دیجی کالا جت
اندروید

چرا گوشی داغ می‌کند و چگونه آن را خنک کنیم؟

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

داغ شدن گوشی نشان دهنده‌ی این است که پردازنده‌ی آن در بالاترین ظرفیت خود در حال فعالیت است (و نیاز به استراحت دارد) یا اینکه ممکن است مشکلی برای باتری گوشی شما به وجود آمده باشد.

همچنین داغ شدن گوشی در مواقعی که گوشی هوشمند را در محیط‌های گرم و داغ قرار می‌دهیم نیز رخ می‌دهد. در ادامه قصد داریم به چگونگی شناسایی داغ شدن گوشی و خنک کردن آن بپردازیم.

چه چیزی باعث می‌شود گوشی‌های اندرویدی داغ کنند؟

داغ شدن گوشی دلایل زیادی دارد؛ از جمله مواردی که باعث بالا رفتن دمای گوشی می‌شود، نگاه کردن به ویدیو یا انجام بازیهای ویدیویی برای ساعت‌های متمادی است. استفاده از سیستمهای ناوبری GPS نیز می‌توانند در داغ شدن گوشی موثر باشد. همچنین اگر گوشی را برای مدت زمان زیادی در معرض نور آفتاب قرار دهید، دمای آن بالا می‌رود. بعضی اوقات گوشی به هنگام شارژ شدن داغ می‌کند که بخاطر نبود تهویه‌ی مناسب یا مشکلی در کابل یا شارژر است. در نهایت، داغ شدن گوشی ممکن است بخاطر وجود یک بدافزار یا اپلیکیشن‌های مخرب روی گوشی باشد.

چگونه گوشی اندرویدی خود را خنک کنیم

کاور گوشی را خارج کنید: اگر گوشی شما کاور دارد، حتما سریع آن را بردارید تا گوشی نفس بکشد. گوشی را روی یک سطح خنک قرار دهید و باد خنک کولر یا پنکه‌ای را به سمتش هدایت کنید. اگر بیرون از خانه هستید، دنبال سایه بگردید یا وارد ساختمانی شوید که فضای خنکی دارد.

بدافزارها باعث داغ شدن گوشی می‌شوند چون در پس زمینه بصورت مداوم در حال فعالیت هستند (و معلوم نیست مشغول انجام چه خرابکاری‌ای هستند!) و تا زمانی که اپلیکیشن را حذف یا گوشی را خاموش نکرده‌اید دست از فعالیت بر نمی‌دارند.

گوشی را خاموش کنید: تا زمان خنک شدن گوشی را خاموش کنید. سپس گوشی را مجدد روشن کنید ولی هیچگونه اپلیکیشنی باز نکنید. اگر گوشی دوباره شروع به داغ شدن کرد، ممکن است بخاطر آسیب فیزیکی دستگاه باشد. در این مورد با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

بدافزار همیشه مخرب است: ضروری است که همیشه گوشی خود را در مقابل اپلیکیشن‌های بدافزار محافظ کنید. این کار را با نصب جدیدترین آپدیت‌های امنیتی انجام دهید و سعی کنید اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود را از منابع معتبر دانلود کنید.

گوشی را رست کنید: اگر داغ بودن گوشی همچنان ادامه داشت، گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. حتما قبلش نسخه‌ی پشتیبان از لیست مخاطبان، تصاویر و دیگر اطلاعات مهم خود تهیه کنید.

راههای جلوگیری از داغ شدن گوشی

این مشکلات ممکن است برای تمامی گوشی‌های اندرویدی اتفاق بیافتند، حتی گوشی‌های جدید، و لزوما به سیستم عامل یا سازنده‌ی خاصی مرتبط نمی‌شود. همچون لپ تاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند نیز نیاز به خنک شدن دارند، بخصوص اگر بطور مداوم در حال استفاده از آنها هستید. بهتر است برای جلوگیری از داغ شدن گوشی، موارد زیر را رعایت کنید:

  • گوشی را دور از نور آفتاب قرار دهید.
  • گوشی را در هوای داغ داخل ماشین جا نگذارید.
  • مطمئن شوید کاوری که برای گوشی می‌خرید حتما مختص به گوشی شما باشد و مانع از ورود و خروج هوا نمی‌شود.
  • هنگام شارژ کردن گوشی، آن را روی یک سطح خنک قرار دهید و تا جای ممکن از قرار دادن آن روی مبل یا تختخواب بپرهیزید.
  • همیشه سیستم عامل گوشی خود را آپدیت کنید.

فرید عباسی

فرید دانش آموخته‌ی رشته‌ی MBA است. سابقه‌ی 15 ساله‌ی او در حوزه‌ی کسب و کار و بخصوص دیجیتال مارکتینگ، اندوخته‌ی مهمی است که به یاری کلاغه آمده است. اینجا او بهترین‌ها را پوشش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا