد را ببیند.

چگونگی کار دوربین‌های DSLR

یک دوربین DSLR مثل دوربین SLR با یک تفاوت کار می‌کند. این دوربین به جای استفاده از فیلم حساس به نور از حسگر تصویربرداری دیجیتال برای عکسبرداری استفاده می‌کند و به آن گاها SLR دیجیتالی می‎گویند. عکاس تصویر دقیقی که ثبت می‌شود را می‌بیند و تنها روش ثبت عکس متفاوت است.

دوربین DSLR چیست

برداشتن فیلم از دوربین نیز موجب پیشرفت‌هایی در کارکرد دوربین می‌شود. برای مثال به جای نیاز به تعویض دستی فیلم بعد از هر بار فشردن شاتر، این دوربین‌های عکس‌های بعدی را به سرعت پس از عکس قبلی با فشردن دکمه شاتر توسط عکاس ثبت می‌کنند. در بعضی موارد این باعث می‌شود عکاس عکس‌های بیشتر و بهتری را نسبت به آنچه تاکنون امکان پذیر بود، بگیرد.

عکس‌های دیجیتال ثبت شده توسط دوربین‌های DSLR در یک فولدر DCIM (تصاویر دوربین دیجیتال) روی کارت حافظه SDذخیره می‌شوند. عکس می‌تواند با یک کابل ارتباطی بین دوربین و کامپیوتر یا با SD card reader به کامپیوتر منتقل شود. هرچه حافظه SD card و XD card ها زیاد می‌شود عکاس‌ها می‌توانند تعداد بیشتری عکس را بدون نگرانی از هزینه مواد فیزیکی بگیرند.

یاداوری:دوربین‌های DSLR را با دوربین‌های point-and-shoot اشتباه نگیرید. دوربین‌های point-and-shoot لنزهای قابل تعویض ندارند و  اغلب به عنوان دوربین‌های لنز ثابت شناخته می‌شوند و لنز با توانایی بازتاب ندارند تا به شما احازه بدهند تصویر گرفته شده را از منظره‌یاب ببینید.

چرا دوربین‌های DSLR انقدر محبوب هستند؟

مانند دوربین‌های SLR دوربین‌های DSLR لنزهای قابل تعویض دارند. شما می‌توانید برای تصاویر کلوزآپ، برای تصاویر با زاویه وسیع، و برای تصاویر long-range از آنها استفاده کنید. این بخشی از چیزی است که این دوربین‌ها را محبوب کرده است. اما این تنها دلیلی نیست که عکاسان از سطوح مختلف دوربین‌های DSLR را انتخاب می‌کنند.

دلیل دیگر این است که این دوربین‌ها استفاده آسان‌تری دارند. بیشتر دوربین‌های DSLR مدهای عکسبرداری چندگانه دارند و حتی جدیدترین عکاسان هم می‌توانند در عکسبرداری خودکار سریع مهارت پیدا کنند چراکه دوربین همه کار را برای شما انجام میدهد. برای مثال زمانی که تصاویر را روی یک DSLR می‌گیرید درحالیکه روی حالت خودکار قرار دارد، دوربین از حسگرها برای تشخیص سطح نوری که به حسگر عکس می‌رود و فلش را خودکار در شرایط نور کم روشن می‌کند استفاده می‌کند. لنزهای با فوکوس خودکار دارد که نیازی به نگرانی برای تار بودن عکس باقی نمی گذارد. برخی دوربین‌ها همچنین فیلترها و یا حالات صحنه‌ای دارند که عمق میدان، تعادل سفیدی و صحت اشباع رنگ را برای تصویری که در حال ثبت آن هستید را تضمین می‌کنند.

بخوانید: بررسی دوربین نیکون D5600

برای عکاسان پیشرفته‌تر حالات عکسبرداری دستی وجود دارد که به عکاس اجازه می‌دهد سرعت شاتر، عمق میدان و… را تنظیم کند. این لنزها در دوربین‌های DSLR می‌تواند از فوکوس خودکار به فوکوس دستی برای ایجاد کنترل بیشتر عکاس روی انتخاب فوکوس در هر بخش عکس، تنظیم شود.

برخی دوربین‌هایی DSLR حتی حالت ویدئو دارند که به عکاس اجازه می‌دهد علاوه بر ثبت عکس ویدئوهای باکیفیت ضبط کند.

قیمت دوربین‌های DSLR

دوربین DSLR چیست

هزینه یکی از دلایل مهم محبوبیت دوربین‌های DSLR است. اولین دوربین DSLR که سال ۱۹۹۱, Kodak DCS-100 معرفی شد حدود ۱۳،۰۰۰ دلار قیمت داشت. اما با تغییر ساختار و افزایش محبوبیت هزینه کاهش یافت. هزینه کلی DSLR حدود ۲۵۰-۳۰۰دلار است که بسته به سازنده، کیفیت دوربین و تعداد و نوع لنزهای بدنه دوربین متفاوت است.دوربین‌های DSLR حرفه ای تر با کیفیت بالاتر، همچنان حدود ۵۰۰۰دلار و بیشتر هزینه دارند به ویژه اینکه لنزها می‌توانند دوبرابر قیمت داشته باشند.

بخوانید: بهترین دوربین‌های GPS دار ۲۰۱۹

برای عکاسان متوسط یک دوربین DSLR معقول از نظر هزینه تمام توانایی‌های موردنیاز برای ثبت عکس‌های بزرگ خانوادگی یا تعطیلات را فراهم می‌کند. و خرید لنزهای استفاده شده دوربین می‌تواند به کاهش هزینه‌ها در عین افزایش توانمندی‌های دوربین کمک کند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن