اندرویدمک

راهنمای انتقال فایل‌ها میان مک و اندروید از طریق بلوتوث

انتقال‌ فایل‌ها میان دستگاه‌های اپل با استفاده از AirDrop به آسانی قابل انجام است، اما بسیاری از افراد دستگاه‌هایی با برندهای متفاوت دارند و می‌بایست از روش‌های دیگری برای انتقال فایل‎های خود کمک بگیرند. بلوتوث یکی از این روش‌هاست که امکان انتقال فایل به‌صورت بی‎سیم را میان مک و اندروید فراهم می‎کند.

در این مطلب شما را با شیوه به‌اشتراک‌گذاری فایل‎ها بین مک و اندروید از طریق بلوتوث و بدون نیاز به نرم‌افزارهای جانبی آشنا خواهیم کرد.

برقراری اتصال مک با دستگاه اندروید

اولین قدم در به‌اشتراک‌گذاری فایل به‌طور ‎بی‎سیم این است که دستگاه‌ها را با یکدیگر جفت یا pair کنید. یک‌بار انجام این پروسه برای انتقال هر تعداد فایل کافی است.

برای برقراری اتصال بلوتوث میان اندروید و مک مراحل زیر را طی کنید:

۱٫ بلوتوث دستگاه مک را از منو یا از قسمت  System Preferences > Bluetooth فعال کنید.

۲٫ بلوتوث دستگاه اندروید را از قسمت Settings > Bluetooth فعال کنید.

۳٫ اشتراک‌گذاری بلوتوثی را در مک با انتخاب گزینه آن در System Preferences > Sharing فعال کنید. از این قسمت می‌توانید محل ذخیره فایل دریافتی را انتخاب کنید و همچنین عملکرد دستگاه در زمان دریافت درخواست انتقال را مشخص کنید.

۴٫ در دستگاه اندروید، در قسمت Settings > Bluetooth، دستگاه مک خود را انتخاب کنید. در این مرحله یک کد در هر دو دستگاه ظاهر می‎شود.

۵٫ اگر این کد در هر دو دستگاه یکسان است، که باید همینطور باشد، روی گزینه Connect در مک بزنید تا اتصال بلوتوث برقرار شود.

برقراری اتصال مک با دستگاه اندروید

هر دو دستگاه حالا آماده ارسال و دریافت فایل هستند و کار شما در این مرحله به پایان می‎رسد.

نحوه ارسال فایل از اندروید به مک

در دستگاه اندروید خود می‎توانید از منوی share، فایل‎ها را از طریق بلوتوث ارسال کنید. این قابلیت در بسیاری از اپ‎ها از جمله اپ گالری تصاویر و اپ فایل‌ها وجود دارد.

برای ارسال فایل به مک، مراحل زیر را طی کنید:

۱٫ فایل مد نظر را پیدا و انتخاب کنید.

۲٫ روی آیکون  share بزنید.

۳٫ گزینه Bluetooth را به عنوان روش انتقال انتخاب کنید.

۴٫ دستگاه گیرنده را انتخاب کنید.

۵٫ پیام دریافت فایل را در مک تأیید کنید.

نحوه ارسال فایل از اندروید به مک

فایل‌های دریافت شده در محلی که در قسمت System Preferences > Sharing > Bluetooth Sharing تعیین کرده‌اید، ذخیره می‎شوند. این محل به‌طور پیش‌فرض، پوشه Downloads شماست. امکان انتقال فایل از هر دو جهت میان دو دستگاه وجود دارد. برای آشنایی با شیوه انتقال فایل از مک به اندروید، ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه ارسال فایل از مک به اندروید

فرایند اشتراک‌گذاری بلوتوثی از مک کمی متفاوت است. سیستم‌عامل macOS گرچه دارای یک منوی اشتراک‌گذاری مشابه با اندروید است، اما ارسال بلوتوثی در بین شیوه‎‏های انتقال فایل در آن موجود نیست. خوشبختانه یک اپ سیستمی به نام Bluetooth File Exchange وجود دارد که این کار را برای شما انجام دهد.

برای ارسال فایل از مک به اندروید مراحل زیر را طی کنید:

۱٫ اپ Bluetooth File Exchange را از قسمت Applications > Utilities اجرا کنید.

۲٫ فایل مد نظر را پیدا و انتخاب کنید.

۳٫ روی Send بزنید.

۴٫ دستگاه اندرویدی گیرنده را انتخاب کنید.

۵٫ دوباره روی Send بزنید.

نحوه ارسال فایل از مک به اندروید

۶٫ پیام دریافت فایل را در اندروید تأیید کنید.

فایل‌های دریافتی در بخش مربوطه در اپ فایل‌ها و دیگر پوشه‎های مرتبط قابل مشاهده خواهند بود. برای مثال، تصاویر دریافتی در اپ گالری تصاویر ذخیره خواهند شد.

مزایا و محدودیت‎های اشتراک‌گذاری بلوتوثی

بلوتوث روشی قابل اطمینان برای به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها به‌صورت بی‌‎سیم است. این روش انتفال فایل میان اندروید و مک به سرعت و به‌سادگی قابل انجام است.

پس از برقراری اتصال بلوتوث، می‌توانید از منوی share در اپ‌های مختلف اندروید برای انتقال فایل استفاده کنید. در مک، با فعال بودن حالت Bluetooth Sharing، اپ Bluetooth File Exchange کار انتقال فایل به اندروید را به راحتی برای شما انجام می‌دهد.

با این وجود بلوتوث دارای محدودیت‎هایی است که از جمله سرعت انتقال فایل میان دو دستگاه (۵۰ مگابایت در ثانیه) است، حتی جدیدترین نسخه آن در مقایسه با دیگر گزینه‌ها، کند به حساب می‌آید. همینطور این احتمال وجود دارد که اتصال بلوتوث در حین ارسال فایل قطع شود، در نتیجه لازم است پیش از ارسال فایل‌‎های سنگین از کیفیت اتصال اینترنت خود مطمئن شوید.

اما با تمام این اوصاف، بلوتوث کماکان روشی سریع و ساده برای ارسال و دریافت فایل‎ها می‎باشد.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا